جستجو در مطالب و اشخاص
حمید عاملی در اردیبهشت ماه 1320 در تهران به دنیا آمد. او از سال 1334 به صورت حرفه ای در مجلات "کیهان بچه‌ ها"، "اطلاعات هفتگی" و "روشنگر" به نگارش داستان‌ های کوتاه به خصوص برای کودکان و نوجوانان و گاهی هم نگارش داستان های پلیسی پرداخت. او سال‌ها نیز پشت صحنه تئاتر فعالیت داشت. او از سال 1337 به عنوان گوینده وارد رادیو شد و از سال 1350 به طور مستمر به کار نویسندگی و گویندگی پرداخت. صدای او برای شنوندگان برنامه های رادیویی "راه شب" و "قصه یک روز تعطیل" صدای آشنا و ماندگاری است. او قصه‌ گوی گذشته‌ های دور تا اکنون بچه‌ های ایران بود که در دی ماه سال 1386 بر اثر بیماری سرطان درگذشت.  

حمید عاملی از سال 1337، کار گویندگی را در رادیو با برنامه زنده‌ "کارو کارگر" آغاز کرد و از سال 1350 به طور مستمر به کار نویسندگی و گویندگی پرداخت و برنامه "‌راه شب" را در رادیو اجرا کرد. کارهای شاخص عاملی، ایفای نقش گروهبان والش در نمایش جانی دالر، اجرای برنامه ‌های راه شب، قصه ظهر جمعه و نیز تولید بیش از 892 قسمت از مجموعه هزار و یک شب بود. آخرین برنامه وی "قصه‌ یک روز تعطیل" بود که 33 سال به طور مداوم روزهای جمعه از رادیو پخش می ‌شد؛ این برنامه در شهریور ماه سال 1385 به دستور مدیر رادیو تهران متوقف شد و پس از 49 سال، فعالیت حمید عاملی در رادیو متوقف شد.  

حمید عاملی در سال 1364 مؤسسه "صدا سرا" را تاسیس کرد که تا سال 1369 نوار و کتاب‌های کودک همانند "کدو قل قل زن"، "آقا موش شکمو 1"، آقا موش شکمو 2"، "خاله سوسکه" و "بزبز قندی" را به بازار عرضه نمود اما از سال 1369 به علت بیماری وی موسسه تعطیل شد. عاملی در سال 1374 انتشارات "بچه‌ ها سلام" را تاسیس کرد. این موسسه موفق شد تا سال 1386 حدود 47 کتاب کودک، 8 کتاب نوجوان و 7 عدد نوار موزیکال را منتشر کند.  

در سال 1382 مرحوم عاملی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ردیف پیشکسوتان اهل قلم قرار گرفت. از وی حدود 170 اثر تالیفی و صوتی به جای مانده که 101 اثر، ثبت خانه کتاب ایران شده است. 

حمید عاملی که مدتها با بیماری سرطان ریه درگیر بود، به دنبال وخامت حالش در بخش ICU بیمارستان کسری بستری شد و در 15 دی ماه 1386 در سن 66 سالگی درگذشت. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۴:۱۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۴:۱۴

حمید عاملی

خلاصه زندگی نامه

 حمید عاملی، قصه ‌نویس و قصه ‌گوی محبوب کودکان و گوینده برنامه های رادیویی چون "راه شب"، "قصه های هزار و یک شب"، "قصه یک روز تعطیل" بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع