جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام سید مصطفی موسوی اصفهانی در سال 1323 در اصفهان به دنیا آمد؛ پدر او حاج سید اکبر هوایی از کسبه اصفهان بود و به دلیل علاقه ای که به روحانیت داشت، فرزند خود را به فراگرفتن علوم دینی تشویق کرد؛ سید مصطفی موسوی در 14 سالگی تحصیلات حوزوی را آغاز کرد؛ او بخشی از دروس مقدمات را در اصفهان نزد "شیخ عبدالعلی عرب و مصطفی بهشتی" فراگرفت و سپس برای ادامه تحصیل به قم مهاجرت کرد؛ او پس از پایان دوره سطح، درس خارج فقه و اصول را در محضر بزرگان قم فراگرفت. حجت الاسلام موسوی همراه و همگام با نهضت امام خمینی(ره) بود؛ او پس‌ از پیروزی انقلاب‌ اسلامی مدتی‌ به‌ همراه آیت الله محمد مؤمن‌ در قوه‌ قضائیه‌ اشتغال‌ داشت. حجت الاسلام موسوی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است که ریاست حوزه علمیه استان همدان را در کارنامه خود دارد.  

سید مصطفی موسوی پس از پایان دوره دبستان، در 14 سالگی‌ تحصیلات‌ حوزوی‌ را آغاز کرد؛ او حدود 3 سال‌ در حوزه‌ علمیه‌ اصفهان‌ درس‌ ‌خواند و از مواهب‌ معنوی‌ "حاج آقا مصطفی‌ بهشتی"‌ بهره‌های‌ بسیار برد؛ او در سال‌ 1340 به‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ رفت تا از محضر استادان‌ آن‌ دیار بهره‌ ببرد؛ سید مصطفی موسوی در مدت‌ کوتاهی‌ دروس‌ دوره‌ سطح‌ را به‌ پایان‌ رساند و به‌ درس‌ خارج‌ بزرگان‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ رفت‌؛ البته‌ او در طی‌ این‌ سالها از علوم‌ عقلی‌ نیز غافل‌ نماند و در درس‌ اخلاق‌ استادان‌ خود همواره‌ حاضر بود. 

سید مصطفی موسوی‌ بخشی‌ از دروس‌ دوره‌ مقدمات‌ را در اصفهان‌ نزد "آقا شیخ‌ عبدالعلی‌ عرب‌ و حاج‌ آقا مصطفی‌ بهشتی"‌ گذراند. او در قم‌، حاشیه‌ ملاعبدالله‌ را نزد "حجت الاسلام فاضل‌ هرندی"‌، مختصرالمعانی‌ را نزد "آیت ‌الله‌ صالحی"‌، معالم‌ را نزد "آیت الله اشکوری"‌، قوانین‌ را نزد "آیت الله‌ سید اسدالله‌ خراسانی"‌ و لمعتین‌ را نزد "آیت الله‌ صلواتی‌ و مؤمن‌" به‌ پایان‌ برد. او رسائل‌ را نزد "آیت الله اعتمادی‌" و مکاسب‌ را نزد حضرات‌ آیات‌ "ستوده‌ و فاضل‌ و مظاهری"‌ فرا گرفت‌؛ او کفایه‌ را نیز در محضر "آیت الله‌ سلطانی‌ طباطبایی"‌ آموخت‌. سید مصطفی موسوی با پایان‌ یافتن‌ دوره‌ سطح‌، به‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ "آیت الله شیخ‌ مرتضی‌ حائری‌، آیت الله‌‌ مکارم‌ شیرازی‌، آیت الله گلپایگانی‌، آیت الله وحید خراسانی‌ و آیت الله شیخ‌ جواد تبریزی‌" رفت‌ و سالها از محضر آن‌ بزرگواران‌ بهره ‌مند شد. از دوستان‌ و هم‌ مباحثه‌ای های‌ او "حجت الاسلام حسن‌ بهشتی‌، حجت الاسلام سید محمد تقی‌ دیباجی‌ و حجت الاسلام قرائتی"‌ را می‌توان‌ نام‌ برد.  

حجت الاسلام موسوی‌، همگام‌ با نهضت‌ اسلامی‌ امام‌(ره‌) خدمات‌ سیاسی‌ بسیاری‌ بر جای‌ نهاده‌ است؛ او در سالهای‌ پیش‌ از انقلاب‌ در سفرهای تبلیغاتی خود به‌ اطراف‌ شهر بهبهان‌ مردم‌ آن‌ نواحی‌ را از مسائل‌ سیاسی‌ و عقیدتی‌ آگاه‌ ساخت؛ او همچنین‌ در تحصنی‌ که‌ علما و طلاب‌ اصفهان‌ در منزل‌ آیت الله خادمی‌ اصفهانی‌ به‌ راه‌ انداخته‌ بودند، شرکت‌ جدی‌ داشت. حجت الاسلام موسوی پس‌ از پیروزی انقلاب‌ نیز مدتی‌ به‌ همراه آیت الله محمد مؤمن‌ در قوه قضائیه‌ به‌ امور دادگاهها اشتغال‌ داشت؛ او از اعضای‌ جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ است‌ که در همدان‌ به‌ تدریس‌ و تربیت‌ طلاب‌ اشتغال دارد.  

حجت الاسلام موسوی‌ از نخستین‌ سالهای‌ تحصیل‌ به‌ امر تدریس‌ اشتغال‌ داشت‌ و سالها در حوزه‌ علمیه‌ خواهران‌ قم‌ و نیز حوزه‌ علمیه‌ برادران‌ به‌ تدریس‌ دروس‌ دوره سطح‌ پرداخته‌ و از این‌ رهگذر، شاگردان‌ بسیاری‌ را تربیت‌ کرده‌ است‌. او تقریرات‌ دروس‌ خارج‌ استادان‌ خود را نگاشته‌ است‌. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۹:۱۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۹:۱۹

حجت الاسلام سید مصطفی موسوی اصفهانی

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام سید مصطفی موسوی اصفهانی، از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که مدیریت حوزه علمیه استان همدان را در سوابق خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع