جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام علی اکبر سیفی کناری معروف به سیفی مازندرانی در "فریدون کنار" از شهرستان های استان مازندران به دنیا آمد. او تحصیلات علوم دینی را در مدرسه "صدر" بابل آغاز کرد و در سال 1352 برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم رفت؛ او پس از اتمام دوره مقدمات، سطوح متوسطه و عالی را در محضر استادانی چون: "ستوده، اعتمادی، آیت الله واعظی قائنی و لنگرودی" گذراند و پس از آن دروس خارج را فراگرفت. حجت الاسلام سیفی مازندرانی از یاران و همراهان امام خمینی(ره) بود که به دلیل فعالیتهای انقلابی علیه رژیم پهلوی تحت تعقیب ساواک قرار گرفت و یک بار دستگیر شد؛ او در زمان جنگ تحمیلی در جبهه های غرب و جنوب حضور داشت و به افتخار جانبازی نائل آمد. حجت الاسلام سیفی مازندرانی از سال 1357 تا سال 1373 ضمن تحصیل به تدریس دروس مقدمات و سطوح عالی نیز اشتغال داشت و پس از آن تدریس خارج فقه و اصول را آغاز کرد؛ او در زمینه های مختلف علوم دینی در زمینه های تفسیر، کلام، رجال و درایه، فقه، اصول فقه و قواعد فقهی تألیفاتی دارد.  

علی اکبر سیفی تحصیلات علوم دینی را در شهرستان بابل آغاز کرد؛ او بعد از اینکه کمتر از یکسال در مدرسه "صدر" بابل برخی از دروس مقدماتی را گذراند، در سال 1352 وارد حوزه علمیه قم شد و مقدمات را به پایان رساند؛ او سطوح متوسطه و عالی را از محضر اساتیدی چون: "ستوده، اعتمادی و آیت الله واعظی قائنی و لنگرودی" فراگرفت و در تابستان از محضر برخی آیات عظام و مدرسین در مشهد مقدس بهره برد. علی اکبر سیفی دروس خارج را عمدتا از محضر آیات عظام: "میرزا هاشم آملی، سید محمد رضا گلپایگانی و شیخ جواد تبریزی" فراگرفت و در این زمان یعنی از سال 1357 تا سال 1373 علاوه بر تحصیل، به تدریس دروس مقدمات و سطوح عالی نیز اشتغال داشت. او از سال 1373 تدریس خارج فقه و اصول را آغاز و شاگردان بسیاری تربیت کرده است.  

حجت الاسلام سیفی در دوران ستمشاهی و با شروع مبارزات انقلابی نقش مهمی در به راه انداختن راهپیمایی ها علیه رژیم پهلوی داشت و به همین علت تحت تعقیب ساواک قرار گرفت و در یک مورد منجر به دستگیری او شد البته بعد از مدتی موفق شد بگریزد؛ او همچنان به فعالیت های انقلابی خود ادامه داد و پشتیبان انقلاب و امام(ره) بود. 

با شروع جنگ تحمیلی حجت الاسلام علی اکبر سیفی در کنار تحصیل و تدریس از فرصت ایام تعطیلی حوزه استفاده می کرد و به جبهه های نبرد حق علیه باطل می رفت. او در جبهه های غرب و جنوب، در لشکر 25 کربلا حضور داشت؛ او در سال 1361 در جبهه "بازی دراز" کرمانشاه از ناحیه چشم چپ مجروح و به افتخار جانبازی نائل آمد. حجت الاسلام سیفی در جبهه ها نیز از علم و دانش غافل نبود و کلاس های معارف دائر کرد که با استقبال رزمندگان و مسئولین سپاه پاسداران مواجه شد.  

آثار و تألیفات حجت الاسلام علی اکبر سیفی در زمینه تفسیر، دو کتاب "دروس تمهیدیه فی القواعد التفسیریه ج1" و "دروس فی القواعد التفسیریه ج1و2"هستند که به چاپ رسیده است؛ این دو کتاب درباره قواعد تفسیری است که از نظر حجت الاسلام سیفی نسبت به تفسیر قرآن همانند علم اصول فقه نسبت به فقه است. او در زمینه کلام دارای تألیفات: "البراهین الواضحه" در 3 جلد چاپ جامعه مدرسین، "دلیل الهدی فی فقه الغراء" چاپ جامعه مدرسین، "برهان قاطع"، "الاسلام و الحریه"، "عصر غیبت"، "مسلک الوهابیه"، "سلسله مجلات پرتو هدایت" است. حجت الاسلام سیفی مازندرانی همزمان با سالهای تحصیل و تدریس مشغول شرح "تحریر الوسیله" امام خمینی(ره) شد و آنرا "دلیل تحریر الوسیله" نامید؛ علاوه بر این کتاب، کتابهای "ولایه الفقیه"، "الامر بالمعروف و النهی عن المنکر"، "الصید و الذباحه"، "احیاء الاموات و اللقطه"، "الوقف"، "احکام الاسره"، "الربا"، "المضاربه"، "الشرکه"، "الستر و النظر"، "الصوم"، "الخمس"، "المیراث" توسط دفتر نشر آثار امام خمینی(ره) به زیور طبع آراسته شده است. استاد سیفی مازندرانی یک دوره کامل قواعد فقهی به نام "مبانی الفقه الفعال" را تألیف کرده است که تعدادی از آن توسط جامعه مدرسین به چاپ رسیده و برخی از مجلدات در دست چاپ یا تالیف است؛ این دوره قواعد فقهی محصول تحقیقات و جلسات عمومی و خصوصی تدریس قواعد فقهی است. حجت الاسلام سیفی ضمن تدریس اصول موفق به تألیف دوره اصولی "بدایع البحوث فی علم الاصول" در 10 جلد شد که توسط جامعه مدرسین حوزه علمیه قم چاپ شده است؛ همزمان با شروع دوره دوم اصول، او کتاب "دقائق البحوث" را تألیف کرد که خلاصه ای از دوره اول به همراه مطالب و تحقیقات جدید است؛ او همچنین کتاب "المدخل الی بدایع البحوث" را تألیف کرده که در مبانی تحول و نوآوری در علم اصول نگاشته شده است. سیفی مازندرانی در زمینه رجال کتاب "مقیاس الرواه" را و در زمینه درایه کتاب "مقیاس الروایه" را تألیف کرده است که هر دو کتاب توسط نشر جامعه مدرسین به چاپ رسیده است.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۹:۰۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۹:۰۸

حجت الاسلام علی اکبر سیفی مازندرانی

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام علی اکبر سیفی کناری، فقیه و مدرس حوزه علمیه قم که تألیفاتی در زمینه های تفسیر، کلام، رجال و درایه، فقه و اصول فقه دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع