جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام کریم خان محمدی در اول فروردین سال 1349 در روستای "یامچی" شهر "زنجان" به دنیا آمد. وی پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی، در سال 1360 وارد حوزه علمیه زنجان شد. پس از آن نخستین بار در 13 سالگی در جبهه های جنگ تحمیلی "عراق" علیه "ایران" حضور پیدا کرد.در سال 1367، خان محمدی به حوزه علمیه قم رفت و تا سال 1370 ضمن اتمام رسائل و مکاسب "شیخ مرتضی انصاری"، موفق به اخذ مدرک دیپلم از دبیرستان "رزمندگان" شد. او در سال 1370، جهت ادامه تحصیل در رشته "جامعه شناسی" به دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران رفت. پس از پایان این دوره، در مقطع کارشناسی ارشد همان دانشگاه پذیرفته و در سال 1378 در رشته "جامعه شناسی" فارغ التحصیل شد. وی همزمان با تحصیل دروس حوزه و شرکت در درس آیات عظام "ناصر مکارم شیرازی و جعفر سبحانی تبریزی"، به پژوهش و تدریس پرداخت و در سال 1383 در مقطع دکتری دانشگاه امام صادق(ع) پذیرفته شد و نهایتا از پایان نامه دوره دکتری خود با عنوان "جایگاه عقلانیت در فلسفه فرهنگ و ارتباطات اسلامی" دفاع نمود.از جمله سوابق و فعالیت های حجت الاسلام کریم خان محمدی می توان به عضویت در هیات علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع)، مدرس حوزه علمیه قم و سردبیری فصلنامه های "دین و رسانه" و "شیعه شناسی" اشاره کرد. 

کریم خان محمدی پس از گذراندن سال پنجم ابتدایی در سال 1360، به حوزه علمیه زنجان رفت. وی در سال 1367 که 18 سال بیشتر نداشت، پایه 6 (لمعتین) را به اتمام رساند؛ سپس وارد حوزه علمیه قم شد و از محضر اساتیدی چون آیات عظام "جوادی آملی، ناصر مکارم شیرازی، جعفر سبحانی تبریزی و محقق داماد" بهره برد و تا سال 1370 ضمن اتمام رسائل و مکاسب "شیخ انصاری(ره)"، به صورت شبانه از دبیرستان "رزمندگان" مدرک دیپلم خود را اخذ نمود.سال 1370، خان محمدی با قبولی در کنکور سراسری، وارد دانشگاه تهران شد و تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته "جامعه شناسی" آغاز کرد. سپس در سال 1375 نیز در مقطع کارشناسی ارشد رشته "جامعه شناسی" دانشگاه تهران پذیرفته شد و مدرک کارشناسی ارشد را در سال 1378 از این دانشگاه اخذ نمود.وی پس از چندی در سال 1383، در دوره دکتری رشته "ارتباطات" دانشگاه امام صادق(ع) قبول شد و زیر نظر اساتیدی هم چون "کاظم معتمدنژاد" (پدرعلم ارتباطات ایران)، "باقر ساروخانی" (بنیان گذار جامعه شناسی ارتباطات در ایران)، "مهدی محسنیان راد" (جامعه ‌شناس) و... دانش خود را ادامه و پایان نامه این مقطع را با عنوان "جایگاه عقلانیت در فلسفه فرهنگ و ارتباطات اسلامی: نقد عقلانیت ارتباطی هابرماس بر مبنای تفسیر علامه طباطبایی از عقلانیت در قرآن کریم" ارائه داد. 

-عضویت در هیات علمی دانشگاه باقر العلوم(ع) در سال  1378 -مشاور پژوهشی ارشاد اسلامی در سال های 1378 تا 1383 -عضویت در هیات تحریریه فصلنامه نامه قم در سال های 1379 تا 1383 -عضویت در شورای پژوهشی پژوهشكده ارشاد اسلامی در سال 1387 -مدیریت گروه مطالعات روحانیت در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سال 1387 -سردبیر فصلنامه های دین و رسانه، رواق هنر و اندیشه سابق -استاد مشاور دوره های دکتری و کارشناسی ارشد -مدرس حوزه علمیه قم و دانشگاه های مفید و باقر العلوم(ع) -مدیریت گروه تربیتی اجتماعی پژوهشکده باقرالعلوم(ع) -ریاست پژوهشکده مطالعات دینی فرهنگ در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی -عضویت در شورای تخصصی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سال 1389 -عضویت در هیات مدیره انجمن مطالعات اجتماعی حوزه علمیه قم -عضویت در هیات موسس انجمن تبلیغ و ارتباطات حوزه علمیه قم -مدیریت گروه ارتباطات و تبلیغ دانشگاه علوم قرآن و حدیث قم -سردبیر فصلنامه علمی - پژوهشی شیعه شناسی از شماره 1 تا 10 

مقالات ارائه شده در سمینارها -دراسه علمیه اجتماعیه لظاهره الشجره التی تقطر دما المعروفه بالفارسیه (چنار خونبار)، ملتقی الطف العالمی و الثقافی الدولی الثانی، وزاره التعلیم العالی و البحث العلمی، الجامعه المستنصریه، عراق، 11 و 12 بهمن سال 1389 ـآثار اجتماعی ارتباطات دینی، تهران، پژوهشگاه باقرالعلوم(ع)، 7 بهمن سال1387 -عناصر پایداری فرهنگ ایرانی در مواجهه با فرهنگ های بیگانه، همایش بین المللی ایران فرهنگی: گذشته، حال و آینده، 23 ، 24 دی ماه سال 1387، دانشگاه تهران -سبک زندگی رضوی، همایش ملی خانواده و سبک زندگی، زنجان، 20 شهریور سال 1392 -و... مقالات چاپ شده در مجلات علمی -تفکرات نظرى پیرامون تنزل جایگاه زنان در جوامع اسلامی، شماره 7 فصلنامه علوم سیاسی، زمستان سال 1378 -مبانى جامعه شناسى در قرآن، شماره 15 فصلنامه علوم سیاسی، زمستان سال 1380 -مقاله بازنمایی شیعه در رسانه های غربی و نقش حج در اصلاح آن، پژوهشکده حج و زیارت، 14 بهمن سال 1392 -قشربندى اجتماعى از دیدگاه امام على(ع)، فصلنامه علوم سیاسی، زمستان 1379،  شماره 11 -و... 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۱:۰۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۱:۰۷

حجت الاسلام کریم خان محمدی

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام کریم خان محمدی، از اعضای هیات علمی دانشگاه باقر العلوم(ع) که سابقه ریاست پژوهشکده مطالعات دینی فرهنگ در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع