جستجو در مطالب و اشخاص
حامد کلاهداری در سال 1361 در تهران متولد شد. وی فارغ التحصیل هنرستان فیلمسازی است. کلاهداری فعالیت هنری خود را با بازیگری آغاز کرد؛ او در سریال "پس از باران" در سال 1379 ایفای نقش کرد. کلاهداری از جمله بازیگرانی است که به کارگردانی پرداخت و اولین فیلم بلند خود به نام "شکلات داغ" را در سال 1388 ساخت. او پس از این فیلم تصمیم به ساخت فیلمی درباره حوادث پس از انتخابات سال 1388 با عنوان "پایان نامه" گرفت. مجوز ساخت این فیلم از سوی معاونت سینمایی صادر و از سوی اداره کل ارزشیابی و نظارت اعلام شد. این فیلم به تهیه‌ کنندگی مؤسسه فرهنگی هنری مرأت هنر با موضوع جنگ نرم در آبان ماه 1389 کلید خورد. در این فیلم حامد کلاهداری علاوه بر کارگردانی، وظیفه مجری طرح را نیز به عهده داشت و نویسندگی کار بر عهده هادی کلاهداری، برادرش بود. این فیلم در خردادماه 1390 اکران شد. کلاهداری در خردادماه سال 1391 فیلم "فرار از کمپ" را ساخت که وارد شبکه نمایش خانگی شد. او در دیماه سال 1390 مجوز ساخت فیلمی با عنوان "دوازده" را گرفت؛ فیلمی که نام آن به "شاباش" تغییر کرد. کلاهداری درباره تفاوت "شاباش" با ساخته‌های قبلی‌اش گفت: «این فیلم با "پایان نامه" و "شکلات داغ" متفاوت است قصه اجتماعی با رگه‌های کمدی است. داستان فیلم با دقت نوشته شده و به شدت حساس است من هم سعی کردم با وسواس بیشتری فیلم را بسازم...»؛ مراحل فنی فیلم "شاباش" در آبان ماه 1392 به پایان رسید و فیلم یکماه بعد از آن آماده نمایش شد. حامد کلاهداری پس از آن مقدمه ساخت سریال "شبکه" که درباره تأسیس یک شبکه تلویزیونی با عوامل ایرانی در تاجیکستان بود را آغاز کرد.  

حامد کلاهداری کارگردان: -"شکلات داغ" محصول سال 1388 -"پایان نامه" محصول سال 1389 -"شاباش" محصول سال 1391   بازیگر فیلمهای:  -"شاخ گاو" محصول سال 1374 -"تعطیلات تابستانی" محصول سال 1374 -"پشت دیوار شب" محصول سال 1376 -" افسانه پوپک طلایی" محصول سال 1377 -"پس از باران" محصول سال 1379  

از همان مراحل اولیه ساخت، فیلم "پایان نامه" با حواشی همراه بود. اخباری مربوط به بازی "لیلا اوتادی" در نقش ندا آقا سلطان که روابط عمومی پروژه سینمایی "پایان نامه" در واکنش به آن اعلام کرد: «نقش اوتادی هیچ ربطی به ندا آقا سلطان ندارد و گرچه بستر وقوع داستان فیلم چند ماه پس از انتخابات سال 88 است؛ ولی اصولا این فیلم پلیسی- اجتماعی بوده و به این موضوع نمی پردازد» یا یادداشتی که تحت عنوان کناره گیری امیر آقایی از پروژه "پایان نامه" منتشر شد که علت آن بیشتر به تغییرات در نسخه نهایی فیلمنامه بود. کلاهداری در واکنش به این یادداشت در گفت و گو با خبرگزاری فارس در 23 آبان ماه 1389 اظهار داشت: «من واقعا از نامه‌ای که ایشان تحت عنوان کناره‌گیری از پروژه "پایان‌نامه" منتشر کردند تعجب می‌کنم به دلیل اینکه این حرکت بسایر غیرحرفه‌ای و عجیب بود، چرا که خود امیر‌آقایی اولین بازیگری بود که با وی قرار داد منقعد کردیم و اتفاقا این قرار داد نیز به اصرار خود وی امضاء شد... تغییرات بسیار جزئی و در راستای سیر منطقی داستان بود که خود امیر آقایی نیز در جریان ان قرار داشت و در نهایت 10 روز قبل از شروع فیلمبرداری نسخه نهایی با همان تغییرات جزئی در راستای منطق داستان به همه بازیگران تحویل داده شد...» پس از انصراف آقایی اخباری مبنی بر جریمه و یک سال ممنوع الکار شدن او منتشر شد. کلاهداری در ادامه حواشی پیرامون نسبت بین خودش با آقای علیرضا سجادپور، گفت: «هیچ نسبتی بین من و سجادپور نیست.»  

فیلم "پایان نامه" در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد. این فیلم که در برج میلاد نمایش داده شد با عکس العملی نامتعارف از جانب تماشاگران روبه رو شد، عکس العملی که واکنش سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم را برانگیخت. سید محمد حسینی در نشست بانوان حزب مؤتلفه سلامی در اسفند ماه 1389 با اشاره به بیست ونهمین جشنواره فجر گفت: «برخی کسانی که در برج میلاد برای تماشای فیلم‌های دهه فجر حضور پیدا ‌کردند، پایبندی کافی نداشته و یا آن‏گونه که انتظار می‌رود، نیروهای علاقه‌مند به فرهنگ و سینما نیستند.» وی با تأکید بر اینکه فیلم "پایان‌ نامه" یک فیلم ارزشی و سیاسی است، تصریح‌ کرد: «برخی تماشاگرنماها با طرح و برنامه قبلی در سالن نمایش فیلم حضور پیدا کرده و از همان ابتدا شروع به هو کردن می‌کردند که در واقع این نشان می‌دهد برخی افراد برای اعمال دیدگاه‌های شخصی خود در جشنواره حضور می‌یافتند... چنین افرادی در ایجاد اغتشاش و جنجال آفرینی ید طولایی دارند.»  

اکران فیلم "پایان نامه" با حمایت های گسترده و بلیت های نیم بها آغاز شد. از برنامه ریزی های دیگر برای اکران این فیلم به قرعه کشی میان مخاطبان و اهدای سکه بهار آزادی در پایان هر هفته اکران می توان اشاره کرد که با حضور عوامل فیلم صورت گرفت. از حواشی اکران این فیلم این بود که درست در اولین روز اکران فیلم در حالیکه پیش فروش بلیت‌‌ها آغاز شده و برنامه اکران فیلم "پایان نامه" و "جرم" مسعود کیمیایی در سایت سینما آزادی و جدول اکران قرار گرفته و همچنین آنونس دو فیلم در حال پخش بود، سینما آزادی از نمایش این دو فیلم محروم شد. رضا سعیدی ‌پور مدیر سینما آزادی درباره تصمیم شورای صنفی نمایش مبنی بر منع سینما آزادی از نمایش فیلم‌های سینمایی "جرم" و "پایان‌نامه" گفت: «دوستان در شورای صنفی نمایش معتقدند بنده در خصوص اکران آثار در سینما آزادی برخلاف آیین‌نامه در پنج سالن بیش از پنج فیلم را اکران کرده‌ام. از این‌رو برای تنبیه من، سینما آزادی را از اکران فیلم‌های "جرم" و "پایان‌نامه" منع کرده‌اند.»  

حامد کلاهداری، کارگردان فیلم "پایان نامه" بلافاصله پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، در گفتگو با خبرنگار سینمایی فارس در 27 خردادماه 1392 درباره ویژگی‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت یازدهم گفت: «به عقیده من در دوره اصلاحات بهترین وزرا را داشتیم امیدواریم در این دوره  شاهد مدیران یک سویه با نگاه‌های یک طرفه نباشیم. وزیر ارشاد از نخبگان سینما و فرهنگ بهره ببرد و هنرمندان را با یک سو نگری فراری ندهد. متأسفانه باید بگویم بدترین دوره فرهنگ و هنر کشور را این دوره تجربه کردیم. وزیر باید فارغ از جناح بندی‌ها و سیاسی‌کاری‌ها عمل کند و از عملکردهای سلیقه‌ای پرهیز کند.» وی درباره خصوصیات مدیران میانی در وزارت ارشاد گفت: «مدیران میانی باید دارای برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت باشند فعالیت در عرصه فرهنگ و هنر با دیگر مدیریت‌ها متفاوت است و باید علاوه بر برنامه‌ریزی کوتاه مدت، برنامه‌ریزی بلند مدت‌ هم داشته باشد. اگر مدیران از اهالی سینما باشند و دردمند این حوزه باشند می‌توانند موفق عمل کنند اما باید از جنا‌ح بندی‌ها و روابط و دوستی‌ها برحذر باشند.»   واکنش به اظهارات کلاهداری  صحبتهای کلاهداری انتقادات زیادی را برانگیخت. هانیه توسلی و هاتف علیمردانی در انتقاد از اظهارات کلاهداری متنی را در اختیار "بانی فیلم" قرار دادند: «هر چند بنا نداشتیم به رفتارها و بداخلاقی‌های چند ساله جنابعالی پاسخ دهیم اما با توجه به اظهارات اخیر جنابعالی که دوران فعالیت شمقدری را بدترین دوره فرهنگ و هنر کشور ارزیابی کرده‌اید بر آن شدیم تا مواردی را برای جنابعالی متذکر شویم.  در زمانی که بسیاری از اهل هنر به بهانه‌های واهی کنار گذاشته شدند جنابعالی بی‌هیچ سابقه‌ای در زمینه فیلمسازی تنها و تنها به واسطه نزدیکی به یک جریان فکری توانستید سه فیلم بلند سینمایی بسازید. آن روز که با بازیگرانی که حاضر نشدند در فیلم شما بازی کنند به بدترین نحو برخورد کردید تا آن‌ها ممنوع‌الکار شوند. اگر طرز تفکر شما همانی‌ست که چند سال است پیشه نمودید، اگرچه با آن مخالفیم اما به عنوان یک عقیده، به آن احترام می‌گذاریم اما چرخش یک روزه شما بعد از انتخابات پرشور 92 نامی جز فرصت‌طلبی ندارد. شاید شما فراموش کرده‌اید رفتارها و سخنانی که در چند سال اخیر انجام دادید اما این را بدانید تمام این‌ها در حافظه تاریخی ملت ایران ثبت شده است. ما فراموش نخواهیم کرد کسانی را که با هر تلنگری خود را به سمتی انداخته‌اند که نفع‌شان در آن بود...» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۳:۵۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۳:۵۸

حامد کلاهداری

خلاصه زندگی نامه

 حامد کلاهداری، بازیگر و کارگردانی که فیلمهایی چون "شکلات داغ"، "پایان نامه" و "شاباش" را در کارنامه کاری خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع