جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام محسن کازرونی، فرزند "علیرضا" در سال 1339 متولد شد. تحصیلات حوزوی خود را از مدرسه "آیت الله مجتهدی" آغاز کرد و سپس برای تکمیل آموخته‌های خود راهی حوزه علمیه قم شد.پس از طی تحصیلات حوزوی به تدریس پرداخت. وی مسئولیت‌هایی چون امامت جمعه کرج به مدت 8 سال و ریاست و معاونت علمی دائرة المعارف انقلاب اسلامی را بر عهده داشت. حجت الاسلام کازرونی در سال 1385 در دور چهارم مجلس خبرگان رهبری به عنوان نماینده استان تهران از سوی مردم انتخاب شد. 

حجت الاسلام کازرونی پس از طی تحصیلات دانشگاهی در رشته حقوق، از سال 1353 به خاطر علاقه به روحانیت در مدرسهٔ آیت الله مجتهدی مشغول به تحصیل شد و 5 سال در این مدرسه به فراگیری علومی از قبیل ادبیات، بلاغت و فصاحت، فقه و اصول و فلسفه و منطق پرداخت.وی از سال 1359 به حوزه علمیه قم رفت و به تکمیل "سطح" و شرکت در درس "خارج" "آیت الله وحید خراسانی" و درس خارج اصول و فقه "آیت الله تبریزی" به مدت 14 سال و یک دوره 8 ساله "اصول فقه" مشغول بود و توانست به درجه اجتهاد برسد. 

معاون فرهنگی و عضو هیأت اجرایی جامعه روحانیت مبارز رییس و معاون علمی دائرة المعارف انقلاب اسلامی از سال 1375 به مدت 1 سال عضویت در دور چهارم مجلس خبرگان رهبری  

حجت الاسلام محسن کازرونی در دوران دفاع مقدس به صورت رزمنده و مُبلّغ در تیپ سید الشهدا(ع) و لشگر محمّد رسول الله(ص) حضور فعال داشت. 

حجت الاسلام کازرونی، از سال 1384 بنا بر امر مقام معظّم رهبری به عنوان امام جمعه و نماینده ولی فقیه در شهر کرج مشغول فعالیت شد. در سال 1392 به علت انتقال خانواده به تهران و سختی آمد و شدها از مقام معظم رهبری خواست با پایان امامت جمعه وی در کرج موافقت کنند و مقام معظم رهبری تقاضای پایان مأموریت در کرج را مورد موافقت قرار دادند. 

حجت الاسلام محسن کازرونی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری به عنوان یکی از نمایندگان استان تهران شرکت کرد و با کسب 716828 رأی در دور چهارم مجلس خبرگان (از سال 1385 تا 1394) پذیرفته شد. 

تدریس دروس حوزوی تدریس خارج و اصول و فقه کتاب الخمس در حوزه علمیه امام صادق(ع) کرج تدریس سطوح حوزه در حوزه علمیه قم تدریس سطوح مختلف حوزه در مدرسهٔ آیت الله مجتهدی تدریس دروس فقه و اصول در حوزه علمیه قم   بیان معارف دینی و فرهنگی از رسانه ملی شرح و تفسیر صحیفه سجادیه از ابتدا تا اواخر به مدت 6 سال در رادیو معارف تفسیر سوره مبارکه انعام در شبکه قرآن  حضور مستمر در برنامهٔ "روشنا" در شبکه جام جم نزدیک 5 سال و بیان احکام فقهی و مباحث معرفتی برای ایرانیان مقیم اروپا و آمریکا، این برنامه هر ساله از سوی مخاطبان به عنوان برنامهٔ برتر انتخاب شده است. 

کوثر قرآن - زندگانی حضرت زهرا(س)  سیمای پرفروغ سید الشهدا(ع) امامت و ولایت پیرامون مباحث کلّی امامت خلوتگه راز در بیان اسرار و رموز ظاهری و باطنی نماز  الأحتکار فی الفقه الاسلامی چهل حدیث از امام هشتم(ع) به همراه شرح و تفسیر و ترجمهٔ قصیدهٔ دعبل بن علی خزائی کتاب الخُمس شامل بحث های مطرح شده در حوزهٔ علمیه امام صادق کرج در سال 1384 و 1385 مقاله‌های تحقیقی پیرامون حیات فقهی شیخ صدوق چاپ شده در مجلّه کتاب ماه و...  تقریرات یک دوره اصول درس آیه الله تبریزی تقریرات فقه بحث مکاسب، طهارت، صلوة، حدود و تعزیرات درس آیت الله تبریزی تفسیر حکیم در دو جلد شامل جزء 29 و 30 ام قرآن کریم  

حجت الاسلام کازرونی، امام جمعه وقت کرج در خطبه‌های نماز جمعه در 20 شهریورماه 1388 این شهرستان، خطاب به سیاسیون کشور اظهار داشت: «من از سیاسیون مطرح کشور خواهش می‌کنم که اجازه ندهند تا روز قدس آلوده به بحث‌ها و اختلافات شود، بگذارید مردم یک صدا تنها فریاد مرگ بر آمریکا و اسرائیل را سر دهند. کمال بی انصافی است که عظمت روز قدس و دفاع از مردم مظلوم فلسطین و قدس به وسیله برخی افراد و شیطنت‌های آنان از بین رود. اگر کسی از دولت و رئیس جمهور دلخور است بداند که این روز و در راهپیمایی فرصت نقد نیست و عظمت این روز باید حفظ شود. راهپیمایی روز قدس راه و روش امام(ره) بود و آن کسانی که مدعی پیروی از آرمان‌های امام و ارزش‌های انقلاب هستند، نباید بگذارند تا اختلافات داخلی با آرمان‌های پاک مردم در این روز یکی شود، چون این گناهی نابخشودنی است. مسئولان باید جنبه بالایی داشته باشند و از نقد افراد به خصوص علما دلگیر نشوند چرا که در دین و ملت ما مراجع جایگاه ویژه‌ای دارند. در روز قدس مردم باید یک صدا و یک دل شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل را فریاد زنند و به حمایت از مردم مظلوم فلسطین بپردازند و برای نجات قدس تلاش کنند. دور بودن از مردم فلسطین و وجود مرزهای جغرافیای دلیل بر عدم حمایت از آنها نیست، بلکه تمام مسلمانان جهان باید به دفاع از این مردمان مظلوم بپردازند...»  

حجت الاسلام کازرونی در 21 بهمن‌ماه 1388 و در دیدار با اعضای هیئت رئیسه "دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج" در خصوص اهمیت ایجاد و وجود کرسی‏های آزاد اندیشی در دانشگاه‏ها اظهار داشت: «انقلاب شکوهمند اسلامی به رغم توطئه‌های دشمنان، بستر مناسبی برای کسب افتخارات علمی از سوی دانشمندان کشور را فراهم کرده است. پیشرفت‌های مختلف علمی کشور مانند دانش هسته‌ای و استفاده از لیزر نیز حاصل تلاش نخبگان و اندیشمندان در دانشگاه‌ها است. راه اندازی کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها ضرورت دارد و ایجاد این کرسی‌ها موجب آشنایی بیشتر دانشجویان با نظرات مختلف و انتخاب راه صحیح توسط آنان می‌شود. در حوزه‌های علمیه در مباحث دینی نظرات مختلف وجود دارد و طلبه با آنها آشنا شده و نظر درست را انتخاب می‌کند اما در دانشگاه این گونه نیست و دانشجویان با نظرهای مختلف از جمله غربی‌ها آشنا می‌شوند و چون اهل اجتهاد نیستند احتمال به انحراف رفتن وجود دارد. بر همین اساس راه اندازی کرسی‌های آزاد اندیشی برای هدایت این قشر مولد و آینده ساز به راه صواب در دانشگاه‌ها یک ضرورت است...»  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۲:۱۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۲:۱۸

حجت الاسلام محسن کازرونی

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام محسن کازرونی، دارای تحصیلات حوزوی و از اعضای دور چهارم مجلس خبرگان رهبری بوده است. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع