جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام سید علی حسینی در سال 1350 در "نیشابور" از شهرستان های استان خراسان رضوی به دنیا آمد. حسینی علاوه بر تحصیلات کارشناسی ارشد روابط بین الملل، دارای تحصیلات حوزوی در مقطع سطح است. حجت‌الاسلام سیدعلی حسینی از آذرماه 1383 تا 1384 مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان بود. او از بنیان‌گذاران جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) در استان است که هرساله در دهه کرامت در خوزستان و سراسر کشور برگزار می‌شود. سید علی حسینی در سال 1386 با شرکت در انتخابات مجلس هشتم شورای اسلامی و کسب 39.33 درصد آرا به نمایندگی از مردم "نیشابور" به مجلس راه یافت. وی از سال 1387 تا 1391 عضو هیات امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بود. او در سال 1392 به عنوان عضو حقیقی و شخصیت فرهنگی هیأت امنای نهاد کتابخانه های عمومی کشور از حسن روحانی، رئیس جمهور دولت یازدهم حکم گرفت. 

حجت الاسلام سید علی حسینی در انتخابات مجلس هشتم شورای اسلامی در سال 1386 شرکت کرد و در مرحله اول این انتخابات در 24 اسفند ماه با کسب 71991 رأی از مجموع 183013 آرا به عنوان نماینده مردم "نیشابور" از استان خراسان رضوی به مجلس راه یافت. او در مجلس هشتم به کمیسیون فرهنگی پیوست. حسینی در مجلس هشتم 49 طرح و لایحه را به امضا رساند که می توان به: طرح اصلاح قانون هدفمندسازی یارانه ها، طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و الحاق موادی به آن، طرح الزام تهیه پیوست فرهنگی و اجرای آن در طرح های مهم کشور، طرح تأسیس سازمان ملی استاندارد ایران اشاره کرد. 

پس از حوادث انتخابات سال 1388 و دستگیری متخلفان، حدود 175 نماینده مجلس هشتم شورای اسلامی از جمله سید علی حسینی، در تاریخ 26 اردیبهشت ماه 1389 در نامه‌ای سرگشاده خطاب به آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس وقت دستگاه قضایی ضمن اعتراض و اظهار شگفتی از احضار و محاکمه مدیران رسانه‌های انقلابی به دلیل شکایت سران فتنه، خواستار تسریع در محاکمه سران فتنه و رسیدگی به شکایات ملت ایران از آنان شدند. نمایندگان در این نامه برخورد با رسانه های انقلابی را باعث تنفس مصنوعی جریان فتنه خواندند. در پی صدور این نامه سرگشاده برخی افراد، جریانات سیاسی و رسانه‌ها با تشکیک در امضای 175 نماینده ملت، مدعی جعل برخی از این امضاها شدند از این رو برای تنویر افکار عمومی در تاریخ 24 خرداد سال 1389، اسامی تمامی نمایندگان امضاء کننده این نامه منتشر شد.  

5 تیرماه 1390، اولین طرح سؤال از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور دولت نهم و دهم پس از حدود یک ‌سال و نیم پیگیری از سوی برخی نمایندگان و در صدر آنان علی مطهری، با 100 امضا تقدیم هیات رئیسه شد اما پس از آنکه طرح سئوال از رئیس جمهور از سوی طراحان به هیئت رئیسه مجلس تقدیم شد، برخی اعضای هیئت رئیسه با تایید تحویل این طرح به محمدرضا باهنر، نایب رئیس وقت مجلس شورای اسلامی، از پس گرفتن امضاهای این طرح خبر دادند و پیگیری آن را در شرایط کنونی مناسب ندانستند. به دنبال این اظهار نظرها، علی مطهری به عنوان کسی که مسئولیت جمع آوری امضاها را برعهده داشت، در نامه ای به هیئت رئیسه مجلس نسبت به این موضع گیری ها انتقاد کرد و پس از آن در مهر ماه 1390، در اعتراض به عدم اعلام وصول طرح سوال از رئیس جمهور استعفا داد. نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در جلسه علنی بررسی استعفای او ضمن اعلام حمایت از او با استعفایش مخالفت کردند و با تکمیل تعداد امضاها در 8 آبان ماه 1390، طرح مذکور را به هیئت رئیسه تقدیم کردند. سرانجام در 30 آذر ماه 1390، طرح سؤال از "احمدی ‌نژاد" که با 79 امضا از سوی نمایندگان مجلس هشتم از جمله سید علی حسینی به هیئت رئیسه مجلس رسیده بود، به 6 کمیسیون‌ تخصصی مجلس ارجاع شد. پس از بررسی طرح سؤال از احمدی نژاد در کمیسیونهای مربوطه و قانع نشدن طراحان سؤال، این طرح در 18 بهمن ماه همان سال از سوی هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شد. مهمترین محورهای این طرح سؤال: تخلفات قانونی دولت از جمله عدم اجرای قانون مترو و عدم معرفی وزیر ورزش در مهلت قانونی و مقاومت 11 روزه احمدی نژاد در برابر حکم رهبر انقلاب مبنی بر ابقای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات و نحوه عزل منوچهر متکی وزیر سابق امور خارجه و همچنین مسائل مربوط به امور فرهنگی از جمله اجرای قانون عفاف و حجاب در کشور بود. در نهایت، محمود احمدی ‌نژاد 24 اسفند ماه 1390 برای نخستین ‌بار در تاریخ جمهوری اسلامی، برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان در جلسه علنی مجلس حاضر شد.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۵:۱۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۵:۱۳

حجت الاسلام سید علی حسینی

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام سید علی حسینی، نماینده اصولگرای "نیشابور" از استان خراسان رضوی که سابقه حضور در کمیسیون فرهنگی مجلس را در کارنامه خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع