جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام حسن نوروزی در سال 1339 در شهرستان "مشهد" واقع در استان "خراسان رضوی" به دنیا آمد. وی پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی، برای فراگیری دروس حوزوی راهی مدرسه "منتظریه" در "مشهد" شد و از محضر اساتید بزرگی چون حضرات آیات "فلسفی"، "ایازی"، مقام معظم رهبری و ... بهره برد. وی در سال 1357 با شرکت در یک اجتماع اعتراض آمیز علیه حکومت پهلوی در صحن مطهر رضوی، شناسایی و دستگیر و به زندان "وکیل آباد" در "مشهد" منتقل شد و با پیروزی انقلاب اسلامی آزاد شد. نوروزی بعد از پیروزی انقلاب جهت شرکت در دروس تکمیلی به شهر مقدس "قم" رفت. حسن نوروزی در فروردین سال 1359 از سوی دفتر تبلیغات اسلامی "قم" جهت تبلیغ به شهرستان "قصر شیرین" اعزام و در آن منطقه مسئولیت حزب جمهوری اسلامی غرب "کرمانشاه" و نیز سرپرستی دادگاه انقلاب اسلامی "قصر شیرین" را عهده دار شد. وی با شروع جنگ تحمیلی با اقدام به تشویق مردم شهر به ایستادگی و مقاومت، در تقویت روحیه مبارزان نقش اساسی ایفا نمود تا اینکه با سقوط شهر "قصر شیرین" در 4 مهر سال 1359، پس از 10 روز مقاومت دلاورانه سرانجام در 14 مهر ماه، توسط نیروهای بعثی دستگیر و به مدت 10 سال در "بغداد" اسیر شد. تاسیس حوزه های علمیه امام خمینی(ره) شهرستان "رباط کریم"، بقیه الله الاعظم در "نسیم شهر" و مدیریت مدرسه علمیه امام خمینی(ره) در "مشهد" از سوابق فرهنگی حجت الاسلام نوروزی بشمار می آیند. نوروزی تحصیلات دانشگاهی خود را تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته زبان و ادبیات عرب در دانشگاه تهران ارتقا داد و در اسفند سال 1386 با شرکت در هشتمین انتخابات مجلس شورای اسلامی توانست با کسب 34.40 درصد آرا از سوی مردم شهرستان "رباط کریم" از استان "تهران" به خانه ملت راه باید. اردیبهشت سال 1395، نوروزی توانست بعد از راهیابی به مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، با کسب 54 هزار و 521 رای به نمایندگی از مردم "رباط کریم و بهارستان" راهی مجلس دهم شود. 

حسن نوروزی تحصیلات مقدماتی خود را در مدرسه "کاظمیه" آغاز نمود و دروس حوزوی را از سال 1350 در مدرسه "منتظریه" مشهد پی گیری نمود. او بعد از تکمیل دوره سطح، از محضر اساتید بزرگواری همچون حضرات آیات "فلسفی"، "عباس پور"، "ایازی"، مقام معظم رهبری و شهید "سید عبدالکریم هاشمی نژاد" بهره برد. نوروزی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جهت شرکت در دروس تکمیلی وارد شهر مقدس "قم" شد و در درس "کفایه الاصول" حضرات آیات "فاضل لنکرانی"، "مظاهری"، "دوزدوزانی" شرکت نمود ضمن اینکه از درس منظومه دکتر "احمد بهشتی" بهره برد. وی در دوران جنگ تحمیلی در جبهه های جنگ حضور یافت و پس از چندی به اسارت گرفته شد. وی بعد از آزادی از اسارت، مجددا رهسپار شهر "قم" شد و به حلقه درسی آیات عظام "مشکینی"، "مکارم شیرازی"، "سبحانی"، "سید کاظم حائری"، "هاشمی شاهرودی"، "وحید خراسانی" و مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای پیوست. حجت الاسلام نوروزی تحصیلات دانشگاهی خویش را نیز در رشته "مبانی حقوق" آغاز و نهایتا تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته زبان و ادبیات عرب در دانشگاه تهران ادامه داد.  

-موسس حوزه علمیه امام خمینی(ره) شهرستان رباط کریم (برادران ) -موسس حوزه علمیه امام خمینی(ره) شهرستان رباط کریم(خواهران) -موسس حوزه علمیه امام صادق(ع) شهر پرند -موسس حوزه علمیه بقیه الله الاعظم نسیم شهر -موسس مرکز اسلامی امام علی(ع) -مدیر مدرسه علمیه امام خمینی(ره) مشهد  

حجت الاسلام نوروزی در تاریخ 24 اسفند 1386 موفق شد در مرحله اول انتخابات مجلس هشتم با کسب 34980 رای از مجموع 101678 آرا ماخوذه، به عنوان نماینده مردم شهرستان "رباط کریم" از استان "تهران" به خانه ملت راه یابد. وی در سال اول حضورش در مجلس به کمیسیون انرژی پیوست و در سال دوم به عضویت کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در آمد. وی در سال سوم دبیر اول کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور شد و در سال چهارم نیز به عنوان دبیر دوم آن کمیسیون مشغول خدمت شد. وی در دوران 4 ساله حضورش در مجلس هشتم، 47 لایحه و طرح را به امضا رساند که برخی از آنها عبارتند از: -طرح تأسیس سازمان ملی استاندارد ایران -طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان -طرح امر به معروف و نهی از منکر -طرح اصلاح قانون بودجه سال 1388 کل کشور -و...  

پس از حوادث انتخابات سال 1388 و دستگیری متخلفان، حدود 175 نماینده مجلس هشتم شورای اسلامی از جمله حجت الاسلام نوروزی، در تاریخ 26 اردیبهشت ماه 1389 در نامه‌ای سرگشاده خطاب به آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس وقت دستگاه قضایی ضمن اعتراض و اظهار شگفتی از احضار و محاکمه مدیران رسانه‌های انقلابی به دلیل شکایت سران فتنه، خواستار تسریع در محاکمه سران فتنه و رسیدگی به شکایات ملت ایران از آنان شدند. نمایندگان در این نامه برخورد با رسانه های انقلابی را باعث تنفس مصنوعی جریان فتنه خواندند. در پی صدور این نامه سرگشاده برخی افراد، جریانات سیاسی و رسانه‌ها با تشکیک در امضای 175 نماینده ملت، مدعی جعل برخی از این امضاها شدند از این رو برای تنویر افکار عمومی در تاریخ 24 خرداد سال 1389، اسامی تمامی نمایندگان امضاء کننده این نامه منتشرشد.  

موافقت با وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری محمود احمدی نژاد در دهمین انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 به عنوان رئیس دولت دهم انتخاب شد. او در 28 مرداد سال 1388، در نامه ای به علی لاریجانی، رئیس وقت مجلس شورای اسلامی وزیران پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد. 11 شهریور سال 1388، در جلسه بررسی صلاحیت کامران دانشجو، وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری، حجت الاسلام نوروزی در موافقت با این گزینه پیشنهادی با اشاره به سوابق علمی و مدیریتی وی گفت: «ما این شخصیت را لایق تصدی منصب وزارت علوم میدانیم، ایشان شخصیتی است که منشاء تفکر او حضرت امام(ره) است، او مقلد مقام معظم رهبری است و این مقلد بودن نه تنها در عبادت بلکه در تفکر و اندیشه هم هست... سرتان را بالا بگیرید که دکتر دانشجو استادی نیست که فقط تدریس کند، وی هم اهل تدریس است و هم استانداری امالقری جهان اسلام، تهران را بر عهده گرفت و یکی از سنگینترین انتخاباتها را برگزار کرده، انتخاباتی که در آن سران سیاسی کشور با تمام قوه به میدان آمدند اما دیدید که ایشان طوری عمل کرد که خونی از بینی کسی نیامد، جنجالهای بعد و اغتشاشاتی که بعد، رخ داد را دیدید که خود سران اغتشاش توبه کردند، ‌از حزب مشارکت استعفا کردند و خود اعتراف کردند که سر در آخور بیگانگان داشتند.» نوروزی در پایان با بیان اینکه سیاست ما عین دیانت ماست، ‌اظهار کرد: «یک نفر از حوزه علم دانشگاهی کشور، ‌دارای اقتدار سیاسی است و امروز برای میدانداری به دانشجویان و اساتید کشور به خانه خود پس از چهار سال بر میگردد.» 12 شهریور سال 1388، سرانجام نمایندگان ملت با کامران دانشجو با 186 رای موافق، 75 رای مخالف و 25 رای ممتنع، به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری موافقت کردند. مخالفت با نخستین وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در جریان ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان در مجلس هشتم، وزارت "ورزش و جوانان" در 8 دی سال 1389 تشکیل شد. پس از تشکیل این وزارتخانه جدید، محمود احمدی‌ نژاد، رئیس جمهور وقت، "حمید سجادی" را به عنوان نخستین وزیر پیشنهادی این وزارتخانه جدیدالتاسیس به مجلس معرفی کرد. 31 خرداد سال 1390، جلسه بررسی صلاحیت "حمید سجادی" گزینه پیشنهادی از سوی رئیس جمهور، در صحن علنی مجلس برگزار شد. در روند بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، حجت الاسلام حسن نوروزی در مخالفت با "حمید سجادی" با اشاره به سابقه حضور وی در سایپا گفت: «در آن زمان چقدر به تغییر مدیریت پرداختید؟ پروندهای دال بر فامیل بازی، سوء مدیریت و موارد مالی در سازمان بازرسی کشور دارید که مربوط به دوره حضور شما در سایپاست. با وجود چنین تخلفاتی میتوانید وزارت ورزش و جوانان را اداره کنید؟» وی با خواندن برخی از بندهای برنامه کاری "حمید سجادی"، گفت: «40 درصد جمعیت کشور ما جوان هستند و باید از توان آنها استفاده شود.» نمایندگان مجلس در نهایت با 88 رای موافق، 137 رای مخالف و 23 رای ممتنع از مجموع 247 رای ماخوذه، "حمید سجادی" را به عنوان وزیر ورزش و جوانان نپذیرفتند و به او رای اعتماد ندادند. 

حجت الاسلام حسن نوروزی با شرکت در انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی توانست در مرحله دوم این انتخابات در 10 اردیبهشت ماه 1395، با کسب 54521 رأی از مجموع 89869 آراء صحیح ماخوذه، به نمایندگی از مردم شهرستان های "رباط کریم و بهارستان" از توابع استان "تهران" برای دومین بار به خانه ملت راه یابد. وی در این دوره به عنوان کاندیدای مورد حمایت جبهه ائتلاف اصولگرایان وارد عرصه انتخابات شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۳:۱۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۳:۱۲

حجت الاسلام حسن نوروزی

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام حسن نوروزی، نماینده اصولگرای مردم شهرستان های "رباط کریم و بهارستان" از استان "تهران" در مجلس دهم شورای اسلامی که سابقه حضور در مجلس هشتم را در کارنامه پارلمانی خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع