جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام حمید رسایی در 1 مرداد ماه 1347 در تهران به دنیا آمد. بعد از سپری کردن دوران دبستان و متوسطه، وارد هنرستان شد. حمید رسایی فعالیت های سیاسی و اجتماعی خود را از سال 1374 و با چاپ کتاب "روحانیت و سلامت انتخابات" آغاز کرد. او که بارها در جلسات سخنرانی، میزگرد و مناظره با دعوت مجامع مختلف مردمی و نهادهای انقلابی و دانشگاهی شرکت داشته است، در دولت نهم به عنوان مدیر کل ارشاد قم انتخاب انتخاب شد. او در انتخابات هشتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران ثبت نام کرد و به عنوان نماینده تهران، ‌ری، ‌شمیرانات و اسلامشهر انتخاب شد. او در انتخابات مجلس نهم به عنوان کاندیدای جبهه پایداری انقلاب اسلامی مطرح و به مجلس شورای اسلامی راه یافت.حمید رسایی از نمایندگان مخالف طرح سؤال از محمود احمدی نژاد  در دوران دوم ریاست جمهوری وی بود؛ او به عنوان حامی دولت نهم و دهم، در هفته نامه خود به نام "9 دی" بارها در خصوص شکل گیری جریان انحرافی لب به انتقاد گشود. 

حمید رسایی با رفت و آمدها به پایگاه بسیج به جبهه‌های جنگ تحمیلی علاقه مند شد. حضور ممتد 16 ماهه در جبهه‌های جنگ و همنشینی با دوست طلبه‌ای، او را به حضور در کلاس‌های درس طلبگی علاقه ‌مند کرد. وی در مهرماه 1365 وارد حوزه علمیه قم شد اما به دلیل حضور در جبهه‌های دفاع مقدس و کسب افتخار جانبازی، تحصیل دروس حوزوی را به طور جدی از سال 1367 آغاز کرد. رسایی دروس مقدمات حوزه را در مدرسه علمیه کرمانی‌ها و نزد اساتیدی چون حجج اسلام عالی، موسی گرگانی و ... آغاز کرد و سپس دروس فقه و اصول را در مدرسه علمیه معصومیه ادامه داد. او دوره سطح را نزد اساتید معظمی چون آیت الله استادی، سید احمد خاتمی، موسوی تهرانی، مسعودی خمینی و محمدی خراسانی به پایان رساند و با آغاز دوره درس خارج از محضر آیات عظام مکارم شیرازی، تبریزی، فاضل لنکرانی و علیدوست بهره برد. در همین ایام با تدریس دورس دوره مقدمات در مدارس علمیه قم، به تکمیل اندوخته‌های خود پرداخت.  تبلیغ و تدریس دروس دینی حجت الاسلام رسایی در طول تعطیلی دروس حوزه، به تعلیم زبان عربی همت گماشت و در کنار تحصیل و تدریس، در ایام تبلیغ به شهرها و مناطق مختلف کشور هجرت کرد و به دلیل آشنایی با زبان عربی به مدت بیش از 2 سال برای تدریس و تبلیغ در کشورهای اوگاندا، لبنان، بلغارستان، فلیپین، پاکستان و ... حضور پیدا کرد.  

رسایی از سال 1371 با حضور در مرکز تحقیقات سپاه و سپس ورود به موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث با کار علمی در مورد حدیث آشنا شد و در مقطعی مسئولیت یکی از مدیریت‌های آن را به عهده داشت. حجت الاسلام رسایی فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی را به صورت عام و فراگیر از سال 1374 با تألیف اولین کتاب سیاسی خود با عنوان "روحانیت و سلامت انتخابات" آغاز کرد. وی در این کتاب به نقد جریان اصلاحات که در آن روزها حاکمیت سیاسی کشور را در دست داشتند پرداخت و عملا وارد دنیای سیاست شد.   

محقق مؤسسه علمی پژوهشی دارالحدیث مؤسس و مدیر دفتر جریان شناسی تاریخ معاصر عضو شورای مرکزی قرارگاه فرهنگی عمار صاحب امتیاز و مدیر مسئول هفته نامه 9 دی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم (دولت نهم) مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (دولت نهم) عضو کمیسیون فرهنگی و رئیس کمیته رسانه و هنر مجلس نماینده مردم تهران در مجلس هشتم شورای اسلامی نماینده مردم تهران در مجلس نهم شورای اسلامی  

حجت الاسلام رسایی در سال 1380 با تأسیس دفتر جریان شناسی تاریخ معاصر، بیش از 14 عنوان کتاب در موضوعات مختلف سیاسی روز و آسیب شناسی فرهنگی به چاپ رساند. از جمله آثار مهم وی که با استقبال گسترده نیروهای فکری و فرهنگی جامعه مواجه شد، "بازی ترور" و "پایان داستان غم انگیز" بود که به موضوع ترور سعید حجاریان و بررسی عملکرد مطبوعات در آن دوره می پرداخت.   بررسی عملکرد مجلس ششم و هفتم یکی از آثار مهم تهیه شده در دفتر جریان شناسی تاریخ معاصر،‌ "بررسی عملکرد 4 ساله مجالس ششم و هفتم" بود که طراحی و مدیریت اجرای این پژوهش بر عهده رسایی با همکاری چند تن از طلاب متعهد حوزه بود. در این پژوهش، عملکرد نمایندگان مجلس از 10 جهت مورد مداقه قرار گرفت و برای اولین بار اعلام شد که یک نماینده مجلس چند کلمه نطق پیش از دستور داشته و چند کلمه آن سیاسی، اقتصادی، فرهنگی یا به یکی دیگر از موضوعات اختصاص یافته است. میزان تلاش نمایندگان در بررسی طرح ها و لوایح، اعلام میزان تأخیر و غیبت نمایندگان، میزان فعالیت نمایندگان در خصوص سئوال از وزرا، تذکرات آیین نامه ای و قانون اساسی و ... از جمله موارد بررسی شده در این پژوهش است. نتایج این پژوهش که در نوع خود بی نظیر بود و تحسین آیت الله جنتی، دبیر وقت شورای نگهبان را بدنبال داشت تا جایی که ایشان طی نامه ای با تقدیر و تشکر از دفتر جریان شناسی تاریخ معاصر، این تحقیق را اقدامی بزرگ در تقویت دوره های آینده مجلس شورای اسلامی دانست.  

رسایی با روی کار آمدن دولت نهم با پذیرفتن مسئولیت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد بدنه دولت شد؛ وی پس از پذیرش مسئولیت اداره کل ارشاد قم توانست در حوزه اختیاراتش در استان حساس و مهم قم، تحولات چشمگیری بوجود آورد و این اداره کل را به فعال ترین اداره فرهنگی استان مبدل سازد. تلاش های وی و ارتباط نزدیک با علمای عظام و مراجع تقلید سبب شد تا بخشی از اعتماد از دست رفته علما نسبت به این وزارتخانه بازسازی شود تا آنجا که اداره ارشاد قم توانست در سال 1386 دو نمایشگاه بزرگ فرهنگی و هنری خود را در داخل حرم مطهر حضرت معصومه(س) برپا نماید. از جمله اقدامات موثر وی در حوزه فرهنگ، راه اندازی و مدیریت جشنواره فرهنگی و هنری طلیعه ظهور در 16 رشته فرهنگی و هنری بود که به عنوان ایده برتر در دکترین بین المللی مهدویت از ریاست جمهوری اسلامی ایران نشان تقدیر گرفت. 

حمید رسایی در انتخابات هشتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال 1386 ثبت نام کرد و نهایتاً جبهه متحد اصولگرایی، پس از بررسی کاندیداهای متعدد جریان اصولگرای کشور در تهران، وی را به عنوان یکی از 30 کاندیدای مورد حمایت خود انتخاب کرد. وی که برای نخستین بار کاندیدای مجلس می شد، توانست در مرحله دوم این انتخابات در 6 اردیبهشت ماه 1387 با کسب 274330 رأی از مجموع 671206 رأی اخذ شده به نمایندگی از مردم "تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر" به مجلس شورای اسلامی راه یابد و به عنوان یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی فعالیت کند. رسایی در مدت تکیه بر کرسی مجلس هشتم 28 لایحه و طرح را امضا کرده است؛ طرح نظام جامع رسانه های همگانی، طرح احتساب سابقه تدریس معلمان حق التدریس استخدامی در آموزش و پرورش، طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان، طرح معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص دانشگاه آزاد اسلامی، طرح بیمه های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار (کد دار) و طرح الزام دانشگاهها، مراکز و موسسات آموزش عالی به پذیرش دانشجویان دختر در محل سکونت آنها از مهم ترین طرح هایی است که همراهی وی را در پی داشته است.  

یکی از اقداماتی که در سال 1389 از سوی عبدالله جاسبی و با هدایت "هیئت مؤسس دانشگاه آزاد" دنبال شد، "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. وقف اموال دانشگاه آزاد از سوی مسئولان این دانشگاه به طرق مختلف پیگیری شد؛ یکی از این طرق، مجلس شورای اسلامی و البته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بود. پس از "تصویب اساسنامه جدید دانشگاه آزاد" از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در فروردین سال 1389 که باعث به نتیجه نرسیدن تلاش‌های هیئت موسس این دانشگاه برای "وقف اموال دانشگاه آزاد" شد، در مورخ 29 اردیبهشت‌ماه 1389 مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح وقف اموال دانشگاه آزاد، تحت عنوان "طرح اجازه وقف اموال در اختیار مؤسسات غیردولتی و غیرانتفاعی" را با 129 رأی موافق، 69 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس، به تصویب رساند.   پس از این اقدام دانشگاه آزاد که با همکاری برخی نمایندگان خانه ملت صورت گرفت، نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و کارشناسان مسائل فرهنگی و آموزشی، به این اقدام تعدادی از نمایندگان اعتراض کردند. این مسئله ادامه داشت تا اینکه بالاخره نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه (30 خرداد 1389) ضمن نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وقف اموال دانشگاه آزاد را تصویب کردند. براین اساس، خانه‌ملتی‌ها مصوب کردند وقف اموال مراکز آموزش عالی و غیردولتی، غیرانتفاعی و سایر موسسات غیردولتی غیرآموزشی که هیئت موسس یا هیئت امنای آنها حق تصرف مالکانه نسبت به آن را دارند و تا تاریخ تصویب این قانون صیغه وقف آن جاری شده است و یا در آن جاری شود معتبر است که در حقیقت همان تأیید "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. پس از تصویب این طرح، در اول تیر ماه 1389، موجی از اعتراضات گسترده نمایندگان و اعضای شورای مرکزی اتحادیه‌‌های دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های تهران و برخی شهرستان‌ها در مقابل مجلس شورای اسلامی شکل گرفت. رسایی از طراحان معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی یک فوریت طرح "معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی" در واکنش به مصوبه روز یکشنبه 30 خرداد 1389 پارلمان مبنی بر وقف اموال دانشگاه آزاد و نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه علنی 2 تیر ماه سال 1389 از سوی 81 تن از نمایندگان از جمله حمید رسایی در صحن علنی مجلس مطرح شد. بر اساس ماده واحده این طرح خانه ملتی ‌ها و در صورت تصویب نهایی به موجب این قانون کلیه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص دانشگاه آزاد اسلامی همچنان معتبر و لازم الاتباع است. جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در 2 تیر ماه 1389 در حالی به پایان رسید که نمایندگان با 116 رای موافق، 56 رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 199 رای، یک فوریت "طرح معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره دانشگاه آزاد اسلامی" را به تصویب رساندند.  

حجت ‌الاسلام حمید رسایی عضو فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس و از جمله حامیان محمود احمدی ‌نژاد بود که در کنار دفاع از عملکرد دولت نهم و دهم، مخالف جدی اسفندیار رحیم ‌مشایی رئیس دفتر رئیس جمهور وقت بوده و منتقد دیدگاه‌ها و رفتارهای او بشمار می آمد. رسایی از کسانی است که با روی کار آمدن دولت دهم در خصوص شکل گیری جریان انحرافی تذکر و در مواضعی رسمی، اسفندیار رحیم مشایی را مورد انتقاد قرار داد. وی حضور مشایی را در کابینه احمدی‌ نژاد، منحرف‌ کننده مسیر اصلی دولت نهم و دهم خواند و در خصوص ویژگی‌ها، اهداف و ترفندهای جریان انحرافی در دولت به سرکردگی اسفندیار رحیم مشایی گفت: "مفاسد امروز مشایی برجستگی اعتقادی دارد و امروز با توجه به تحرکات این جریان انحرافی، دستگاه قضایی نباید بی کار بنشیند."   

پس از حوادث انتخابات سال 1388 و دستگیری متخلفان، حدود 175 نماینده مجلس هشتم شورای اسلامی از جمله حمید رسایی، در تاریخ 26 اردیبهشت ماه 1389 در نامه‌ای سرگشاده خطاب به آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس وقت دستگاه قضایی ضمن اعتراض و اظهار شگفتی از احضار و محاکمه مدیران رسانه‌های انقلابی به دلیل شکایت سران فتنه، خواستار تسریع در محاکمه سران فتنه و رسیدگی به شکایات ملت ایران از آنان شدند. نمایندگان در این نامه برخورد با رسانه های انقلابی را باعث تنفس مصنوعی جریان فتنه خواندند. در پی صدور این نامه سرگشاده برخی افراد، جریانات سیاسی و رسانه‌ها با تشکیک در امضای 175 نماینده ملت، مدعی جعل برخی از این امضاها شدند از این رو برای تنویر افکار عمومی در تاریخ 24 خرداد سال 1389، اسامی تمامی نمایندگان امضاء کننده این نامه منتشرشد.  

حمید رسایی پس از حوادث سال 1388 و حماسه باشکوه مردم در 9 دی ماه، با راه اندازی هفته نامه سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی "9 دی"، به خانواده رسانه ای کشور پیوست. این نشریه برای اولین بار در سالروز 9 دی 1389 منتشر شد. در کارنامه این هفته نامه، دوبار توقیف به چشم می خورد که یک بار در دولت دهم بود که 9 دی در اوج تحرک جریان انحرافی در دولت دهم به صراحت موضع گرفت. یادداشت های متعدد 9 دی در نقد جریان انحرافی سبب شد تا در نهایت این هفته نامه در خرداد 1390 توقیف شود.  هفته نامه 9 دی حاشیه های دیگری نیز داشت از جمله انتشار تصویر نقاشی شده ای از محمد خاتمی و یا مطالبی که بر مسائل داخلی مجلس به ویژه مواضع علی لاریجانی رئیس مجلس وقت می پرداخت. این هفته نامه در دولت یازدهم یک روز قبل از سالگرد قیام 19 دی قم (19 دی 1392) طی نامه ای از هیأت نظارت تذکر گرفت و پرونده آن به دادگاه ارجاع شد و در تاریخ 27 اسفند 1392 توقیف و برای بار دوم مجددا پرونده آن را به دادگاه ارجاع داد؛ دبیرخانه هیأت نظارت بر مطبوعات، در ابتدای توضیح خود به رعایت حدود مطبوعات (فصل چهارم قانون مطبوعات) لازمه آزادی مسئولانه و تحقق اصل 24 قانون اساسی است که می‌گوید "نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوقی عمومی باشند. تفضیل آن را قانون معین می‌کند" اشاره کرد و در ادامه مستنداتی درباره توقیف این هفته نامه ارائه داد از جمله: مطلب این نشریه در 3 اسفند 1392 با عنوان "تغییر 3 هزار مدیر دولتی فقط در 6 ماه"  که در روتیتر آن عبارت "آن مرد با کلید انبار داس آمد" دیده می‌شد و یا در صفحه 3 همین شماره مطلبی با عنوان "دولت امنیتی‌ها و بی‌تدبیری‌های امنیتی" یا در نشریه 26 بهمن 1392 در ستون "با خوانندگان" روند دیپلماسی در خصوص توافقنامه ژنو را خیانت آمیز توصیف کرد. این هفته نامه در 2 اردیبهشت ماه 1393 رفع توقیف شد.  

با کاندیداتوری رسایی برای حضور در مجلس نهم اخباری از رد صلاحیت او در خبرها منتشر شد که خود او در مصاحبه ای این خبر را تکذیب کرد. او حضورش را در لیست کاندیداهای تایید شده از سوی شورای نگهبان اعلام کرد. رسایی با حضور فعال در عرصه سیاسی کشور این بار در لیست جبهه پایداری به نمایندگی از مردم "تهران، اسلام شهر، ری و شمیرانات" برای مجلس نهم کاندیدا شد و توانست در مرحله دوم این انتخابات در 15 اردیبهشت ماه 1391 با کسب 24.89 درصد آرا به مجلس نهم راه یابد. 

در راستای اظهارات آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی از خبرنگاران، نویسندگان، دانشجویان و طلاب اصلاح طلب در ساختمان مجمع تشخیص مصلحت نظام در 8 اردیبهشت سال 1392، مبنی براینکه ما با اسرائیل سرجنگ نداریم، 150 نفر از نمایندگان مجلس نهم شورای اسلامی از جمله حمید رسایی، در اعتراض به این اظهارات، بیانیه ای را در 4 بند، امضا کردند. بخشی از این بیانیه به شرح زیر است: «...ما نمایندگان مجلس ضمن تذکراتی چند از وی [آیت الله هاشمی رفسنجانی] می خواهیم که به اندیشه های امام و حضرت آیت الله خامنه ای بازگردد و به جای آن فاصله خود را از کسانی که دل در گروه انقلاب ندارند و تلاش می کنند انقلاب اسلامی را از مبانی خود تهی گردانند حفظ نمایند. این ساده اندیشی است که ما اعلام کنیم با اسرائیل سر جنگ نداریم و اگر کشورهای عربی با اسرائیل جنگیدند ما از آرمانهای آنها حمایت خواهیم کرد. امام بزرگوار و رهبر عزیز همه تلاش خود را به کار بردند تا مسئله فلسطین را یک مسئله اسلامی نمایند و از حصار عربیت خارج نمایند. اگر امروز ظهور گروه هایی مانند حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی را شاهد هستیم که پوزه اسرائیل را با همه مظلومیت و نابرابری به خاک مالیده اند نتیجه همین تفکر امام است. اگر ما با اسرائیل سر جنگ نداشته باشیم تا انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی باشد اسرائیل با ما سر جنگ خواهد داشت و نباید فراموش کنیم که امام خمینی محو اسرائیل را از آرمانهای انقلاب اسلامی قرار داده است...»  

موضوع استیضاح عباس احمد آخوندی، وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم برای اولین بار در بهمن ماه 1392 به علت توقف پروژه راه آهن مشهد، شیروان، بجنورد، گنبد و گرگان در مجلس کلید خورد؛ مشکلات مسکن مهر و رکود حاکم بر بخش مسکن، طرح جامع مسکن، امنیت پروازها و ایمنی صنعت هوایی، مشکلات راه‌ها و جاده‌های کشور، توقف پروژه راه آهن غرب کشور و عدم پایبندی وزیر به تعهدات خود در قبال راه آهن تهران-ساوه-همدان، موضوعاتی بودند که استیضاح وزیر را مطرح کردند؛ سرانجام پس از جلسات متعدد کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در بررسی استیضاح از وزیر راه و شهرسازی، طرح استیضاح این وزیر با امضای 13 نماینده مجلس از جمله حمید رسایی در 5 مهر ماه 1394، اعلام وصول شد. محورهای استیضاح عبارتند از: عدم انجام تعهدات زمان اخذ رأی اعتماد، مشکلات حوزه عمومی وزارتخانه از قبیل عزل و نصب های بدون دلیل، عدم اعلام موضع شفاف نسبت به موضوع فتنه و سران آن و ... مشکلات حوزه زمین، مسکن شهری و روستایی از قبیل ناتوانی وزیر در ساماندهی بازار مسکن و اتمام پروژه های مسکن مهر و ...، مشکلات حوزه حمل و نقل، مشکلات حوزه مالی وزارتخانه.  در 14 مهر ماه 1394 جلسه بررسی استیضاح آخوندی در مجلس نهم شورای اسلامی تشکیل شد. در این جلسه، حجت الاسلام رسایی در موافقت با استیضاح آخوندی با اشاره به روز رأی اعتماد آخوندی در مجلس که با اختلاف 8 رأی وزیر شد، گفت: «توقع این بود که به وعده‌های خود عمل کنید.» رسایی با انتقاد از تلاش برای پوشاندن ضعف‌های مدیریتی با شانتاژهای سیاسی خاطرنشان کرد: «آیا اعتراض مردم به مسکن مهر سیاسی است؟ آیا تاکید رهبر انقلاب بر تکمیل پروژه‌های مسکن مهر سیاسی است؟» او با ارائه آماری سیر نزولی اعتبارات اختصاص داده شده به مسکن مهر در دوره وزارت آخوندی را نشان داد و اظهار داشت: «این در حالی است که بازگشت اقساط مردم به بانک مسکن مهر دو برابر شده است و مردم به تعهدات خود عمل کرده‌اند اما دولت به تعهد خود عمل نکرد.» سرانجام در پایان جلسه وکلای ملت با  72 رأی موافق، 175 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از 252 آرای مأخوذه، مجدداً به آخوندی اعتماد کردند و وی وزیر باقی ماند.  

مخالفت با توافقنامه موقت ژنوحجت‌الاسلام حمید رسایی از زمان امضای توافقنامه موقت ژنو در آذر ماه 1392مواضع مخالفی را علیه مفاد و نحوه  اجرای آن اتخاذ و بارها از تریبون‌های مختلف نسبت به تناقضات رفتاری و گفتاری نمایندگان 1+5 به محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه دولت یازدهم و حسن روحانی رئیس جمهور وقت اعتراض کرده است. رسایی علاوه بر انتقاد از روند دیپلماسی توافقنامه ژنو در هفته نامه "9 دی"، در نطق علنی در مجلس شورای اسلامی در 8 مهرماه 1392 به ماجرای سفر رئیس جمهور به سازمان ملل اشاره کرد و از تماس تلفنی روحانی با اوباما انتقاد کرد. امضای طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ایدر جریان مذاکرات هسته ای ایران و 1+5، در اواسط اردیبهشت ماه 1394 جان کری، وزیر وقت امور خارجه امریکا و جو بایدن، معاون وقت رئیس جمهور امریکا در اظهارنظرهایی ضمن تهدید کشورمان باز هم از "گزینه نظامی" سخن به میان آوردند. هر چند انتظار می رفت با توجه به در جریان بودن مذاکرات هسته‌ای مقامات غربی سخنی از تحریم و فراتر از آن "گزینه نظامی" به میان نیاورند اما اظهارات دو مقام آمریکایی نشان از عدم تغییر رویکرد ایالات متحده در قبال جمهوری اسلامی ایران داشت. پس از این اظهارات خبر دیگری مبنی بر "طرح کنگره امریکا برای نظارت بر توافق هسته ای" به گوش رسید. طرحی که انتقاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در پی داشت؛ نمایندگان بر این اعتقاد بودند که این اقدام کنگره در راستای اظهارات مقامات رسمی این کشور و نوعی فشار بر جمهوری اسلامی ایران و تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان بوده است. در همین راستا، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تهیه و تدوین طرحی 3 فوریتی خواستار توقف مذاکرات هسته‌ای تا قطع تهدیدات آمریکایی‌ها شدند. علی لاریجانی، رئیس وقت مجلس شورای اسلامی در جلسه فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در 20 اردیبهشت ماه 1394، بر حمایت جدی از تیم مذاکره کننده هسته ای و پرهیز از واکنش های سریع و بدون فکر در این زمینه تأکید کرد. طرح سه فوریتی که طرح "دفاع اسلامی و انقلابی و قانونمند از عزت، عظمت، هویت، شخصیت و اقتدار ملت ایران در طول ادامه مذاکرات هسته‌ای" نام داشت، با پیگیری جواد کریمی قدوسی (نماینده وقت مردم مشهد) توسط 80 تن از نمایندگان از جمله حمید رسایی امضا شد و در 22 اردیبهشت ماه 1394، تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد؛ ماده واحده تنظیم شده در این طرح دولت و مسئولین سیاست خارجی و اعضای تیم مذاکره‌ کننده هسته‌ای را از هر گونه ارتباط و مذاکره با آمریکایی ‌ها در موضوع هسته‌ای تا زمانی که دولت آمریکا رسماً و علناً تهدید ملت ایران را کنار نگذارد، منع نموده و آنها را موظف می کرد تا مذاکره را با بقیه گروه 1+5 بدون حضور آمریکایی ‌ها ادامه دهند. 

-"روحانیت و سلامت انتخابات" انتشارات دفتر تبلیغات سال 1374 -"سیمای خوشبختی" (چاپ چهارم) انتشارات دفتر تبلیغات سال 1376 -"انتخاب ششم" انتشارات دفتر تبلیغات سال 1378 -"انتخابات و دانشگاهیان" نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها سال 1378 -"تحصن چرا و چگونه" (چاپ سوم)  -"پایان داستان غم انگیز" ج 1 (چاپ پنجم) انتشارات کیهان سال 1379 -"پایان داستان غم انگیز" ج 2 (چاپ چهارم) انتشارات کیهان سال 1380 -"بازی ترور" (چاپ سوم) انتشارات کیهان سال 1380 -"شیک پوش کهنه گو" (چاپ ششم) پرتو ولایت سال 1381 -"آغاز یک پایان" (چاپ چهارم) همای غدیر سال 1381 -"مجلس ششم از نگاه اصلاح طلبان" (چاپ ششم) همای غدیر سال 1381 -"ناقوس انحطاط "(چاپ دوم) پرتو ولایت سال 1382 -"کارنامه نقد عملکرد مجلس ششم" (کار علمی گروهی) همای غدیر سال 1382 -"مثل مدرس" (چاپ پنجم) همای غدیر سال 1383   کتاب های دفتر جریان شناسی تاریخ معاصر که با نظارت حمید رسایی به چاپ رسیده است: -"مصباح دوستان"  -"منشور دولت اسلامی" -"از تخریب تا تقدیس" -"تحریم انتخابات" -"ویژگی دولت اصولگرا" -"ایران اتمی" -"وسوسه شیطان بزرگ" -"رهبری و مدیریت بحران ها" -"کارنامه اصلاح طلبان مجلس ششم" -"کارنامه عملکرد یک رییس جمهور" 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۳:۴۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۳:۵۱

حمید رسایی

خلاصه زندگی نامه

  حجت الاسلام حمید رسایی، نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره هشتم و نهم و مدیر مسئول هفته نامه "9 دی"، که از حامیان احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری وی بود.  

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع