جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام عباس امیری فر، از فعالان سیاسی قبل از انقلاب و رزمندگان دوران هشت سال دفاع مقدس است که در اواسط اردیبهشت سال 1390، به اتهام دست داشتن در تولید و توزیع فیلم مستند «ظهور بسیار نزدیک است»، دستگیر شد. ریاست شورای فرهنگی، امامت جماعت مسجد نهاد ریاست جمهوری و مشاور فرهنگی نهاد ریاست جمهوری در دولت دهم و همچنین دبیرکلی تشکل موسوم به "جامعه وعاظ ولایی" از جمله سوابق وی محسوب می شود. وی از نزدیکان و هوادارن اسفندیار رحیم‌مشایی محسوب می‌شد و به این خاطر از سوی اصولگرایان مورد انتقاد واقع شد. 

عباس امیری فر در سالهای قبل از پیروزی انقلاب در کنار تحصیل در علوم جدید، از سال 1354 در مدرسه علمیه مرحوم مجتهدی تهران مشغول به تحصیلات حوزوی شده و لمعتین را در محضر آیت الله فلسفی تنکابنی و آیت الله ضیاء آبادی به اتمام رساند سپس راهی شهر مقدس قم شد و کفایتین را در محضر آیت الله وجدانی، اعتمادی و ستوده و فاضل لنکرانی آموخت. تا اینکه در سال 1368 موفق به اخذ مدرک اتمام کفایتین، معادل فوق لیسانس گردید و از سال 1368 به بعد در محضر مقام معظم رهبری در درس خارج فقه و همزمان در محضر آیت الله شاهرودی در درس خارج اصول شرکت کرد. 

عباس امیری فر از سال 1355 و زمانی که حدودا 19 ساله بود در جلسات مختلف قرآن و مسجد محل بصورت مخفیانه اعلامیه های حضرت امام را توزیع و در اوج پیروزی انقلاب اسلامی در تظاهرات مردمی قم و تهران بصورت فعال شرکت کرد.در مرداد ماه سال 1357 در حین تظاهرات و پخش اعلامیه در میدان امام حسین دستگیر و مدتی در زندان قصر و نزدیک به بند آیت الله طالقانی و طاهری اصفهانی بود و مورد شکنجه روحی و جسمی رژیم پهلوی قرار گرفت. وی پس از آزادی از زندان تا پیروزی انقلاب اسلامی در کلیه تظاهرات و مبارزات مردمی، شرکت می کرد و در انتظامات کمیته استقبال از حضرت امام بصورت فعال مشغول بود. 

بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی، یعنی از 23 بهمن 57 در کمیته محل (منطقه 12) در محضر مرحوم آیت الله ایروانی و دادستانی انقلاب اسلامی در محضر آیت الله شهید قدوسی مشغول کار شد و از تاریخ اول آبان ماه سال 1358 به عضویت رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و در مسئولیت های زیر انجام وظیفه نمود:تدریس احکام و عقاید و تاریخ انقلاب اسلامی ، جهت پرسنل رسمی سپاه پاسداران از سال 1358 تا 1361مسئولیت اجرائی در واحد کارخانجات سپاه اعم از تدریس و امور اجرائیمسئول امور فرهنگی در واحد تبلیغات و انتشارات سپاه از سال 61 تا 64مسئول نظارت و پیگیری عقیدتی سیاسی کل سپاه از سال 64 تا 67مسئول معاونت امور روحانیون حوزه نمایندگی ولی فقیه درنیروی هوائی سپاه پاسداران از سال 69 تا 71تحقیق و بررسی در نهضت های سده اخیر در مرکز اسناد انقلاب اسلامی از سال 67 تا 69مسئول عقیدتی سیاسی صنایع موشکی یا مهدی (عج) وزارت دفاع از سال 71 تا 74مسئول معاونت امور روحانیون حوزه نمایندگی ولی فقیه در نیروی هوائی سپاه(مجددا) از سال 74 تا 77مسئول نمایندگی ولی فقیه در یگان موشکی سپاه پاسداران از سال 77 تا 78مسئول نمایندگی ولی فقیه در دانشکده پرستاری و مسئول امور روحانیون دانشگاه بقیه الله (عج) از سال 78 تا 83مسئول امور روحانیون موسسه باقیات الصالحات در محضر آیت الله غیوری از سال 84 تا پایان 85همکاری در امور فرهنگی و تبلیغی در بانک تجارت از سال 70 تا 89امام جماعت مسجد النبی (ص) بیش از23 سالعضویت در بسیج سپاه پاسداران بصورت فعال بیش از 19سالروحانی کاروان حج و عمره و کربلا و سوریه از سال 61شرکت در جبهه های حق علیه باطل عضو شورای مرکزی جمعیت وفاداران انقللاب اسلامی تا مرداد 89عضو فعال جامعه وعاظ تهران به مدت 20 سالعضو فعال جامعه روحانیت شرق تهران در محضر آیت الله جلالی خمینی و هزاوه ای همدانیدبیر اجرایی جامعه وعاظ تهراندبیرکل جامعه وعاظ ولایی کشور از سال 89 رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری در دولت دهمعضو اصلی تجدید نظر و رسیدگی به تخلفات کارکنان دولت در دولت دهمامام جماعت مسجد سلمان فارسی در نهاد ریاست جمهوری در دولت دهمتدریس اخلاق، احکام، معارف و تاریخ انقلاب اسلامی در دانشگاه بقیه الله(عج) 

عباس امیری فر در تاریخ 12 اردیبهشت 1390، به اتهام دست داشتن در تولید و توزیع فیلم مستند «ظهور بسیار نزدیک است»، دستگیر شد. در همان زمان سایت جوان آنلاین مدعی شد او در زندان پارچ پلاستیکی را به صورت چاقو درآورده و اقدام به خودکشی کرده که با هوشیاری ماموران نجات پیدا کرده است موضوعی که از سوی خانواده امیری فر رد شد. عباس امیری‌فر پس از 40 روز بازداشت در سلول انفرادی از زندان آزاد شد، اما در همان روز بلافاصله توسط دادگاه ویژه روحانیت دستگیر شد. این در حالی بود که امیری‌فر در40 روز اول، بازداشت دادستانی عمومی و انقلاب تهران بوده است. 

عباس امیری فر در گفتگو با سایت اینترنتی روزنامه ایران در خصوص اعترافات منتشر شده به نقل از وی گفت: «هر گونه سخن از سوی بنده که به عنوان اعتراف منتشر شده است را کذب می دانم و آن را صریحاً رد می کنم.» پیش از آن برخی رسانه ها ادعا کرده بودند که امیری فر در زندان به مفاسد مالی اعتراف کرده است. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۶:۰۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۶:۰۹

حجت الاسلام عباس امیری فر

خلاصه زندگی نامه

  حجت الاسلام عباس امیری‌فر، امام جماعت مسجد نهاد ریاست جمهوری و مشاور فرهنگی این نهاد در دولت دهم که در جریان انتخابات مجلس نهم از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد. وی دبیرکلی تشکل موسوم به جامعه وعاظ ولایی و ریاست شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری را در کارنامه خود دارد.

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع