جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام محمدرضا عباسی فرد در سال 1328 در "کوهدشت" استان لرستان به دنیا آمد.   محمدرضا عباسی فرد قبل از انقلاب وارد حوزه علمیه قم شد؛ او همزمان با آغاز مبارزات انقلابی وارد عرصه سیاسی شد و در سالهای قبل از انقلاب به بیت "آیت الله العظمی گلپایگانی" نزدیک شد و روابط سیاسی خود را از این طریق مستحکم کرد. او دارای تحصیلات حوزوی سطح خارج و تحصیلات آکادمیک دکترای فقه و مبانی حقوق است. عباسی فرد در مجلس اول شورای اسلامی به نمایندگی از مردم "کوهدشت و چگنی" از استان لرستان به مجلس راه یافت؛ او در دوره دوم مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مردم "خرم آباد" وارد مجلس شد و پس از آن مناصب سیاسی دیگری از جمله عضویت در شورای نگهبان به عنوان حقوقدان، ریاست دیوان عدالت اداری، مشاورت رئیس قوه قضائیه و معاون اجرایی قوه قضائیه و نمایندگی مجلس سوم خبرگان رهبری از استان خوزستان را در کارنامه خود دارد.  

-عضو حزب جمهوری اسلامی -نماینده دوره های اول و دوم مجلس شورای اسلامی -مشاور رئیس جمهور -مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام -معاون رئیس قوه قضائیه -رئیس دیوان عدالت اداری -معاون اجرایی قوه قضائیه -عضو مجلس سوم خبرگان رهبری -عضو حقوقدانان شورای نگهبان در دوره های دوم و سوم -نماینده رئیس دانشگاه آزاد در هیدت امنای استان‌های قم، البرز و قزوین  

مجلس اول حجت الاسلام محمد رضا عباسی فرد در انتخابات نخستین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و توانست در مرحله دوم این انتخابات در سال 1358 با کسب 23247 رأی از مجموع 29101 رأی اخذ شده به نمایندگی از مردم "کوهدشت" از توابع استان لرستان به خانه ملت راه یابد. مجلس دوم حجت الاسلام عباسی فرد با شرکت در انتخابات مجلس دوم شورای اسلامی توانست در مرحله دوم انتخابات در 27 اردیبهشت ماه 1363 با کسب 24770 رأی از مجموع 43703 رأی اخذ شده به خانه ملت راه یابد؛ او به نمایندگی از مردم "خرم آباد" استان لرستان در مجلس دوم حضور داشت.  

حجت الاسلام عباسی فرد علاوه بر "کوهدشت" و لرستان در استان خوزستان نیز دارای پایگاه مردمی است. او قبل از انقلاب اسلامی با شیوخ مناطق "رامشیر" و "رامهرمز" ارتباط داشت و به همین خاطر در دوره سوم مجلس خبرگان رهبری به عنوان نماینده استان خوزستان انتخاب شد و از سال 1378 تا سال 1386 در این مجلس حضور داشت. او در انتخابات مجلس پنجم خبرگان رهبری در سال 1394 به عنوان نامزد نمایندگی مردم لرستان شرکت کرد ولی صلاحیت او به استناد عدم شرکت در آزمون به تأیید نرسید.  

محمدرضا عباسی فرد با روی کارآمدن سید محمد خاتمی به عنوان رئیس جمهور، به عنوان مشاور حقوقی او انتخاب شد. او مشاور هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، معاونت اجرایی اسبق قوه قضاییه، نمایندگی مجلس اول و دوم شورای اسلامی، عضو حقوقدانان شورای نگهبان در دوره های دوم و سوم، عضویت در مجلس سوم خبرگان رهبری را در کارنامه خود دارد؛ او در سال 1388 یکی از اعضای فعال حزب اعتماد ملی بود. با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور منتخب مردم در سال 1392 گمانه زنی هایی در خصوص اعضای کابینه او مطرح بود که در این میان نام محمدرضا عباسی فرد به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت دادگستری مطرح شد؛ سرانجام حسن روحانی در 13 مرداد ماه 1392 اعضای کابینه خود را معرفی کرد؛ اما در میان وزرای پیشنهادی نام مصطفی پور محمدی برای تصدی وزارت دادگستری مطرح شد که توانست با کسب رأی اعتماد نمایندگان مجلس در 24 مرداد ماه به کابینه یازدهم راه یابد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۰:۱۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۰:۱۸

حجت الاسلام محمدرضا عباسی فرد

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام محمدرضا عباسی فرد، نماینده استان لرستان در ادوار اول و دوم مجلس شورای اسلامی که سابقه حضور در دوره های دوم و سوم شورای نگهبان و مجلس سوم خبرگان رهبری را در کارنامه خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع