جستجو در مطالب و اشخاص
حامد قادرمرزی در 1  شهریور سال 1358 در روستای "علی آبادمشیر" از توابع شهرستان "دهگلان" در استان کردستان به دنیا آمد. پدرش "حاج ملاحسن قادرمرزی" از روحانیون محبوب محل سکونت خود بود. در دوران کودکی تعلیمات ابتدایی و آموزش های قرآنی را نزد پدر فراگرفت و با پیشرفت در زمینه علوم قرآنی مقام اول مسابقات قرآن در رشته حفظ و مفاهیم را در سطح استان کردستان کسب کرد. وی در تمام مقاطع تحصیلی از دوران دبیرستان تا مقطع دکتری در رشته توسعه شهری و روستایی شاگرد ممتاز بوده و پس از دفاع از رساله دکتری خویش در دانشگاه شهید بهشتی تهران به کردستان بازگشت. وی پس از بازگشت به کردستان ده سال به عنوان مشاور عالی بنیاد مسکن، مدیریت پروژه های متعدد توسعه شهری و روستایی را بر عهده داشت. قادر مزری در کنار فعالیت های اجرایی به تدریس و پژوهش نیز اشتغال داشته و از اعضای هیئت علمی دانشگاه سنندج محسوب می شد. وی در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده حوزه انتخابیه قروه و دهگلان راهی مجلس شد و در بدو حضور در مجلس با عضویت در کمیسیون عمران و سایر فراکسیون ها در امر قانونگذاری خدمت نمود. 

حامد قادرمرزی با داشتن 4 خواهر و 4 برادر، فرزند چهارم خانواده است. پدرش "حاج ملاحسن قادرمرزی" از روحانیون مشهور و محبوب منطقه بود. حامد قادرمرزی در سایت شخصی خود در معرفی پدرش می گوید: «...در دوران کودکی من، پدرم در مسجد به شاگردان بسیارش علوم قرانی می آموخت. هرچند که در آن دوران کودکی بیش نبودم، اما به اصرار خود در کلاسهای پدرم شرکت می کردم. به همین خاطر قبل از رفتن به مدرسه نزد پدر خواندن و نوشتن و بخش نسبتا زیادی از قرآن را یاد گرفته بودم. تداوم تشویقهای مکرر پدر که اولین معلم زندگیم بودند و علاقه بسیار خودم باعث شد که در سال 1370 در مسابقات قرآن در سطح استان کردستان در رشته حفظ و مفاهیم قرآن مقام اول را کسب کنم.»   

قادر مرزی تحصیلات خود را تا سال سوم راهنمایی در روستای "قادرمرز" سپری کرد. سال اول دبیرستان را در هنرستان کشاورزی "قروه" در روستای "ویهج" ادامه تحصیل داد، اما از سال بعد به سنندج نقل مکان کرده و در رشته ادبیات و علوم انسانی در دبیرستان "آینده سازان" به ادامه تحصیل پرداخت. همزمان با تحصیل در پایه پیش دانشگاهی مدرسه امیرکبیر سنندج در کنکور سراسری سال 1377 شرکت کرده و با  کسب رتبه 185 در کنکور سراسری در رشته برنامه ریزی شهری دانشگاه تبریز پذیرفته شد. در دوران تحصیل در مقطع کارشناسی به عنوان شاگرد ممتاز این مقطع شناخته شده و در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش برنامه ریزی روستایی دانشگاه تربیت مدرس تهران ادامه تحصیل داد. بعد از ارائه پایان نامه در این مقطع که عنوان پایان نامه برتر را نیز کسب کرد به ادامه تحصیل در همان رشته در مقطع دکتری تخصصی دانشگاه شهید بهشتی تهران پرداخت. وی در سن 29 سالگی از رساله دکتری خویش با محوریت موضوع توسعه شهری و روستایی دفاع کرده و پس از فارغ التحصیلی در این مقطع به شهر محل سکونت خود بازگشت. 

- عضویت در هیات علمی و تدریس در دانشگاههای کردستان و پیام نور سنندج - تدریس دروس تخصصی برنامه ریزی روستایی، شهری و منطقه ای در رشته های جغرافیا، شهرسازی و معماری - مـدیر گـروه رشته مهندسی مدیریت و آبادانی روستاها و تدریس دروس تخصصی مربوطه - مـدیر گـروه رشته مهنـدسی محیط زیست و تدریس دروس تخصـصی مربوطه - مـدیر گـروه رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی و تدریس دروس تخصصی مربوطه 

قادر مرزی علاوه بر نگارش پایان نامه دو عنوان کتاب تالیف شده نیز دارد: - خزش شهری - مبانی معماری ساختمانهای روستایی و جزئیات آن - نگارش پایان نامه دوره کارشناسی ارشد با عنوان  "نقش روستاشهرها در توسعه روستاهای پیرامونی، نمونه موردی روستاشهر دهگلان، شهرستان قروه" - نگارش پایان نامه دوره دکتری با عنوان  "تحولات ساختاری- کارکردی روستاهای حریم شهر سنندج در فرآیند گسترش فضایی شهر (طی دوره 1355- 1385)" 

قادرمرزی در گفت وگو با سایت خبری بویر نیوز در 3 فروردین 1392 در پاسخ به سوالی سوابق اجرایی خویش را قبل از ورود به مجلس نهم اینگونه توضیح داد: «10 سال مشاور عالی بنیاد مسکن در 10 استان کشور، کارشناس ارشد شرکت مهندسین مشاور بوم نگار پارس از سال 1383 تا 1386 بودم و 25 طرح توسعه شهری و منطقه ای را هدایت و مدیریت کرده‌ام.» 

قادرمرزی در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی که در اسفند سال 1390 برگزار شد، به عنوان نماینده مردم شهرستان‌ های قروه و دهگلان با کسب بیش از 28 هزار رأی راهی مجلس شد. سایر سمت های وی در دوران تکیه بر کرسی مجلس به شرح زیر است: - عضویت در هیات رئیسـه و سخنگوی کمیسیون عمران - رییـس کمیته عمران شهـری و روستایی - عضویت در هیات رییسه و نایب رئیـس اول فراکسیـون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی - عضویت در هیات رییسه و نایب رییس گروه دوستی پارلمانی ایران با کشورهای انگلستان، سوییس، بلژیک و یونان - عضویت در شورای راهبـردی امـور زیربنایی مرکز پژوهشهای مجلـس شـورای اسلامی - ریاست مجمع نمایندگان استان کردستان در مجلس شورای اسلامی - ریاست هیات عالی نظارت بر چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با حکم ریاست محترم مجلس - عضو ناظر مجلـس شـورای اسلامی در هیات حل اختـلاف استان کردستـان با حکم ریاست محتـرم مجلس - عضو ناظـر مجلس شورای اسلامی در شورای برنامه ریزی و توسعه استان کردستان با حکم ریاست محترم مجلس 

استیضاح شیخ الاسلامی وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کابینه محمود احمدی نژاد  در جلسه ای بسیار پرتنش در 15 بهمن 1391 بررسی شد. محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت در اقدامی عجیب برای محکوم کردن رقیب و دفاع ار وزیر خود با پخش یک فیلم اتهاماتی را علیه رییس وقت مجلس شورای اسلامی مطرح کرد. جریان این جلسه پرتنش و درگیری دولت و مجلس و مقابله روسای دو قوه موجب شد تا این روز از سوی مقام معظم رهبری به "یکشنبه سیاه" تعبیر شود. حامد قادرمرزی در گفت وگو با سایت خبری "بویر نیوز" در 3 فروردین 1392 در پاسخ به سوالی در این زمینه گفت: «روز استیضاح وزیر کار که جناب رئیس جمهور برای عقده ‌گشایی آمده بود بدترین روز مجلس نهم است، من در آن روز از اینکه احمدی ‌نژاد رئیس جمهورم است، خجالت کشیدم.» 

بعد از گذشت حدود 10 سال از شروع مذاکرات هسته ‌ای و سال‌ ها بحث و گفت‌ وگو پیرامون رسیدن به راه‌ حلی جامع و مورد توافق طرفین، بالاخره در 3 آذر 1392 برابر با 24 نوامبر 2013  قراردادی به ‌عنوان "Joint Plan of Action" یا همان "برنامه اقدام مشترک" بین کشورهای 5+1 و جمهوری اسلامی ایران در هتلی در ژنو منعقد گردید، که از آن تحت عنوان توافق موقت ژنو یاد می شود. قادرمرزی در گفت و گویی با کرد پرس در 4 آذر 1392 در این زمینه گفت:«همانگونه که مقام معظم رهبری در سخنرانی های اخیر خود از تیم مذاکره کننده حمایت کردند نمایندگان مجلس و ملت نیز باید از تیم سیاست خارجه ما حمایت کنند و صدائی که امروز باید از تریبون مجلس به گوش جهانیان برسد باید فریاد همصدایی و پشتیبانی از تیم مذاکره کننده باشد تا قدرت چانه زنی و قدرت لابیگری تیم سیاست خارجی ما در عرصه بین الملل ارتقا یابد. کسانی که به شیوه ی انجام این مذاکرات اعتراض دارند باید بدانند که تیم مذاکره کننده فرزندان این مملکت و سربازان متعهد کشورند باید توجه داشت خطوط کلی سیاست های خارجی نه خطوط جزیی را همیشه مقام معظم رهبری ترسیم نموده اند. توافقات و اقدامات صورت گرفته و مذاکرات انجام شده در راستای مدیریت مقام معظم رهبری بوده است و به بهترین شیوه ممکن تیم سیاست خارجی ما با حفظ کرامت و عزت نفس ملت شریف ایران چهره رحمانی و صلح دوستانه ملت ایران را در عرصه بین الملل به جهانیان نشان دادند و ذره ای از مواضع به حق و قانونی ملت ایران کوتاه نیامدند.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۵:۲۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۵:۲۳

حامد قادرمرزی

خلاصه زندگی نامه

 حامد قادرمرزی، نماینده شهرستان های قروه و دهگلان در مجلس نهم شورای اسلامی که به لحاظ طیف سیاسی جزو نمایندگان مستقل با گرایش سیاسی نزدیک به اصلاح طلب محسوب می شد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع