جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام احمد عابدی در سال 1339 ش. در یکی از روستاهای "نجف آباد" اصفهان به دنیا آمد. در سال 1351 ش. وارد حوزه علمیه شد و همزمان با دروس حوزوی، تحصیلات غیرحوزوی خود را تا کسب مدرک دکتری فلسفه از دانشگاه تهران ادامه داد. وی در سال های تحصیل، از محضر استادان بزرگی چون: آیات عظام "محمدتقی بهجت"، "شیخ مرتضی حائری"، "حسین وحید خراسانی"، "شیخ جواد تبریزی"، "یحیی انصاری شیرازی" بهرمند شده و نیز سال ها از محضر "آیت الله شیخ حسن تهرانی" به صورت خصوصی کسب علم کرد. تدریس علوم حوزوی را از سال 1356 آغاز نمود و در سال 1377 ش. به تدریس خارج فقه و خارج اصول پرداخت. وی همچنین از سال 1369 ش. به تدریس دروس فلسفه و علوم قرآنی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه اقدام کرد. حجت الاسلام عابدی با تسلط بر زبان‌ های عربی و انگلیسی و در جهت فعالیت‌های علمی، تبلیغی به کشورهایی چون: هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، فرانسه، مصر، هند، کشمیر و لبنان سفر کرد. ایشان در زمان طاغوت به دلیل رویارویی با رژیم ستمشاهی 3 بار توسط ساواک دستگیر و 2 بار زندانی شد. در زمان جنگ تحمیلی نیز فرماندهی عملیاتهای مختلف را به عهده داشت و اولین نماینده حضرت امام خمینی(ره) در یگان رزم بود. حجت الاسلام عابدی، جانباز 40 درصد جنگ تحمیلی، به دلیل 91 ماه حضور مستمر در جبهه، مفتخر به دریافت نشان "فتح" عملیات فتح المبین از سوی فرمانده کلّ قوا شد. ریاست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و مدیریت گروه فلسفه دانشگاه قم از دیگر سوابق علمی و آموزشی ایشان محسوب می شود. حجت الاسلام عابدی همچنین صاحب بیش از 12 کتاب و 140 مقاله است. 

حجت الاسلام عابدی در دوران دفاع مقدس به جز پنج ماه ابتدایی جنگ، حضور مستمری در جبهه ها داشت. در ابتدا کارهای تبلیغی انجام می داد تا اینکه در دی ماه سال 1360 یکی از عملیات های مهم به نام خاتم النبیین(ص) را فرماندهی کرد و این اولین تجربه نظامی و رزمی او در جنگ بود. بعد از آن که سپاه، تیپ و لشکر تشکیل داد، در فرماندهی و ستاد لشکر ولی عصر(عج) فعالیت می کرد و سمت های متفاوتی را بر عهده گرفت. وی اولین نماینده حضرت امام خمینی(ره) در یگان رزم بود و تا آخر جنگ نیز همین وظیفه را بر عهده داشت. عابدی در شرایط بحرانی و سخت اواخر جنگ به اتفاق "آیت الله جزایری" امام جمعه وقت اهواز و همچنین استاندار خوزستان در خصوص مسائلی که امام اختیارش را به آن ها سپرده بود تصمیم گیری می کردند. 

آثار قلمی احمد عابدی 12 کتاب و بیش از 140 مقاله می باشد، از جمله: -آشنایی با بحارالانوار -تصحیح حاشیه الهیّات تجرید، (کتاب سال 1375 ش. جمهوری اسلامی ایران) -حاشیه شرح اشارات -مقاله "حرکت حبّی"، بهترین مقاله سال 1375 ش. (از سوی جشنواره مطبوعات) -مقاله "اندیشه ‌های فلسفی امام خمینی قدس سره" (مقاله برگزیده جشنواره اشراق) -آفتاب سبزوار -الآداب الدینیة -مسند علی بن إبراهیم القمی (8 جلدی) تصحیح کتاب الحاشیه علی الهیات الشرح الجدید للتجرید حجت الاسلام عابدی، کتاب الحاشیه علی الهیات الشرح الجدید للتجرید را که نوشته "مولی احمد اردبیلی" (معروف به مقدس اردبیلی) می باشد را تصحیح کرد. کتاب للتجرید، یک دوره فشرده و دقیق اعتقادات شیعه است و شرح های متعددی بر آن نوشته شده است. "علاء الدین قوشچی" (از علمای بزرگ اهل سنت) به شرح و نقد این کتاب پرداخت، اما "مقدس اردبیلی" با نوشتن این حاشیه همه اشکالات "قوشچی" را بسیار محققانه پاسخ گفته است. این کتاب برای اولین بار توسط احمد عابدی در سال 1375 ش. تصحیح شد و کنگره بزرگداشت مقدس اردبیلی آن را چاپ کرد. در این تحقیق مقدمه ای سودمند در تاریخ علم کلام و تحولات آن نوشته شده و متن کتاب براساس پنج نسخه خطی تصحیح شده و منابع مورد استفاده مؤلّف، مشخص و در پاورقی های کتاب به آنها ارجاع داده شده است. اشاره به ده فهرست در پایان کتاب، استفاده از آن را آسان نموده است. 

-برنده لوح تقدیر جشنواره مطبوعات و اشراق به جهت نگارش مقالات -دریافت نشان فتح از دست رهبر معظم انقلاب اسلامی به جهت 91 ماه حضور مستمر در جبهه های جنگ تحمیلی -دریافت عنوان کتاب سال توسط یکی از آثار ایشان به نام تصحیح کتاب "الحاشیه علی الهیات الشرح الجدید للتجرید" استاد عابدی، در دوره پانزدهم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۵:۵۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۶:۰۰

حجت الاسلام احمد عابدی

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام احمد عابدی، استاد برجسته حوزه و دانشگاه، فعال سیاسی پیش از انقلاب و جانباز سالهای دفاع مقدس که به دلیل 91 ماه حضور مستمر در جبهه های جنگ تحمیلی، نشان فتح عملیات فتح المبین را از سوی فرمانده کل قوا دریافت کرد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع