جستجو در مطالب و اشخاص
حسین معلم دامغانی، در 10 مهر سال 1324 هجری شمسی در خانواده ای متدیّن، عالم پرور و ادب دوست در "دامغان" دیده به جهان گشود. پس از اخذ دیپلم به کسوت معلمی در مناطق روستایی دامغان اشتغال یافت و پس از چندی در سال 1354 به دریافت دانشنامه کارشناسی حقوق از برترین دانشکده حقوق ایران مفتخر گشت. در سالهای آغازین انقلاب، مسئولیت اداره آموزش و پرورش شهرستان شاهرود را بر عهده گرفت و پس از آن به سمت "کارشناس آموزش و پرورش در نظام های جهانی" رسید، وی در این دوران به همراه برادر ارجمندش "محمد علی معلم" به تالیف کتب ادبیات دوران دبیرستان پرداخت. از حسین معلم دامغانی آثار متعددی برجای مانده که می توان به "درس ادبیات فارسی"، "نقد نیازی"، "راز ربّانی"، "آتش عشق" و "تصحیح کتاب اعلام دامغان" با همکاری دکتر "حسن ذوالفقاری" نیز اشاره کرد. 

حسین معلم، در 5 سالگی پای به دبستان نهاد و در حلقه دانش آموزان مدرسه "منوچهری دامغانی" جای گرفت. پس از گذران دوران دبستان، به مقطع دبیرستان وارد شد و طیّ این زمان، سرآمد دانش آموزان فرهیخته دبیرستان "فردوسی" دامغان بود. در سال 1354 در رشته حقوق دانشکده علوم سیاسی و حقوق دانشگاه تهران پذیرفته شد و پس از استفاده از محضر اساتیدی همچون دکتر "ناصر کاتوزیان"، دکتر "حسن امامی" و... به دریافت دانشنامه کارشناسی حقوق از برترین دانشکده حقوق ایران مفتخر گشت. 

حسین معلم، در سال 1342 هجری شمسی پس از اتمام دوره دبیرستان، عازم خدمت سربازی شد و 24 ماه در کسوت معلّمی به آموزش دانش آموزان روستایی پرداخت. سال 1344 با مدرک دیپلم به استخدام اداره فرهنگ دامغان درآمد و به امر تدریس در روستاهای "زرگرآباد" و "غنی آباد" دامغان اهتمام داشت. در عصری دیگر، به "دامغان" مراجعت کرد و تحت عنوان دبیر دبیرستانهای "فردوسی" و "کوروش" و مدرس دانشسرای مقدماتی به ارائه خدمات ارزنده آموزشی و تربیتی، پرداخت. 

حسین معلم در سال 1356 به همراه جمعی از معلمان انقلابی و متعهد دامغان، "انجمن اسلامی معلمان" این شهر را بنیان نهاد و در کنار دوست و یار صمیمی اش شهید بزرگوار حاج "سید حسن شاهچراغی"، جنایات رژیم پهلوی و وابستگی های سردمداران آن را در مجامع و جلسات گوناگون افشاء کرد. 

حسین معلم پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) و با توصیه معتمدان مردم، برای مدت کوتاهی از سوی استاندار وقت سمنان به سمت شهردار دامغان منصوب و با سامان دادن به اوضاع و احوال شهرداری، شغل اصلی خود یعنی معلّمی را تداوم داد. پذیرش مسئولیت اداره آموزش و پرورش شهرستان شاهرود در سالهای آغازین پیروزی انقلاب و مصادف با تحرکات عوامل ضدّ انقلاب و... آزمون دیگری برای احراز شایستگی و توانمندی استاد معلم بود. او در این هنگام با حکمت و تدبیری برآمده از آموزه های اسلامی، بر طوفان حوادث فائق آمد و یک سال و نیم از زمانه تثبیت نظام جمهوری اسلامی را به عهد شناسی و مسئولیت مداری در مدیریت آموزش و پرورش شاهرود گذارنید. دیگر سوابق آموزشی از فعالیت های دیگر حسین معلم می توان به تاسیس مجموعه فرهنگی معلم و دبیرستان غیرانتفاعی دخترانه میعاد، همکاری در تدوین برنامه ها با معاونت ایدئولوژی دانشگاه امام حسین(ع)، مدیر مسئول یکی از قدیمی ترین نشریات کودکان و نوجوانان، در دوران پس از انقلاب با نام "جوانه"، تولیت مدرسه علمیه موسویه دامغان و... اشاره نمود. 

ضرورت تدوین مجدد کتب درسی، مسئولان وقت وزارت آموزش و پرورش را به بهره مندی از مراتب دانش و بینش حسین معلم تشویق کرد تا آنجا که سمت "کارشناس آموزش و پرورش در نظام های جهانی" را بر عهده گرفت و به تالیف کتب ادبیات دوران دبیرستان همراه با برادر "استاد محمد علی معلم" و دوست فرزانه اش "استاد محمود معارف" همت گماشت و در اثنای نگارش این آثار ارزشمند ادبی، ضمن دیدار با حضرت آیت الله خامنه ای "رئیس جمهور وقت"، از راهنمایی های معظمً له در مسیر تدوین کتب بهره گرفت. 

حسین معلم بعد از اتمام ماموریت کاری اش در خصوص تدوین کتب درسی، به دامغان بازگشت و در کنار اشتغال به معلّمی و کشاورزی، در تاسیس و توسعه دفتر نشر فرهنگ اسلامی و کتابخانه بزرگ قمر بنی هاشم حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) دامغان، دوشادوش شهید "شاهچراغی" و سایر بزرگان این شهر تاریخی، ماندگار ترین صفحات از کتاب عمر پر بار خویش را رقم زد و این تلاش عالمانه همچون آفتاب تابنده ای روشنی بخش راه دانش پژوهان و فرزانگان دیار کویری دامغان می باشد و این دفتر و کتابخانه کم نظیر آن که از نخستین رویش های انقلاب اسلامی در دامغانند، توانسته موجد تحولات چشمگیر اجتماعی و موجب اثرات قابل توجه فرهنگی شود. 

از استاد حسین معلم دامغانی بیش از 10 اثر باقی مانده که مهمترین آنها عبارتند از: -"درس ادبیات فارسی" طی سال های 1360-1363 -"نقد نیازی" در سال 1370 -"راز ربّانی" در سال 1372 -"آتش عشق" -"آتش و عطش" - "تصحیح کتاب اعلام دامغان" با همکاری دکتر "حسن ذوالفقاری" - ترجمه کتاب شریف "مفاتیح الجنان" به فارسی سلیس و روان 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۳:۳۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۳:۳۹

حسین معلم دامغانی

خلاصه زندگی نامه

 حسین معلم دامغانی، مؤلف معاصر کتب ادبیات دوران دبیرستان که برادر چهره ماندگار عرصه شعر و ادب فارسی "محمد علی معلم دامغانی" است. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع