جستجو در مطالب و اشخاص
حمیدرضا مشهدی عباسی، در سال 1349 در شهرستان "دماوند" از توابع استان تهران به دنیا آمد. وی دارای مدرک فوق لیسانس تحقیقات آموزشی است و سال‌ها سابقه مدیریت و معاونت در برخی مراکز آموزش و پرورش استان تهران را در کارنامه خود دارد. مشهدی عباسی که از 14 سالگی و در جریان انتخابات مجلس دوم شورای اسلامی، وارد فعالیت‌ در ستادهای انتخاباتی شده بود؛ سرانجام در اسفند سال 1390، برای اولین بار در نهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کرد اما به دلیل اعلام تخلف، نتیجه انتخابات ابطال و عباسی موفق شد با پیروزی در انتخابات میان دوره‌ای در نیمه اول اریبهشت سال 1391، به خانه ملت راه یابد. او پس از ورود به مجلس به عضویت کمیسیون اجتماعی درآمد. 

- مدیریت دبیرستان امام دماوند - مسئولیت ارزیابی عملکرد آموزش و پرورش استان تهران - معاونت آموزش نظری و مهارتی استان تهران - معاونت آموزشی نوآوری استان تهران - مدیریت کل نظری پیش‌ دانشگاهی وزارت آموزش و پرورش - معاونت ارزیابی مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش - عضویت در حزب مؤتلفه اسلامی در سال 1373 - نماینده مردم فیرزوه کوه، دماوند و رودهن در مجلس نهم شورای اسلامی  

در دور نخست انتخابات مجلس نهم که در اسفند سال 1390،  برگزار شد 223 نامزد به مجلس راه یافتند و رقابت 135 نفر برسر 65 کرسی باقیمانده به دور دوم کشیده شد که در 15 اردیبهشت 1391 برگزار شد. در این میان حمیدرضا مشهدی عباسی، که برای نخستین بار کاندیدای حضور در انتخابات شده، موفق شد در انتخابات میان دوره از حوزه انتخابیه دماوند، فیروزکوه و رودهن در استان تهران، با کسب 21 هزار و635  میزان رأی از مجموع 57 هزار و504  آرای مأخوذه به مجلس شورای اسلامی راه یابد و با عضویت در کمیسیون اجتماعی در امر قانونگذاری مشغول به فعالیت شد. از مهمترین طرحهای امضا شده توسط وی عبارتند از: - طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران - طرح استانی شدن حوزه های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی - طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان - طرح تشکیل سازمان قرآن کریم - طرح دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده با اصلاحات موادی از آن 

28 آبان ماه سال 1393، در پی رأی عدم ‌اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به "فخرالدین احمدی دانش آشتیانی"، چهارمین گزینه پیشنهادی رییس دولت یازدهم برای تصدی وزارت علوم، دکتر روحانی در نامه‌ای به رئیس وقت مجلس شورای اسلامی، "محمد فرهادی" را به‌ عنوان پنجمین وزیر پیشنهادی علوم در دولت یازدهم معرفی کرد. 5 آذر همان سال، جلسه علنی تایید صلاحییت محمد فرهادی با حضور نمایندگان مخالف و موافق وی برگزار شد. در این میان حمیدرضا مشهدی عباسی، در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم در بخشی از صحبت های خود، گفت: «چه دلیلی دارد که یک فتنه‌گر بیاید و بخواهد وزیر شود کسی که اساتید و دانشجویان را علیه نظام شورانده است کسی که به دنبال براندازی نظام بوده است. برخی‌ها از رأفت نظام سوءاستفاده می‌کنند. وی اضافه کرد:‌اگر نمایندگان مجلس به این نتیجه رسیدند فردی صلاحیت ندارد که وزیر شود نباید جنجال کرد. توقع داشتیم رئیس‌جمهور که به دنبال تعامل و وحدت است مباحثی را که باعث زیاد شدن فاصله و از بین بردن وحدت می‌شود را مطرح نمی‌کرد.» مشهدی‌عباسی با اشاره به نقاط ضعف گزینه پیشنهادی وزارت علوم، گفت: «عدم تعامل با مجلس یکی از ضعف‌های فرهادی بوده است که امیدواریم ترمیم کند، مدتی که زحمت سازمان هلال احمر را داشت گزارشی از وی ندیدیم، ما می‌گوییم دولتمردان گزارش عملکرد به مجلس بدهند تا عملکرد مثبت آنها را به مردم بگوییم ولی در سازمان هلال احمر ظهور و بروزی ندیدیم، فرهادی فقط یک جلسه در روزهای اول با کمیسیون اجتماعی داشت.» وی با بیان اینکه نظام باید با افراد فعال در فتنه برخورد کند، گفت:  «نمی‌گوییم این افراد را بازداشت کنید زیرا نظام ما نظام رئوفی است ولی حداقل این افراد جریمه شوند و پست نگیرند.» وی در پایان با اشاره به ضرورت تعامل دولتمردان با مجلس، گفت: «وزرا و سازمان‌ها باید ارتباط بیشتری بانماینده‌ها داشته باشند زیرا نماینده‌ها حرف ملت را می زنند و زبان مردم هستند. امیدواریم به این مسائل توجه شود تا شاهد توسعه ارتباط وزارت علوم با کمیسیون‌های مختلف به خصوص کمیسیون آموزش و تحقیقات باشیم.» 

حمایت از تیم مذاکره کننده اواسط فروردین سال 1394 و در پی تفاهم هسته‌ای صورت گرفته در لوزان در ادامه روند مذاکرات ایران و گروه 1+5، بازتاب‌های متنوع و بسیاری در سطح رسانه و شبكه‌های اجتماعی و محافل مختلف مطرح و تحلیل‌های گوناگونی ارائه شد. در این میان حمیدرضا مشهدی عباسی در مراسم ششمین مجمع خیرین مدرسه ساز شهرستان فیروزکوه در محل مجتمع فیروزه آموزش و پرورش این شهرستان، با اشاره به مذاکرات هسته ای اظهارکرد: «از تلاش های مجدانه و طاقت فرسای تیم مذاکره کننده هسته ای تقدیر فراوان داریم. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و تیم مذاکره کننده هسته ای به حق سیاست های نظام اسلامی را در مذاکرات سرلوحه خود قرار داده اند و در راستای نرمش قهرمانانه مد نظر مقام معظم رهبری عمل می کند. هر چند دشمنان از راه های مختلف سعی در ضربه زدن به نظام اسلامی، تشویش اذهان عمومی و جنگ طلب معرفی کردن ما داشته و دارند، اما مذاکرات سبب شد تا دنیا متوجه شود که ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست. امروز جهانیان به خصومت های آمریکایی ها و ایادی استکباری شان پی برده اند و برداشت ما این است که با سیاست های در پیش گرفته شده از سوی دولت یازدهم، به زودی فشار تحریم ها کاهش خواهد یافت.» مخالفت با توافق در سایه تهدید و تحریم 19 تیر سال 1394، در جریان مذاکرات هسته ای تیم دیپلماسی ایران و گروه 1+5 در وین، حمیدرضا مشهدی‌عباسی در حاشیه برگزاری راهپیمایی روز جهانی قدس در گفت‌‌وگو با خبرنگار "خبرگزاری فارس" در شرق استان تهران با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5  اظهار داشت: «با تلاش‌هایی که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای انجام داده، دلیلی وجود ندارد که دشمنان ما را با مرگ تدریجی از بین ببرنند؛ اگر قرار باشد که تحریم‌ها وجود داشته باشد و انرژی هسته‌ای ایران هم از بین برود به ‌هیچ‌ عنوان توافقی به وجود نخواهد آمد.» نماینده مردم شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس با بیان اینکه برنامه‌های هسته‌ای با نرسیدن به توافق نهایی ادامه پیدا می‌کند، گفت: «تیم مذاکره‌کننده برای رسیدن به توافق مطلوب تلاش می‌کند. خواسته دستگاه‌های امنیتی رئیس‌جمهور آمریکا انجام نشدن مذاکرات است و به‌خاطر تلاش‌های مستمر تیم مذاکره‌کننده بوده که ایران همچنان با مواضع خود به ایستادگی‌هایش ادامه داده است. اگر توافقی صورت نگیرد و تحریم‌ها همچنان نیز ادامه پیدا کند، دولتمردان ایرانی سیاست‌های اقتصادی متناسبی را بر اساس تحریم‌ها برنامه‌ریزی خواهند کرد.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۸:۵۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۸:۵۲

حمیدرضا مشهدی عباسی

خلاصه زندگی نامه

 حمیدرضا مشهدی عباسی، نماینده مردم دماوند، فیروزکوه و رودهن، از توابع استان تهران، در مجلس نهم شورای اسلامی که پس ورود به مجلس به عضویت کمیسیون اجتماعی مجلس درآمد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع