جستجو در مطالب و اشخاص
حسین قوامی در سال 1288 در "تهران" به دنیا آمد. وی از کودکی با صفحاتی که در دسترس بود به تقلید از صدای خوانندگان پرداخت و در 17 سالگی همراه با برادرش در مجالس هنری شرکت می‌ کرد و با ساز بعضی هنرمندان، آواز می ‌خواند. وقتی استادان متوجه قدرت صدای او شدند، توجه ‌شان جلب شد و او را به خوانندگی به ‌صورت صحیح تشویق کردند. همین توجه استادان موجب ترغیب او شد و در زمینه خوانندگی پیشرفت کرد.قوامی هفت سال نزد "عبدالله حجازی" ردیف ‌ها و دستگاه ‌های موسیقی را فرا گرفت و در سال 1325 به دعوت "حسینقلی مستعان" که رییس وقت رادیو بود، به برنامه‌های رادیویی دعوت شد. او ابتدا با برادران وفادار در رادیو اجرا می ‌کرد و مورد تشویق هم قرار گرفت، این همکاری تا سال 1329 ادامه داشت. در همان ایام، قوامی تازه به ارتش وارد شده و به مقام افسری رسیده بود؛ این موضوع باعث شد تا ناگزیر هشت سال همکاری ‌اش را با رادیو قطع کند، اما در بهمن ‌ماه 1337 به دعوت "داود پیرنیا" دوباره به برنامه‌ "گل ‌ها" دعوت شد. در همین دوران به اوج شکوفایی رسید و پربارترین آثارش در این دوران خلق شدند. وی در ابتدای حضورش در برنامه‌ "گل‌ها" از آنجا که مانع اداری داشت و نمی ‌توانست اسم اصلی خود را در برنامه‌ های رادیویی اعلام کند‌، به پیشنهاد "روح‌ الله خالقی" اسم مستعار "فاخته" را برای خود انتخاب کرد.سرانجام وقتی حسین قوامی در سال 1342 بازنشسته شد و مانعی برای اعلام نامش وجود نداشت، با همان نام اصلی ‌اش به مخاطبان معرفی شد. گفته می‌ شود که این هنرمند تا سن 80 سالگی به ‌خوبی می‌ خواند و زندگی‌ هنری ‌اش جریان داشت. وی با خواندن قطعه‌ "تو ای پری کجایی" در دهه 50 صدایش ماندگار شد.قوامی سرانجام در 17 اسفندماه سال 1368 در بیمارستان "ایران‌ مهر" از دنیا رفت و در امامزاده طاهر کرج در کنار "غلامحسین بنان" به خاک سپرده شد. 

حسین قوامی از 10 یا 12 سالگی با صفحاتی که در دسترس بود به تقلید از صدای خوانندگان پرداخت، هر چند که کار آسانی نبود و مخالفت پدر را نمی توانست سرسری بگیرد. در همین دوران، همسایگان و اهل محل چون دیدند حسین ضمن علاقمندی به آداب مذهبی صدای خوشی دارد، شبهای ماه رمضان دنبالش می رفتند و او را به مسجد سپهسالار می بردند و از روی دفترچه ای که به دستش می دادند نزدیک به نیم ساعت در گلدسته ها مناجات خوانی می کرد. این نیز چندان نپایید و با ممنوعیت پدر روبرو شد. از آن پس حسین تنها می توانست در خانه و دور از چشم پدر با استفاده از صفحه به تمرین آواز سرگرم شود.قوامی پس از آن که پدرش درگذشت، با اجازه مادرش به دنبال موسیقی رفت و چون برادرش مشغول یاد گیری تار بود به کمک وی با استادانی چون "احمد عبادی و حسین یاحقی" آشنا شد. وی در سال 1308 با "رضا قلی میرزا ظلی" آشنا شد؛ این آشناییت تا پایان عمر "ظلی" ادامه یافت.قوامی سال 1312، نخست با برادران "وفادار" و به دنبال آن با یکی از خوانندگان مشهور و سطح بالای آن دوران "عبدالله حجازی" آشنا شد و مدت 6 سال نزد او به تعلیم آواز و شناخت ردیف های موسیقی ایرانی پرداخت. همزمان از محضر دیگر استادان کسب فیض کرد و به مقامی رسید که اساتید موسیقی معتقد شدند که او دستگاه ها و مقام ها را به کمال می شناسد و اجرا می کند. 

در سال 1325 "حسینقلی مستعان"، نویسنده مشهور که ریاست رادیو را داشت از حسین قوامی خواست تا همراه برادران "وفادار" برنامه ای در رادیو اجرا کند. قوامی در این مورد گفته است: «.... شب قول دادم اما صبح پشیمان شدم. می خواستم تلفنی انصراف خود را اطلاع دهم اما مستعان شبانه خبر را به رادیو داده بود. کار از کار گذشته بود. ساعت 5/1 همراه با برادران وفادار و همدانیان برنامه اجرا شد... بار اول که می خواستم اجرای برنامه کنم، وحشت کرده بودم و حتی در شروع برنامه از فکر اینکه میلیون ها نفر صدای مرا می شنوند و اگر وسط کار  برنامه خراب شود، چه آبرو ریزی خواهد شد، بدنم به لرزه افتاد. ولی بعدها این مسئله عادی شد...» فاخته، پرکارترین خواننده برنامه رادیویی گلهاحسین قوامی شش ماه با نام (نا شناس) در رادیو آواز خواند و پس از آن به پیشنهاد "روح الله خالقی" نام مستعار "فاخته" را برگزید. وی از سال 1325 تا سال 1331 هر هفته روزهای جمعه در رادیو برنامه داشت و نزدیک به 300 برنامه اجرا کرد که متاسفانه به دلیل کمبود امکان ضبط و پخش مستقیم اثری از آنها بر جای نمانده است.از سال 1331 تا 1337 به علت ماموریت های نظامی خارج از تهران، از رادیو کناره گیری کرد. سال 1337 "داوود پیرنیا" بانی برنامه "گلها" استاد را به همکاری دعوت کرد، او که شش سال در رادیو برنامه اجرا نکرده بود، ابتدا نپذیرفت اما وقتی دانست چگونگی برنامه های موسیقی رادیو تغییراتی کرده و به خصوص برنامه "گلها" وضع آبرومندانه و فرهنگی دارد، ارکستر بزرگ گلها را از نزدیک دید و با شرط موافقت ارتش پذیرفت. "پیرنیا" هم با نفوذ و اعتباری که داشت این موافقت را کسب کرد و چنین بود که استاد بین سالهای 1337 تا 1345 یکی از پرکارترین خوانندگان برنامه گلها بود. وی از سال 1341 که بازنشسته شد، توانست با نام واقعی خودش برنامه اجرا کند. 

دست آورد سال ها فعالیت حسین قوامی در عرصه موسیقی نزدیک به 400 برنامه بود که از مشهورترین قطعاتی که وی اجرا کرده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:-سرگشته که بیش تر به نام بیت ترجیعش (تو ای پری کجایی) شناخته می‌شود؛ اثری از همایون خرم با شعر هوشنگ ابتهاج (ه.الف. سایه)-شب جدایی آهنگی از مجید وفادار-جوانی آهنگی از حسین یاحقی برنامه گلهای تازه-گلهای تازه 6 به همراه همایون خرم، جهانگیر ملک، حسین نجاحی-گلهای تازه 22 به همراه همایون خرم، امیر ناصر افتتاح و مجید نجاحی-گلهای تازه 38 در ماهور به همراه جواد معروفی-گلهای تازه 45 در سه گاه به همراه همایون خرم و مجید نجاحی-گلهای تازه 52 به همراه جواد معروفی، همایون خرم و مجید نجاحی-گلهای تازه 81 در افشاری به همراه همایون خرم-گلهای تازه 113 در شور به همراه همایون خرم و مجید نجاحی برنامه برگ سبز-برگ سبز 100 در همایون به همراه همایون خرم و منوچهر جهانبگلو-برگ سبز 101 در همایون به همراه علی تجویدی و جلیل شهناز-برگ سبز 103 در ابوعطا به همراه احمد عبادی-برگ سبز 104 در بیات اصفهان به همراه جلیل شهناز-برگ سبز 113 در شور و دشتی به همراه مرتضی محجوبی-برگ سبز 119 در ماهور به همراه حبیب‌الله بدیعی و مرتضی محجوبی-برگ سبز 120 در افشاری به همراه پرویز یاحقی گلهای جاویدان-گلهای جاویدان 119 به همراه جلیل شهناز-گلهای جاویدان 124 در بیات اصفهان به همراه احمد عبادی-گلهای جاویدان 125 به همراه رضا ورزنده-گلهای جاویدان 126 در سه گاه به همراه پرویز یاحقی-گلهای جاویدان 129 در ماهور-گلهای جاویدان 130 در چهارگاه به همراه مرتضی محجوبی، جلیل شهناز، علی تجویدی-گلهای جاویدان 131 در همایون به همراه علی تجویدی و جلیل شهناز-گلهای جاویدان 132 در دشتی به همرا علی تجویدی-گلهای جاویدان 133 در افشاری به همراه حبیب‌الله بدیعی-گلهای جاویدان 136 در شور به همراه حبیب‌الله بدیعی-گلهای جاویدان 137 در ماهور به همراه حسن کسایی و علی تجویدی-گلهای جاویدان 138 در همایون به همراه علی تجویدی-گلهای جاویدان 140 در بیات ترک به همراه حبیب‌الله بدیعی، علی تجویدی، مرتضی محجوبی-گلهای جاویدان 141 در شور به همراه جلیل شهناز-گلهای جاویدان 142 در بیات ترک به همراه لطف‌الله مجد-گلهای جاویدان 147 به همراه مهدی خالدی-گلهای جاویدان 148 به همراه حبیب‌الله بدیعی-گلهای جاویدان 149 به همراه مرتضی محجوبی-گلهای جاویدان 150 در سه گاه به همراه رضا ورزنده-گلهای جاویدان 152 در شور به همراه جلیل شهناز-گلهای جاویدان 154 در سه گاه ب همراه جلیل شهناز-گلهای جاویدان 155 به همراه فریدون حافظی-گلهای جاویدان 156 و 157 به همراه جلیل شهناز 

سرانجام حسین قوامی در 17 اسفند ماه سال 1368 در بیمارستان "ایران‌ مهر" از دنیا رفت و در امامزاده طاهر کرج در کنار "غلامحسین بنان" به خاک سپرده شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۲۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۲۹

حسین قوامی

خلاصه زندگی نامه

 حسین قوامی، خواننده آواز و تصنیف‌های کلاسیک ایرانی  که در دهه 50 با خواندن قطعه‌ "تو ای پری کجایی" صدایش ماندگار شد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع