جستجو در مطالب و اشخاص
حجت‌ الاسلام محمد سلیمی، فرزند ذبیح الله متولد سال 1333 در همدان است. تحصیلات حوزوی خود را در قم و در مدرسه "منتظریه" گذراند. وی دارای تحصیلات حوزوی معادل دکترا است. مسئولیت‌های اجرایی وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد.در زمان بازگشایی مجدد ادارات کشور از سوی امام خمینی(ره) به عنوان مسئول رسیدگی به "مجموعه بالگرد سازی مهرآباد" انتخاب شد. پس از این مسئولیت در سازماندهی قضات دادگاه‌ها انجام مسئولیت کرد و از سال 1367 تا سال 1389 نزدیک به 22 سال ریاست شعبه 31 دیوان عالی کشور را بر عهده داشت. وی در دور پنجم شورای نگهبان به عنوان حقوقدان از سوی مجلس شورای اسلامی انتخاب شد. 

حجت الاسلام سلیمی، در یکی از روستاهای توابع همدان متولد شد. پدرش کشاورز بود. وی از سال 1342 با خانواده به شهر قم مهاجرت کرد و از آن زمان، محل دائمی و رسمی زندگی آنها شهر مقدس قم بوده است.   ازدواج و فرزندان حجت الاسلام محمد سلیمی، در سال 1351 در سن 20 سالگی ازدواج کرد. وی دارای 6 فرزند، 2 پسر و 4 دختر است. پسر بزرگش طلبه حوزه علمیه و پسر دومش دانش آموخته رشته حقوق است. یکی از دختران وی جزو اساتید "جامعه‌ المصطفی" و کوچکترین دخترش نیز دانش آموخته رشته حقوق از دانشگاه امام صادق(ع) است. 

حجت الاسلام سلیمی، از زمان مهاجرت خانواده در سال 1343 به قم، در حوزه علمیه این شهر مشغول به تحصیل شد. پس از 1 یا 2 سال، با راهنمایی برخی از بزرگان به مدرسه علمیه "منتظریه" معروف به "حقانی" که آن زمان با مدیریت شهید آیت الله قدوسی اداره می‌شد رفت و از سال 1345 تا پیروزی انقلاب اسلامی در این مدرسه به تحصیل مشغول بود. مدرسه "حقانی" قم با اشرافیت شهید آیت‌الله بهشتی و مدیریت شهید آیت الله قدوسی و کمکی که  آیت‌الله جنتی به این بزرگواران می‌کرد، اداره می‌شد. وی برخی از دروس "سطح"، "ادبیات عرب" و یک سری مباحث مانند "اصول فقه" را نزد آیت الله جنتی گذراند. آیت‌ الله محمد مؤمن، از فقهای شورای نگهبان نیز استاد "فلسفه"  و درس "خارج" وی بوده‌است.  

بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولیت‌های اجرایی حجت الاسلام سلیمی آغاز شد. در اواخر بهمن‏ماه سال 1357 که بنا شد ادارات بعد از اعتصابات طولانی باز شوند، برای بازگشایی هر اداره‌ای فردی از دفتر حضرت امام(ره) اعزام می‌شد. محمد سلیمی جزو طلبه‌هایی بود که آن روزها در دفتر حضرت امام(ره) مسئولیت بازگشایی مجموعه بالگرد سازی مهرآباد به وی محول شد. پس از ساکن شدن حضرت امام(ره) در قم، ستادی در قم تشکیل شد که بسیاری از امور مربوط به انقلاب را در سطح کشور پیگیری می‌کرد. در این ستاد، دفتری برای اعزام قضات برای دادگاه‌ها خصوصاً دادگاه‌های انقلاب وجود داشت که مسئولیت آن بر عهده آیت‌ الله مؤمن بود. محمد سلیمی که مدت زیادی در دوره تحصیل افتخار شاگردی آیت الله مؤمن را داشت و یک احساس نزدیکی به بین آنها برقرار بود، در این دفتر مشغول به کار شد.  پس از آنکه حضرت امام(ره)، به شهید قدوسی حکم دادستانی انقلاب را ابلاغ کرد تا دادسراهای انقلاب را در سراسر کشور ساماندهی کند؛ محمد سلیمی در امر اعزام بازرس به استان‌ها و... در کنار وی فعالیت می‌کرد.  سلیمی مسئولیت‌های مختلفی در دادگاه‌های انقلاب به عهده داشته است. نزدیک به 6 سال ریاست دادگاه انقلاب همدان را بر عهده داشت. در عملیات "مرصاد" در دادگاهی که برای رسیدگی به پرونده منافقین در خطوط مقدم تشکیل شد، با حکم حضرت امام(ره) و درخواست رئیس وقت دیوان عالی کشور حضور داشت که این دادگاه‌ها بلافاصله پس از آزادسازی مناطق اشغالی برای رسیدگی به امور برپا می‌شد. وی از سال 1367 تا سال 1389، یعنی نزدیک به 22 سال در دیوان عالی کشور ریاست شعبه 31 آن را بر عهده داشت. از سال 1367 با ایجاد یک تشکیلات منسجم و جدید زیر نظر حضرت امام(ره) در دادگاه ویژه روحانیت، سلیمی به عنوان یکی از قضات دادگاه ویژه در آنجا انجام وظیفه کرد تا اینکه در سال 1384 بعد از آنکه غلامحسین محسنی اژه‌ ای، دادستان ویژه روحانیت وقت، به وزارت اطلاعات منصوب شد، نظر مقام معظم رهبری بر این شد که محمد سلیمی که تا آن زمان با ابلاغ مقام معظم رهبری ریاست شعبه دوم این دادگاه را بر عهده داشت، به عنوان دادستان دادگاه ویژه روحانیت منصوب شود.  

حاکم شرع دادگاه‌های انقلاب اسلامی در استان‌های تهران، خراسان، فارس و همدان  رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان همدان  رئیس شعبه 31 دیوان عالی کشور از سال 1367 تا 1369 رئیس شعبه دوم دادگاه ویژه روحانیت از سال 1369 تا 1384 دادستان کل ویژه روحانیت از سال 1385 تا 1391 مدرس حقوق در دانشگاه 

تأسیس رسمی دادگاه ویژه روحانیت در سال 1366 صورت گرفت. این دادگاه به فرمان امام خمینی(ره) تشکیل شد و از جمله وظایف آن می‏توان به اقدامات لازم جهت پیشگیری از وقوع تخلفات و جرایم در محدودهٔ مسائل قضایی، ارشاد در امور خلاف شأن و رسیدگی به جرایم روحانیون و پرونده‌هایی که به نحو مؤثری با اهداف این دادسرا، اشاره کرد.رهبر معظم انقلاب اسلامی طی حکمی در تاریخ 33 مهرماه سال 1384 به جای حجت‌الاسلام رازینی، حجت‌الاسلام محمد سلیمی را به دادستانی دادگاه ویژه روحانیت منصوب کردند. ضمن اینکه در تاریخ 16 اردیبهشت‌ماه 1391 "حجت‌ الاسلام محمد جعفر منتظری" به جای حجت الاسلام سلیمی به دادستانی دادگاه ویژه روحانیت منصوب شد.  بخشی از متن حکم انتصاب حجت الاسلام سلیمی توسط رهبر معظم انقلاب «بسم الله الرحمن الرحیم جناب حجت الاسلام آقای شیخ محمد سلیمی دامت تأییداته ...جنابعالی را که دارای صلاحیت علمی و عملی و تجربهٔ قضایی می‌باشید، به سمت دادستان این دادگاه منصوب می‌نمایم. لازم است با رعایت موازین اسلامی و دقت کامل در اجرای قانون و ممانعت از بروز افراط و تفریط در پیگیری و صدور احکام قضایی به هدف‌های این دادگاه که دفاع از کیان و قداست روحانیت و حوزه‌های مقدس علمیه است، نائل آیید. خداوند به جنابعالی و همکارانتان توفیق عنایت فرماید. سید علی خامنه ای»  

حجت الاسلام محمد سلیمی در دور پنجم شورای نگهبان در 27 تیرماه سال 1389 با کسب 162 رأی موافق از نمایندگان مجلس به عنوان یکی از 6 حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شد.   اولین سخنان پس از قرار گرفتن در مقام حقوقدان شورای نگهبان وی پس از کسب موافقت مجلس به عنوان حقوقدان شورای نگهبان، طی سخنانی گفت: «رئیس قوه قضاییه مبنایشان بر این است که برخی قضات با سابقه دیوان عالی کشور به عنوان عضو حقوقدان در شورای نگهبان حضور داشته باشند. من خود را سرباز حضرت ولی‌عصر(عج) و نظام اسلامی تلقی کرده و وظیفه خود را در حمایت از نظام به عنوان یک واجب کفایی می‌دانم. لذا در هر سنگری بدون توجه به بعد و قرب مسافت، دعوت مسئولان را لبیک گفته‌ام. معتقد به سخن امام راحل هستم که فرمودند مجلس در رأس امور و عصاره ملت است و هم‌چنین بر این عقیده هستم که بر همگان فرض است که شأن مجلس را رعایت کنند. یکی از برجستگی‌های سیستم قانون‌گذاری نظام اسلامی بر دیگر نظام‌ها وجود شورای نگهبان است که در مسائل مهمی از جمله تطبیق مصوبات مجلس با شرع و قانون و انتخابات‌ها جایگاه نظارتی دارد. من آمادگی خود را جهت خدمت در سنگر شورای نگهبان به منظور تحقق اهداف نظام اسلامی اعلام می‏کنم...»  

حجت الاسلام سلیمی، در حوزه علمیه "شرح لمعه" و "اصول فقه" تدریس داشته است و در دانشگاه در رشته "حقوق" تدریس می‌کند. 

حجت الاسلام محمد سلیمی در دیدار با "آیت الله باریک بین"، نماینده ولی فقیه در استان قزوین، در رابطه با جایگاه شورای نگهبان در کشور، در تاریخ 5 دی‌ماه 1392، اظهار داشت: «خوشبختانه اعضای شورای نگهبان فقط اجرای صحیح قانون در مسائل انتخابات و بررسی صلاحیت کاندیداها را مد نظر داشته و همیشه خدای متعال را ناظر بر اعمال خود می‌دانیم. همیشه این را به دفاتر شورای نگهبان متذکر شده‌ایم که هیچ گاه نباید حب و بغض‌ها موجب شود تا از تکلیف اصلی دور شویم و همیشه و در همه حال اجرای قانون را مد نظر کارهای خود قرار دهیم. دشمنان نظام جمهوری اسلامی همیشه در حال توطئه و اختلاف در بین مردم و مسئولین هستند که باید در این زمینه هشیار بوده، مراقب توطئه‌های آنان باشیم. با وجود سلایق سیاسی مختلف در کشور، اختلاف سلیقه همواره و در همه جا وجود دارد اما اصل مهمی که هرگز نباید فراموش شود، وحدت، همدلی و در صحنه بودن است که رمز موفقیت به شمار می‌رود...»  

حجت الاسلام محمد سلیمی در حوزه علمیه حضرت ولی عصر(عج) در تاریخ 17 مردادماه 1388 طی سخنانی در خصوص نقش امام خمینی(ره) و ولایت فقیه اظهار داشت: «گسترش آفت بزرگ استفاده ابزاری از غیبت امام زمان(عج) وظیفه سنگین روحانیت را افزون‌تر کرده است.  ولایت فقیه نایب بر حق امام زمان در عصر غیبت است. ما هرچه داریم از اخلاص امام و رهبری است. پیروی از ولایت فقیه موجب پیروزی مستضعفین است. اراده الهی بر این تحقق گرفته که مستضعفین حاکم شوند و حکومت 2500 ساله شاهنشاهی توسط فردی از تبار پیامبر اکرم(ص) و امامان ساقط شود.  دلیل دشمنی 30 ساله استکبار ضربه دیدن از اسلام و انقلاب بوده و مخالفان امروز همان کسانی هستند که زمانی از این مملکت هر قدر می‌خواستند می‌بردند اما به برکت انقلاب دست همه آنها به یکباره از کشور قطع شد.  فردی مانند امام خمینی(ره) به عنوان رهبر یک کشور، حاضر نشد در طول 10 سال حتی یک خط تلفن به نام خودش ثبت کند و این قناعت و ساده زیستی او عامل پیروزی و تحکیم انقلاب بود.    تکیه بر روحانیت و تشیع عامل پیروزی حزب الله تکیه بر روحانیت اصیل تشیع عامل پیروزی است و اسرائیل اسطوره شکست ناپذیر و افسانه‌ای تلقی می‌شد، اما به برکت پیروزی روحانیت و تشیع، فرزندی از فرزندان نبی اسلام(ص) و روحانی جلیل القدری به نام سید حسن نصرالله آنچنان ضربه‌ای وارد می‌کند که می‌توانند با ایستادن در مقابل دشمن شکست ناپذیر، آن را به زباله دان تاریخ بفرستند...»   

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۲:۰۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۲:۰۳

حجت الاسلام محمد سلیمی

خلاصه زندگی نامه

 حجت‌ الاسلام محمد سلیمی، از حقوقدانان دور پنجم شورای نگهبان که دارای تحصیلات حوزوی معادل دکترا است. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع