جستجو در مطالب و اشخاص
حمید محمد سوریان ریحانپور در 2 شهریور ماه 1364 در شهر ری به دنیا آمد. او در یک خانواده با 6 فرزند پسر، آخرین پسر است. پدر او ورامینی و مادرش اهل شهر ری است. سوریان از 13 سالگی روی تشک سالن بابک شهر ری شاه عبدالعظیم کشتی گرفتن را مثل پدر و 5 برادرش یاد گرفت. حاج عبدالله زارع به عنوان نخستین مربی حمید سوریان بود که تأثیر بسزایی در ورود او به کشتی داشت.سوریان در المپیک 2008 پکن، مقام پنجم را به دست آورد و در المپیک 2012 لندن با کسب مدال طلا در وزن 55 کیلوگرم، نخستین مدال طلای کشتی فرنگی را پس از سالها برای کشورمان کسب کرد.او در کارنامه کاری خود قهرمانی کشور، ورزشکار برتر، افتخارات بین المللی و جهانی را دارد. او در مسابقات جهانی 2014 ازبکستان با کسب ششمین مدال طلای جهانی خود، کشورمان را به عنوان قهرمانی جهان رساند. او پیش از این 5 مرتبه در مسابقات جهانی در سال های 2005، 2006، 2007، 2009 و 2010 موفق به کسب مدال طلا شده بود. 

حاج عبدالله زارع به عنوان نخستین مربی سوریان در گفتگویی در شهریور ماه 1391 درباره او گفت: «برادران سوریان همه شاگردان من هستند؛ حتی پدرشان هم پیش من تمرین می کرد. هیچ وقت یکی مثل دیگری نمی شود. غیر ممکن است که دو نفر مثل هم باشند. خداوند هیچ وقت دو نفر را مثل هم نمی آفریند؛ ولی می توانیم بگویم که شبیه هم هستند. در مسابقات مجارستان محسن سوریان سوم شد. تنها سفر برون مرزی ام بود. محسن در جوانان جهان از ایران اول شد. مرتضی و مصطفی هم در تورنمت های خارجی دوم و سوم شده اند. بهترین کشتی گیر خانواده سوریان حمید بود که زحمت کشید و رکاب زد و خودش را پیش انداخت. قهرمان جهان شد و قهرمان المپیک را کم داشت که بدست آورد. حمید اولین نفری است که در کشتی فرنگی ایران طلای المپیک را به دست می آورد. به نظر شما این اتفاق کوچکی است؟ در [کشتی] آزاد مرحوم تختی، حبیبی و رسول خادم بودند؛ اما در فرنگی هیچ وقت نداشتیم. زحمات "بنا" در کسب این عنوان بسیار کارساز بود. حمید سوریان تا این لحظه هیچ وقت بدی در حق من نکرده که بخواهم از او ناراحت یا دلگیر باشم حتی من یک چشمم معیوب شد. این اتفاق بر اثر سانحه ای برایم رخ داد. یک روز حمید سوریان پس از مدت ها رفت و آمد به باشگاه، می خواست برود خانه که از من سؤال کرد چرا چشمم اینطور شده است؟ حمید سوریان آنقدر نجیب بود که حتی تا آن لحظه به صورت من نگاه هم نکرده بود و در مقابل من سرش را بالا نمی گرفت...»  

حمید سوریان در مسابقات جهانی کشتی 2009 دانمارک، مدال طلای این مسابقات را که چهارمین طلای جهانی او محسوب می شد، کسب کرد. کشورمان در این مسابقات با کسب یک طلا و 3 برنز عنوان نایب قهرمانی را کسب کرد. سوریان پس از بازگشت به کشورمان در مهر ماه 1388 با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور دولت دهم، دیدار کرد. او مدال طلای خود را علاوه بر اهدا به شهدای دفاع مقدس، به احمدی نژاد تقدیم کرد.  

حمید سوریان در المپیک 2012 لندن (مرداد ماه 1391) مدال طلا کسب کرد. او به همراه بهداد سلیمی، قاسم رضایی و امید نوروزی طلایی های کاروان کشورمان بودند. این رقابت‌ها در شرایطی به پایان رسید که کاروان ورزش ایران با کسب 12 مدال در جایگاه تاریخی هفدهم قرار گرفت. در واقع مدال طلای سوریان نخستین مدال طلای المپیک او و اولین مدال طلای کشتی فرنگی ایران بعد از 40 سال بود که نقطه عطفی در تاریخ حضور کشتی ایران در بازیهای المپیک محسوب می شود.  

حمید سوریان پس از بازگشت از المپیک 2012 لندن در مراسم استقبال که مردم و مسئولان برگزار کرده بودند، پیشنهاد اهدای هدیه های خود به زلزله زدگان توابع آذربایجان شرقی را مطرح کرد که با استقبال مردم مواجه شد و این مراسم به گلریزان کمک به مردم زلزله زده تبدیل شد.  زلزله ای که در 21 مرداد ماه 1391 به وقوع پیوست و خانه‌های نه چندان محکم اهالی ورزقان و اهر از توابع آذربایجان شرقی در زلزله ویران شد، ماردان و پدران و کودکان بسیاری زیر آوار ماندند. پس از این اتفاق، قهرمانان و ورزشکاران به کمک زلزله زدگان شتافتند. علاوه بر آن، سوریان به همراه علی دایی، علیرضا دبیر، افشین پیروانی، امید نوروزی، کریم باقری و ... برای کمک به آوارگان در جمع بازاری ها حاضر شدند و اعتبارشان را وسط گذاشتند و مبالغ خوبی را هم جمع آوری کردند.   

پس از بازی های المپیک لندن و کسب مدال طلای سوریان در این رقابت ها، اخباری مبنی بر احتمال خداحافظی او از کشتی فرنگی شنیده شد. او در 1 اردیبهشت ماه 1392 با حضور در فرمانداری تهران برای چهارمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران ثبت‌ نام کرد. سوریان گفت: «با توجه به اینکه تعداد نفرات اعضای شورای شهر تهران در این دوره افزایش پیدا کرده است و از آنجا که شورای شهر یک نهاد تخصصی است، ورزشکاران می‌توانند تخصص خود را در شورا دنبال کنند.» پس از آن حمید سوریان در خردادماه 1392 انصراف خود را از کاندیداتوری شوراها اعلام کرد. او پس از این تصمیم در گفت و گوی اختصاصی با روابط عمومی کمیته ملی المپیک اظهار کرد: «من در ابتدا از اعضای محترم هیأت اجرایی انتخابات شورای اسلامی شهر تهران تشکر می کنم که به من اعتماد کردند و مرا برای حضور در عرصه انتخابات تأیید کردند. من فکر می کنم این مسئله بسیار ارزشمند است. به هر حال هر فردی که می تواند به شهر و کشورش خدمت کند باید خود را در معرض انتخاب مردم قرار دهد. من هم در ابتدا طی مشورت با برخی دوستان و نزدیکان به این نتیجه رسیده بودم که می توانم در عرصه جدیدی به شهر و همشهریانم خدمت کنم. با این وجود پس از ثبت نام و انتشار خبر آن، واکنشهای مردم برایم بسیار جالب و درس آموز بود. من در ابتدا احساس می کردم حضورم در این عرصه نیز باعث خرسندی مردم خواهد بود اما وقتی در کوچه و خیابان با مردم مواجه می شدم و یا اینکه با برخی دوستان و کارشناسان گفت و گو می کردم، بیشتر آنها بر این موضوع تأکید می کردند که من همچنان باید راه قهرمانی را ادامه بدهم و مردم با حضورم در عرصه قهرمانی خوشحال تر خواهند بود. من هم بخوبی می دانم که همچنان می توانم در عرصه کشتی افتخارآفرین باشم. البته همه می دانند حضور طولانی مدت در رشته سختی مانند کشتی آن هم در اوزان پائین بسیار مشکل است اما حال که با این تصمیم مردم خوشحال می شوند، چرا این کار را نکنم من هر چه دارم از لطف خدا و دعای خیر مردم است.»  

حمید سوریان در اوایل آذر ماه 1392 در سفری به مشهد مقدس با آیت الله مکارم شیرازی دیدار کردند. در این دیدار سوریان گزارشی از مدالهایی که در عرصه جهانی به دست آورده ارائه کرد و گفت: «ورزشکاران کشورمان برای تداوم روند موفقیت های خود نیازمند دعای خیر مراجع و علما هستند.»  سوریان در بخشی از این دیدار نظر آیت الله مکارم شیرازی را درباره خداحافظی خود از دنیای کشتی جویا شد و گفت: «من تا به حال 6 مدال ورزشی از نوع خوش رنگ ترین آن (طلا) برای جمهوری اسلامی ایران کسب کرده ام و وقتی در خیابان با مردم روبرو می شوم آنها از من می خواهند که در مسابقات بعدی نیز شرکت و برای میهنم افتخار کسب کنم، از سویی دیگر بسیاری تأکید می کنند ورزشکار اگر در اوج خداحافظی کند بهتر است می خواستم نظر شما را جویا شوم.» آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به سوریان، ابتدا سن او را جویا شدند و گفتند: «هنوز زود است که از دنیای ورزشکاری و کشتی خداحافظی کنید و می توانید حداقل تا 30 سالگی به ورزش خود ادامه دهید. توفیقات شما برای ما و همه ملت ایران اسباب خوشحالی است و امیدواریم روز به روز شاهد توفیقات بیشتر شما و جامعه ورزش کشورمان باشیم.»  این مرجع  تقلید در پایان این دیدار یک دوره کامل کتاب تفسیر نمونه را به سوریان تقدیم کرد.  

سوریان پس از مسابقات المپیک 2012 لندن بعد از ماه ها دوری از تشک کشتی در آذر ماه 1392، در مرحله جدید اردوهای تیم ملی کشتی فرنگی حاضر شد و دوباره تمریناتش را از سرگرفت. او درباره علت غیبت و بازگشت دوباره خود گفت: «رشته‌ ای مانند کشتی رشته ‌ای سخت و سنگین است؛ نزدیک به 15 ماهی هم که دور بودم به دلیل سختی‌هایی بود که این رشته دارد و تصمیم گرفتم در این مدت به کارهای عقب افتاده زندگی شخصی ‌ام برسم. بعد از مشورت و صحبتی که با اساتید، مربیان و افراد تأثیرگذار زندگی‌ ام داشتم، دیدم که هیج جا بهتر از تشک کشتی نمی‌توانم به مردم کشورم خدمت کنم. به همین دلیل دوباره از نو و با صفر درصد آمادگی به اردوها آمدم. چند روزی است در کنار اردونشینان حضور دارم و امیدوارم در ماه‌های آینده شرایط مسابقه را پیدا کنم.»   

در انتخابات کمیسیون ورزشکاران فیلا (فدراسیون بین المللی کشتی) در بوداپست مجارستان حمید سوریان به عضویت کمیسیون ورزشکاران فیلا انتخاب شد. انتخابات کمیسیون ورزشکاران فیلا شهریور 1392 (سپتامبر 2013) در بوداپست مجارستان انجام شد و از بین 19 کاندیدا، 7 ورزشکار به عضویت کمیسیون ورزشکاران فدراسیون جهانی کشتی درآمدند که در بین اسامی برتر، 3 قهرمان المپیک از جمله حمید سوریان از ایران در این انتخابات پیروز شدند. 

حمید سوریان در مسابقات بین ‌المللی کشتی فرنگی جایزه بزرگ فیلا در مارس 2014، (اسفند 1392) در شهر زومباتلی مجارستان برگزار شد، مدال طلا کسب کرد. تیم منتخب ایران با کسب سه مدال طلا، 3 مدال نقره و 2 مدال برنز، قهرمان این دوره از رقابت ها شد.  

حمید سوریان در رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام پیت لاسینسکی لهستان که در جولای 2014 (تیر 1393) برگزار شد توانست مدال طلای وزن 66 کیلوگرم را به دست آورد. سوریان کشتی گیر وزن 59 کیلوگرم کشورمان در این دوره از رقابت ها در وزن 66 کیلوگرم کشتی گرفت. سوریان در مورد این تصمیم یکباره برای کشتی در یک وزن بالاتر گفت: «اینکه به یکباره تصمیم گرفتم در وزن 66 کیلوگرم کشتی بگیرم به دلیل آسیب دیدگی از ناحیه دستم بود و به این دلیل که در فشار تمرین‌ها بودیم، اگر می‌خواستم وزن کم کنم احتمال داشت آسیب دیدگی‌ام تشدید شود و در نهایت با هماهنگی کادر فنی، بنا شد در وزن 66 کیلوگرم تورنمنت لهستان به روی تشک بروم. البته مهم حضورم در این مسابقه‌ها بود تا بتوانم به خوبی با نقاط ضعف و قوتم آشنا شوم تا در مسابقه‌های مهم‌تر نقاط ضعفم را بهبود ببخشم.» 

در مسابقات روز سوم و پایان رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی بزرگسالان جهان در سپتامبر 2014 (شهریور 1393) که در تاشکند ازبکستان برگزار شد، حمید سوریان نماینده وزن 59 کیلوگرم با پیروزی مقابل حریف روس در دیدار نهایی مدال طلا را کسب کرد. سوریان در این دوره رقابت ها در دوره نخست در مقابل "الکس آنچتی" از رومانی، در دوره دوم در مقابل "حسام فهمی" از مصر به پیروزی رسید. او در دوره سوم "اسماعیل بوررو" از کوبا را شکست داد و به یک چهارم نهایی رسید که در آن مرحله نیز 3 بر صفر مقابل "طالح ممدوف" از آذربایجان به پیروزی رسید. سوریان در نیمه نهایی نیز با "المورات تاسمراداف" از ازبکستان روبه رو شد و فینالیست شد.  در فینال او با نتیجه 2 بر یک "مینگیان سیمینوف" نفر سوم المپیک 2012 لندن از روسیه پیروز شد و مدال طلا را به دست آورد.   ششمین مدال جهانی سوریان با دریافت مدال طلا سوریان در این دوره، تیم کشتی فرنگی کشورمان روی سکوی نخست ایستاد. سوریان با کسب این مدال طلا به ششمین مدال جهانی خود دست یافت. او در خصوص قهرمانی تیم ملی کشتی فرنگی برای نخستین بار در مسابقات جهانی، اظهار کرد: «خدا را شکر می‌کنم که شرمنده مردم نشدیم و توانستیم عنوان بسیار مهم قهرمانی جهان را برای اولین بار در تاریخ کسب کنیم. این افتخار بزرگی برای کشتی ایران است که حاصل تلاش یک جمع هماهنگ و یکدل است که خو‌شبختا‌نه با توجه به زحمات بسیار زیادی که کشتی‌گیران، کادر فنی و فدراسیون کشتی کشیدند، به بار نشست و توانستیم قهرمان جهان شویم.» حمید سوریان با کسب ششمین طلای جهانی خود توانست تاریخ ساز شود و رکورد "عبد الله موحد"، کشتی گیر کشورمان را بهبود ببخشد. او در مورد رکورد شکنی خود اظهار داشت: «عبدالله موحد اسطوره فراموش نشدنی کشتی ماست و من هم دنبال رکوردشکنی نیستم. هر جا که کشتی گرفتم به عنوان سرباز برای سرافرازی ایران به میدان رفتم و هیچ موقع به دنبال چنین عناوین و القابی نبوده و نیستم.»  

پایگاه خبری اتحادیه جهانی کشتی پس از ششمین طلای حمید سوریان در رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان در سال 2014، اعلام کرد: «سوریان نفر دوم فهرست بیشترین قهرمانی در کشتی فرنگی جهان شد.» سوریان با کسب ششمین قهرمانی خود در مسابقات جهانی بعد از "الکساندر کارلین" از روسیه با 9 مدال طلای جهانی در رتبه دوم برترین فرنگی کاران جهان قرار گرفت. پیش از این سوریان با دریافت مدال طلا در رقابت های لهستان عنوان برترین فرنگی کار وزن 59 کیلوگرم جهان را از سوی فدراسیون جهانی کشتی دریافت کرد. البته سوریان در این جام قهرمان وزن 66 کیلوگرم شد.   

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۵:۴۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۵:۵۰

حمید سوریان

خلاصه زندگی نامه

 حمید محمد سوریان ریحانپور، با کسب مدال طلا در مسابقات جهانی ازبکستان در سال 2014، کشورمان را به عنوان قهرمانی جهان رساند. او پیش از آن در المپیک 2012 لندن، نخستین مدال طلای کشتی فرنگی را نیز کسب کرد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع