جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام حسن نمازی در سال 1354 در خانواده ای از اهل علم در قم به دنیا آمد. پدر ایشان آیت الله عبد النبی نمازی از بزرگان حوزه علمیه با بیش از پانزده سال سابقه تدریس خارج فقه می باشد. حجت الاسلام حسن نمازی از طرف مادری به سلسله جلیل القدر سادات هاشمی می رسد. مادر ایشان سیده علویه میرهاشمی فرزند حجت الاسلام سید علاء الدین از شاگردان آیت الله العظمی بروجردی بود. حجت الاسلام حسن نمازی با خانواده ای بزرگ از اهل علم و فضیلت وصلت کرد و یکی از نوادگان آیت الله علامه سید جعفر کشفی را به همسری برمی گزیند.وی پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی در تهران و اصفهان برای فراگیری علوم دینی به قم رفت و از محضر اساتید بزرگی بهره برد. حجت الاسلام نمازی در 29 سالگی به درجه اجتهاد رسید.حجت الاسلام حسن نمازی در سال 1385 به عنوان نماینده مردم آذربایجان غربی به دور چهارم مجلس خبرگان راه پیدا کرد. وی در انتخابات دور پنجم هم ثبت کرد ولی صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان تایید نشد. 

حسن نمازی قسمتی از تحصیلات کلاسیک خود را در شهر تهران و اصفهان گذراند و سپس به جهت فراگیری علوم دینی به شهر قم رهسپار شد و دروس مقدمات، سطح و سطح عالی را با موفقیت به اتمام رساند و همواره از ممتازین طلاب بشمار می رفت.  وی در سال 1376 در دروس خارج، حاضر و از محضر بزرگانی چون آیت الله فاضل لنکرانی، آیت الله جعفر سبحانی و... کسب فیض کرد.اشتغال او به دروس فقه و اصول، او را از پرداختن به دروس تفسیر قرآن، فلسفه، عرفان نظری و عملی غافل نساخت و در این زمینه ازمحضر بزرگانی مثل آیت الله شاه آبادی و آیت الله جوادی آملی و ... استفاده برد.  وی دوره فوق تخصصی فقه و مبانی فقه را در موسسه حضرت بقیه الله(عج) با موفقیت به پایان برد و در سن 29 سالگی به اجتهاد دست پیدا نمود . 

میرزا جواد آقای تبریزیآیت الله فاضل لنکرانیآیت الله جعفر سبحانیآیت الله سید کاظم حسینی حائریآیت الله سید محمود هاشمی شاهرودیآیت الله سید احمد موسوی مددیآیت الله شیخ محمد مهدی شب زنده دار  آیت الله شاه آبادیآیت الله جوادی آملی و ... 

مصباح البحوث فی علم الاصولنهآیت المطاف فی مسائل العام والخاصمفردات الصدر الکبیر فی اصول الفقه العزیزهدآیت الافکار الی فقه ائمه الابرارزواج الکتابیهآداب طهارت 

حجت الاسلام حسن نمازی از سال 1385 یعنی ابتدای دوره چهارم مجلس خبرگان، به عنوان نماینده مردم آذربایجان ‌غربی وارد این مجلس شد. وی در شهریور 1394 استعفا خود را به هیئت رئیسه مجلس خبرگان داد ولی با استعفای وی موافقت نشد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۹:۳۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۹:۳۴

حجت الاسلام حسن نمازی

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام حسن نمازی، نماینده مردم آذربایجان غربی در دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع