جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام محسن قرائتی در 8 دی ماه 1324 در کاشان متولد شد. پدربزرگ او در دوره "رضاخان" در خانه های اهالی کاشان جلسات قرآن برگزار می کرد و به همین دلیل نام خانوادگی آنها "قرائتی" شد. "علینقی قرائتی" پدر حجت الاسلام محسن قرائتی که از کاسبان بازار بود نیز راه پدر خود را در پیش گرفت و در مساجد و تکایا به تشکیل جلسات قرآن پرداخت.حجت الاسلام محسن قرائتی تحصیلات خود را در کاشان آغار کرد و در 14 سالگی وارد حوزه علمیه کاشان شد. او سپس عازم سفر شد و در قم و نجف به تکمیل تحصیلات خود پراخت.او در کنار تحصیل علوم دینی به تفسیر قرآن علاقه مند شد و با "آیت الله مکارم شیرازی" در تالیف "تفسیر نمونه" همکاری نمود.او قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با زبانی ساده به تدریس قرآن در بین نوجوانان و جوانان پرداخت و اسناد ساواک حاکی از این است که حتی وی را تحت نظر داشتند.جحت الاسلام قرائتی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با موافقت امام خمینی(ره) برنامه "درس هایی از قرآن" را در تلویزیون از سال 1358 اجرا کرد. او همچنین اجرای برنامه "آیه های وحی" را با موضوع تفسیر قرآن از سال 1369 تا سال 1384 در رادیو بر عهده داشت.حجت الاسلام محسن قرائتی مسئولیت "ستاد اقامه نماز" را بر عهده داشت. او در اردیبهشت ماه 1361 به نمایندگی ولی فقیه در سازمان نهضت سوادآموزی منصوب شد و سپس ریاست این سازمان را نیز بر عهده گرفت که این مسئولیت را تا اسفند ماه 1389 بر عهده داشت.حجت الاسلام محسن قرائتی تالیفات بسیاری با موضوع اصول عقاید اسلامی و تفسیر قرآن دارد. مجموعه 10 جلدی "تفسیر نور" از جمله تالیفات ایشان است که همزمان با انتشار چهارمین جلد آن در سال 1376 به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران معرفی شد. 

حجت الاسلام محسن قرائتی تحصیلات خود را در شهر کاشان آغاز کرد. او پس از گذراندن دوران تحصیلات ابتدایی در 14 سالگی وارد حوزه علمیه کاشان شد و به مدت 1 سال از محضر "آیت الله جعفرصبوری" بهره برد. او با شرکت در جلسات تفسير قرآن "آيت ‏الله حاج شيخ ‏على آقا نجفى‏" به تفسیر قرآن علاقمند شد. او در کنار مطالعه کتاب "لعمه" که کتاب رسمی دروس حوزه است به مطالعه "مجمع البیان" نیز پرداخت.حجت الاسلام محسن قرائتی سال دوم طلبگی به قم آمد و در مدرسه "آیت الله گلپایگانی" و مدرسه "خان" به تحصیل پرداخت. او سپس عازم نجف شد و به مدت 1 سال و شش ماه از محضر "آیت الله راستی" و "آیت الله رضوانی" بهره برد و بعد از اتمام رسائل و مکاسب به قم بازگشت. او پس از امتحان "کفایه"، به تحصیل دروس خارج پرداخت. 

نماینده ولی فقیه در سازمان نهضت سوادآموزی در اردیبهشت ماه 1361 ریاست سازمان نهضت سوادآموزی تا اسفند ماه 1389 ریاست ستاد اقامه نماز از سال 1369 تاسیس ستاد احیای زکات در سال 1383  

حجت الاسلام محسن قرائتی بعد از اتمام دروس حوزوی هفته ای یکبار از قم به کاشان رفت و برای نوجوانان و جوانان کلاس قرآن برگزار کرد. حجت الاسلام محسن قرائتی با الگو برداری از "آیت الله ربانی" که در حسنیه "تولیت" در کلاس های خود از تخته سیاه استفاده می کرد، او نیز در کلاس های خود به جای منبر از تخته سیاه استفاده کرد و در ضمن تدریس احکام و قصه های قرآنی را به گونه ای جذاب بیان کرد.حجت الاسلام محسن قرائتی کلاس های قرآنی را در قم نیز برگزار کرد. در این کلاس ها فرزند "آیت الله مشکینی" نیز حضور داشت و یادداشت های خود از کلاس را به پدرش نشان می داد. روزی "آیت الله مشکینی" نزد حجت الاسلام محسن قرائتی آمد و گفت: «آقاى قرائتى، حاضر هستى با من يک معامله كنى؟ ثواب جلساتى كه شما براى نسل جوان داريد از من و ثواب درس‏هايى كه من در حوزه مى‏ دهم از شما.» این در حالی بود که در کلاس "آیت الله مشکینی" هزار طلبه درس مکاسب و تفسیر می آموختند و در کلاس حجت الاسلام محسن قرائتی فقط 20 جوان حضور داشتند. این سخنان، حجت الاسلام قرائتی را به ادامه کارش مشتاقتر کرد.حجت الاسلام محسن قرائتی این کلاس های قرآن را در شهرهای دیگر نیز برگزار کرد. 

حجت الاسلام محسن قرائتی در دوران تحصیل در حوزه از مطالعات تفسیری خود یادداشت برداری می کرد. او وقتی خبردار شد که "آیت الله مکارم شیرازی" به همراه گروهی تصمیم به تالیف تفسیر قرآن دارند او نیز یادداشت های خود را نزد آنها برد و با تایید "آیت الله مکارم شیرازی" به جمع آنها پیوست. نگارش تفسیر نمونه در 27 جلد پس از 15 سال به اتمام رسید. 

حجت الاسلام محسن قرائتی در زمان حکومت پهلوی برای اجرای برنامه قرآنی به تلویزیون دعوت شد اما او چون نمی خواست با حکومت پهلوی همکاری کند، نپذیرفت.حجت الاسلام قرائتی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به پیشنهاد "شهید مطهری" و موافقت امام خمینی(ره) برای اجرای برنامه قرآنی به تلویزیون معرفی شد. مسئولین تلویزیون وقت به حجت الاسلام محسن قرائتی پيشنهاد كردند كه بدون لباس روحانيت برنامه اجرا كند اما او مخالفت کرد و گفت: «برخورد شما را به اطلاع حضرت امام‏(ره) خواهم رساند.»او از سال 1358 به اجرای برنامه "درس هایی از قرآن" در تلویزیون پرداخت و حضرت امام(ره) به وسيله يكى از اعضاى دفتر خود رضایت خود را از این برنامه به رئيس صدا و سيما اعلام نمودند.حجت الاسلام محسن قرائتی در سال 1369 برنامه "آیه وحی" را با موضوع تفسیر قرآن در رادیو آغاز کرد که تا سال 1384 ادامه داشت. 

حجت الاسلام محسن قرائتی یک دوره اصول عقاید اسلامی با عنوان "توحید"، "معاد"، "نبوت"، "عدل"، "امامت" را در قالب کتاب هایی ساده تالیف کرد.او همچنین تفسیر کامل قرآن کریم را در 10 جلد تحت عنوان "تفسیر نور" منتشر کرد که همزمان با انتشار چهارمین جلد آن در سال 1376 به عنوان "کتاب سال جمهوری اسلامی ایران" شناخته شد.علاوه بر تفسیر فوق، او تفسیر سوره هایی از قرآن را در کتاب هایی با عنوان جداگانه ای منتشر کرد که این سوره ها عبارتند از:حجرات، قصص، فرقان، اسرا، عنکبوت، نور، زمر، یوسف، یس، نسا، محمد(ص)، لقمان، انفال، کهف، احزاب.تالیفات دیگر ایشان شامل عناوین زیر هستند.پرتویی از اسرار نمازامر به معروف و نهی از منکرخمسپرتویی از نورتفسیر نمازده درس امر به معروف و نهی از منکرراز نمازیکصد و چهارده نکته از نمازآشنایی با نمازخمسحجتفسیر سورههای کوثر و قدر400 نکته از تفسیر نورانتخاباتراز دعوتگناه شناسیشیوه ها و تجربه های تبلیغیقرآن و تبلیغقرآن و امام حسین(ع)غدیر در قرآنسیره پیامبر با نگاهی به قرآن کریمخاطرات در 2 جلدتفسیر آیات دین و زندگی در 2 جلد300 نکته در مدیریت اسلامیتفسیر قرآن برای جوانانراه رشدهزار و یک نکته از قرآن کریمیکصد پنجاه نکته از قرآن و احادیثعمرهزکاتتفسیر جزء 30اخلاق آموزشیراه تربیتدعا در قرآنپیوندهای نمازراههای تقویت انگیزه و نشاطقرآن و متولیان فرهنگیآشنایی با اسلام برای نوجوانانحقوق در قرآننماز عشق حسین(ع)دقایقی با قرآنسیمای مدیر موفقتمثیلات تفسیر نورپرتویی از نورقرآن و عصر ماقرآن و متولیان فرهنگیقرآن و حج 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۲:۵۰

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۲:۵۲

حجت الاسلام محسن قرائتی

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام محسن قرائتی، معلم و مفسر قرآن کریم که به تدریس علوم و معارف قرآنی پرداخت و از سال 1358 با اجرای برنامه "درسهایی از قرآن" در تلویزیون بین مردم شناخته شد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع