جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام محمد ابراهیم نکونام در سال 1337 در گلپایگان به دنیا آمد. وی پی از گذراندن تحصیلات مقدماتی به فراگیری علوم دینی پرداخت و تا سطح عالی حوزه به تحصیلات خود ادامه داد.محمد ابراهیم نکونام برای نخستین بار در دور هشتم مجلس به عنوان نماینده مردم گلپایگان و خوانسار از توابع اصفهان به خانه ملت راه یافت. وی در این دوره ریاست کمیسیون اصل نود را بر عهده داشت. 

محمد ابراهیم نکونام در تاریخ 24 اسفند 1386 با کسب 44 درصد آراء به عنوان نماینده مردم گلپایگان و خوانسار از توابع اصفهان وارد مجلس شورای اسلامی شد. وی در این دوره رئیس کمیسیون اصل نود بود. نکونام در این دوره 38 طرح و لایحه را امضا کرد که برخی از آنها عبارتند از:- طرح تشدید مبارزه با جرایم خشونت بار- طرح احتساب سابقه تدریس معلمان حق التدریس استخدامی در آموزش و پرورش- طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان- طرح ارتقای کیفی تولید خودرو داخلی- طرح افشاء نقض حقوق بشر توسط آمریکا در جهان امروزو ... 

پس از حوادث انتخابات سال 1388 و دستگیری افراد آشوبگر، حدود 175 نماینده مجلس هشتم شورای اسلامی از جمله محمد ابراهیم نکونام، در تاریخ 26 اردیبهشت ماه 1389 در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس دستگاه قضایی ضمن اعتراض و اظهار شگفتی از احضار و محاکمه مدیران رسانه‌های انقلابی به دلیل شکایت سران فتنه، خواستار تسریع در محاکمه سران فتنه و رسیدگی به شکایات ملت ایران از آنان شدند. نمایندگان در این نامه برخورد با رسانه های انقلابی را باعث تنفس مصنوعی جریان فتنه خواندند.در پی صدور این نامه سرگشاده برخی افراد، جریانات سیاسی و رسانه‌ها با تشکیک در امضای 175 نماینده ملت، مدعی جعل برخی از این امضاء‌ها شدند از این رو برای تنویر افکار عمومی در تاریخ 24 خرداد سال 1389، اسامی تمامی نمایندگان امضاء کننده این نامه منتشرشد. 

پس از فروردین سال 1389 که "تصویب اساسنامه جدید دانشگاه آزاد" از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی باعث شد تلاش‌های هیئت موسس این دانشگاه برای "وقف اموال دانشگاه آزاد" به نتیجه نرسد، در مورخ 29 اردیبهشت‌ماه 1389 مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح وقف اموال دانشگاه آزاد، تحت عنوان "طرح اجازه وقف اموال در اختیار مؤسسات غیردولتی و غیرانتفاعی" را با 129 رأی موافق، 69 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس، به تصویب رساند. این اقدام دانشگاه آزاد که با همکاری برخی نمایندگان خانه ملت صورت گرفت، باعث شد نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و کارشناسان مسائل فرهنگی و آموزشی به این اقدام اعتراض کنند. با وجود این اعتراضات، در جلسه علنی روز یکشنبه (30 خرداد 1389) ضمن نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وقف اموال دانشگاه آزاد را تصویب شد. براین اساس، خانه‌ ملتی‌ها مصوب کردند وقف اموال مراکز آموزش عالی و غیردولتی، غیرانتفاعی و سایر موسسات غیردولتی غیرآموزشی که هیئت موسس یا هیئت امنای آنها حق تصرف مالکانه نسبت به آن را دارند و تا تاریخ تصویب این قانون صیغه وقف آن جاری شده است و یا در آن جاری شود معتبر است که در حقیقت همان تأیید "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. نکونام از طراحان معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگییک فوریت طرح "معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی" در واکنش به مصوبه روز یکشنبه 30 خرداد 1389 پارلمان مبنی بر وقف اموال دانشگاه آزاد و نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه علنی 2 تیر ماه سال 1389 از سوی 81 تن از نمایندگان از جمله محمد ابراهیم نکونام در صحن علنی مجلس مطرح شد. بر اساس ماده واحده این طرح خانه ملتی ‌ها و در صورت تصویب نهایی به موجب این قانون کلیه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص دانشگاه آزاد اسلامی همچنان معتبر و لازم الاتباع است.جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در 2 تیر ماه 1389 در حالی به پایان رسید که نمایندگان با 116 رای موافق، 56 رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 199 رای، یک فوریت "طرح معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره دانشگاه آزاد اسلامی" را به تصویب رساندند. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۲:۲۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۲:۲۵

حجت الاسلام محمد ابراهیم نکونام

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام محمد ابراهیم نکونام، نماینده مردم گلپایگان و خوانسار از توابع اصفهان در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی بود. وی در مجلس هشتم ریاست کمیسیون اصل نود را بر عهده داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع