جستجو در مطالب و اشخاص
حافظ ناظری در 8 مرداد سال 1358 در "تهران" متولد شد. وی فرزند "شهرام ناظری"، استاد آواز ایرانی است که به خاطر ارایه کارهای هنری منحصر به فرد و مبتکرانه و همچنین معرفی موسیقی ایران، توانسته بالاترین نشان فرهنگی دولت فرانسه تحت عنوان "شوالیه ادب و هنر" را کسب نماید.حافظ ناظری چنانکه خود گفته است از سه سالگی در کلاس‌های آواز پدرش شرکت می‌ کرد، سپس به آموزش سازهای کوبه ‌ای چون دف و سه‌ تار نزد "مسعود شعاری" پرداخت و در نواحتن آنها به مهارت رسید.نخستین اجرای موسیقایی حافظ ناظری نواختن دف در آلبوم "حیرانی" در سال 1375 بود که با آهنگ سازی "کیخسرو پورناظری" و آواز "شهرام ناظری" منتشر شد. دف نوازی در آلبوم "آواز اساطیر" نیز از دیگر تجربه ‌های او در سازهای کوبه ‌ای بود. وی هم چنین در سال 1377، در کنسرت مشترک گروه "کامکارها" با "شهرام ناظری" نیز به نواختن سه ‌تار پرداخت.ناظری بعد از آن در سن 21 سالگی، به "آمریکا" رفت و ابتدا در ایالت "کالیفرنیا" سکنی گزید، سپس عازم "نیویورک" شد و تحصیلات خود را در دانشگاه موسیقی "مانس" در رشته آهنگسازی و رهبری ارکستر به اتمام رساند.نخستین اجرای مستقل حافظ ناظری در سال 1380 و در کاخ "سعد‌آباد" اتفاق افتاد که او به عنوان سرپرست گروه به همراه چند نوازنده جوان دیگر آواز "شهرام ناظری" را همراهی می‌ کردند. وی هم چنین نخستین فعالیت ‌های حرفه ‌ای خود را از سال 1386 شروع کرد که نتیجه آن انتشار آلبوم "شور رومی" بود که با عنوان "مولویه" در ایران انتشار یافت.سال 1388، حافظ ناظری از سه ‌تار ابداعی خود با نام "حافظ" رونمایی کرد؛ سازی که بعد از‌ آن در اغلب کنسرت‌هایی که او در داخل و خارج از ایران برگزار کرد به عنوان ساز اصلی او مورد استفاده و نواختن قرار می‌ گرفت. وی از اسفند سال 1392 تا اسفند سال 1393، "بُعد یازدهم" 20 دقیقه‌ ای، در قالب مجموعه کامل "ناگفته" را منتشر کرد. 

حافظ ناظری از همان دوران کودکی به ساز و آواز علاقه ‌مند بود؛ وی از سه سالگی در کلاس‌های آواز پدرش، "شهرام ناظری" شرکت ‌کرد و ردیف آوازی را از وی یاد گرفت. سپس به آموزش سازهای کوبه‌ ای چون دف و سه‌ تار نزد "مسعود شعاری" (آهنگساز و نوازنده برجسته سه تار) پرداخت و در نواحتن آنها به مهارت رسید.حافظ نخستین بار در 9 سالگی با پدرش در جشنواره avenue کنسرت برگزار کرد و بعد از آن در حدود 13 سالگی، به این علت که همیشه پدرش علاقه ‌مند بود با شیوه‌های مختلف آوازی آشنا شود؛ به مدت چند هفته در کلاس‌های "رامبد صدیف" (خواننده و مدرس آواز اصیل ایرانی) و "نصرالله ناصح ‌پور" (از استادان ردیف‌های آواز ایرانی) آموزش موسیقی دید و به تمام ردیف‌های موسیقی احاطه کامل پیدا کرد و حتی می ‌توانست چهار ساز متفاوت را بنوازد.حافظ در سال 1375 وقتی 17 سال داشت؛ اجرای دف نوازی را در آلبوم "حیرانی" پدرش را تجربه کرد، سپس به عنوان نوازنده سه تار در اجراهای پدر حضور یافت. او پس از چندی در سال 1379 به "آمریکا" رفت و در ایالت "کالیفرنیا" ساکن شد، سپس عازم "نیویورک" شد و تحصیلات خود را در دانشگاه موسیقی "مانس" در رشته آهنگسازی و رهبری ارکستر به اتمام رساند. 

سال 1388، حافظ ناظری از ساز جدیدی رونمایی كرد؛ سازی که بعد از‌ آن در اغلب کنسرت‌هایی که او در داخل و خارج از ایران برگزار کرد به عنوان ساز اصلی او مورد استفاده و نواختن قرار می‌ گرفت. ناظری در اختراع خود با اضافه نمودن دو سیم بم به ساز سه تار در طراحی جدید خود امكان اضافه شدن 11 نت را در ساز سه تار فراهم كرده كه این كار عامل افزایش 50 درصدی حجم صدای سه تار شده و این ساز جدید را "حافظ" نام نهاده است.حافظ ناظری در نشست رسانه ای روز پنجشنبه 10 اردیبهشت سال 1388 که با حضور "شهرام ناظری" و "لوریس چکناوریان" برگزار شد؛ در توضیح دلایل انتخاب نام "حافظ" برای این سه تارها گفت: «اسم حافظ صرفا به خاطر نام خودم نبوده است چرا که مهمتر از این موضوع معنی واژه حافظ به خاطر حفظ کنندگی (میراث شفاهی و موسیقی سه تار) واز سوی دیگر بلندی و بزرگی نام شاعر پرآوازه ایران از دیگر دلایل نام گذاری من برای این ساز بوده است و باید اضافه کنم که هر کدام از این سه تارها اسم دومی هم دارند مثلا نام دوم  این ساز(به رنگ سیاه) "شب" است و همین طور نام ها به تعداد سازها اضافه می شود.» 

از جمله آثار حافظ ناظری عبارتند از:-تنظیم و نوازندگی شور رومی در سال 1386، در ایران به اسم "مولویه" منتشر شد؛ این کار حاصل همکاری با پدرش، شهرام ناظری بود.-سه تار نوازی در کنسرت 77-دف نوازی در اثر آواز اساطیر-دف نوازی در اثر حیرانی-آلبوم بعد یازدهم (بخش اول پروژه سمفونی رومی)، این اثر بعدها با عنوان "ناگفته" هم انتشار یافت. این آلبوم از جهاتی از نظر سرمایه‌ گذاری و تبلیغات و بهره ‌گیری از نوازندگان معروف موسیقی (دارای جایزه گرمی) معروفیت بسیاری پیدا کرد و در دو تا سه هفته در سایت معروف "بیلبورد" که به سایت فروش آثار برجسته موسیقی شهرت دارد، در بخش موسیقی کلاسیک جهانی یا "ورلد میوزیک" عنوان نخست را به خود اختصاص داد.او برخی از قطعات این آلبوم را به همراه پدرش در زمستان 1392 و بهار 1393 در چند شهر آمریکا اجرا کردند و نیز در رونمایی آن در "لس آنجلس" شرکت کردند. در این اجرا آنها از "دیپاک چوپرا" عرفان ‌شناس هندی نیز بهره بردند. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۱۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۱۴

حافظ ناظری

خلاصه زندگی نامه

 حافظ ناظری، نوازنده و خواننده موسیقی سنتی ایران که ساز "حافظ" را بر اساس ساز سه تار و الهام از نام "حافظ شیرازی" ابداع کرد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع