جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام عباسعلی اختری در سال 1318 در گرمسار از توابع استان سمنان متولد شد. وی پس از اتمام دروس مقدماتی، مدرک دیپلم ادبی را اخذ کرد و در علوم حوزوی نیز به درجه اجتهاد نایل آمد. او در سال 1360، طی‌ حکمی‌ از سوی امام خمینی(ره)، به‌ نمایندگی ولی فقیه و امامت‌ جمعه‌ شهرستان‌ سمنان‌ منصوب‌ شد.اختری در مجلس اول به عنوان نماینده مردم مشهد و در مجلس هفتم به عنوان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر حضور داشت. وی در اواخر آذر ماه 1394 برای شرکت در پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت نام کرد که صلاحیتش احراز شد. 

حجت ‌الاسلام‌ والمسلمین‌ عباسعلی‌ اختری‌ تحصیلاتش را تا اخذ دیپلم‌ در زادگاه‌ خود ادامه‌ داد و تحصیلات‌ حوزوی‌ را در حوزه‌‌ علمیه‌‌ مشهد آغاز کرد و بیست‌ سال‌ در آن‌ حوزه‌ به‌ تحصیل‌ و تدریس‌ پرداخت‌. وی‌ سپس‌ به‌ حوزه‌‌ علمیه‌‌ قم‌ رفت‌ و در درس‌ های‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ مراجع‌ قم‌ شرکت‌ نمود و در آن‌ حوزه‌ از محضر آیات:‌ "غضنفری"‌، "سبزواری"‌، "فشارکی"‌، "مؤمن‌ قمی"‌ و "محمدعلی‌ گرامی"‌ سود برد. او دوباره‌ به‌ مشهد رفت‌ و در درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ آیات‌ عظام‌: "میلانی"‌، "وحید" و "فلسفی"‌ حاضر شد. وی‌ پس‌ از مدتی‌ به‌ تهران‌ رفت‌ و از مدرسه‌‌ "دارالفنون"‌ مدرک‌ مدرسی‌ دریافت‌ کرد.  

حجت الاسلام عباسعلی اختری با آغاز نهضت‌ حضرت‌ امام‌(ره)در خرداد ماه 1342 به‌ نهضت‌ مزبور پیوست‌ و در جریان‌ اعزام‌ روحانیون‌ به‌ خدمت‌ سربازی‌، همراه‌ "اکبرهاشمی‌ رفسنجانی"‌ دستگیر و به‌ خدمت‌ سربازی‌ اعزام‌ شد.او در سال‌ 1354، با ایراد سخنرانی ‌های‌ افشاگرانه‌ در تهران‌، به‌ مبارزات‌ خود ادامه‌ داد و به ‌خاطر این‌ سخنرانی‌ها، دستگیر و تحت‌ شکنجه ساواک‌ قرار گرفت‌. وی پس‌ از آزادی‌ از زندان‌ مبارزات‌ خود را ادامه‌ داد تا اینکه‌ مجدداً در رمضان‌ 1357 دستگیر و به‌ زندان‌ افتاد، ولی‌ در آستانه‌‌ پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌، و در اثر شتاب‌ گرفتن‌ انقلاب‌، از زندان‌ آزاد شد. 

مجلس اولحجت الاسلام عباسعلی اختری در سال 1360 در مرحله میان دوره ای مجلس اول با کسب 358619 رای از مجموع 421393 رای و به عبارتی با اخذ 85.1 درصد آراء به عنوان نماینده مردم مشهد از توابع استان خراسان رضوی برای اولین بار به خانه ملت راه یافت. وی در اولین دوره مجلس شورای اسلامی عضو کمیسیون‌ اقتصادی‌ و دارایی‌ و مدتی‌ نیز نائب‌ رئیس‌ کمیسیون‌ مذکور بود. مجلس هفتمدر تاریخ 1 اسفند ماه 1382، حجت الاسلام عباسعلی اختری با کسب 519809 رای از مجموع 1971557 رای و به عبارتی با اخذ 26.36 درصد آراء برای دومین بار به خانه ملت راه یافت و به عنوان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر وارد هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی شد. 

- ریاست‌ کمیته‌‌ انقلاب‌ اسلامی‌ شهرستان‌ شیروان‌- عهده‌ دار مدرسه‌ عالی‌ کانون‌ اسلامی‌ اراک- امام‌ جمعه‌‌ شهرستان‌ سمنان- نماینده مردم مشهد درمجلس اول شورای اسلامی- نماینده‌‌ امام(ره) در استان‌ سمنان- تدریس‌ در دانشگاه‌‌ شهید بهشتی تهران‌- تدریس‌ در دانشگاه‌ تهران‌- عضو شورای‌ سیاستگذاری‌ ائمه‌‌ جمعه‌‌ سراسر کشور- امام‌ جمعه‌‌ شهر ری‌- نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس هفتم- نماینده‌ ولی ‌فقیه‌ در دانشگاه‌های‌ سمنان‌ و بنیاد مسکن‌ 

- آشنایی‌ با قرآن‌- امام‌ و احیای‌ ارزش ‌های‌ انقلاب‌ اسلامی‌- تولی‌ و تبری‌- درخشش‌ علی‌ در قرآن‌ـ نقش‌ انتظار در سیر تاریخ‌ـ نظری‌ به‌ آیین‌ جهاد در قرآن‌- جوان‌ بر سر دوراهی‌- مدیریت‌ فرهنگ‌ کار- سیمای‌ کارگزاران‌ از دیدگاه‌ اسلام 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۲۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۲۷

حجت الاسلام عباسعلی اختری

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام عباسعلی اختری، نماینده ولی فقیه، امام جمعه مردم سمنان و نماینده اصولگرایی که در مجلس اول شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم مشهد و در مجلس هفتم به عنوان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر حضور داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع