جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام سید محمد سادات ابراهیمی در سال 1350 در روستای "گوریه" از توابع بخش "شعیبیه" شهرستان "شوشتر" از استان "خوزستان" در خانواده ای از سادات امام زاده صالح ابراهیم(ع) به دنیا آمد. وی در سال 1369 برای گذراندن تحصیلات علوم دینی وارد حوزه علمیه "جزایریه" واقع در "شوشتر" شد و با بهره مندی از اساتید بزرگی چون آیت الله "حاج سید علی موسوی جزایری" و حجت الاسلام "حاج سید محمد کاظم آل طیب"، موفق به اتمام سطح 3 حوزه (معادل فوق لیسانس) گردید. وی همچنین در سال 1375 وارد دانشگاه شد و توانست مدرک کارشناسی خود را در رشته تاریخ از دانشگاه آزاد اسلامی "شوشتر" اخذ نماید. از جمله سوابق اجرایی حجت الاسلام سادات ابراهیمی می توان به مدیریت داخلی حوزه علمیه شهرستان "شوشتر" و ریاست عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی شهرستان "شوشتر" اشاره کرد. وی در مرحله دوم انتخابات مجلس هشتم شورای اسلامی در اردیبهشت سال 1387، با اخذ اکثریت آراء از سوی مردم شهرستان های "شوشتر" و "گتوند" به خانه ملت راه یافت و پس از اتمام 4 ساله این دوره، مجددا در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی با حمایت جبهه ایستادگی به نمایندگی از مردم شهرستان های "شوشتر" و "گتوند" راهی مجلس شد. 

حجت الاسلام سادات ابراهیمی تحصیلات ابتدایی خود را در روستای "گوریه" سپری نمود و دوره های راهنمایی و دبیرستان را در "شوشتر" پشت سر گذاشت. با توجه به بینش مذهبی خانواده و علاقه مندی وی، بعد از اتمام دوره دبیرستان، در سال 1369 وارد حوزه علمیه "جزایریه" واقع در "شوشتر" گردید و نزد اساتید بزرگی چون آیت الله "حاج سید علی موسوی جزایری"، حجت الاسلام "حاج سید محمد کاظم آل طیب" و حجت الاسلام "سید ابوالحسن موسوی جزایری" و... بهره ها یافت و موفق به اتمام سطح 3 حوزه (معادل فوق لیسانس) گردید. ایشان همچنین با توجه به علاقه مندی به دروس تاریخی، در سال 1375 وارد دانشگاه گردید که نهایتاً با مدرک کارشناسی تاریخ از دانشگاه آزاد اسلامی شوشتر فارغ التحصیل شد.  

-مدیریت داخلی حوزه علمیه شهرستان شوشتر -رئیس عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی شهرستان شوشتر -مسئول ستاد نماز جمعه شهرستان شوشتر -معاونت فرهنگی ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر شهرستان شوشتر -عضو کمیسیون تأیید صلاحیت هیأت امنای بقاع متبرکه و موقوفات شهرستان شوشتر -مؤسس مؤسسه خیریه امام رضا(ع) در منطقه کمیته سوخت شوشتر (جهت اعطاء کمک های بلا عوض به خانواده های ایتام و مستمندان) -مؤسس صندوق قرض الحسنه امام علی(ع) در منطقه کمیته سوخت شوشتر -مؤسس هیئت سینه زنی متوسلین به اهل البیت(ع) در کمیته سوخت شوشتر -امام جماعت مسجد مرتضی علی(ع) در کمیته سوخت (یکی از بزرگترین و فعال ترین مساجد شوشتر) -نماینده مجلس هشتم و نهم شورای اسلامی -عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی -عضو فراکسیون روحانیت مجلس شورای اسلامی  

حجت الاسلام سادات ابراهیمی در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و توانست با اختصاص دادن 27743 رای از مجموع 53793 رای در مرحله دوم انتخابات که در 6 اردیبهشت ماه 1387 برگزار شد به نمایندگی از مردم "شوشتر" و "گتوند" از استان "خوزستان" به مجلس هشتم راه یابد. سادات ابراهیمی در مجلس هشتم طرح هایی را به امضا رساند که برخی از آنها عبارتند از: -طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار -طرح حمایت از تاسیس و تقویت موسسات و مراکز آموزش عالی غیر دولتی -طرح امر به معروف و نهی از منکر -طرح ادغام سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  

یکی از اقداماتی که در سال 1389 از سوی عبدالله جاسبی و با هدایت "هیئت مؤسس دانشگاه آزاد" دنبال شد، "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. وقف اموال دانشگاه آزاد از سوی مسئولان این دانشگاه به طرق مختلف پیگیری شد؛ یکی از این طرق، مجلس شورای اسلامی و البته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بود. پس از "تصویب اساسنامه جدید دانشگاه آزاد" از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در فروردین سال 1389 که باعث به نتیجه نرسیدن تلاش‌های هیئت موسس این دانشگاه برای "وقف اموال دانشگاه آزاد" شد، در مورخ 29 اردیبهشت‌ماه 1389 مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح وقف اموال دانشگاه آزاد، تحت عنوان "طرح اجازه وقف اموال در اختیار مؤسسات غیردولتی و غیرانتفاعی" را با 129 رأی موافق، 69 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس، به تصویب رساند.   پس از این اقدام دانشگاه آزاد که با همکاری برخی نمایندگان خانه ملت صورت گرفت، نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و کارشناسان مسائل فرهنگی و آموزشی، به این اقدام تعدادی از نمایندگان اعتراض کردند. با وجود این اعتراضات، در جلسه علنی روز یکشنبه (30 خرداد 1389) ضمن نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وقف اموال دانشگاه آزاد تصویب شد. براین اساس، خانه‌ ملتی‌ها مصوب کردند وقف اموال مراکز آموزش عالی و غیردولتی، غیرانتفاعی و سایر موسسات غیردولتی غیرآموزشی که هیئت موسس یا هیئت امنای آنها حق تصرف مالکانه نسبت به آن را دارند و تا تاریخ تصویب این قانون صیغه وقف آن جاری شده است و یا در آن جاری شود معتبر است که در حقیقت همان تأیید "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود.پس از تصویب این طرح، در اول تیر ماه 1389، موجی از اعتراضات گسترده نمایندگان و اعضای شورای مرکزی اتحادیه‌‌های دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های تهران و برخی شهرستان‌ها در مقابل مجلس شورای اسلامی شکل گرفت. سادات ابراهیمی از طراحان طرح "تفسیر جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تغییر اساسنامه" یاران "عبدالله جاسبی" چند طرح را برای عبور از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و حمایت از وقف دانشگاه آزاد در مجلس مطرح کردند؛ حجت الاسلام سادات ابراهیمی یکی از طراحان طرح "نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی" و طرح "تفسیر جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تغییر اساسنامه" بود. 

12 اسفند سال 1390، حجت الاسلام سادات ابراهیمی که در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی از سوی مردم شهرستان های "شوشتر" و "گتوند" از استان "خوزستان" کاندیدا شده بود، توانست با کسب 43536 رای به خانه ملت راه یابد. وی پس از آغاز به کار مجلس نهم در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مشغول خدمت شد. طرح استانی شدن حوزه های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی و طرح ارزیابی زیست محیطی ایران از جمله طرح هایی هستند که در مجلس نهم به امضای حجت الاسلام سادات ابراهیمی رسیده است.  

حمایت از نیلی احمدآبادی، سومین وزیر پیشنهادی علوم 30 مهرماه سال 1393، پس از استیضاح رضا فرجی دانا و دو ماه سرپرستی محمدعلی نجفی بر این وزارتخانه، نهایتاً "محمود نیلی احمدآبادی" طی نامه‌ای توسط رئیس جمهور به عنوان سومین وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس معرفی گردید. 5 آبان همان سال، حجت الاسلام سید محمد سادات ابراهیمی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری "جمهوری اسلامی" (ایرنا)، با اشاره به اینکه وزیر پیشنهادی علوم می تواند سکاندار مناسبی برای این وزارتخانه باشد گفت: «آقای نیلی مسوولیت های های اجرایی مختلفی بر عهده داشته و بخوبی به مسایل دانشگاه اشراف دارد.» وی ادامه داد: «خصوصیت بارز آقای نیلی، عدم تعلق و وابستگی به جناح خاص سیاسی است و ایشان فردی مکتبی، دینی و دارای سوابق خوب و مشخص است... با توجه به سوابق نیلی، می توان دریافت که وی، فردی است که در راستای کارهای علمی و پژوهشی موفق بوده و بیشتر وقتش را صرف کارهای علمی کرد». سادات ابراهیمی در پایان ابراز کرد: «امیدواریم مجلس با در نظر گرفتن خصوصیات مثبت آقای نیلی، روز رای اعتماد نظر مثبتی نسبت به ایشان داشته باشد.» سرانجام جلسه بررسی صلاحیت "نیلی احمد آبادی" در روز چهارشنبه 7 آبان 1393، در مجلس شورای اسلامی برگزار و "نیلی احمد آبادی" بدلیل آنچه از سوی نمایندگان، انتساب به حوادث پس از انتخابات سال 1388 خوانده شد، با کسب 79 رأی موافق، 160 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 246 رأی مأخوذه، موفق به کسب رأی اعتماد از مجلس نگردید. مخالفت با طرح استیضاح زنگنه، وزیر نفت آبان 1392 برای نخستین‌بار بود که موضوع استیضاح بیژن نامدار زنگنه، با موضوع پاسخگویی وزیر به موضوع "کرسنت" بر سر زبان ها افتاد. پس از آن چندین بار استیضاح وی با موضوع واگذاری دکل‌های حفاری دریایی به شرکت‌های خارجی چینی و هندی، حضور تعدادی از مدیران مرتبط با جریان کرسنت در راس شرکت‌های مهم نفتی و... در محورهای استیضاح قرار گرفت. در خرداد ماه 1394، مجددا جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح استیضاح بیژن نامدار زنگنه، وزیر وقت نفت دولت یازدهم را تهیه و تدوین کردند. عملکرد وزیر در مدیریت وزارتخانه، کاهش قیمت نفت و عدم انجام اقدام لازم در این زمینه و همچنین عدم انتصاب‌های مناسب از جمله دلایل نمایندگان برای طرح استیضاح عنوان شد. 2 تیر ماه 1394، حجت الاسلام سادات ابراهیمی، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی "مهام نیوز"، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "شما موافق با طرح مطرح شده برای استیضاح وزیر نفت هستید؟"، اظهار کرد: «من از مخالفان طرح استیضاح وزیر نفت هستم و این موضوع که توسط عده ای از نماینده ها بیان شده است، خیلی جدی نیست. طرح استیضاح وزیر نفت بعد از دغدغه ها و سوالات تعدادی از نماینده های مجلس شورای اسلامی مطرح شد.» 

13 فروردین سال 1394 در پی تفاهم هسته‌ای صورت گرفته در لوزان در ادامه روند مذاکرات ایران و گروه 1+5، بازتاب‌های متنوع و بسیاری در سطح رسانه و شبکه‌های اجتماعی و محافل مختلف مطرح و تحلیل‌های گوناگونی ارائه شد. 14 فروردین همان سال، حجت الاسلام سادات ابراهیمی، حمایت خود را از تیم مذاکره کننده هسته ای با انتشار بیانیه ای اعلام کرد. در این بیانیه آمده است: «قطعا این موفقیت نتیجه رهنمودهای هوشیارانه مقام معظم رهبری ست سلام بر دولت تدبیر و امید که با تدبیری بی نظیر توطئه اسراییل و نظام سلطه، گزینه های روی میز را خنثی نمود. درود بر دکتر ظریف که آنچنان به ادبیات دیپلماسی و حقوق بین الملل مسلط است که سبب فخر ایرانیان در جهان شد. لذا امیدواریم از این به بعد هم چرخ اقتصادی کشور و مردم بچرخد و هم سانتریفیوژها. واقعا نرمش قهرمانانه همراه با عزت، افتخار و مصلحت بود و گام های بزرگی برداشته شد. امروز روز عزای نتانیاهو ست و همچنین روز شادی ملت قهرمان ایران. دنیا نیز بداند ضمن اینکه فتوای رهبری برای ملت ایران یک اصل لایتغیر و اساسی است اما در صورت عدم مشاهده ملت ایران نسبت به اجرای عملی تعهدات 1+5 بالاخص لغو کلیه تحریم ها با سرعت به نقطه اول برمی گردیم. در پایان از تدابیر حکیمانه مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران که در جهت پیشبرد اهداف این تیم حمایت نموده تقدیر و تشکر می نمایم و به تیم هسته ای و دکتر ظریف خداقوت و خسته نباشید میگویم.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۲:۱۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۲:۱۴

حجت الاسلام سید محمد سادات ابراهیمی

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام سید محمد سادات ابراهیمی، نماینده مردم شهرستان های "شوشتر" و "گتوند" از استان "خوزستان" در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی که پیشتر نمایندگی مجلس هشتم شورای اسلامی را در کارنامه سیاسی خود داشته است. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع