جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام روح الله حسینیان، در سال 1334 در شهر "شیراز" متولد شد. در دوران مبارزات قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل مسائل سیاسی دو بار بازداشت شد. اولین کتاب ایشان به نام "رهبری در تشیع" در سال 1368 به چاپ رسید. وی 20 عنوان کتاب تألیف نموده که بیشتر آنها در زمینه تاریخ سیاسی و محدودیت تشیع بوده است.حملات و افشاگری های حسینیان علیه جریان دوم خرداد به خصوص در موضوع قتل های زنجیره ای او را به خوراکی برای توهین ها و تهمت ها در روزنامه های دوم خردادی و اصلاح طلب تبدیل کرد.حسینیان بارها به عنوان یک روحانی فعال سیاسی، در رسانه ها، صحن علنی مجلس، نشست ها و مناظره ها به اعلام دیدگاه ها و مواضع خود پرداخت.از مهمترین مسئولیتهای او دادستان روحانیت تهران، ریاست مرکز اسناد انقلاب اسلامی در سال 1374 با حکم مقام معظم رهبری و نماینده تهران، ری و شمیرانات در ادوار هشتم و نهم را می توان نام برد. حسینیان برادر شهید و جانباز انقلاب اسلامی است. 

روح الله حسینیان، در پنج سالگی به همراه خانواده به یکی از روستاهای "آباده" به نام "صغاد"، مهاجرت کرد و تحصیلات خود را تا سوم دبیرستان در همان روستا به پایان رساند. وی در سال 1349 وارد حوزه علمیه "قم" شد و تا سال 1359 در مدرسه "حقانی" در محضر استادانی چون شهید بهشتی، "شهید قدوسی" و مقام معظم رهبری کسب فیض نمود. تحصیلات حوزوی‌ حسینیان تا سطح خارج فقه و اصول است. 

قائم‌ مقام دادستانی انقلاب اسلامی مشهدجانشین دادستانی تهران و سیستان و بلوچستاندادستان دادگاه ویژه روحانیت در تهرانرئیس شعبه 4 دادگاه ویژه روحانیتجانشین نماینده دادگاه انقلاب در وزارت اطلاعات دولت هفتمقائم‌ مقام دادستان انقلاب اسلامی در وزارت اطلاعات دولت هفتمرییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی از سال 1374از موسسین جمعیت دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی 1374نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی دوره هشتم و نهمرییس کمیسیون شوراها و امور داخلی در مجلسعضو کمسیون فرهنگی مجلسرییس فراکسیون انقلاب اسلامی در مجلس هشتمنماینده ناظر مجلس شورای اسلامی در هیئت واگذاری فعالیت‌ها و بنگاه‌ های دولتی به بخش غیردولتیعضو گروه دوستی پارلمانی ایران-ارمنستان، ایران-بولیوی و ایران-قبرس در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی از موسسین جبهه پایداری در سال 1390عضو کمیسیون اصل نود در دوره نهم مجلس شورای اسلامیعضو هیئت نظارت بر امور نمایندگان دوره نهم مجلس شورای اسلامیمشاور سیاسی و امنیتی رییس جمهور در دولت نهم 

روح الله حسینیان در 24 اسفند 1386 موفق شد با کسب 25 درصد آرا در مرحله اول انتخابات مجلس هشتم شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم اسلامشهر، تهران، ری و شمیرانات به خانه ملت راه یابد. وی در این دوره در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور عضویت داشت.درمجلس هشتم تعدادی طرح و لایحه به امضای حجت الاسلام حسینیان رسید که برخی از آنها عبارتند از:- طرح الزام تهیه پیوست فرهنگی و اجرای آن در طرح های مهم کشور- طرح کمک به اجرای مأموریت های فرهنگی جوانان بسیج- طرح نظام جامع رسانه های همگانی- طرح تهیه شناسنامه رسمی برای اشیاء عتیقه و میراث فرهنگی- طرح احتساب سابقه تدریس معلمان حق التدریس استخدامی در آموزش و پرورشو ... 

در 23 دی‌ ماه سال 1388، یک فوریت طرح قطع رابطه کامل دولت جمهوری اسلامی ایران با انگلیس در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. این طرح با امضای 35 نماینده از جمله حجت الاسلام حسینیان برای تصویب تقدیم مجلس شده بود. در این روز فوریت این طرح به تصویب نمایندگان رسیده و بررسی مواد آن در دستور کار قرار گرفت اما پس از آغاز بررسی‌ها، با نظر رئیس مجلس طرح مذکور برای بررسی بیشتر به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارسال شد.  کمیسیون امنیت ملی نیز در گام‌های اولیه به بررسی حوزه‌های کاهش و قطع کامل رابطه با دولت بریتانیا پرداخت؛ این کمیسیون در جلسات اولیه بررسی، طرح مذکور را از قطع کامل روابط به کاهش روابط تغییر داد، اما با این وجود، گذشت زمان این طرح را به جمع طرح‌های مسکوت مانده فرستاد.در پاییز سال 1389 سایمون گس سفیر وقت بریتانیا در تهران با نگارش مقاله‌ای توهین‌آمیز به ساحت ملت ایران، آشكارا در امور داخلی كشورمان دخالت كرد. برخی از نمایندگان در واکنش نسبت به این اظهارات خواستار اقدام عملی در مورد "گس" ‌شده و اخراج او را به عنوان "عنصر نامطلوب" خواستار شدند. در این میان برخی نمایندگان مجلس به فكر پیگیری و زنده ‌كردن طرح كاهش رابطه با انگلیس افتادند. در همین حین بود كه ملكه انگلستان در تایید اقدامات "سایمون گس"، سفیر وقت این كشور در تهران، به وی نشان عالی "سر" را اعطا ‌كرد. این گونه بود كه كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در آخرین روزهای آذر ماه سال 1389 با تبدیل طرح كاهش رابطه با انگلیس به طرح قطع رابطه با این كشور موافقت و با رای بالایی آن را تصویب و برای بررسی نهایی به صحن علنی ارسال كرد.سرانجام پس از کش ‌و قوس‌های فراوان، نمایندگان مجلس کلیات طرح 2 فوریتی کاهش روابط با انگلیس را 6 آذر 1390 با 179 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 201 نماینده حاضر در صحن تصویب کردند. طراحان این طرح، علت تصویب این طرح را کارنامه سیاه انگلیس در قبال ایران و نقش بسیار مخرب این کشور در رخدادهای پس از انتخابات سال 1388 عنوان ‌کردند.  

پس از حوادث انتخابات سال 1388 و دستگیری افراد آشوبگر، حدود 175 نماینده مجلس هشتم شورای اسلامی از جمله حجت الاسلام حسینیان ، در تاریخ 26 اردیبهشت ماه 1389 در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس دستگاه قضایی ضمن اعتراض و اظهار شگفتی از احضار و محاکمه مدیران رسانه‌های انقلابی به دلیل شکایت سران فتنه، خواستار تسریع در محاکمه سران فتنه و رسیدگی به شکایات ملت ایران از آنان شدند. نمایندگان در این نامه برخورد با رسانه های انقلابی را باعث تنفس مصنوعی جریان فتنه خواندند.در پی صدور این نامه سرگشاده برخی افراد، جریانات سیاسی و رسانه‌ها با تشکیک در امضای 175 نماینده ملت، مدعی جعل برخی از این امضاء‌ها شدند از این رو برای تنویر افکار عمومی در تاریخ 24 خرداد سال 1389، اسامی تمامی نمایندگان امضاء کننده این نامه منتشرشد. 

روح الله حسینیان در تاریخ 17 دی 1388 طی نامه ای به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی خواستار استعفا از نمایندگی دوره هشتم شد. خلاصه متن نامه به قرار ذیل است:«... امروز بیش از هر زمانی احساس دلشکستگی و سرخوردگی می‌ کنم. امروز خود را ناتوان ‌تر از همیشه می‌ یابم... هر اقدامی آغاز کردیم با رقابت پیچیده پارلمان تاریست‌های حرفه ‌ای نقش بر آب شد... جناح اصلاح ‌طلب نزد رئیس عزیزتر و ارزشی‌ تر شدند و هر روز ما مطرود تر و بی‌خاصیت ‌تر... ریاست کمیته دفاع از ملت فلسطین یکی از فتنه ‌گرانی است که از بانیان اتهام تقلب در انتخابات بود... وقتی از ریشه‌ اینها تحقیق می‌شود می‌بینیم هر دسته‌ ای از اینها از دفتر یکی از مسئولان جمهوری اسلامی سیراب می‌گردند ... من خود را سرخورده و شکست خورده می‌ بنیم که کسانی در دفاتر مسئولان نظام جمهوری اسلامی حاکم شده ‌اند که 180 درجه با رهبری نظام زاویه دارند... بسیاری از تصمیمات را نمی‌ فهمم، بسیاری از رفتارها را سوراخ کردن کشتی انقلاب می‌دانم... تجربه این مدت به من نشان داده است که قادر به وفاداری به این سوگند نیستم. مطمئن هستم که با مرگ سیاسی یا جسمانی حقیری مانند من نه بر دامن کبریایی ولایت گردی خواهد نشست نه از روند انقلاب خواهد کاست و مطمئن هستم یأس و سرخوردگی این بنده حقیر در روحیه حتی یک نفر هم تأثیر نخواهد پذیرفت... با آروزی طول عمر رهبر عزیز دولت به کام باد روح‌الله حسینیان»وی در تاریخ 24 دی 1388 بعد از ملاقات با برخی شخصیت‌ها و رایزنی نمایندگان حامی دولت از این استعفا صرف نظر کرد. 

یکی از اقداماتی که در سال 1389 از سوی عبدالله جاسبی و با هدایت "هیئت مؤسس دانشگاه آزاد" دنبال شد، "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. وقف اموال دانشگاه آزاد از سوی مسئولان این دانشگاه به طرق مختلف پیگیری شد؛ یکی از این طرق، مجلس شورای اسلامی و البته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بود.پس از فروردین سال 1389 که "تصویب اساسنامه جدید دانشگاه آزاد" از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی باعث شد تلاش‌های هیئت موسس این دانشگاه برای "وقف اموال دانشگاه آزاد" به نتیجه نرسد، در مورخ 29 اردیبهشت‌ماه 1389 مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح وقف اموال دانشگاه آزاد، تحت عنوان "طرح اجازه وقف اموال در اختیار مؤسسات غیردولتی و غیرانتفاعی" را با 129 رأی موافق، 69 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس، به تصویب رساند. این اقدام دانشگاه آزاد که با همکاری برخی نمایندگان خانه ملت صورت گرفت، باعث شد نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و کارشناسان مسائل فرهنگی و آموزشی به این اقدام اعتراض کنند. با وجود این اعتراضات، برخی نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه (30 خرداد 1389) ضمن نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وقف اموال دانشگاه آزاد را تصویب کردند. براین اساس، خانه‌ ملتی‌ها مصوب کردند وقف اموال مراکز آموزش عالی و غیردولتی، غیرانتفاعی و سایر موسسات غیردولتی غیرآموزشی که هیئت موسس یا هیئت امنای آنها حق تصرف مالکانه نسبت به آن را دارند و تا تاریخ تصویب این قانون صیغه وقف آن جاری شده است و یا در آن جاری شود معتبر است که در حقیقت همان تأیید "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. حسینیان از طراحان معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگیپس از تصویب طرح وقف اموال دانشگاه آزاد، در اول تیر ماه 1389، موجی از اعتراضات گسترده نمایندگان و اعضای شورای مرکزی اتحادیه‌‌های دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های تهران و برخی شهرستان‌ها در مقابل مجلس شورای اسلامی شکل گرفت.یک فوریت طرح "معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی" در واکنش به مصوبه روز یکشنبه 30 خرداد 1389 پارلمان مبنی بر وقف اموال دانشگاه آزاد و نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه علنی 2 تیر ماه سال 1389 از سوی 81 تن از نمایندگان از جمله حجت الاسلام حسینیان در صحن علنی مجلس مطرح شد. بر اساس ماده واحده این طرح خانه ملتی ‌ها و در صورت تصویب نهایی به موجب این قانون کلیه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص دانشگاه آزاد اسلامی همچنان معتبر و لازم الاتباع است.جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در 2 تیر ماه 1389 در حالی به پایان رسید که نمایندگان با 116 رای موافق، 56 رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 199 رای، یک فوریت "طرح معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره دانشگاه آزاد اسلامی" را به تصویب رساندند. 

رأی به خاتمی و پشیمانی از این رأیروح الله حسینیان به همراه عبدالله نوری، غلامحسین الهام و "احمد پورنجاتی" جمعیت دفاع از ارزش ‎های انقلاب اسلامی را تأسیس کرد و در پی آن در دوم خرداد 1376  انتخابات هفتمین دوره ریاست جمهوری به خاتمی رأی داد.سالها بعد روح الله حسینیان، دراردیبهشت 1387 در جلسه ای که به میزبانی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران برگزار شده بود؛ درباره این انتخاب چنین اظهار داشت: «...من ایشان (خاتمی) را روحانی روشن ‎فکری می‎دانستم که البته با ایشان اختلاف هم داشتم، اما آن زمان به ‎دلیل این‎ که جناح حاکم نوعی فضای بسته به‎ وجود آورده بود و در جامعه انحصارطلبی احساس می ‎شد، گمان کردم که وظیفه است این انحصار و بسته بودن جامعه شکسته شود؛ لذا تنها راه رسیدن به این اهداف را حمایت از خاتمی می ‎دانستم، اما نمی ‎دانستم که این باز شدن فضا به‎ سوی جاری شدن سیلی می ‎رود که نزدیک بود همه چیز را از بین ببرد...متأسفانه در این دوران از چاله درآمده و به چاه افتادیم...من بعد از آن دوران رسما عذرخواهی کردم و رسماً گفتم که اشتباه کردم واعلام می ‌کنیم که توبه می‌کنیم... برای آقای خاتمی در جریان 18 تیر نقش منفی احساس نمی ‎کنم... بنده با تفکر آقای خاتمی مخالف هستم اما معتقدم که خاتمی اهل توطئه نبود». از تعریف های جانانه تا انتقادهای بی پرده انتخابات ریاست جمهوری نهم سال 1384 در حالی برگزار شد که روح الله حسینیان در دور اول انتخابات به آقای هاشمی رفسنجانی رای داد. ولی در مرحله دوم به سوی احمدی نژاد چرخش کرد و این شاید اولین باری بود که با اصولگرایان به توافق رسید.در سال 1383 که انتقادات جدی جریان حزب الله نسبت به آقای هاشمی رفسنجانی تشدید شده بود، حسینیان طی دعوت از آیت الله هاشمی رفسنجانی به مرکز اسناد انقلاب اسلامی با جملاتی غیر معمول این گونه اظهار داشت: «...خوشحالیم، نه فقط به خاطر اینکه شخصیتی را که از یاران خاص [حضرت] امام(ره) بوده ‌امروز در بین خود داریم، نه فقط به خاطر اینکه شخصیتی که معمار سازندگی زیرساختهای تاریخ معاصر ایران نوین است، نه فقط به خاطر اینکه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را در بین خود داریم، همه اینها برای ما مهم است‌ اما مهمتر از همه برای ما و همکاران، شخصیت تاریخی حضرت ‌عالی است. بی ‌شک حضرت ‌عالی یکی از بزرگترین، تأثیرگذاران، تاریخ‌ سازان و تحول ‌سازان تاریخ معاصر هستید و ما از این جهت بسیار خوشحالیم که مرد بزرگی امروز مهمان ماست که بیش از چهار دهه از عمر شریفشان را مصروف مبارزه با استبداد داخلی و استعمار خارجی و برای برقراری حکومت الهی جهاد کرده‌ اند و مردی که سالیان سال حقیقتاً در راه آزادی جنگیده و آزادی جزو ماهوی شخصیت ایشان شده است. ما خوشحالیم و بسیار هم خوشحال...»حسینیان بعدها درتاریخ 11 بهمن 1390 د رپانزدهمین نشست دفتر پژوهش های فرهنگی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: «...درباره انتقادهای که از بنده شده که در سال 83 از آقای هاشمی تقدیر کرده ام باید بگویم که در سال 1383 از آقای هاشمی دعوت کردیم و تعریف جانانه ای را از ایشان انجام دادیم و چرایی این تقدیر به این دلیل بود که در آن زمان آقای هاشمی در مقابل دوم خرداد بود و اصلاحات علیه ایشان مقاله و کتاب می نوشت و بنده آن زمان تشخیص دادم که باید از ایشان دفاع کنم و الان هم می گویم که اگر آقا هاشمی سخنی بگوید که آمریکا از آن ناراحت بشود و در مقابل فتنه گران اعلام برائت کنند بنده مجدداً حاضرم از ایشان تقدیر و تشکر کنم...» واکنش به کاندیتاتوری هاشمیروح الله حسینیان در واکنش به احتمال کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: «...دوران پیری و 80 سالگی دوران بازنشستگی، عزلت، بازگشت به سوی خدا و توبه از گذشته‌ هاست و بعید است فردی در این دوران بتواند برای امور اجرایی کشور موثر باشد...» توصیه به هاشمی رفسنجانیلازم به ذکر است که حسینیان بارها به عملکرد آیت الله هاشمی رفسنجانی در جریان حوادث قبل و بعد از انتخابات 1388 واکنش نشان داد.در دی ماه 1388 در نشست بصیرت مسجد "اهل بیت" می گوید: «...ما دلمان نمی ‌خواست آقای هاشمی تعزیه ‌گردان این جریان باشد و امیدواریم وی همیشه یار رهبری و همان هاشمی انقلاب باشد...»و در تاریخ 23 آذر 1388 در حرم امام خمینی(ره) گفت: «...هاشمی کوچک‌ تر از آن است که با او مبارزه کنیم ...  آقای هاشمی تو بارها آمدی، بعد از فتنه اخیر به رهبر خیانت کردی و در جلسات داخلی خود را مرید رهبر خواندی، اما در مشهد کینه خود را نشان دادی! گفتی اگر مردم نخواهند باید برویم. مردم تو را نمی خواهند و بارها با شعارهای خود نشان داده ‌اند که دیگر در قلوب مردم جایگاهی نداری...  ما به تبعیت از رهبری از شما دعوت می‌ کنیم به اسلام و نظام برگرد. ما می‌ خواهیم تو همان هاشمی پیرو ولایت و رهبری باشی! به خاطر بچه‌ هایت با خود این گونه رفتار نکن...» حسینیان و همکاری با دولت احمدی نژادروح الله حسینیان در تاریخ 5 اردیبهشت 1386  مشاور سیاسی و امنیتی محمود احمدی نژاد در دولت نهم شد؛ اما  پس از گذشت حدود هشتاد روز از این سمت استعفا کرد.وی در تاریخ 19 خرداد 1386 توسط دکتر عبدالرضا شیخ ‌الاسلامی رییس دفتر رئیس‌جمهور و رئیس "شورای سیاست‌ گذاری و نظارت بر انتشار آثار و اندیشه ‌های رئیس ‌جمهور"، حسینیان را به عنوان یکی از اعضای این شورا منصوب شد. احمدی نژاد را زیر سوال نبریددرتاریخ 16 اسفند 1391 محمود احمدی نژاد رئیس دولت دهم پیام تسلیتی به مناسبت درگذشت "هوگو چاوز" رئیس جمهور "ونزوئلا" فرستاد که درآن عباراتی نظیر: «تردید ندارم که او بازخواهد گشت و به همراه همه صالحان و حضرت مسیح (ع) و تنها باقیمانده از نسل پاکان، انسان کامل، خواهد آمد و جامعه بشری را در استقرار صلح و عدالت کامل و مهربانی و کمال یاری خواهد کرد» به چشم میخورد.حسینیان در تاریخ 20 اسفند 1391 در خبرآنلاین نسبت به انتقادات و واکنش های گسترده پیرامون پیام تسلیت محمود احمدی نژاد موضع گرفت و گفت: «..."چاوز" مرد انقلابی بود و توانست در مقابل "بوش" آمریکایی استعمارگر و جهان خوار، موضع جونمردانه ای اتخاذ کند... ایستادگی چاوز در مقابل آمریکا قابل تحسین است...چاوز حتی از جمهوری اسلامی ایران خواست طلبه هایی را به زبان اسپانیولی آموزش داده و برای تبلیغ شیعه به کشورش بفرستد روحیه حق طلبی و سلامت نفس "چاوز" در مقابل حق و مکتب تشیع جای تقدیر دارد... به فرمایش امام حسین(ع) که "حر" بودن مرحله ای پس از دینداری است؛ نباید "حر" بودن و گرایش عقیدتی "چاوز" را فراموش کرد. اینکه مسایل حاشیه ای تبدیل به اصل شود، امر پسندیده ای نیست. تعجب می کنم زمانی که خاتمی رئیس جمهور آمریکا را شهید یاد کرد بسیاری از کسانی که نسبت به سخنان احمدی ن‍ژاد در مورد "چاوز" موضع گیری کردند، ‌آن زمان هیچ سخنی به زبان نیاورند و این درحالی است که در فرهنگ اسلامی ما شهید به کسی گفته می شود که در راه خداوند و برای اعتلای کلمه الله به شهادت می رسد. نباید دشمنی با احمدی نژاد منجر به تحقیر و سرزنش یک مرد انقلابی که در تاریخ خود تغییرات اساسی ایجاد کرد،‌ شود»."جبهه پایداری انقلاب اسلامی" در تاریخ 6 مرداد 1390 با حضور دوتن از فقهای برجسته آیات عظام خوشوقت و مصباح یزدی، به عنوان ناظران بر تاسیس و نحوه عملکرد این جبهه و حضور افرادی همچون کامران باقری لنکرانی، غلامحسین الهام، مرتضی آقاتهرانی، روح الله حسینیان، علی اصغر زارعی و... تشکیل شد. بین ما و جریان انحرافی و فتنه، خط خون واقع شده روح الله حسینیان در مورد تشکیل جبهه پایداری اسلامی گفت: «...اعضای این جبهه به صورت جداگانه در برابر گروه انحرافی اعلام موضع کرده ‌اند و ما حتی در اولین روز اعلام موجودیت هم اعلام کردیم که خط قرمز ما انحراف و فتنه است استنباط ما در مورد تفاوت فتنه و انحراف این است که اگر به رهبر انقلاب نگاه کنیم، می‌ بینیم که ایشان از سال 88 تاکنون معمولاً در اکثر سخنرانی هایشان در مقابل فتنه موضع ‌گیری کرده‌ اند اما در مقابل جریان انحرافی فقط یک بار موضع گرفتند؛ این نشان می‌ دهد که اهمیت فتنه بالاتر از جریان انحرافی است. بین ما و جریان انحرافی و فتنه، خط خون واقع شده و هیچ چیز نمی تواند این خط را بردارد. امیدورایم بتوانیم به عنوان راهنما و الگوهایی برای جامعه وظایف خود را انجام دهیم...» واکنش در برابر مشاییروح الله حسینیان در حاشیه نشست علنی چهارشنبه 28 فروردین 1392 مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: «... مشایی کیست که من از او دفاع کنم... احمدی نژاد جایی برای دفاع باقی نگذاشته است و من دیگر از احمدی نژاد دفاع نمی کنم و قبلا هم اعلام برائت کرده گفته بودم اگر قبلا در دفاع از احمدی نژاد شمشیر کشیدم امروز به روی او شمشیر می کشم و از هر کسی که از خط رهبری فاصله بگیرد دفاع نمی کنم.» 

مواضع در قبال امریکاروح الله حسینیان 16 مهر 1392 در گفتگو با خبرگزاری "فارس" در انتقاد به طرح "نظرسنجی پیرامون رابطه با آمریکا"، گفت: «قانون اساسی برای ایجاد ثبات و تعادل جامعه تدوین شده و تکلیف همه قوا را مشخص کرده است...اصل 110 قانون اساسی صراحتا بیان می‌کند که تبیین سیاست ‌های کلی نظام بر عهده رهبری است و ایشان باید مشخص کنند که سیاست خارجی بر چه مبنایی شکل گیرد...دخالت ‌های آمریکا در طول تاریخ قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران در امور کشورمان واصرار آنها که ایران نباید در کشورش غنی سازی اورانیوم داشته باشد... ما هیچ کمکی از آمریکایی‌ها نمی‌خواهیم... همین که آنها در مسیر پیشرفت ایران سنگ اندازی نکنند و سنگ‌هایی که از قبل در این مسیر قرار داده‌ اند را بردارند و به حقوق ملت ایران در استفاده از علوم و فناوری‌ های علمی و هسته‌ ای احترام بگذارند برای ما کافی است زیرا این حق طبیعی ملت ایران است و آنها نمی‌ توانند برای ایران تعیین تکلیف کنند...»وی با نتقاد از طراحان حذف شعار "مرگ بر آمریکا"، گفت: «عظمت انقلاب اسلامی ایران مرهون همین شعار "مرگ بر آمریکا" است و یک اشکال مبنایی بر این افراد وارد است که فکر می ‌کنند با کوتاه آمدن در برابر خواسته‌ های آمریکا و حذف این شعار، آنها در حق ملت ایران لطف خواهند کرد و به سرعت نسبت به رفع تحریم ‌ها اقدام عملی انجام می‌ دهند...» مواضع در قبال فتنه 1388حسینیان در مراسم رونمایی از چهار کتاب با موضوع "فتنه 1388 و جنگ نرم" در تاریخ 19 دی 1390 درمورد برکات فتنه 1388 سخنانی ایراد نمود.روح الله حسینان گفت: «...فتنه 1388 حقیقتاً عمیق، بزرگ و سرنوشت‌ ساز بود که باید نقطه‌ عطفی در تاریخ انقلاب محسوب شود. این روز امتحان و آزمایشی بود برای حاضران و قطعا الگویی برای آیندگان خواهد بود. گرچه فتنه 1388 همانند یک زایمان با درد و رنج همراه بود اما در پی آن بزرگ‌ ترین و زیبا‌ترین فعل و انفعال آفرینش الهی تبلور پیدا می‌کند... یکی از پیامدهای مبارک این جریان فتنه رویش جوانانی بسیار حساس، انقلابی در خط رهبری و با تفکری ناب است.  هر کس دارای انصاف، فهم و درکی بود به این امر اذعان می‌کند که کشور بدون حضور رهبری مانند مقام معظم رهبری به جایی نمی ‌برد... در ماجرای فتنه 1388 همه انقلاب در مقابل همه ضدانقلاب ایستاد.» چندخصیصه اتفاقات بعد از انتخابات 1388حسینیان در گفتگوی مفصلی با "تسنیم" درمورد اتفاقات بعد از انتخابات 1388 گفت: «...فتنه 1388 واقعا یک بحرانی بود که چند خصیصه داشت. یکی دست خارجی در فتنه بود، حتی اوباما رسما دخالت می‌کرد و از آقای موسوی حمایت می‌کرد و یا اتحادیه اروپا رسما بیانیه صادر می‌کرد و از موسوی و فتنه حمایت می‌ کرد... "گری سیک"، مشاور امنیت کاخ سفید رسما اسم افراد را می ‌‌آورد و می‌ گفت من به عنوان نمونه از آقای مطهری و خانواده امام می ‌خواهم در حرم حضرت امام(ره) تحصن کنند و به اصطلاح خودشان به شورش ادامه بدهند... دخالت ابر قدرت‌ ها و سیاست ‌مداران خارجی در فتنه 1388 خیلی ملموس بود. از سوی دیگر نیز همکاری همه گروه‌ ها بود؛ "بهائیان" که اصلاً حکم و بخشنامه و دستور دارند که در امور سیاسی دخالت نکنند ولی در فتنه 1388 رسماً از آن محفل عالی ‌شان دستور آمد که حتما در این جریان شرکت کنند... توده‌ای‌ ها، منافقین، سلطنت‌ طلب‌ها، پیکاریها و هر کسی که به نحوی از جمهوری اسلامی آسیب دیده بود و منافعش به خطر افتاده بود در این جریان آمدند و حمایت کردند و همان ریشه‌ های فتنه 18 تیر سال 1378 در راس امور بودند و واقعا داشتند یک شورش جدی را دامن می ‌زدند. مهمترین مسئله به تردید انداختن بسیاری از مردم معمولی و عادی بود، یعنی یک مردمی که پای صندوق ‌های رای آمده بودند و 13 میلیون به آقای موسوی رأی داده بودند، این‌ها برای مردم جا انداخته بودند که آرای شما را از بین برده‌اند و تقلب کردند...» 9 دی روز بیعت مجدد با رهبریروح الله حسینیان در آذر 1392 در گفتگو با خبرگزاری "تسنیم" در مورد حماسه 9 دی گفت: «...باید بگوییم 9 دی تجلی وفاداری به نظام جمهوری اسلامی و تجلی درایت رهبری است ... رهبری با صبر و درایت و شکیبایی جریان فتنه را مدیریت کرد؛ یعنی اجازه دادند که فتنه ‌‌گران خودشان را به مردم نشان دهند. یک عده از مردم عادی فریب خورده بودند و به عنوان اینکه حقشان ضایع شده و به صحنه آمدند، اما رهبری میوه فتنه را قیچی نکرد تا خودش پوسید و افتاد. اجازه دادند در جریان روز قدس خود را نشان بدهند و به خیابان‌ها آمده و علیه فلسطین و به نفع اسرائیل شعار بدهند.»وی در ادامه افزود: «...اگر 19 دی‌ را به عنوان سرآغاز انقلاب اسلامی و 22 بهمن ‌را به عنوان روز تأسیس نظام جمهوری اسلامی بدانیم قطعا 9 دی هم روز بیعت مجدد با رهبری و آرمان‌های امام خمینی (ره) و شهیدان است...» 

روح الله حسینیان در 15 اردیبهشت 1391 موفق شد در مرحله دو انتخابات مجلس نهم با کسب 37 درصد آرا به عنوان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به خانه ملت راه پیدا کند. وی در این دوره در کمیسیون اصل 90 قانون اساسی عضویت داشت.حسینیان در مجلس نهم تعدادی طرح و لایحه را به امضا رساند که برخی از آنها عبارتند از:- طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب- طرح افزایش جمعیت بهره مند روستایی کشور از آب شرب- طرح اصلاح موادی از قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز- طرح تسهیل تسویه بدهی ارزی واحدهای تولیدی به حساب ذخیره ارزی- طرح ایجاد حساب ویژه حمایت از تولید ملیو ... 

در پی اظهارات آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی از خبرنگاران، نویسندگان، دانشجویان و طلاب اصلاح طلب در ساختمان مجمع تشخیص مصلحت نظام در تاریخ 8 اردیبهشت 1392، مبنی براینکه ما با اسرائیل سرجنگ نداریم، 150 نفر از نمایندگان مجلس نهم شورای اسلامی از جمله روح الله حسینیان، در اعتراض به این اظهارات، بیانیه ای را در 4 بند، صادر کردند. بخشی از این بیانیه به شرح زیر است: «...ما نمایندگان مجلس ضمن تذکراتی چند از وی [آیت الله هاشمی رفسنجانی] می خواهیم که به اندیشه های امام و حضرت آیت الله خامنه ای بازگردد و به جای آن فاصله خود را از کسانی که دل در گروه انقلاب ندارند و تلاش می کنند انقلاب اسلامی را از مبانی خود تهی گردانند حفظ نمایند. این ساده اندیشی که ما اعلام کنیم با اسرائیل سر جنگ نداریم و اگر کشورهای عربی با اسرائیل جنگیدند ما از آرمانهای آنها حمایت خواهیم کرد. امام بزرگوار و رهبر عزیز همه تلاش خود را به کار بردند تا مسئله فلسطین را یک مسئله اسلامی نمایند و از حصار عربیت خارج نمایند. اگر امروز ظهور گروه هایی مانند حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی را شاهد هستیم که پوزه اسرائیل را با همه مظلومیت و نابرابری به خاک مالیده اند نتیجه همین تفکر امام است. اگر ما با اسرائیل سر جنگ نداشته باشیم تا انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی باشد اسرائیل با ما سر جنگ خواهد داشت و نباید فراموش کنیم که امام خمینی محو اسرائیل را از آرمانهای انقلاب اسلامی قرار داده است...»روح الله حسینیان عضو کمیسیون اصل 90 مجلس درباره این نامه اینچنین گفت: «...وجود سازمان‌هایی مانند حزب‌الله، جهاد اسلامی و حماس بر مبنای مبارزات اسلامی به دلیل همین تیزهوشی و نظریه امام(ره) است که مسئله فلسطین را از مسئله عربی به اسلامی تبدیل کردند... مسئله ولایت نیز یکی دیگر از آرمان‌های حضرت امام(ره) بوده و ایشان فرموده‌اند که ولایت فقها، همان ولایت رسول ‌الله است و ولایت فقها ولایت بزرگان و در امتداد ولایت فقیه است... تفریق قائل شدن بین ولایت ائمه و ولایت ولی فقیه یک امر شایسته نیست و تجربه تاریخ معاصر ایران نیز نشان داده است که هرگاه ملت از ولایت حمایت و در خط رهبری عمل کردند، همواره برای کشور پیروزی ‌های زیادی از جمله جنبش تحریم تنباکو و نهضت مشروطه را به ارمغان آورده‌ است... ما نه تنها مخالف حضور آقای هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری نیستیم، بلکه از وی درخواست داریم که در انتخابات شرکت و بار دیگر مردم را تجربه و پاسخ آنها را عملاً دریافت کنند...». 

واکنش نسبت به دعوت جک استرو در مراسم تحلیفدر پی واکنش ها نسبت به احتمال دعوت از "جک استرو" وزیر سابق خارجه انگلیس در مراسم تحلیف حسن روحانی به عنوان یازدهمین رئیس جمهور انقلاب اسلامی حسینیان درگفتگو با خبرگزاری "خانه ملت" در دوشنبه 31 تیر 1392 گفت: «... مسئولیت برگزاری مراسم تحلیف رئیس ‌جمهور منتخب بر عهده مجلس بوده و دولت جدید بدون هماهنگی با مجلس نمی ‌تواند اقدام به دعوت افراد و مقامات کند...از نظر قانون، دولت جدید تا قبل از مراسم تحلیف قدرتی برای اتخاذ تصمیم ندارد، بنابراین اجرای این وظایف بر عهده مجلس است... باید از حضور سران فتنه و برخی مقامات غربی در مراسم تحلیف جلوگیری شود... حضور "جک استرو" در مجلس با عکس‌العمل نمایندگان همراه می‌شود، از این‌رو در صورت حضور این فرد در مراسم تحلیف من با گوجه از او پذیرایی می‌کنم...» واکنش نسبت به جشن همسر روحانی در کاخ سعدآبادحسینیان درباره ضیافت میلیاردی همسر حسن روحانی، رئیس جمهور وقت؛ که  در شب ولادت حضرت زهرا(س) در تاریخ 30 فروردین 1393 در تالار "حافظیه" کاخ "سعد آباد" برگزار شد؛ واکنش نشان داد و گفت:«...آنچه بیش از هر چیز موجب نگرانی من شده است دخالت همسران و خانواده مسئولان در امور کشور و بیت المال است. همسر رییس جمهور اگر می خواهد جشن بگیرد که الحمدالله هم بزرگ است هم جادار جشن بگیرد، در مسجد یا حسینیه جشن بگیرد، نه درکاخ های متعلق به ملت. بدعتی نگذارید که خدایی ناخواسته دوباره علیا حضرت ها به این کشور بازگردند. البته در یکی از دولت های سابق تلاش شد که والا حضرت ها دوباره ظهور کنند ولی ملت در پای صندوق رای پاسخ این بدعت ها را دادند. جشن "هنر شیراز" از ابتدا با هرزه گی آغاز نشد که قرار بود موسیقی سنتی ایران احیا شود، ولی سر از ناکجاآباد درآورد. از رییس جمهور می خواهم تا جلو این بدعت ها را بگیرند و اجازه ندهند همسران شان با استفاده از اماکن دولتی بار دیگر سنت های جاهلی و رژیم شاهنشاهی را احیا کنند.» مخالفت با دولت یازدهمحسینیان 20 خرداد 1393 در گفتگو با "جمهوریت" گفت: «...ما به عنوان جبهه پایداری وفادار به نظام و انقلاب هستیم و به همین دلیل در مقابل نابسامانی هایی که در دولت آقای روحانی به وجود می آید، می ایستیم و مخالفت می کنیم... از این که جزو مخالفان دولت آقای روحانی هستیم بسیار خوشحال و راحت هستیم و به این موضوع می بالیم که در برابر موضع آقای روحانی و نزدیکانش به عنوان مخالف، شناخته می شویم...ما جهان بینی روحانی را قبول نداریم و با آن مخالف هستیم و این مخالفت خود را به صورت نقد منطقی و استدلالی بیان می کنیم...» موافقت با طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش در پی برخی از اقدامات علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش دولت یازدهم، از جمله انتصاب مدیران سیاسی و ناکارآمد در آموزش و پرورش، برگشت به‌کار نیروهای بازنشسته، عدم اجرای قانون استخدام مربیان پیش‌دبستانی، حق‌التدریسی و مربیان نهضت سوادآموزی، عدم توجه به بیمه‌های درمان و تکمیلی فرهنگیان و عدم توجه به حوزه تربیتی دانش‌آموزان، برخی از نمایندگان مجلس نهم من جمله حجت الاسلام حسینیان، در 19 خرداد سال 1394 طرح استیضاح وی را در 10 محور خواستار شدند. سرانجام در تاریخ 3 تیر ماه سال 1394، نشست بررسی طرح استیضاح علی اصغر فانی در مجلس شورای اسلامی به ریاست حجت الاسلام "ابوترابی فرد"، نائب رئیس مجلس، و با حضور 204 تن از نمایندگان و تعدادی از اعضای کابینه یازدهم برگزار شد. نهایتا بعد از استماع توضیحات "علی اصغر فانی" و سخنان موافقان و مخالفان وی، با 76 رأی موافق، 167 رأی مخالف و 13 رأی ممتنع از مجموع 256 آرای مأخوذه، با «عدم‌اعتماد» به فانی مخالفت کردند. بر این اساس، نمایندگان مجلس اعتمادشان را از فانی برنداشتند و وی وزیر باقی ماند. 

ابداع یا احیاء ولایت فقیه توسط امام خمینی(ره)روح الله حسینیان در اولین "همایش جبهه پایداری" که در 11 آبان 1390 در "کرمان" برگزار شده بود، گفت: «...اعتقاد ما بر این است که ولایت فقیه در شیعه، پرتویی از ولایت معصومین می باشد، چرا که امام صادق(ع) با نصب فقهای شیعه به عنوان حاکم و قاضی در مقبوله "صحیحه عمر بن حنظله" و "ابی خدیجه" ثابت نمود که ولایت معصومین به فقها منتقل شده است... ولایت جزیی از فرهنگ تاریخی تشیع است... عده ای در تلاش اند تا بگویند ولایت فقیه یک نوع ابداع و اختراع از سوی امام خمینی(ره) بود. درحالی که ولایت در زمان حضرت رسول(ص) مطرح شد و امام(ره) مسئله ای را که در تاریخ شیعه به فراموشی سپرده شده بود بار دیگر احیا نمود...» وی در ویژه نامه "امام خمینی شاخص انقلاب" خبرگزاری "فارس" که در تاریخ 4 خرداد 1393 به چاپ رسید به تبیین جایگاه امام خمینی(ره) پرداخت و گفت: «... امام در عمل، تقوا،‌ عدالت، شجاعت و همه صفت الهی، یک شخصیت بی ‌بدیل بود. مردم هم به این باور رسیده بودند؛ امام را باور کردند و به عنوان شاخص حق به امام نگاه می‌ کردند. ایشان هم مانند تمام رهبران الهی، در مسیر حرکت خودش دارای جاذبه ‌ها و دافعه ‌هائی است. آنهایی که دفع شدند،‌ ناچار شدند برای توجیه چهره باطل خود، به چهره امام چنگ بزنند، ولی خوشبختانه این قلّه،‌ بسیار رفیع و سر به فلک کشیده بود و حتی دشمنان او هم نتوانستند عظمت و بزرگی ‌اش را پنهان کنند و دشمنان او هم به این امر اعتراف کردند...» عدم خلوص نسبت به حضرت امام(ره)، بیرون افتادن از گردونه انقلاب «...من در مورد امام دو اعتقاد دارم. یکی اینکه امام برای مردم شخصیت مقبول و جا افتاده ‌ای بود و مردم با امام زندگی کرده و رفتار، عملکرد، زندگی، ساده‌ زیستی، خلوص، شجاعت و شهامت ایشان را قبل و بعد از انقلاب با تمام وجود درک و احساس کرده بودند. وقتی هم که فردی با جان جامعه ای آمیخته شد، با چند خاطره نویسی تغییری در ذهنیت مردم ایجاد نخواهد شد...اعتقاد دیگر من هم این است که هر کسی نسبت به امام عدم خلوصی در وجودش بود، از گردونه انقلاب بیرون افتاد و تبدیل به موجودی مفلوک و درمانده شد. نمی‌دانم از خلوص امام بود و یا از عرفان امام، هر چه بود یک امر طبیعی نبود؛ یک امر خدائی بود. من نمونه‌های بسیاری را می‌توانم ذکر کنم که به دلیل عدم اعتماد،‌ عدم پایبندی و عدم تعهد نسبت به حضرت امام، در زندگی ذلیل شدند...» گذشت وبردباری مقام معظم رهبریروح الله حسینیان در تاریخ 18 خرداد 1393 در مصاحبه با خبرگزاری "تسنیم" به نقل یک خاطره از مقام معظم رهبری پرداخت و گفت: «...به دلیل اینکه دادستان ویژه روحانیت بودم یک نمونه ‌ای را از گذشت و بردباری مقام معظم رهبری عرض می کنم. به محض اینکه حضرت آقا به رهبری منصوب شدند ما یک روحانی متهم داشتیم که دستگیر شده بود و به زندان، شلاق و خلع لباس محکوم شده بود. رهبر معظم انقلاب به وی عفو داد، یعنی از دفتر که ایشان به ما ابلاغ شد که مورد عفو رهبری قرار گرفته است و شما اجرا کنید.من برای اینکه اجرای فرمان کرده باشم آن فرد را خواستم و عفو رهبری را به وی ابلاغ کردم و رفت. به هرحال معمم شد و بعدا هم یکی از منبری‌ های معروف شد. من خدمت آقا رسیدم و عرض کردم آقا ما حکم شما را اجرا کردیم ولی این فرد به این ادله دستگیر شد و خلع لباس شد، شما در جریان باشید. مقام معظم رهبری جمله ‌ای فرمودند که من هیچ‌ گاه فراموش نمی‌ کنم، فرمودند این آقا اولین کسی بود که نسبت به من بی ‌احترامی کرد و در زمان حضرت امام روی منبر رفت و علیه من سخنرانی کرد، من خواستم اولین کسی که مشمول عفو می ‌شود این شخص باشد. ما واقعا دیگر صحبتی نداشتیم که دوباره بخواهیم چانه‌ ای بزنیم و حرفی بزنیم.» مفهوم سازی مقام معظم رهبری «... یکی دیگر از مسائل مهم برای رهبر معظم انقلاب که کم گفته شده، این است که رهبر باید "مفهوم ساز" باشد. رهبری که حرف تکراری بزند و پیوسته یکنواخت عمل کند، نوآوری نداشته باشد و بی‌ توجه به سوالات درون جامعه باشد، این رهبر موفق نمی‌ شود. یکی از خصوصات امام همین بود که مفهوم ‌سازی می ‌کرد... وقتی امام می ‌فرمود من یک موی کوخ‌ نشینان را به کاخ‌ نشینان نمی ‌دهم بین طبقه مستضعف یک روحیه و نشاط دیگری ایجاد می‌ شود. رهبر معظم انقلاب با مفهوم ‌سازی خیلی چیزها را روشن کردند...در جریان فتنه 1388 هر روز یک مطلب و یک مفهوم جدید را عنوان می‌کردند. همین "طرح فتنه" که برای اهل فتنه بسیار هم دردآور بود و ماندند که چکار بکنند، بسیار مهم بود؛ یعنی یک بار معنایی، یک یادآوری تاریخی جریان فتنه ‌ای که علیه علی بن ابی طالب(ع) به وجود آمد، جریان جنگ جمل، این‌ ها را همه زنده کرد و این بار معنایی توانست بین توده‌ های متدین و حزب ‌الله نشاط و تحرک ایجاد کند؛ یعنی مردم خودشان را در زمان علی بن ابی طالب احساس کردند که یک فتنه‌ ای ایجاد شده که نمی ‌توانند بی‌ تفاوت باشند. یا بحث "دیکتاری اقلیت"... بالاخره 13 میلیون به آقای موسوی رأی داده بودند. حرف حساب این‌ ها چه بود؟ باید ما 13 میلیون بر 25 میلیون حاکم باشیم. رهبری اسم این را "دیکتاتوری اقلیت" گذاشتند و فرمودند نباید دیکتاتوری باشد. همان چیزی که امام فرموده بود که اگر ولایت فقیه نبود دیکتاتوری به وجود می آمد؛ تبلور پیدا کرد. مردم دیدند راست می‌گویند، اگر ولایت فقیه نبود الان این‌ها می‌خواستند یک اقلیت 30 درصد بر 70 درصد به زور آشوب و آتش کشیدن و زدن مردم حزب‌اللهی و یا یک خانم چادری یا آقایی که ریش دارد، حکومت کنند...همین مفاهیمی که رهبری در طول جریان فتنه مطرح کردند را جامعه قبول کرد و پذیرفت؛ زیرا سوال بود در ذهن جامعه و رهبری به موقع و با بلاغت صحبت کردند. این هم از مسائل مهمی است که در مدیریت بحران رهبری باید مد نظر قرار داد...» 

دستور برخورد امام خمینی(ره) با زهرا اشراقیحسینیان طی مصاحبه ای با خبرگزاری "فارس" در تاریخ 14 آذر 1392 در واکنش به اظهارات متعدد نعیمه اشراقی در صفحه فیسبوک خود در رابطه با حجاب، امام خمینی(ره)، رابطه با آمریکا، خانواده شهدا و... که مورد سوء استفاده رسانه های خارجی هم قرار گرفت چنین اظهار میدارد:«...حرف‌های نعیمه اشراقی یک بدعتی در انقلاب بود، از این افراد در این کشور خیلی زیاد هستند و اگر حرفی هم بزنند به هیچ عنوان قابل اعتنا نیست؛ اما اگر کسی از نزدیکان حضرت امام(ره) موضوعی را به ایشان نسبت دهد ولو آنکه خیلی از لحاظ شخصیتی در طراز پایینی باشد اما چون طرف مقابلش حضرت امام(ره) است نمی ‌توان نسبت به این مسئله سکوت و مصلحت‌ سنجی کرد و بگوییم حالا او چه کسی است که بزرگش کنیم. از این رو باید کسانی که مطلع بودند موضع‌ گیری می‌کردند تا جلوی چنین بدعتی گرفته شود.»«...یک بار زهرا اشراقی در مصاحبه ‌ای با "نیوزویک" گفت: « من اوقات فراغت خود را به نوار و رقص می‌گذرانم»؛ بنده در این باره موضع ‌گیری کردم در حالی که آن موقع نه "جبهه پایداری" داشتیم و نه من از جناح راست حساب می ‌شدم و حتی با این دوستان بیشتر ارتباط داشتم، شب به من پیغام دادند و من را تهدید کردند که چرا درباره این خانواده شما چنین موضعی گرفته ‌اید...زمانی که آقای هاشمی یک شخصیت انقلابی نزد ما محسوب می شد، "بیت اشراقی‌ها" از دیدگاه ما مورد خدشه بود یعنی نمی ‌شود بگوییم که آقای هاشمی منجر به این رویکرد شده است؛ آقای هاشمی هم یکی از اینهاست. این رابطه فکری است، من اعتقادم این نیست که خط ‌دهی و تحریکی در این موضوع وجود دارد، تیپ "اشراقی‌ها" همین طور است، مرحوم "آیت ‌الله اشراقی" شخصیت بسیار محترمی بود اما بین آقای بهشتی و خود آقای هاشمی یا آیت‌‌الله خامنه‌ای، زمانی که با بنی ‌صدر درگیر بودند، مرحوم "اشراقی" طرف بنی ‌صدر را گرفت البته اواخر وقتی کارهای بنی‌ صدر مشخص شد آقای "اشراقی" هم از او کناره‌ گیری کرد اما به هر حال به عنوان نماینده بنی ‌صدر در آن هیئتی که قرار بود قضاوت نهایی را انجام دهد، انتخاب شد؛ بنابراین تیپ فکری آنها بر همین اساس شکل گرفته است...»وی افزود: «سال 1359 یا اوایل سال 1360 بنده مسئول امور شهرستانی دادستانی کل انقلاب، "آقای قدوسی" بودم؛ "آیت‌ الله قدوسی" وقتی که می‌خواستند خدمت حضرت امام(ره) برسند، می‌‌گفتند اگر مطلبی دارید بگویید که من منتقل کنم، ایشان وقتی از نزد حضرت امام(ره) برگشتند خدمتشان رسیدم و پرسیدم، امام چه فرمودند. آیت‌الله قدوسی گفت که امام فرمودند: «از قم چه خبر؟» من هم گفتم که: «اگر زهرا خانم شما بگذارند وضع قم خوب است»، من به آیت ‌الله قدوسی گفتم" «منظورتان چه بوده است؟» ایشان گفت: «دختر آقای اشراقی تمام تلاشش بر این است که دبیرستان ‌های قم را به آشوب، تحصن و اعتصاب بکشاند»، امام هم فرموده بودند: «همانطور که با دیگران برخورد می‌کنید با ایشان هم برخورد کنید». یادم هست که فردی به اسم آقای "صدیقی" دادستان انقلاب قم بود،‌ همان موقع آقای قدوسی به من گفتند که شما تلفنی به ایشان بگویید که" «امام تذکر داده که با خانم زهرا اشراقی برخورد کنید». می‌خواهم بگویم که از اول آنها سر سازگاری نداشتند و این چیز تازه‌ای نیست...» 

مخالفت ضمنی با مذاکرات هسته ای و توافق نامه ژنودر پی مذاکرات متعدد ایران و گروه 5+1 در دولت یازدهم، توافقات صورت گرفته واکنش های متفاوتی را در سطح جامعه برانگیخت. روح الله حسینیان نیز در این باره اظهار نظرهایی داشته است.وی پس از سخنرانی وزیر امور خارجه دولت یازدهم در صحن علنی مجلس در تاریخ 6 آذر 1392 از تلاش دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران به ویژه تیم مذاکره ‌کننده قدردانی کرد و گفت: «...ما هرگز با مذاکره مخالف نیستیم و انعطاف را نیز یکی از اصول پیشروی و دستیابی به اهداف می‌دانیم...به مردم بگویید چه چیزی را از دست داده ‌اید و چه چیزی را گرفته‌ ایم و چرا؟ همانگونه که حضرت امام(ره) در پذیرفتن قطعنامه با مردم در میان گذاشتند، چراکه اعتماد مردم، بزرگترین سرمایه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران است...ما توافقنامه ژنو را نه جام ‌زهری می‌دانیم نه شادی ‌آفرین، بلکه آن را انعطافی ضروری برای تقویت درون‌ سازی انقلاب اسلامی می ‌شماریم... ما از پیامدهای تفاهم نامه نگرانیم و نگرانی خود را با دولت در میان می‌ گذاریم که راهی دقیق تر و عاقبت اندیشانه ‌تر را چاره‌ سازی کنیم... تفاهمنامه، حق غنی ‌سازی اورانیوم را با عباراتی دوپهلو یا مقید آورده است که درونش جز محدودسازی حق غنی‌ سازی هیچ مفهوم دیگری ندارد... کاخ سفید تصریح کرده که اوباما هرگز در نطق خود به غنی‌سازی اشاره نکرده است، بلکه از استفاده از انرژی هسته ‌ای سخن به میان آورده است... ایران از حق غنی‌ سازی خود کوتاه نخواهد آمد و این غربی‌ها هستند که باید حسن نیت خود را به ملت ایران ثابت کنند...» شرکت در همایش ما دلواپسیممنتقدان توافق نامه "ژنو" در تاریخ 13 اردیبهشت 1393 همایشی با عنوان "دلواپسیم" در محل لانه سابق جاسوسی آمریکا در تهران برگزار کردند که اقشار مختلف مردم ، روح الله حسینیان و برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله فاطمه آلیا، مهدی کوچک زاده، محمدکوثری، الیاس نادران، محمدسلیمانی در این همایش شرکت داشتند. جواد کریمی قدوسی (نماینده مشهد در مجلس نهم)، فریدون عباسی (رییس سابق سازمان انرژی اتمی) به عنوان سخنرانان حضور داشتند.مسائل حقوقی، فنی، سیاسی توافق ژنو، رویکرد مجلس در قبال توافق، مسئله استقلال و عزت ملی، خطوط قرمز 6 گانه رهبر معظم انقلاب در خصوص جریان مذاکرات هسته ای، پیامدهای زیانبار توافق ضعیف ژنو، بهانه بودن مسئله هسته ‌ای برای باز کردن پای دشمنان ملت جهت سایر پرونده‌های مدنظر آنان، عدم معامله با خون شهدای دفاع مقدس و شهدای هسته‌ای، حفظ روند پیشرفت علمی کشور و مقابله توافق ژنو با این پیشرفت، تذکرات پیرامون برخی اعضای حاضر در تیم مذاکره کننده و پیشنهاد ترمیم آن و مقاومت در برابر زیاده‌ خواهی‌های دشمنان ملت و تاکید بر حفظ حقوق قطعی ملت ایران از جمله مسایلی بود که در این همایش مورد بررسی قرار گرفت.شرکت ‌کنندگان همایش "دلواپسیم" با امضاء طوماری، انتظارات خود را درباره مذاکرات هسته‌ای به تیم مذاکره ‌کننده اعلام کردند. امضای طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ایدر جریان مذاکرات هسته ای ایران و 1+5، در اواسط اردیبهشت ماه 1394 جان کری، وزیر وقت امور خارجه امریکا و جو بایدن، معاون وقت رئیس جمهور امریکا در اظهارنظرهایی ضمن تهدید کشورمان باز هم از "گزینه نظامی" سخن به میان آوردند. هر چند انتظار می رفت با توجه به در جریان بودن مذاکرات هسته‌ای مقامات غربی سخنی از تحریم و فراتر از آن "گزینه نظامی" به میان نیاورند اما اظهارات دو مقام آمریکایی نشان از عدم تغییر رویکرد ایالات متحده در قبال جمهوری اسلامی ایران داشت.پس از این اظهارات خبر دیگری مبنی بر "طرح کنگره امریکا برای نظارت بر توافق هسته ای" به گوش رسید. طرحی که انتقاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در پی داشت؛ نمایندگان بر این اعتقاد بودند که این اقدام کنگره در راستای اظهارات مقامات رسمی این کشور و نوعی فشار بر جمهوری اسلامی ایران و تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان بوده است.در همین راستا، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تهیه و تدوین طرحی 3 فوریتی خواستار توقف مذاکرات هسته‌ای تا قطع تهدیدات آمریکایی‌ها شدند.علی لاریجانی، رئیس وقت مجلس شورای اسلامی در جلسه فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در 20 اردیبهشت ماه 1394، بر حمایت جدی از تیم مذاکره کننده هسته ای و پرهیز از واکنش های سریع و بدون فکر در این زمینه تأکید کرد.طرح سه فوریتی که طرح "دفاع اسلامی و انقلابی و قانونمند از عزت، عظمت، هویت، شخصیت و اقتدار ملت ایران در طول ادامه مذاکرات هسته‌ای" نام داشت، با پیگیری جواد کریمی قدوسی (نماینده وقت مردم مشهد) توسط 80 تن از نمایندگان از جمله حجت الاسلام حسینیان امضا شد و در 22 اردیبهشت ماه 1394، تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد؛ ماده واحده تنظیم شده در این طرح دولت و مسئولین سیاست خارجی و اعضای تیم مذاکره‌ کننده هسته‌ای را از هر گونه ارتباط و مذاکره با آمریکایی ‌ها در موضوع هسته‌ای تا زمانی که دولت آمریکا رسماً و علناً تهدید ملت ایران را کنار نگذارد، منع نموده و آنها را موظف می کرد تا مذاکره را با بقیه گروه 1+5 بدون حضور آمریکایی ‌ها ادامه دهند.پس از تقدیم این طرح به هیئت رئیسه مجلس، اعتراضاتی در چگونگی گرفتن امضا، از سوی برخی از نمایندگان مطرح شد؛ اعتراض بیشتر نمایندگان بر این اساس بود که آنها طرح دو فوریتی را امضا کرده اند و طرح کریمی قدوسی به هیچ وجه طرح سه فوریتی نبوده است.  

رهبری در تشیعچهارده سال رقابت ایدئولوژیک شیعه در ایرانچهارده قرن تلاش شیعه برای توسعه و ماندن و توسعهستاره صبح انقلاب (زندگینامه حاج آقا مصطفی خمینی)فرشته زمینی (زندگانی حضرت زهرا(س))ماجراهای آغاجریانقلاب اسلامی (زمینه ها، چگونگی و چرایی) (دوره پنج جلدی)تاریخ سیاسی تشیع (دوره پنج جلدی)تجربه مشروطیتحریم عفاف (حجاب، نگاه)در مسلخ عشقدرآمدی بر انقلاب اسلامی ایراندکتر علی شریعتیغنا و موسیقی در فقه اسلامینظریه ی فتنهنقش فدائیان اسلام در تاریخ معاصر ایران سخنرانی هانشست تخصصی بررسی نقش مطبوعات در بسترسازی کودتای 28 مرداد: مجموعه سخنرانی ها و ویژه نامه ای به مناسبت پنجاه و یکمین سالگرد کودتانشست تخصصی حق قضاوت کنسولی کاپیتولاسیون: مجموعه سخنرانی ها و مقالات 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۶:۲۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۶:۲۵

حجت الاسلام روح الله حسینیان

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام روح الله حسینیان، نماینده اصولگرای مردم اسلامشهر، تهران، ری و شمیرانات در ادوار هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی بود. وی در دوره نهم مجلس در کمیسیون اصل 90 قانون اساسی عضویت داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع