جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام علی رازینی، در 2 خرداد 1332 در شهرستان "رزن" از توابع "همدان" متولد شد. پدر بزرگ او "آیت الله حاج میرزا حسن رازینی" به همراه امام خمینی(ره) و آیت الله گلپایگانی، از اولین شاگردان "حاج شیخ عبدالکریم حائری" در حوزه علمیه قم بودند. پدر او، حجت الاسلام و المسلمین "حاج شیخ محمود رازینی" نیز روحانی و ساکن قم بود.سیستم آموزش و پرورش دوره رضاخان مورد تایید پدر علی رازینی نبود به همین دلیل در منزل به فرزندان خود آموزش می داد و از مدرسه رفتن آنها ممانعت می کرد؛ حجت الاسلام رازینی به مدرسه نرفت و با امتحانات متفرقه موفق به کسب مدرک شد.وی چهار برادر و دو خواهر داشت که دو برادر او در عملیات های کربلای 5 و کربلای 8 شهید شدند و دو برادر دیگر او، یکی در سپاه و دیگری در قوه قضاییه به فعالیت پرداختند. 

علی رازینی، در سال 1342 و در سن 10 سالگی به حوزه علمیه قم وارد شد و تحت تعلیم روحانیونی چون "آیت الله قدوسی"، "آیت الله مشکینی"، آیت الله احمد جنتی، آیت الله یوسف صانعی، آیت الله وحید خراسانی، "آیت الله شبیری"، "آیت الله مرتضی حائری یزدی"، دکتر بهشتی، دکتر مفتح، آیت الله جوادی آملی و آیت الله مصباح یزدی قرار گرفت.وی فارغ التحصیل کارشناسی حقوق در دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد حقوق جزا و حقوق خصوصی از دانشگاه شهید بهشتی و فارغ التحصیل دکتری حقوق از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی می باشد. 

حجت الاسلام علی رازینی در سن 21 سالگی با دختر یک روحانی ازدواج کرد؛ همسرش تحصیلات حوزوی داشت در دانشگاه رشته الهیات خوانده بود. حاصل این ازدواج یک پسر و چهار دختر بود. وی همچنین با موافقت همسر اولش همسر یکی از دوستان شهیدش را که یک پسر و 5 دختر داشت را به عقد خود در آورد. 

در اواخر سال 1349 و اوایل 1350، علی رازینی به همراه "محمد یراقی" و "حجت الاسلام محمدعلی نظام زاده" و "شهید کرمی" (شهادت در عملیات مرصاد) در حملات پی در پی ساواک به مدرسه حقانی دستگیر و به مدت 6 ماه در زندان به سر برد. 

مدیریت مدرسه حقانی"آیت الله قدوسی" که مدیریت مدرسه "حقانی" را برعهده داشتند بعد از انقلاب برای انجام فعالیتها به تهران رفتند و مدیریت مدرسه را به یک گروه سه نفره واگذار کردند که یکی از آنها حجت الاسلام علی رازینی بود. ورود به قوه قضاییهدر سال 1359 آیت الله قدوسی به دستور حضرت امام(ره) موظف شد برای ضایع نشدن حق برخی از متهمان پرونده های مربوط به مواد مخدر به بررسی مجدد آنها بپردازد. در همین راستا برای یک هفته از علی رازینی و چند نفر دیگر دعوت به همکاری کرد که از آن پس علی رازینی در قوه قضاییه ماندگار شد. اولین سمت اجرایی در قوه قضاییهدر سال 1359 علی رازینی، قاضی دادگاه انقلاب اسلامی تهران شد و از سال 1360 به بعد مجاهدین خلق اعلام جنگ مسلحانه کردند و از آن پس دادگاه انقلاب وارد فاز جدیدی شد و علی رازینی ماموریت پیدا کرد در خراسان با منافقین مبارزه کند که اول به بجنورد و سپس به مشهد منتقل شد. ریاست دادگاه استان خراساندر سال 1360 "آیت الله قدوسی" پیشنهاد می دهد که علی رازینی برای ریاست دادگاه استان خراسان انتخاب شود و شورای عالی قضایی که از رئیس دیوان عالی کشور و دادستان کل کشور و سه نفر قاضی تشکیل می شد و در آن زمان آیت الله موسوی اردبیلی در راس آن قرار داشتند علی رازینی را به عنوان رئیس دادگاه استان خراسان انتخاب می کنند. حکم علی رازینی چند ماهی بعد از شهادت آیت الله قدوسی صادر شد. ریاست دادگاه های ویژه رسیدگی به تخلفات جنگدر 2 مرداد ماه 1367 حضرت امام خمینی(ره) طی یک حکم  حجت الاسلام علی رازینی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح وقت را موظف کرد دادگاه ویژه تخلفات جنگ را در کلیه مناطق جنگی تشکیل دهد و به بررسی عوامل شکست در عملیتها بپردازد. ولی در 29 مرداد 1367 جنگ پایان یافت و عملا این دادگاه کاربردی نداشت. 

رئیس دادگاه استان خراساننماینده همدان در خبرگان رهبری  معاون حقوقی قوه قضائیه  ریاست دادگاه ویژه روحانیت ریاست دادگاه های ویژه رسیدگی به تخلفات جنگریاست کل دادگستری تهران (در دور دوم ریاست آیت الله محمد یزدی) ریاست دیوان عدالت اداری (دور دوم ریاست هاشمی شاهرودی) ریاست سازمان قضایی نیروهای مسلح  ریاست دانشکده علوم قضایی   

ضرورت تشکیل دادگاه ویژه روحانیتدر سال 1363 نظرات خاص آیت الله منتظری در برخورد با گروهکها و زندانیها، باعث اختلاف نظرش با شهید لاجوردی (دادستان وقت انقلاب) شد و با پافشاری آیت الله منتظری برای برکناری شهید لاجوردی و روی کار آمدن فرد مورد نظرش در نهایت توافق شد که شهید لاجوردی نه با شخص مورد نظر آیت الله منتظری بلکه با شخصی از گروه خودش تعویض شود که حجت الاسلام علی رازینی انتخاب شد.پس از پیش آمدن جریان "سید مهدی هاشمی" (برادر داماد آیت الله منتظری) دستگاه قضایی قادر به رسیدگی این پرونده و اسلحه های پیدا شده از ایشان نبود. شکل گیری دادگاه ویژه روحانیت حضرت امام خمینی(ره) از اوایل انقلاب دستور تشکیل دادگاه ویژه روحانیت را زیر نظر دستگاه قضایی صادر کرده بود ولی این دادگاه عملا از سال 1366 و مستقل از دستگاه قضایی شروع به کار کرد و حجت الاسلام علی رازینی به عنوان حاکم شرع دادگاه ویژه روحانیت و حجت الاسلام علی فلاحیان به عنوان دادستان ویژه روحانیت انتخاب شدند.امام خمینی در حکم خود خطاب به علی رازینی فرمودند: «تحت تأثیر هیچ کس و هیچ چیز قرار نگیرید.» وظایف دادگاه ویژه روحانیتدر دادگاه ویژه روحانیت به همه جرایمی که روحانیون مرتکب می شوند رسیدگی می کنند. لزوم تشکیل چنین دادگاهی وجود موضوعات تخصصی در این طیف، افشا نشدن اطلاعات محرمانه و اجرای قانون بدون در نظر گرفتن موقعیت و وجه اجتماعی مجرم می باشد. 

حجت الاسلام علی رازینی به علت حضور در دادگاه انقلاب، همیشه مورد تهدید منافقین بود. "غلامرضا عاملی" اهل شهر ری و مرید شخصی ملبس به لباس روحانیت به نام "سیدمحمد حسینی میلانی" و وابسته به گروهی به نام "مهدویت" که شبیه گروه "فرقان" بود؛ در دی ماه سال 1377 با چسباندن بمبی به ماشین علی رازینی اقدام به ترور وی کرد که در این حادثه علی رازینی و 4 نفر همراه وی به شدت مجروح و یک عابر بی گناه کشته شد."غلامرضا عاملی" اعتراف کرد که "سیدمحمد حسینی میلانی" به او القا کرده آیت الله یزدی و آیت الله هاشمی رفسنجانی و حجت الاسلام رازینی را ترور کند. سرنوشت تروریستهادر جریان ترور نافرجام علی رازینی مجموعه ای در حدود 50 نفر دستگیر و طی 20 جلسه دادگاه محاکمه شدند. دادگاه انقلاب اسلامی با حضور حجت الاسلام رازینی طی جلسات برگزاری دادگاه در تلاش برای اصلاح فکر و عقیده این متهمین برآمدند. چراکه معنقد بودند این افراد بعد از آزادی مجددا برای جامعه مشکل آفرین می شوند.این اقدام تربیتی دادگاه مؤثر واقع شده و از ارادت مریدان "سید محمد حسینی میلانی" که خود را جانشین امام زمان معرفی کرده بود به وی کم کرد. در جلسات ابتدایی دادگاه به محض ورود میلانی تمامی این افراد به احترام مراد خود از جای بلند می شدند و تکبیر می گفتند. ولی طی جلسات روشنگرانه دادگاه کار به جایی رسید که دیگر به "میلانی" سلام هم نمی کردند و حتی برخی از آنها از او شکایت هم کردند.10 نفر از 50 متهم این پرونده به زندان محکوم شدند. "میلانی" و "عاملی" نیز به اعدام محکوم شدند اما بعدها مشمول عفو قرار گرفتند، "میلانی" به علت بیماری قلبی تحت عمل جراحی قرار گرفت و زیر عمل درگذشت. "عاملی" هم از زندان مرخصی گرفت و دیگر بازنگشت.  عیادت رهبر انقلاب از حجت‌الاسلام علی رازینیرهبر معظم انقلاب اسلامی بعد از ظهر روز حادثه، از حجت ‌الاسلام والمسلمین علی رازینی رئیس کل دادگستری وقت استان تهران که در اثر ترور نافرجام در بیمارستانی در تهران بستری شده‌ بودند، عیادت کردند. مقام معظم رهبری هنگام عیادت از حجت‌الاسلام والمسلمین رازینی در جریان گزارش پزشکی و وضعیت جسمی ایشان قرار گرفتند و ضمن ابراز خرسندی از بهبودی وضعیت عمومی ایشان، صحت و سلامتی هر چه سریعتر ایشان را از درگاه خدای متعال خواستار شدند و فرمودند: «این امتحان الهی بود و اینگونه عوارض، نشانه لطف خداست؛ همه‌ ما در آرزوی شهادتیم. ان‌ شاءالله خداوند این را وسیله ‌ای برای تقرب بیشتر شما به پروردگار و جلب توجه و لطف پروردگار قرار بدهد.» حجت‌الاسلام والمسلمین رازینی گفت: «ما پیرو مکتب "وَالله ان قَطَعتُموا یَمینی" هستیم، امیدواریم که این کسالت، به انجام وظیفه در راه دفاع از اسلام و ولایت، لطمه نزند.» 

حجت الاسلام علی رازینی در شهریور 1388 اتفاقات پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم را به مثابه فتنه خواند و بر پیگیری دستگاه قضایی تاکید کرد و افزود: «برخی افراد، واقعیت ها را نمی بینند و نه تنها دوست را از دشمن نشناخته اند که دشمن را دوست خود می بینند. آنچه مهم است وحدت امت اسلامی است که باید آن را زیر لوای رهبری حفظ کنیم. برای مردم روشن شد که دشمنان بدخواه به دنبال براندازی نظام بوده و آنانی که با دشمنان همدست شدند راه را گم کرده بودند...» واکنش به حمایت جنبش سبز از مردم مصردر سال 1389 مردم مصر نسبت به ظلمهای حسنی مبارک دیکتاتور مصر اعتراض کردند و موفق شدند او را برکنار کنند. جنبش موسوم به سبز که بعد از انتخابات ریاست جمهوری 1388 به عنوان اعتراض به نتیجه انتخابات دست به اغتشاش و راهپیماییهای غیر قانونی زده و باعث نا امنی شده بودند؛ در روز قدس 1388 با شعار "نه غزه به لبنان جانم فدای ایران" و توهین به اهل بیت در روز عاشورای 1388 ماهیت و ریشه فکری خود را نشان داده بودند. این جریان در بهمن 1389 با راهپیماییهای خیابانی و ایجاد اغتشاش از مردم مصر حمایت کردند و ماهیت اعتراضات مصر را هم جنس اعتراضهای خود دانستند؛ در واکنش به این اقدام، حجت الاسلام رازینی در بهمن 1389 گفت: «این‎گونه فتنه‌ها در جهان اسلام کم رؤیت نشده است. عده‌ای در صدر اسلام تصور می‌کردند که پیامبر به خاطر مسجد "ضرار" در برابر دشمنان اسلام سکوت خواهد کرد اما پیامبر مکرم اسلام به دستور خداوند فرمودند که مسجد ضرار باید خراب شود. افرادی که در کارنامه خود شعار "نه غزه و نه لبنان " را سر می‌دادند و می‌گفتند که به ما ربطی ندارد آمریکا چه بلایی سر مسلمانان می‌آورد، امروز ادعای دفاع از مردم مصر را مطرح می‌کنند که این یک دروغ مسلم است.» محاکمه قطعی موسوی و کروبیدر بهمن 1389 رازینی با بیان اینکه امام خمینی(ره)‌ با منتظری و بنی‌ صدر به گونه‌ ای برخورد کرد که افراد فریب‌ خورده و ساده ‌لوح از آنها جدا شدند، گفت:‌ «مقام معظم رهبری نیز با تدبیر هوشمندانه و بی ‌نظیر شرایط جدا شدن افراد فریب ‌خورده را از جریان فتنه مهیا کردند.» وی در پاسخ به سؤالی درباره مطالبات ملت ایران برای محاکمه موسوی و کروبی گفت: «قوه قضائیه قطعاً به وظیفه خود برای محاکمه موسوی و کروبی عمل خواهد کرد.» رازینی افزود: «قوه قضائیه برای محاکمه افراد وظایف مختلفی دارد که یکی از آنها دستگیری و بازداشت است اما مردم بدانند که قوه قضائیه از وظیفه خود برای محاکمه سران فتنه عدول نخواهد کرد و در زمان مناسب این افراد را محاکمه خواهد کرد.»  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۶:۰۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۶:۰۷

حجت الاسلام علی رازینی

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام علی رازینی، دارای دکترای حقوق که ریاست دادگاه ویژه روحانیت، ریاست دیوان عدالت اداری و ریاست کل دادگستری تهران را در سوابق خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع