جستجو در مطالب و اشخاص
حسن حبیبی متولد سال 1315ش در تهران.وی کلاس اول و دوم را در یک  سال خواند و در سال‌های بعد در کنار درس مدرسه، درس‌های دیگر را که در حوزه‌های علمیه معمول بود، به خصوص در تابستان نزد پدرش و یکی دو تن از مدرسان حوزه‌ها فراگرفت. حبیبی نوجوان بود که پدرش ضمن تشویق به درس خواندن، از او خواست تا حرفه‌ای نیز بیاموزد تا در صورت لزوم برای گذراندن زندگی خود کاری بلد باشد. از این رو قرار شد که جوراب‌بافی یاد بگیرد و تابستان‌ها به آن کار مشغول شود. از آنجا که مادر و پدرش جوراب‌بافی می‌دانستند، یادگیری کار آسان بود، محل کار نیز خانه بود و برای تهیه نخ و رنگ کردن آن‌ها و باز کردن کلاف‌ها، بافتن جوراب‌ها و به بازار بردن آن‌ها و... باید کارهایی را می‌آموخت و اطلاعاتی به دست می‌آورد. این تجربه باعث گردید که از آغاز نوجوانی با محیط کار و برخی از انواع آن، روابط و برخی از دشواری‌ها آشنا شود. وی دارای مدرک دکتری حقوق و جامعه‌شناسی بود و در تاریخ 1369/5/2 به عضویت پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی درآمد. وی هم چنین از جمله حقوق‌دانانی بود که پس از انقلاب ایران، پیش‌نویس متن قانون اساسی را با استفاده از قوانین اساسی سایر کشورها تهیه کرد. دکتر حبیبی سال ها عضو شورای نگهبان قانون اساسی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بود. وی در اواخر اسفند سال 91 دار فانی را وداع گفت. 

عضو و سخنگوي شوراي انقلابوزير فرهنگ و آموزش عالي نماينده تهران در دوره اول مجلس شوراي اسلامي وزير دادگستری دولت میرحسین موسوی عضو شوراي بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامي ايران و عضو هيات رئيسه آن (1368) عضو حقوقدانان شورای نگهبان (1380-1368) معاون اول رئيس جمهوری اسلامي ايران (1380-1368) نخستين رئيس فرهنگستان زبان و ادب فارسی رئيس كميسيون فرهنگ تعليمات و تحقيقات مجلس شورای اسلامی (دو سال اول و دوره اول) عضو شورای عالی آموزش و پرورش (در سمت وزير فرهنگ و آموزش عالي) استاد دانشگاه عضو ستاد انقلاب فرهنگی رئيس كميسيون لوايح و رئيس كميسيون فرهنگي هيات دولت رئيس هيات امناء فرهنگستانهاي جمهوري اسلامي ايران عضو هيات نمايندگي ايران در كنفرانس عمومي يونسكو (1987) عضو كميته دهه جهاني توسعه فرهنگي يونسكو (1989-1987) موسس و رئيس بنياد ايران شناسي عضو پيوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام عضو شورايعالي انقلاب فرهنگی عضو هيات امناي فرهنگستان های جمهوری اسلامی ايران عضو هيات امنای كتابخانه مجلس شورای اسلامي عضو كميسيون ملي يونسكو (ايران) عضو ديوان دائمي داوری (لاهه) 

دیالکتیک یا سیر جدالی و جامعه‌شناسی،1351افضل‌الجهاد،1351دیالکتیک و روش‌شناسی،1352مبادی جامعه‌شناسی حقوقی،1352جبرهای اجتماعی و آزادی یا اختیار انسانی،1353یادی از یار و دیار،1355عهدین، قرآن و علم،1357اسلام و مسلمانان در روسیه، 1357دو سرچشمۀ اخلاق و دین، 1358اخلاق نظری و علم آداب، 1359تقسیم کار اجتماعی، 1359هنر جنگ، 1359خدا،1360جامعه، فرهنگ، سیاست، 1363اسلام و بحران عصر ما، 1363در آیینۀ حقوق: مناظری از حقوق بین‌الملل، حقوق تطبیقی و جامعه‌شناسی (تألیف و ترجمه)، 1367در جست‌وجوی ریشه‌ها (تألیف و ترجمه)، 1373حسب حال یک دانشجوی کهن‌سال، 1376یک حرف از هزاران ، 1377 ـ 1380حقوق بین‌المللی عمومی ، 1382 

نشان عالی استقلالاستادی افتخاری دانشگاه دولتی تركمن (تركمنستان) استادی افتخاری دانشگاه علوم انسانی بيشكك (قرقيزستان) مدال دانشگاه دولتی تفليس (گرجستان) دكتری افتخاری آكادمي علوم ارمنستان دكتری افتخاری دانشگاه دولتي تاجيكستان تقدير از حسن حبيبی در دومين جشنواره برگزيدگان فارابی ويژه تحقيقات علوم انسانی و اسلامی 

وی در روز دوازدهم بهمن ماه 1391 بر اثر ایست قلبی درگذشت. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۳:۱۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۳:۱۱

حسن حبیبی

خلاصه زندگی نامه

 حسن‌ابراهیم حبیبی، وزیر ارشاد دولت بازرگان، وزیر علوم و آموزش عالی و پس از آن وزیر دادگستری دولت میرحسین موسوی و معاون اول اکبر هاشمی رفسنجانی و دولت اولِ سیدمحمد خاتمی در ایران بود. وی ازجمله حقوق‌دانانی بود که پس از انقلاب ایران، پیش‌نویس متن قانون اساسی را با استفاده از قوانین اساسی سایر کشورها تهیه کرد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع