جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام سید محمد مهدی شاهرخی در سال 1339 در استان "قم" به دنیا آمد. وی پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی به فراگیری علوم دینی پرداخت و دروس حوزوی را تا مرحله "خارج فقه و اصول" ارتقا داد.حجت الاسلام شاهرخی برای نخستین بار در فروردین سال 1375، از سوی مردم شهرستان "پلدختر" به مجلس پنجم شورای اسلامی راه یافت؛ پس از پایان این دوره، او با شرکت در ششمین انتخابات مجلس شورای اسلامی توانست از سوی مردم "ملاوی و پلدختر" مجددا راهی خانه ملت شود.اسفند سال 1382، حجت الاسلام شاهرخی در انتخابات مجلس هفتم شورای اسلامی شرکت کرد و توانست برای سومین بار متوالی به عنوان نماینده مردم "ملاوی و پلدختر" به خانه ملت راه یابد. 

مجلس پنجم حجت الاسلام سید محمد مهدی شاهرخی در 31 فروردین 1375 در مرحله دوم انتخابات مجلس پنجم، 56.80 درصد آراء را کسب کرد و توانست به عنوان نماینده مردم "پلدختر" در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کند. مجلس ششم 29 بهمن سال 1378، حجت الاسلام شاهرخی با شرکت در انتخابات مجلس ششم توانست در همان مرحله اول با کسب 22022 رای از مجموع 43597 آراء ماخوذه، به نمایندگی از مردم شهرستان های "ملاوی و پلدختر" از استان "لرستان" به مجلس ششم راه یابد. 

6 آذر سال 1379، "حسین لقمانیان" رئیس جبهه مشارکت شاخه همدان و نماینده این شهر در مجلس ششم، در نطق پیش از دستور خود به ایراد یک سخنرانی علیه قوه قضائیه پرداخت و در اعتراض به بازداشت فعالین ملی مذهبی در بخشی از سخنان خود اظهار کرد: «... کارد دادگاه مطبوعات گلوی آزادی بیان مطبوعات و افراد را بریده است و ساحت مجلس قانون گذاری را در تیررس تهدید نهاده است، نهاد قضایی که باید افق امید برای دادگری و بالندگی دیگر ارگان های دولتی و بستر حق و قانون باشد و روح آزادگی و دموکراسی در مردم و خدمتگزاران مردم بدمد، ابزار قانون شکنی و حق کشی و شبح ترس و ناامیدی  گشته است...» پس از آن شعبه 1410 دادگاه عمومی تهران و شعبه 36 تجدیدنظر استان تهران، دفاعیه لقمانیان را جرم خواند و وی را به اتهام نشر اکاذیب و توهین و افترا به دستگاه قضایی محاکمه و روانه زندان اوین کرد. این اقدام که برخلاف اصل 84 و 86 قانون اساسی بود و "مصونیت پارلمانی نمایندگان" را "نقض" می کرد، با واکنش معترضانه نمایندگان مجلس ششم و دولت سید محمد خاتمی رئیس جمهور وقت، احزاب و فعالان سیاسی - اجتماعی رو به رو شد. در واقع این حکم در زمان خود یکی از شدید‌ترین تنش‌ها میان قوای قضاییه و مقننه را رقم زد، زیرا مهدی کروبی رئیس وقت مجلس ششم، در اعتراض به این مسئله ضمن ابراز ناخرسندی از دستگیری لقمانیان، اعلام کرد که با این شرایط قادر به اداره جلسه نیست و تا وقتی نمایندگان مصونیت نداشته باشند، به مجلس بازنخواهد گشت. سرانجام 25 دی ماه سال 1380، جمعی‌ از نمایندگان‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی از جمله حجت الاسلام سید محمد مهدی شاهرخی در نامه ای خطاب به آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس‌ وقت قوه‌ قضائیه‌ در خصوص‌ حل‌ مشکل‌ حسین‌ لقمانیان‌ درخواست عفو کردند. آنها در نامه خود ضمن اشاره به واکنشها و اظهار نظرهای متعدد در خصوص دستگیری و محکومیت لقمانیان که بخش قابل توجهی از وقت نمایندگان را به خود اختصاص داده بود در حالیکه این زمان باید به بررسی و تصویب بودجه سال 1381 اختصاص می یافت، از آیت الله هاشمی شاهرودی تقاضا کردند تا با رعایت جایگاه و شأن قوای مقننه و قضائیه به هر نحوی که مقتضی باشد این مشکل را حل نمایند. پس از آن رئیس‌ قوه‌ قضائیه‌ طی‌ نامه‌ای‌ به‌ حضرت‌ آیت‌ الله‌ خامنه‌ای‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌، عفو لقمانیان‌ را درخواست‌ نمود و مقام‌ معظم‌ رهبری‌ با این‌ درخواست‌ موافقت‌ کردند. 

پس از پایان مجلس ششم شورای اسلامی، حجت الاسلام سید محمد مهدی شاهرخی در اول اسفند ماه سال 1382 در انتخابات مجلس هفتم شورای اسلامی شرکت کرد و در همان مرحله اول با کسب 26498 رأی از مجموع 48737 آراء ماخوذه، مجددا به عنوان نماینده مردم "ملاوی و پلدختر" به مجلس شورای اسلامی راه یافت. وی در این دوره به عنوان یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس خدمت کرد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۳۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۳۲

حجت الاسلام سید محمد مهدی شاهرخی

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام سید محمد مهدی شاهرخی، نماینده مردم شهرستان های "ملاوی و پلدختر" از استان لرستان در ادوار پنجم، ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع