جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام اسماعیل فردوسی پور فرزند غلامعلی در 2 شهریور ماه 1317 در محله "سردشت" شهرستان "فردوس" واقع در استان خراسان رضوی به دنیا آمد. وی تحصیلات مقدماتی خود را در زادگاهش گذراند و در حوزه های علمیه مشهد و نجف به فراگیری علوم دینی پرداخت و از محضر اساتید بزرگی بهره برد.حجت الاسلام فردوسی پور در سال 1346 به نجف رفت و علاوه بر شرکت در کلاسهای درس امام(ره) مسئولیت هماهنگی ملاقات‌ها و کارهای اجرایی ایشان را برعهده داشت. وی در نجف و پاریس به مدت 11 سال در خدمت امام خمینی(ره) بود و همراه ایشان از پاریس به تهران آمد.پس از پیروزی انقلاب اسلامی حجت الاسلام فردوسی پور در 8 مهر ماه 1358 از طرف امام(ره) به عنوان قاضی شرع دادگاه انقلاب مشهد منصوب شد.از مهمترین سوابق سیاسی حجت الاسلام فردوسی پور می توان به حضور در سه دوره مجلس خبرگان رهبری به عنوان نماینده خراسان و حضور در ادوار اول تا سوم مجلس شورای اسلامی اشاره کرد.حجت الاسلام فردوسی ‌پور از اعضای مرکزیت حزب جمهوری اسلامی بود که در جریان انفجار دفتر این حزب در 7 تیر 1360 مجروح شد، به همین دلیل از او به عنوان شهید زنده انقلاب نام برده شد.وی در سن 68 سالگی در سال 1385 به علت بیماری درگذشت. 

اسماعیل فردوسی پور تحصیلات ابتدایی خود را در شهرستان "فردوس" استان خراسان رضوی به پایان رساند. او با تشویق "حجت الاسلام حاج شیخ مجتبی قزوینی" به تحصیل علوم دینی روی آورد و مقدمات را در حوزه علمیه فردوس به پایان رساند و جهت ادامه تحصیل در سال 1332 به مشهد رفت. او در مشهد در مدرسه "نواب" عزیمت کرد و در محضر "حجت ‌الاسلام سید احمد مدرس یزدی" تلمذ کرد و پس از آن سطح عالی را از محضر "حجت الاسلام حاج شیخ هاشم قزوینی" فرا گرفت. حجت الاسلام فردوسی پور فلسفه و معارف عقلی همچون شرح اشارات ابوعلی سینا و شرح منظومه ملاهادی سبزواری و مشاعر و عرشیه ملاصدرا را در محضر "حاج شیخ مجتبی قزوینی" فرا گرفت و پس از اتمام دوره سطح موفق شد به مدت 8 سال در درس خارج فقه و اصول آیت الله شیخ حسین وحید خراسانی شرکت کرده و بهره فراوان برد.اسماعیل فردوسی پور پس از تبعید امام(ره) به نجف، به آن دیار رفت و در درس خارج مکاسب ایشان، درس خارج اصول "حجت الاسلام العظمی خویی" به مدت 3 سال و درس اصول "حجت الاسلام وحید خراسانی" به مدت 4 سال بهره برد. همچنین او در درس خارج حضرات آیات "میرزا باقر زنجانی" و "حاج علی سیستانی" شرکت کرد. 

حجت الاسلام اسماعیل فردوسی پور جهت تبلیغ به نقاط مختلف کشور سفر کرد و به دلیل فعالیت سیاسی و سخنرانی علیه رژیم شاه در محرم سال 1384 هجری قمری مصادف با 1343 هجری شمسی در "عباس ‌آباد" مازندران تحت تعقیب ساواک قرار گرفت.پس از تبعید حضرت امام خمینی(ره) به نجف، حجت الاسلام فردوسی پور نیز در سال 1346 به طور مخفیانه به همراه خانواده‌اش از ایران خارج شد و به عراق رفت. او 11 سال در عراق در خدمت حضرت امام(ره) و عضو دفتر ایشان بود. همراه با امام(ره) از عراق تا فرانسهپس از فشار دولت بعثی عراق بر حضرت امام(ره) و تصمیم ایشان مبنی بر ترک عراق و عزیمت به کویت، حجت الاسلام فردوسی پور مأمور تهیه گذرنامه شد. او نیز ضمن تماس با "شهید محمد منتظری" در کویت و "حاج سید احمد مهری" فرزند حجت الاسلام حاج سید عباس مهری، نماینده امام در کویت، موفق به تهیه گذرنامه شد. فردوسی پور در معیت امام(ره) راهی کویت شد و قبل از ورود امام(ره) به کویت رفت تا زمینه استقبال ایشان را فراهم کند؛ اما دولت کویت با اقامت امام(ره) در کویت موافقت نکرد و ایشان دوباره به عراق برگشت و این بار عازم فرانسه شد. فردوسی پور با موافقت حضرت امام(ره) به همراه ایشان و تنی چند از روحانیون عازم پاریس شد. تشکیل هسته مرکزی روحانیون مبارز در خارج از کشورحجت الاسلام فردوسی پور در پاریس عضو هسته مرکزی تشکیلات روحانیون مبارز خارج از کشور بود و در خدمت حضرت امام(ره) هماهنگ کننده ملاقات‌ها و کارهای اجرایی ایشان بود و اگر چه امام(ره) رسما فاقد دفتر رسمی و سخنگو بودند ولی فردوسی پور به نوعی مسئولیت دفتر ایشان را بر عهده داشت.او تمام مدت اقامت امام(ره) در "نوفل لوشاتو" در خدمت ایشان بود و پس از تصمیم امام(ره) مبنی بر مراجعت به کشور، او نیز در معیت ایشان به کشور بازگشت. 

-مسئولیت دفتر امام(ره) در عراق و پاریس-قاضی شرع دادگاه انقلاب مشهد در 8 مهر ماه 1358 به فرمان امام(ره)-نمایندگی حضرات آیات امام خمینی(ره)، حجت الاسلام اراکی، حجت الاسلام گلپایگانی و مقام معظم رهبری در امور حسبیه-ریاست دادگاه های انقلاب اسلامی شهرستان های "طبس و فردوس" در 13 مرداد ماه 1358-ریاست دادگاه های انقلاب خراسان-نماینده ادوار اول، دوم و سوم مجلس شورای اسلامی-دادستان انتظامی قضات از 14 فروردین ماه 1372  -معاونت دادگستری کل تهران از 11 مرداد ماه 1376  -ریاست کل دیوان عدالت اداری از 15 آذر ماه 1372 تا 25 تیر ماه 1376-نمایندگی مجلس خبرگان رهبری دوره اول، دوم و سوم از استان خراسان-نماینده ولی فقیه در دانشگاه تربیت مدرس-مشاور عالی رییس قوه قضاییه-عضویت در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور در دو دوره از 22 اسفند ماه 1371-دبیر کنگره جهانی امام رضا(ع) -نماینده ولی فقیه در فردوس و امام جمعه آنجا-ریاست بزرگداشت شهدای هفتم تیر-احداث ساختمان مجتمع فرهنگی امام خمینی(ره) شامل مصلای قدس، مدرسه علمیه، مسجد ابوالفضل(ع) و منزل امام(ره) 

مجلس اولحجت الاسلام فردوسی پور در انتخابات نخستین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و در مرحله اول این انتخابات در سال 1358 با کسب 58.2 درصد آرا به نمایندگی از مردم "فردوس و طبس" به خانه ملت راه یافت.وی در این مجلس مسئول بازرسی روند بازسازی شهر طبس پس از زلزله از طرف مجلس شورای اسلامی بود که منجر به استیضاح شهاب گنابادی وزیر وقت مسکن شد. گنابادی اولین وزیر استیضاح شده پس از انقلاب اسلامی بود. مجلس دوم حجت الاسلام اسماعیل فردوسی پور پس از پایان دوره مجلس اول شورای اسلامی، در انتخابات دومین دوره مجلس شرکت کرد و در مرحله دوم این انتخابات در 27 اردیبهشت ماه 1363 با کسب 149560 رأی از مجموع 287470 کل آرا به نمایندگی از مردم "مشهد" در مجلس حضور یافت. وی در این دوره به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی در شورای سرپرستی صدا و سیما در سال های 1365 تا 1366 حضور داشت. مجلس سومحجت الاسلام فردوسی پور با سابقه نمایندگی مجلس اول و دوم شورای اسلامی، در 19 فروردین ماه 1367 در انتخابات سومین دوره مجلس شرکت کرد و در مرحله اول با کسب 192665 رأی از مجموع 474201 به مجلس راه یافت؛ او در این دوره از مجلس به نمایندگی از مردم "مشهد" در مجلس حضور داشت. 

حجت الاسلام فردوسی پور در ادوار اول، دوم و سوم مجلس خبرگان رهبری یعنی از سال 1361 تا 1385 به عنوان نماینده مردم خراسان حضور داشت. وی در این مدت از حضور خود در مجلس خبرگان رهبری سابقه عضویت در هیأت تحقیق مجلس خبرگان رهبری و عضویت در کمیسیون آیین نامه مجلس خبرگان را دارد. 

حجت‌ الاسلام اسماعیل فردوسی پور در تاریخ 26 بهمن ماه 1385 به علت بیماری در تهران درگذشت.مقام معظم رهبری به مناسبت درگذشت وی پیامی بدین شرح صادر کردند:«بسم‌الله الرحمن الرحیمدر گذشت تاثرانگیز روحانی خدمتگزار و با اخلاص مرحوم حجت‌ الاسلام آقای حاج شیخ اسماعیل فردوسی ‌پور را به خاندان مکرم و ارادتمندان و دوستان آن مرحوم مخصوصا مردم شریف خراسان و به ویژه اهالی مومن فردوس تسلیت عرض می‌کنم.این عالم بزرگوار بیشتر دوران حیات را به خدمت به اسلام و نظام جمهوری اسلامی گذرانید. همراهی خالصانه‌ ایشان با امام عزیز در نجف و دوران هجرت وپس از آن، خدمات قضایی در مشهد و نمایندگی مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی از قطعات پرافتخار زندگی ایشان است. جانبازی ناشی از فاجعه‌ هفتم تیر نیز نقطه‌ی دیگری است که فضایل این روحانی ارزشمند را مشخص می‌سازد.از خداوند متعال رحمت و مغفرت برای ایشان صبر و اجر برای بازماندگان و خانواده‌ محترمشان مسالت می‌کنم.سیدعلی خامنه‌ای» 

کتاب "همگام با خورشید از ایران تا ایران"؛ مجموعه خاطرات حجت الاسلام فردوسی پور از زمان عزیمت او به نجف و همراهی امام(ره) تا پیروزی انقلاب می باشد که به قلم خود ایشان و پس از کسب اجازه از محضر حاج احمد خمینی نگارش شده و به همت مجتمع فرهنگی، اجتماعی امام خمینی(ره) فردوس، در بهمن 1372 در 553 صفحه منتشر و در اختیار پژوهشگران تاریخ انقلاب اسلامی قرار گرفت. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۱:۳۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۱:۳۶

حجت الاسلام اسماعیل فردوسی پور

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام اسماعیل فردوسی پور، از مجروحان انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در 7 تیر 1360 و نماینده مردم خراسان در ادوار اول تا سوم مجلس خبرگان رهبری که سابقه حضور در ادوار اول تا سوم مجلس شورای اسلامی را نیز دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع