جستجو در مطالب و اشخاص
حسین رضا زاده در سال 1357 در شهر "حسن آباد" استان "اردبیل" متولد شد. او از 15 سالگی شروع به ورزش وزنه برداری کرد و توانست در سالهای بعد دو بار مدال طلای مسابقات المپیک (2000-2004) را کسب کند. او در سالهای 2000 و 2002 به عنوان بهترین وزنه بردار جهان از طرف فدراسیون جهانی کشتی شناخته شد و سه سال بعنوان قهرمان قهرمانان ایران انتخاب شد. رضازاده یکی از 16 ورزشکار ایرانی بود که از رییس جمهور وقت سید محمد خاتمی مدال شجاعت دریافت نمود. آخرین مدال قهرمانی وی آذر ماه 1385 مربوط به بازی‌های آسیایی "دوحه" است. رضازاده در مرداد 1387 به دستور پزشکان از حضور در بازی‌ های المپیک پکن منع شد و پس از 10 سال حضور حرفه ای در ورزش قهرمانی، از دنیای این رشته خداحافظی كرد. بلافاصله پس از خداحافظی اش از قهرمانی، بهرام افشارزاده او را به عنوان سرمربی تیمهای ملی معرفی کند تا از تجربه هایش در رأس تیمهای ملی ایران استفاده کند. اما اواخر آذر ماه سال 1388، كمیته‌ فنی فدراسیون وزنه ‌برداری با استناد به عملكرد غیر قابل قبول مربیان؛ اعضای كادرفنی این تیم از جمله حسین رضازاده را مادام‌العمر از مربیگری در وزنه‌برداری محروم كرد. تنها چند روز بعد از انتشار خبر محرومیت وی از سوی ریاست سازمان تربیت بدنی به ریاست فدراسیون وزنه برداری منصوب شد. وی همچنین در انتخابات چهارمین دوره شورای شهر تهران در سال 1392 به عنوان نماینده انتخاب شد. حسین رضازاده، قهرمان دو دوره المپیک، چهار دوره جهان و قوی ترین مرد دنیا چهار بار به عنوان «بهترین وزنه بردار دنیا» دست یافت و در این زمینه دومین وزنه بردار پرافتخار دنیا محسوب می شود. 

حسین رضازاده در دوران ورزشی خود دو بار مدال طلای مسابقات المپیک را برای ایران به ارمغان آورد. وی صاحب رکورد دو ضرب دستهٔ 105+ کیلوگرم میباشد و پیش از مسابقات جهانی وزنه برداری در فرانسه صاحب رکورد یک ضرب دستهٔ 105+ کیلوگرم این رشته ورزشی نیز بود. او در ایران به عنوان «قهرمان قهرمانان» نیز انتخاب شده. آخرین قهرمانی وی مربوط به بازی‌های آسیایی دوحه است. مدال برنز بازی‌های آسیایی 1998 تایلند مدال برنز مسابقه‌های قهرمانی جهان 1999 یونان مدال طلای مسابقه‌های قهرمانی آسیا 1999 چین مدال طلای بازی‌های المپیک 2000 سیدنی مدال طلای مسابقات ستاره‌های جهان 2001 استرالیا مدال طلای بازی‌های آسیایی 2002 بوسان مدال طلای مسابقه‌های قهرمانی جهان 2002 لهستان مدال طلای ستاره‌های جهان 2002 روسیه مدال طلای جایزه بزرگ 2002 نروژ مدال طلای مسابقات قهرمانی آسیا 2003 چین مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان 2003 کانادا مدال طلای بازی‌های المپیک 2004 آتن مدال طلای مسابقه‌های قهرمانی آسیا 2005 امارات مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان 2005 قطر مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان 2006 دومینیکن مدال طلای بازی‌های آسیایی 2006 دوحه 

حسین رضازاده در سال 2002 پیشنهاد یونان برای کسب شهروندی این کشور در ازای دریافت ماهانه 20 هزار دلار را رد کرد. همچنین تقاضای مشابه ترکیه را مبنی بر تغییر تابعیت خود به ترکیه و دریافت 10 میلیون دلار پاداش در صورت قهرمانی در المپیک آتن و دریافت ماهانه 20 هزار دلار را نیز رد کرد. 

اوایل مرداد سال 1387، حسین رضازاده به دستور پزشكان از حضور در بازيهای المپيک پکن منع شد. 2 مرداد همان سال، وی از مسابقات رسمی خداحافظی کرد و به این ترتیب، شرکت او در المپیک پکن منتفی شد. علت انصراف وی از شرکت در المپیک، فشارهای سنگین تمرین اعلام شد. گفته شد که وی به دستور پزشکان از حضور در بازی‌های المپیک امتناع کرده است. در روزهای پیش از آن خبرهایی مبنی بر شرکت نکردن حسین رضازاده در آزمایش‌های دوپینگ منتشر شده بود و برخی رسانه‌ها نیز خداحافظی وی را غیر معمول دانسته بودند. یک روز پس از کناره‌گیری رضازاده، رئیس وقت فدراسیون وزنه برداری مشکلات عروقی را دلیل خداحافظی او دانست. اما 2 روز پس از کناره گیری قضیه شکل دیگری به خود گرفت. ابراهیم نیرومند مشکلات جسمانی ناشی از بالا بودن فشار خون و قند خون را علت کناره گیری رضازاده دانست. اما در رسانه‌های مختلف دلایل مختلفی هم از زبان او منعکس شد: «... رضازاده در تمرینات زود خسته می‌شد و به رکوردهای قبلی اش نمی‌رسید... نوسانات زیادی داشت و تا حدودی افسردگی هم گرفته بود. اما در همان زمان در مصاحبه‌ای که رضازاده با صدا و سیما داشت علت کناره گیری اش را آسیب دیدگی رباط صلیبی پا هنگام تمرین بیان کرد.» 

اوایل خردا سال 1388، حسین رضازاده در گفت و گو با خبرنگار شبکه ایران با اعلام حمایت رسمی‌ خود از کاندیداتوری‌ محمود احمدی نژاد در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: «به شخصه اگر قرار باشد من نمره دولت را تعیین کنم مطمئن باشید نمره قبولی را به ورزش ایران می دهم چرا که ما در این ایام قهرمانی‌ها، موفقیت های چشم ‌گیری در عرصه ورزش داشتیم هر چند که برخی مواقع با ناکامی هم روبه رو بودیم اما این بی‌انصافی محض است که بگوییم دولت در عرصه ورزش نمره قبولی را به دست نیاورد، من با توجه به عملکرد ورزش در دولت نهم نمره 18 را به ورزش می دهم و مطمئنم اگر نگاه‌ها قدری بهتر شود این نمره به ایده‌آل همه خواهد رسید.» 

اوایل آذر ماه سال 1388، حسین رضازاده،از سوی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری (IWF) به عنوان سفیر این سازمان  منصوب شد. " تاماش آيان"، رئيس وقت فدراسيون وزنه‌ برداری جهانی وی را به عنوان سفیر(IWF) انتخاب و معرفی كرد. 

اواخر آذر ماه سال 1388، درپی اتفاقات غیر منتظره در وزنه‌برداری ایران و تكرار محرومیت‌های ملی‌پوشان ایرانی به دلیل دوپینگ، كمیته‌ فنی فدراسیون وزنه‌برداری به ریاست افشارزاده تشكیل جلسه داد و در پایان با استناد به عملكرد غیر قابل قبول مربیان؛ اعضای كادرفنی این تیم را مادام‌العمر از مربیگری در وزنه‌برداری محروم كرد. كادرفنی تیم ملی وزنه‌برداری با مدیریت حسین رضازاده و مربیگری بهمن زارع، هادی پانزوان، هدایت تیم ملی وزنه‌برداری را برعهده داشتند. در نشست كمیته‌ فنی فدراسیون وزنه‌برداری كلیه‌ اعضای كادرفنی تیم ملی وزنه‌برداری كه در مسابقات جهانی كره حضور داشتند، دلایل و توجیهات خود را برای مشكلات تیم ملی مطرح كردند كه درنهایت به دلیل غیر مستند بودن این دلایل، كمیته‌ فنی رای به محرومیت كلیه‌ اعضای این كادر داد. پرویز جلایر، دبیر وقت فدراسیون وزنه‌برداری نیز این محرومیت را تایید كرده و گفت: این محرومیت طبق قوانین جهانی اعمال شده است.وی افزود: طبق قوانین فدراسیون جهانی وزنه‌برداری اگر ورزشكاری دو بار دوپینگ كند، به صورت مادام العمر از ورزش محروم می‌شود. این مساله شامل حال كادرفنی نیز می‌شود كه صد درصد كادرفنی تیم ملی بزرگسالان ایران را هم شامل می‌شود. 

کمیته حمل و نقل لندن در آستانه المپیک 2012 لندن ،در نقشه مترو ویژه لندن اقدام به نامگذاری ایستگاهها به نام اسطوره های المپیک نمود. در این نقشه نام حسین رضازاده، قهرمان و رکورددار فوق سنگین وزنه برداری المپیک در کنار بزرگانی چون نعیم سلیمان اوغلو، جان دیویس، واسلی آلکسیف و پیروس دیماس به چشم می‌خورد. ایستگاه جنوبی لندن ،بنام حسین رضازاده نامگذاری شده بود. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۸:۵۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۸:۵۷

حسین رضازاده

خلاصه زندگی نامه

 حسین رضازاده، از اعضای سابق تیم ملی وزنه برداری، دارنده دو مدال طلای المپیک از مسابقات 2000 و 2004 و رکورددار جهانی حرکت دوضرب در دستهٔ فوق سنگین که ریاست فدراسیون وزنه برداری و عضویت در هیئت مدیره باشگاه فوتبال سایپا را در کارنامه خود دارد. وی در انتخابات چهارمین دوره شورای شهر تهران به عنوان نماینده انتخاب شد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع