جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام سید محمد مهدی پورفاطمی، در 2 خرداد 1341 در شهر "کاکی" واقع در شهرستان "دشتی" استان بوشهر در خانواده ای مذهبی و متدین به دنیا آمد. او در حوزه علمیه بوشهر به تحصیل علوم دینی پرداخت و در محضر اساتید بزرگی تا سطح خارج فقه و اصول کسب فیض کرد. پورفاطمی پیش از ورود به مجلس مسئولیت اعزام مبلغ از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه به استانهای غرب کشور را برعهده داشت. وی همچنین پیش از حضور در مجلس نهم، در ادوار هشتم، هفتم و ششم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم "دشتی" و "تنگستان" حضور داشت و به ترتیب در کمیسیون های فرهنگی، صنایع و معادن و اجتماعی به امر قانون گذاری اشتغال یافت.  

اولین استاد حجت الاسلام پورفاطمی، پدر بزرگوارش، آیت الله حاج سید حسین پورفاطمی از روحانیون مقید، فاضل و صاحب کرامت بود که او را با آداب و سنتهای مذهبی و دینی آشنا ساخت. به طوری که او قبل از دوران دبستان و از 5 سالگی تلاوت قرآن و مختصری از مفاهیم و معانی آن را آموخت. محمد مهدی پورفاطمی تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه "عنصری" و دوره متوسطه را در دبیرستان شهید توپال کاکی به اتمام رساند. او تحصیلات خود را با ورود به حوزه علمیه بوشهر ادامه داد. محمد مهدی پورفاطمی از سال 1358 در مدرسه علمیه امام صادق(ع) و مدرسه علمیه امام خمینی(ره) حضور یافت و فقه و اصول و فلسفه را در محضر بزرگانی چون "آیت الله مدرس اردبیلی"، "آیت الله بیات" و "آیت الله نوری همدانی" و دوره رسائل و مکاسب را در محضر "آیت الله اعتمادی" و "آیت الله کاشانی" و خارج اصول را در محضر "آیت الله فاضل لنکرانی" سپری کرد.  

29 بهمن سال 1378، حجت الاسلام پور فاطمی، نامزد نمایندگی مردم شهرستان های "دشتی" و "تنگستان" در مجلس شورای اسلامی شد و با کسب 37200 آراء اخذ شده از مجموع 69503 رای، به این مسئولیت انتخاب شد. وی پس از آغاز بکار مجلس، عضو و نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیته تربیت بدنی و ورزش کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در دوره ششم را برعهده داشت. ریاست کمیته حمایت از مردم فلسطین مجلس شورای اسلامی و نایب رئیسی گروه دوستی ایران - اردن و ایران - کویت مجلس شورای اسلامی در دوره ششم نیز با پورفاطمی بود. عملکرد مجلس ششم از نگاه پورفاطمی اوایل مرداد سال 1389، حجت الاسلام پورفاطمی در گفت و گویی با خبرنگار "هفته نامه فرهنگی، سیاسی و اقتصادی نصیر بوشهر"، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "نظر شما در مورد مجلس ششم چیست؟‌" پاسخ داد: «مجلس، مجلس اصلاح ‌طلب بود ولی می‌توانست بهتر از این‌ها هم عمل کند. یک‌سری از اشتباهاتی دوستان ما کردند که من نمی‌خواهم به دنبالش بروم. ولی انصافاً مجلس ششم مجلس قوی‌ای بود... مجلس ششم، مجلس کارشناسی بود. مجلسی بود که خیلی از کارهای بزرگ را انجام داد از جمله سرمایه‌گذاری خارجی که مجلس ششم انجام داد یا حقوق شهروندی که پیشنهاد مجلس ششم بود. به نظرم در مجلس ششم یک‌سری کارهای اساسی را می‌توانستند انجام دهند که ندادند و کارهایی را که احساس می‌کردند انجام نمی‌شود نباید ادامه می‌دادند. مثلاً به نظر من چیز جالبی در تحصن وجود نداشت. » ایشان همچنین در پاسخ به سوالی دیگر مبنی براینکه "در مجلس ششم دو موضوع شاخص است یکی تحصن و دیگری استعفا. بحث استعفا از کجا و برای چه شکل گرفت؟‌" اظهار داشت: «بعد از رد صلاحیت‌ها، روزها بعد از جلسه آقایان به تحصن می‌رفتند. صبح‌ها که مجلس جلسه داشته به مجلس می‌آمدند و مجلس را اداره می‌کردند و بعد از جلسه به تحصن برمی‌گشتند. چون هم رد صلاحیت شده بود این‌ها آمدند یک‌سره یکی پس از دیگری استعفا دادند. یادم می‌آید استعفاها را در یک پوشه گذاشته بودند و دست آقای کروبی بود. شاید در یک روز نزدیک به 80 نفر یا 120 نفر استعفا دادند.» حجت الاسلام پور فاطمی در ادامه خاطر نشان کرد که جزو استعفا دهندگان نبوده زیرا وی معتقد بود: «استعفا دادن باید شرایطی داشته باشد به همین علت استعفا ندادم.» عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ششم، همچنین در خصوص طرح اولیه تحصن تاریخی مجلس ششم و استعفاء برخی نمایندگان مجلس در جریان رد صلاحیت انتخابات مجلس هفتم شورای اسلامی، گفت: «به نظرم اولین نفری که استعفا داد محسن آرمین بود. اصلاً دیگر از مجلس رفت. بعد یک سری دیگر هم استعفا دادند. ما اگر می‌خواستم استعفاها را انجام دهیم باید برای هر کدام دو ساعت وقت می‌گذاشتیم. اصلاً نمی‌شد، زمانی وجود نداشت. یک دفعه همه با هم استعفا دادند. نه این‌که من خدای نکرده بخواهم آن را نقد کنم یا بگویم ولی اگر آن‌ها یک کاری انجام می‌دادند، اصلاحات یعنی این‌که گام به گام حرکت کنیم یعنی کمی تندروی باعث شد که این مشکلات برای ما پیش بیاید.» 

اول اسفند سال 1382، حجت الاسلام پور فاطمی در هفتمین انتخابات مجلس شورای اسلامی، با کسب 28938 رای از مجموع 83940 آراء ماخوذه، به نمایندگی از مردم شهرستان های "دشتی" و "تنگستان" به مجلس راه یافت. سید محمد مهدی پورفاطمی در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی عضویت در کمیسیون صنایع و معادن مجلس، نایب رئیسی کمیته صنایع کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و رئیس گروه دوستی ایران بلاروس و ایران - لهستان مجلس شورای اسلامی را در کارنامه مسئولیت های پارلمانی خود دارد. ارزیابی پورفاطمی از عملکرد مجلس هفتمحجت الاسلام پورفاطمی در گفت و گو با خبرنگار "هفته نامه فرهنگی، سیاسی و اقتصادی نصیر بوشهر" در مرداد سال 1389، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "نظر شما درباره مجلس هفتم چیست؟" تصریح کرد: «جوهره‌ مجلس هفتم نسبت به مجلس هشتم قوی‌ تر بود.» 

حجت الاسلام پورفاطمی، با سابقه دو دوره نمایندگی در مجلس شورای اسلامی، توانست در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی در 24 اسفند سال 1386، با کسب 23686 رای، از مجموع 78915 رأی، به عنوان نماینده مردم "دشتی" و "تنگستان"، به خانه ملت راه یابد. مسئولیت های پارلمانی در مجلس هشتم پورفاطمی پس از انتخاب توسط مردم و حضور در مجلس هشتم شورای اسلامی، به عضویت کمیسیون اجتماعی درآمد و در سال اول عضو هیئت رئیسه این کمیسیون بود. وی ریاست کمیته امور اجتماعی کمیسیون اجتماعی مجلس، نایب رئیسی گروههای دوستی ایران-بلاروس، ایران-قزاقستان و ایران-اسلوونی را نیز در این دوره بر عهده داشت. پورفاطمی که در هر سه دوره نمایندگی خود، عضو فراکسیون خط امام(ره) مجلس شورای اسلامی بود، در هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی به عضویت هیات رئیسه فراکسیون درآمد. وی رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر در مجلس هشتم شورای اسلامی و همچنین نایب رئیس فراکسیون گمرک بود.  

یکی از اقداماتی که در سال 1389 از سوی عبدالله جاسبی و با هدایت "هیئت مؤسس دانشگاه آزاد" دنبال شد، "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. وقف اموال دانشگاه آزاد از سوی مسئولان این دانشگاه به طرق مختلف پیگیری شد؛ یکی از این طرق، مجلس شورای اسلامی و البته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بود. پس از "تصویب اساسنامه جدید دانشگاه آزاد" از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در فروردین سال 1389 که باعث به نتیجه نرسیدن تلاش‌های هیئت موسس این دانشگاه برای "وقف اموال دانشگاه آزاد" شد، در مورخ 28 اردیبهشت‌ماه 1389 مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح وقف اموال دانشگاه آزاد را تحت عنوان "طرح اجازه وقف اموال در اختیار مؤسسات غیردولتی غیرانتفاعی" با 129 رأی موافق، 69 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس را به تصویب رساند. پس از این اقدام دانشگاه آزاد که با همکاری برخی نمایندگان خانه ملت صورت گرفت، نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و کارشناسان مسائل فرهنگی و آموزشی، به این اقدام تعدادی از نمایندگان اعتراض کردند. این مسئله ادامه داشت تا اینکه بالاخره نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه (30 خرداد 1389) ضمن نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وقف اموال دانشگاه آزاد را تصویب کردند. براین اساس، خانه‌ملتی‌ها مصوب کردند وقف اموال مراکز آموزش عالی و غیردولتی، غیرانتفاعی و سایر موسسات غیردولتی غیرآموزشی که هیئت موسس یا هیئت امنای آنها حق تصور مالکانه نسبت به آن را دارند و تا تاریخ تصویب این قانون صیغه وقف آن جاری شده است و یا در آن جاری شود معتبر است که در حقیقت همان تأیید "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود.پس از تصویب این طرح، در اول تیر ماه 1389، موجی از اعتراضات گسترده نمایندگان و اعضای شورای مرکزی اتحادیه‌‌های دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های تهران و برخی شهرستان‌ها در مقابل مجلس شورای اسلامی شکل گرفت. پورفاطمی از طراحان طرح "تفسیر جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تغییر اساسنامه" یاران "عبدالله جاسبی" چند طرح را برای عبور از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و حمایت از وقف دانشگاه آزاد در مجلس مطرح کردند که یکی از آنها طرح "تفسیر جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تغییر اساسنامه" بود و محمد مهدی پورفاطمی از طراحان این طرح بود.  

12 اسفند سال 1390، حجت الاسلام پورفاطمی برای چهارمین بار، در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی کاندیدا شد. او توانست با کسب 29990 رای به عنوان منتخب مردم "دشتی" و "تنگستان" به خانه ملت راه یابد. وی در این دوره مجددا به عضویت کمیسیون اجتماعی درآمد. طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران و طرح شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از جمله طرح هایی است که به امضای حجت الاسلام پورفاطمی رسیده است.  

15 بهمن سال 1391 جلسه استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر کار دولت دهم، حواشی بسیاری را به همراه داشت. در این جلسه "محمود احمدی نژاد"، رئیس جمهور وقت، در حین دفاع از وزیر کار با پرداختن به مسائلی غیر از موارد مطرح شده موجب شد تا "علی لاریجانی" به عنوان رئیس مجلس نهم نیز به ایراد توضیحاتی بپردازد. احمدی‌ نژاد علاقه‌ای به اجرای قانون ندارد 17 بهمن سال 1391، حجت الاسلام پورفاطمی در گفت‌و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری "خانه ملت"، با بیان اینکه با آمدن احمدی نژاد، بدعتی در تاریخ نظام جمهوری اسلامی به وجود آمد، گفت: «وی آبروی خیلی‌ها را برد؛ اما کسی حرفی نزد.» او با اشاره به بی‌ربط بودن سخنان رئیس‌جمهور در جلسه استیضاح وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی، افزود: «احمدی‌نژاد باید تنها برای دفاع از وزیر خود تریبون قرار می‌گرفت و از پرداختن به موضوعات حاشیه‌ای صرف نظر می کرد. وی همچنین افزود: «چرا رئیس جمهور کسی را که مشکل قانونی دارد، خلاف نص قانونی در بالاترین سطح مدیریتی منصوب می‌کند؟ بنابراین احمدی‌نژاد تلاش می‌کند تا فراتر از قانون عمل کند؛‌ به نظر من وی اصلا علاقه‌ای به اجرای قانون ندارد.» 

امضای طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی 14 بهمن ماه 1393، یک فوریت طرح "الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای" را مورد بررسی قرار داده و با رأی بالایی به تصویب رساندند. سید محمد مهدی پورفاطمی یکی از 255 نماینده مجلس نهم بود که این طرح را امضا کرد. این طرح یک فوریتی در جهت حمایت از تیم مذاکره کننده و در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری و در پاسخ به ضرب العجل امریکایی ها مبنی بر تحمیل خواسته های نامشروع آنها به تیم مذاکره کننده هسته ای به مجلس ارائه شد. بر اساس این طرح در صورت تصویب تحریم جدید از سوی امریکا، توافق نامه ژنو لغو و اقدامات ایران در راستای فناوری هسته ای به نقطه قبل از این توافقنامه باز خواهد گشت.  موفقیت مذاکرات لوزان نتیجه حمایت رهبری از دولت است 13 فروردین سال 1394 و در پی تفاهم هسته‌ای صورت گرفته در لوزان در ادامه روند مذاکرات ایران و گروه 1+5، بازتاب‌های متنوع و بسیاری در سطح رسانه و شبکه‌های اجتماعی و محافل مختلف مطرح و تحلیل‌های گوناگونی ارائه شد. در این میان حجت الاسلام پورفاطمی، در 14 فروردین ماه، در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، افزود: «تیم مذاکره کننده ای که به نمایندگی از نظام جمهوری اسلامی ایران و با ریاست دکتر ظریف در برابر شش قدرت بزرگ جهان در مذاکرات لوزان حضور داشت یک سر و گردن بالاتر بودند.» وی یادآورشد: «موفقیت کسب شده که بر مبنای رهنمود های مقام معظم رهبری حاصل شد بعنوان یک برگ برنده و سترگ افتخار آمیز برای ملت ایران در تاریخ ثبت و ضبط خواهد شد.» نمایند مردم شهرستان های دشتی و تنگستان در مجلس نهم شورای اسلامی اضافه کرد: «باتوجه به مفاد بیانیه و توافق حاصل شده از مذاکرات لوزان، در آینده نه چندان دور تاثیر مثبت آن در سرعت بخشی به توسعه و پیشرفت ایران اسلامی مشاهده خواهد شد.» پورفاطمی ادامه داد: «پافشاری بر اصول و مواضع به حق ملت و نظام اسلامی توسط تیم مذاکره کننده هسته ای و لحاظ آن در مفاد بیانیه توسط گروه 1+5 حقانیت جمهوری اسلامی ایران را به دنیا اثبات کرد.»  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۱:۱۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۱:۱۷

حجت الاسلام سید محمد مهدی پورفاطمی

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام سید محمد مهدی پورفاطمی، نماینده اصلاح طلب مردم شهرستان های "دشتی و تنگستان" واقع در استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی که با احتساب مجلس نهم، سابقه چهار دوره نمایندگی در خانه ملت را در کارنامه پارلمانی خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع