جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام قربانعلی شهمیری در سال 1318 در روستای "مسلم آباد" (شاه آباد سابق) در نیشابور به دنیا آمد. او در 14 سالگی برای تحصیل علوم دینی به حوزه علمیه "گلشن" نیشابور رفت و پس از 2 سال برای ادامه تحصیل به مشهد مقدس مشرف شد؛ او در حوزه علمیه مشهد از محضر اساتیدی چون "ادیب نیشابوری" و "آیت الله صالحی مازندرانی" کسب فیض کرد و از محضر "حاج میرزا احمد مدرس"، "آیت الله سید محمد هادی میلانی"، "آیت الله وحید خراسانی"، "آیت الله محمدی گیلانی" و "استاد جعفر سبحانی" بهره مند شد. حجت الاسلام شهمیری از همان ابتدای نهضت امام خمینی(ره) برای مبارزه با رژیم پهلوی و پیشبرد نهضت امام(ره) تلاش کرد؛ او با ایراد سخنرانی ها و پخش اعلامیه های حضرت امام(ره) مبارزات سیاسی خود را تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داد.خدمت در کمیته انقلاب اسلامی آستارا، امام جمعه "زابل"، امام جمعه "یاسوج"، امام جمعه "کاشمر" از استان خراسان از جمله سوابق حجت الاسلام شهمیری پس از پیروزی انقلاب اسلامی به شمار می آیند. حجت الاسلام قربانعلی شهمیری که سابقه حضور در نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری را داشت در انتخابات چهارمین دوره مجلس خبرگان در سال 1385 به نمایندگی از مردم "خراسان جنوبی" کاندید شد اما به مجلس راه نیافت؛ او در انتخابات مجلس پنجم خبرگان رهبری در سال 1394 نیز کاندید نمایندگی مردم "کهگیلویه و بویر احمد" شد ولی از راه یابی به مجلس بازماند.  

قربانعلی شهمیری تحصیلات ابتدایی و قرآن را در مکتبخانه های روستایی فراگرفت و همزمان در کار کشاورزی به پدرش کمک می کرد؛ او در 14 سالگی به تشویق دایی اش که روحانی و امام جماعت روستا بود و موافقت والدینش برای تحصیلات علوم دینی به مدرسه "گلشن" نیشابور رفت و در مدت 2 سال در حوزه علمیه "گلشن" کتاب جامع المقدمات و سیوطی را فراگرفت؛ او در سال 1333 برای ادامه تحصیل به مشهد مقدس مشرف شد؛ شهمیری در حوزه علمیه مشهد از محضر اساتیدی چون "ادیب نیشابوری" و "آیت الله صالحی مازندرانی" دروس نحو، منطق و معانی بیان را فراگرفت؛ او "معالم" را از محضر یک استاد خصوصی استفاده کرد و جلدین لمعه را از محضر "حاج میرزا احمد مدرس" آموخت و سپس در محضر عالمانی چون "شیخ غلامحسین ترک"، "آیت الله وحید خراسانی" و "وحید نهاوندی" رسائل و مکاسب را فراگرفت. قربانعلی شهمیری جلدین کفایه را از محضر "آیت ‌الله حسین وحید خراسانی" که مدرس حوزه‌ علمیه‌ مشهد بود، استفاده کرد؛ او سپس به تحصیل دروس خارج فقه و اصول پرداخت و از محضر "آیت ‌الله‌ سید محمد هادی میلانی" و "آیت‌ الله وحید خراسانی" استفاده کرد و در فلسفه از درس "آیت ‌الله محمدی گیلانی" و "استاد جعفر سبحانی" بهره‌مند شد.  

حجت الاسلام شهمیری پس از تحصیل دروس خارج فقه و اصول و نیز درس فلسفه، به تدریس دروس دینی پرداخت و کتاب‌های معالم الاصول، شرح لمعه، مکاسب، جلدین کفایة الاصول، بدایة‌ الحکمه و نهایة الحکمه، شرح باب حادی عشر و عروة الوثقی در حد مستمسک "آیت‌ الله حکیم" و تنقیح بحث "آیت ‌الله خویی" را تدریس کرد. از حوزه‌های محل تدریس‌ حجت الاسلام شهمیری می‌توان حوزه‌های علمیه‌ زابل، یاسوج، کاشمر و قم را نام برد.  

حجت الاسلام شهمیری فعالیت‌های سیاسی ‌اش را از سال 1342 از طریق پخش اطلاعیه‌ های امام(ره) و مراجع عالیقدر و همچنین توزیع نوار و تشکیل جلسات سیاسی با دوستان هم‌فکر، برای مبارزه با رژیم شاهنشاهی و پیشبرد نهضت اسلامی امام خمینی(ره) آغاز کرد و به این خاطر یک بار بازداشت شد. حجت الاسلام شهمیری پس از آزادی حضرت امام(ره) از زندان، به قصد زیارت و دست‌ بوسی ایشان از مشهد مقدس به قم رفت و با امام خمینی(ره) دیدار کرد. او پس از آن مبارزات سیاسی خود را از طریق ایراد سخنرانی‌ و پخش اعلامیه‌های امام خمینی(ره) ادامه داد.  

امامت جمعه زابل حجت الاسلام قربانعلی شهمیری پس از پیروزی انقلاب اسلامی، طی حکمی از سوی "آیت ‌الله مؤمن"، حدود 6 ماه در کمیته‌ انقلاب اسلامی آستارا مشغول خدمت شد؛ او یک سال نیز به عنوان امام جمعه‌ زابل انجام وظیفه کرد ولی سرانجام به دلیل موافقت نکردن خانواده ‌اش برای آمدن به زابل، نتوانست به فعالیت خود ادامه دهد. امامت جمعه یاسوج حجت السلام شهمیری از سال 1359، به عنوان امام جمعه‌ یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، منصوب شد و مدت 8 سال تا 1367 در آن سمت بود؛ او در مدت امامت جمعه در آن استان، در تمام دوران دفاع مقدس در جبهه‌ها حضور می‌یافت؛ از دیگر مشاغل او در شهر یاسوج می‌توان به رئیس دفتر نمایندگی امام خمینی(ره) در بنیاد مسکن، دبیر هیئت مدیره‌ هلال احمر، رئیس شورای کمیته‌ امداد امام خمینی(ره)، رئیس شورای هماهنگی نهادهای انقلاب اسلامی، رئیس انجمن حمایت از زندانیان، عضویت در ستاد پشتیبانی از جبهه و جنگ، جذب و هدایت کمک‌های مردمی به جبهه‌های جنگ و… اشاره کرد. نماینده نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری حجت الاسلام قربانعلی شهمیری در اولین دوره‌ انتخابات مجلس خبرگان رهبری در سال 1361 از استان کهگیلویه و بویراحمد نامزد نمایندگی شد و توانست در مرحله دوم این انتخابات با کسب 128378 رأی از مجموع 163389 آراء به نخستین مجلس خبرگان راه یابد. اجازه در امور حسبیه و شرعیه حجت الاسلام شهمیری در 26 بهمن ماه 1367 از سوی امام خمینی(ره) اجازه‌ دخالت در امور حسبیه و شرعیه را دریافت کرد. در حکم حضرت امام(ره) اجازه امور حسبیه و شرعیه از قبیل مظالم عباد و زکات و کفارات آنها و صرف آنها در موارد مقرره شرعیه و اخذ سهم امام(ع) و صرف آن و اخذ سهم سادات به حجت الاسلام شهمیری داده شده بود. امامت جمعه کاشمر حجت الاسلام شهمیری در سال 1367 به سمت امامت جمعه‌ شهرستان کاشمر در استان خراسان منصوب شد؛ از اقدامات او می‌توان به تأسیس حوزه‌ علمیه‌ ولیعصر و مدیریت آن، احداث مصلای امام خمینی(ره)، احداث مسجد حضرت ابوالفضل، همکاری در تأسیس دانشگاه آزاد و پیام نور در کاشمر، همکاری با سازمان اوقاف و امور خیریه در تجدید بنای مسجد عتیق، تأسیس مدرسه‌ علمیه‌ امام خمینی(ره) در کوه ‌سرخ، تأسیس کانون قرآن، احیا و احداث چندین مسجد دیگر، تشکیل جلسات تفسیر و… اشاره کرد.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۰:۵۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۰:۵۳

حجت الاسلام قربانعلی شهمیری

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام قربانعلی شهمیری، نماینده مردم "کهگیلویه و بویراحمد" در نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری که امامت جمعه "زابل"، "یاسوج" و "کاشمر" را در سوابق خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع