جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام علی رحمانی فرد معروف به رحمانی سبزواری در "سبزوار" از شهرستان های استان خراسان رضوی به دنیا آمد. علی رحمانی فرد قرآن را در مکتبخانه پدرش فراگرفت؛ علاقه او به یادگیری قرآن و کتب فارسی پیش از ورود به مدرسه سبب شد که او مقطع دبستان را از کلاس دوم آغاز کند و با گذراندن دو کلاس در یک سال توانست در سن 11 سالگی مدرک کلاس پنجم ابتدایی را اخذ و وارد حوزه علمیه "فصیحیه" سبزوار شود. او پس از گذراندن مراحل مقدماتی برای ادامه تحصیلات حوزوی خود به مشهد مقدس رفت و از محضر اساتید و بزرگان آنجا چون: "ادیب نیشابوری"، "سید حجت هاشمی"، "حجت الاسلام طبسی" و ... کسب فیض کرد؛ او جهت ارتقا تحصیلات خود به شهر قم هجرت کرد و در کلاس درس بزرگان آن دیار چون: "حجت الاسلام شب زنده دار"، "باغانی سبزواری"، "حجت الاسلام ستوده"، "حجت الاسلام سید کاظم حائری"، "شهید مطهری"، "شهید مفتح" و ... حاضر شد. حجت الاسلام رحمانی فرد از نخستین روزهای طلبگی در کنار تحصیل به تدریس نیز می پرداخت؛ او در سبزوار و مشهد برای دوستان تدریس می کرد و در قم نیز تدریس آزاد داشت؛ حجت الاسلام رحمانی فرد کلاس های درس خود را در حجره ای واقع در صحن حرم حضرت معصومه(س)، در منزل خود، در مدرسه امام صادق(ع)، در مدرسه فیضیه و ... برگزار می کرد. او که یکی از اساتید حوزه و دانشگاه قم است، به عنوان استاد نمونه سطح عالی مورد تجلیل قرار گرفت. حجت الاسلام علی رحمانی سبزواری در خرداد ماه 1393 به عنوان نائب رئیس دوم مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم انتخاب شد. 

علی رحمانی فرد در سن 5 سالگی در مکتبخانه پدرش که تنها مرکز تعلیم و تعلم بود، قرآن را فراگرفت. او از همان سنین به همراه آموختن قرآن، کتب فارسی را نیز فراگرفت و به همین دلیل دبستان را از کلاس دوم آغاز کرد؛ او کلاس دوم و سوم را در یک سال و کلاس چهارم و پنجم را در سال بعد گذراند و توانست در 11 سالگی مدرک کلاس پنجم را اخذ و به مدرسه علمیه وارد شود. او علاوه بر تحصیلات علوم دینی، تحصیلات خود را تا پایان دوره ششم ادامه داد. او در اواخر سال 1344 وارد مدرسه علمیه "فصیحیه" سبزوار شد. رحمانی فرد در اواخر سال 1347 برای ادامه تحصیل علوم دینی به مشهد مقدس رفت و به مدت 3 سال از محضر اساتید بزرگ مشهد بهره گرفت؛ او در اواخر سال 1349 با یکی از دوستانش جهت تکمیل و بهره گیری بیشتر از علوم دینی به شهر قم رفت و نزد اساتید و بزرگان قم تلمذ نمود؛ او در سال 1355 درس خارج را شروع کرد و خارج فقه، خارج اصول و فلسفه را فراگرفت.  

علی رحمانی فرد علوم حوزوی را در مدرسه علمیه "فصیحیه" سبزوار آغاز کرد؛ او صرف، نحو، سیوطی و جامع المقدمات را نزد "آقای فاضلی" آموخت و بطور همزمان در حالیکه "ملاحسن و فی النحو" را می خواند برای طلبه های تازه وارد "صرف" را تدریس می کرد. رحمانی فرد در اواخر سال 1347 برای ادامه تحصیل علوم دینی به مشهد مقدس رفت و در مدرسه "جعفریه" به مدیریت شیخ غلام حسین ترک به مدت 3 سال از محضر اساتید بسیاری بهره برد؛ او مقداری از ادبیات را نزد ادیب نیشابوری و پس از آن نزد سید حجت هاشمی ادامه داد و با این که بعضی از کتب ادبیات را در سبزوار خوانده بود، جهت آشنایی بیشتر، دوباره آنها را نزد سید حجت هاشمی خواند و "سیوطی"، "مغنی"، "بلاغت"، "مطول"، "مختصر المعانی" را نزد ایشان و نزد اقای رضازاده در مدرسه حجت الاسلام میلانی فراگرفت؛ او نزد آقای محقق "اصول فقه و لمعه" را خواند و نزد حجت الاسلام طبسی در مسجد ملا هاشم، "معالم" و "قوانین" را تملذ نمود و در همان زمان هم "حاشیه ملاعبدالله"، "منطق" و "منظومه" را نزد آقایان واعظی و دهشت گذراند. او جهت ادامه تحصیلات خود به شهر قم رفت و توانست حجره ای در مدرسه "مهدیه" باجک تهیه کرده و به صورت آزاد در دروس متفاوت علما حاضر شود؛ او "لمعه ج 2" را نزد حجت الاسلام شب زنده دار و باغانی سبزواری، "مکاسب" را نزد حجت الاسلام ستوده در طول 3 الی 4 سال، "کفایتین" را نزد حجت الاسلام سید کاظم حائری، "رسائل" را نزد موسوی تبریزی و موسوی تهرانی، "فلسفه" را نزد آقای محمدی گیلانی و دکتر احمدی و مدتی هم نزد شهید مفتح، قسمتی از "اسفار" (جلد سوم) را نزد شهید مطهری و برای تکرار درس "قوانین" مدتی محضر حجت الاسلام دوزدوزانی قوانین را تلمذ نمود. آِت الله رحمانی فرد دروس "خارج فقه" را  3 سال نزد حجت الاسلام گلپایگانی، 3 سال نزد حجت الاسلام نوری همدانی و مدتی هم به صورت آزاد از دروس خارج علمای دیگر به جهت آشنایی با شیوه علمی آنان بهره برد. حجت الاسلام رحمانی فرد "خارج اصول" را از سال 1355 تا 1378 یعنی بیشتر از 20 سال، نزدیک دو دوره کامل نزد حجت الاسلام وحید خراسانی تلمذ نمود و در مدت 7 سال هم دروس فقه ایشان را فرا گرفت؛ او "اشارات بوعلی" (فلسفه)، "شفای بوعلی" و "فصوص الحکم"، "مصباح الانس" و "هیئت" را نزد علامه حسن زاده آملی فرا گرفت. "اسفار" را نیز نزد حجت الاسلام صدر و جوادی آملی تلمذ نمود و در درسهای اخلاق آقای تجلیل تبریزی و آقای مشکینی در قم حضور یافت.  

مسئله عمده زندگی علمی حجت الاسلام رحمانی فرد در کنار تلمذ، تدریس بوده است؛ او از ابتدای طلبگی تدریس را شروع کرد؛ او از سال شروع به تحصیل در مدرسه "فصیحیه"، "جعفریه" در سبزوار و مشهد تدریس داشت، "صرف" و "جامع المقدمات" و "سیوطی" را در سبزوار و مشهد برای دوستان تدریس کرد و هنگامیکه وارد قم شد نیز در مدرسه "مهدیه مسجد امام عسگری" و "فیضیه" قم تدریس آزاد داشت. حجت الاسلام علی رحمانی فرد در حجره ‌ای واقع در صحن حرم حضرت معصومه(س) بصورت آزاد از سال 1366 تا 1373 "رسائل"، "مکاسب" و "منظومه" را تدریس کرد. او "منطق"، "حاشیه ملاعبدالله"، "منطق مظفر"، "صرف و نحو" و "ادبیات" را در طول 7 سال تابستان، پنج شنبه و جمعه‌ها به صورت آزاد در منزل مسکونی و هم در منزل خود تدریس دروس "منطق"، "منظومه درایه" و "رجال" را برگزار می کرد. او از سال 1355 تدریس "لمعه" در مدرسه امام صادق(ع) و پس از پیروزی انقلاب اسلامی تدریس "نهایة الحکمه" و "بدایة الحکمه"، "مختصر المعانی"، "شرح لمعه"، "مکاسب"، "رسائل" و "منظومه" را به صورت آزاد در مراکز مختلف از جمله حجره‌های صحن حرم حضرت معصومه(س) را داشته است. حجت الاسلام رحمانی فرد در مدرسه فیضیه، "حاشیه ملاعبدالله" و "منطق مظفر" را تدریس و در مدرسه باقرالعلوم دفتر تبلیغات اسلامی "نهایة الحکمه"، "بدایة الحکمه" و "طهارت الاعراق" را به مدت 4 سال تدریس کرد. حجت الاسلام رحمانی فرد از سال 1374 دروس "رسائل"، "مکاسب" و "کفایه" را در مدرسه حجت الاسلام گلپایگانی و دروس "درایة الحدیث" و "قواعد علم الرجال" را به مدت 2 سال در مدرسه امیرالمؤمنین(ع) و 2 سال هم "کلام جدید" و "نهج البلاغه" را در دارالشفاء، حجتیه و مدرسه حجت الاسلام گلپایگانی تدریس داشته‌ است. او سال 1361 به مرکز جهانی علوم اسلامی دعوت شد و به تدریس "مختصر المعانی"، "حاشیه ملا عبدالله"، "باب حادی عشر"، "شرح تجرید"، "اصول فقه"، "لمعه" و "تفسیر" پرداخت و پس از آن به عنوان عضو هیأت ممتحنه مرکز همکاری کرد. حجت الاسلام رحمانی فرد علاوه بر اینها حدود 5 ترم نیز در دانشگاه قم تدریس داشتند.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۳۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۳۷

حجت الاسلام علی رحمانی فرد

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام علی رحمانی فرد، از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و استاد درس خارج حوزه علمیه قم که به عنوان مشاور ریاست نهاد رهبری در دانشگاه ها انجام وظیفه کرده است. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع