جستجو در مطالب و اشخاص
جورج هربرت واکر بوش (George Herbert Walker Bush) در تاریخ 12 ژوئن 1924، در میلتون، واقع در ایالت ماساچوست آمریکا به دنیا آمد. او فرزند پرسکات بوش، سناتور ایالات متحده در فاصله بین سال‌های 1953 تا 1963 و دوروتی واکر بوش است. خانوادهٔ وی مدتی کوتاه پس از به دنیا آمدن وی به گرینویچ مهاجرت کردند و او تحصیلات ابتدایی را در همان جا گذراند و در سال 1936 به آکادمی فلیپس در ایالت ماساچوست رفت.در دسامبر 1944 با باربارا پایرس ازدواج کرد و صاحب شش فرزند شد: جورج واکر بوش (رییس جمهور سابق آمریکا) پائولین رابینسون بوش (او در سال 1953 به علت سرطان خون از دنیا رفت)، نیل مالون بوش، ماروین بوش، جان الیس (جب) بوش (چهل و سومین فرماندار فلوریدا) و دوروتی بوش.جرج بوش پدر تحصیلات ابتدایی اش را در گرینویچ گذراند و در سال 1936 به آکادمی فلیپس در ایالت ماساچوست رفت. وی در سال 1945، وارد دانشگاه ییل شد و در آن جا به عضویت محفل مخفی جمجمه و استخوان در آمد. بعضی عقیده دارند که عضویت وی در این گروه باعث شد که با خانواده‌های بانفوذی آشنا شود که شغل آیندهٔ وی را تحت تأثیر قرار دادند. 

جرج بوش پدر پس از فارغ التحصیلی از آکادمی فلیپس، در هجده سالگی با عنوان خلبان به نیروی دریایی ارتش ایالات متحده پیوست و به جنگ جهانی دوم رفت. او در روزهای نخست با احتیاط رفتار کرد.کویت قبل از اشغال، از سویی یکی از دشمنان سرسخت اسرائیل بود و جزو کشورهای سلطنتی حوزهٔ خلیج فارس به شمار می‌رفت که با شوروی روابط دوستانه داشت. از سوی دیگر سیاست‌گذاران خارجی، کارشناسان خاورمیانه و منتقدان نظامی واشنگتن و کارخانه‌هایی که سرمایه‌گذاری‌های سنگینی در منطقه کرده بودند، نگرانی‌های زیادی در مورد ثبات منطقه داشتند. این حمله باعث ترس از این شد که بهای نفت جهانی و در نتیجه اقتصاد جهانی در خطر قرار گیرد؛ کویت تقریباً ده درصد کل ذخایر نفت خام را در اختیار داشت. به احتمال زیاد، هنگامی که مارگارت تاچر، نخست‌وزیر سرسخت بریتانیا که از دوستان وفادار آمریکا در دورهٔ ریگان - بوش به شمار می‌رفت به آمریکا رفته بود، بوش را به این کار راضی کرد.بریتانیا نسبت به آمریکا روابط تاریخی بیشتری با کویت داشت. این روابط به سال‌های استعمار کویت از سوی بریتانیا بر می‌گشت. این کشور همچنین سود زیادی از بابت سرمایه‌گذاری‌های خود در کویت برداشت می‌کرد. همکاری بین ایالات متحده و شوروی باعث شد تا موضوع به شورای امنیت سازمان ملل فرستاده شود. این شورا تصمیم گرفت که اگر صدام نیروهای خود را طبق برنامه زمان‌بندی‌شده از کویت خارج نکند، اجازهٔ استفاده از زور بر علیه این کشور را خواهد داد. سیاست‌مداران آمریکایی از این می‌ترسیدند که عراق قصد حمله تلافی‌جویانه به کشور نفت‌خیز عربستان سعودی که از دههٔ چهل میلادی از دوستان نزدیک آمریکا به شمار می‌رفت و مخالف اشغال کویت بود را داشته باشد. پس از آن بود که آمریکا و گروهی از کشورهای متحد دیگر که از کشورهای مختلفی نظیر مصر، سوریه و چکوسلواکی تشکیل شده بودند، دسته‌های بزرگی از نیروهای خود را به مرز عربستان و کویت و عراق فرستادند تا ارتش عراق را که در آن زمان بزرگ‌ترین ارتش خاورمیانه بود دور بزنند.هنگامی که گفتگوها و تهدیدهای پس از جنگ هنوز در جریان بود، صدام رویکرد دوباره به قضیهٔ فلسطین کرده واعلام کرد که اگر اسرائیل از نوار غربی رود اردن، بلندی‌های جولان و نوار غزه عقب‌نشینی کند او نیز از کویت باز پس می‌نشیند. این پیشنهادِ صدام باعث بروز شکاف بین کشورهای عرب شد و آمریکا و کشورهای عرب غربی را در مقابل فلسطینی‌ها قرار داد. ائتلاف ضداشغال در پایان، هرگونه ارتباطی بین موضوع فلسطین و کویت را رد کرد. 

وی در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا سال 1988به عنوان نامزد جمهوری‌خواهان مطرح شد و توانست مایکل دوکاکیس رقیب خود از حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا را مقهور کند و در فاصله بین سالهای 1989 تا 1993 بر مسند قدرت بماند.جورج هربرت واکر بوش،  در زمان ریاست جمهوری خود با تغییرات عمده ای در جهان روبرو شد. جنگ سرد پس از 40 سال پایان یافت، امپراتوری کمونیسم سقوط کرد و دیوار برلن فرو ریخت. اتحاد جماهیر شوروی از بین رفت و میخاییل گورباچف رهبر اصلاح طلب آن کشورکه همواره مورد حمایت بوش بود استعفا داد.  در حالی که بوش از دموکراسی دفاع می کرد بر اتخاذ سیاست خارجی  محتاطانه در قبال گروه کشورهای تازه  تاکید می کرد. در سایر زمینه های سیاست خارجی،  پرزیدنت بوش نیروهای امریکایی را به پاناما اعزام کرد تا رژیم فاسد ژنرال مانوئل نوریگا را که امنیت کانال  پاناما و زندگی آمریکاییان را در آن ناحیه به خطر انداخته بود سرنگون کنند.  زنرال نوریگا به آمریکا آورده شد تا به اتهام دست داشتن در تجارت مواد مخدر تحت محاکمه قرار گیرد.  بزرگترین آزمون جورج هربرت واکر بوش، حمله صدام حسین، رییس جمهوری عراق به کویت و تهدید به حمله به عربستان سعودی بود.  بوش با تعهد به آزاد سازی کویت توانست پشتیبانی سازمان ملل متحد، ملت آمریکا و کنگره را بدست آورد و 425 هزار سرباز  آمریکایی را به کویت اعزام کرد. 117 هزار نفر از نیروهای ائتلاف نیز به سربازان آمریکایی پیوستند.  پس از هفته ها بمباران و صد ساعت جنگ زمینی ، ارتش یک میلیون نفره عراق شکست خورد.  برغم محبوبیت بی سابقه او که از پیروزی های نظامی و سیاسی ناشی می شد،  بوش نتوانست با  نارضایتی در داخل کشور مقابله کند.  این نارضایتی ها  از اقتصاد متزلزل، افزایش خشونت های شهری و کسری بودجه ریشه می گرفت. در انتخابات سال 1992 جورج هربرت واکر بوش از ویلیام کلینتون دموکرات شکست خورد.  

در سال 1991 بوش در راس ائتلافی بین‌المللی متشکل از برخی از کشورهای غربی - آفریقایی و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس برای آزادی کویت از اشغال عراق وارد عمل شد.شاید انگیزه زنان یا مردانی که در این جنگ پیکار می کردند، انگیزه های اخلاقی بوده باشد، اما انگیزه آنها که در واشنگتن تصمیم می گرفتند و نقشه طرح می کردند در درجه اول کنترل ژئو پلیتیک جهان بود و ارتباطی با اصول اخلاقی و حقوقی نداشت. فرو افکندن دو بمب اتمی در آگوست 1945 بر شهرهای ژاپن و کشتار صدهاهزار انسان غیرنظامی یک عمل شنیع ضد انسانی بود که بازتاباننده نقشه های تهی از احساس امپراتوری آمریکائی بود. این جهنم هستی سوز بود که نطفه جنگ بعدی را نیز، که بلافاصله پس از جنگ جهانی دوم آغاز شد، در برداشت، جنگی که 50 سال بطول انجامید، و جنگ سرد نام گرفت. (مقالات Brain Wilson, Alfred McCoy, Michel Chossudovsky بوضوح نشان می دهند که جنگهای پنتاگون در اسیا در ادامه و اجرای نقشه ها ی امپریالیستی آمریکا بودند ــ هرچند که زیر سرپوش جنگ سرد و علیه شوروی صورت می گرفت.)فروپاشی اتحاد شوروی می توانست به معنای پایان جنگ سرد باشد، ولی آمریکا فورا بهانه های دیگری برای جنگیدن در جهان و تضمین سرکردگی خود پیدا کرد که مورد تایید همپیمانهای سرمایه دارش نیز بود. یک از این بهانه ها «حفاظت از حقوق بین المللی» بود که بهانه جنگ اول علیه عراق بود که بوش پدر در سال 1990 آغاز کرد و مقدمه ای بود برای جنگ دوم خلیج فارس که بوش پسر در سال 2003 آغاز کرد. دست آویز بعدی که نقشه ریزان پنتاگون یافتند «ملاحظات انساندوستانه» نام یافت که در سال 1991 بهانه تجاوز به سومالی و جنگ ناتو با یوگوسلاوی قرار گرفت. جنگ با یوگوسلاوی از بسیاری جها ت الگوی حمله ناتو به لیبی در سال 2011 گشت و چنین بنظر می رسد که برای حمله قریب الوقوع به سوریه نیز همین الگو بکار خواهد رفت. «جنگ جهانی علیه تروریسم» و «حمله پیشگیرانه علیه سلاحهای کشتار انبوه» دست آویز های بیشتری در اختیار تبلیغات گران پنتاگون نهادند. متناسب با افزایش جنگهائی که واشنگتن برپا کرد تعداد بهانه ها نیز افزایش می یافت.  

مهمترین رویداد در دوران بوش پدر مساله تجاوز عراق به کویت و واکنش امریکا در لوای سازمان ملل متحد بود. ایران در آن زمان این تجاوز را محکوم کرد اما در اقدامات سازمان ملل در ارتباط با عراق اعلام بی طرفی کرد. خلع سلاح عراق و ایجاد مناطق امن در شمال و جنوب از جمله دست آوردهای امریکا در مورد عراق بود. بوش پدر برای حفظ موازنه منطقه ای در قبال ایران از ورود امریکاییان به خاک عراق خودداری کرد. او همچنین دستور داد که عراق از هواپیماهای خود بر علیه جنبش شمال بوسیله کردها و جنبش جنوب عراق بوسیله شیعیان استفاده کند. این اقدام موجب کشتار زیادی شد و واکنش های بین المللی فراوانی داشت. بدنبال این امر در شمال و جنوب ایجاد مناطق امن صورت گرفت و عراق از ورود نظامی به این مناطق منع شد.طرح نظم نوین جهانی درست پس از شکست عراق، فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد بود. اصول این نظم از سوی بوش پدر اینگونه اعلام شد: اول تجدید نظر در ساختار نظام اقتصاد بین المللی که البته تنها فرایند این پیشنهاد دور اروگوئه بود که در سال 1955 گات تبدیل به سازمان تجارت جهانی شد. این تغییر بشتر به نفع کشورهای صنعتی بود. دوم تقویت سازمان ملل، سوم جلوگیری از گسترش سلاح های کشتار جمعی، چهارم مبارزه علیه تروریسم بین المللی بود که البته در آن تاریخ تروریسم به معنای سنتی آن مطرح بود. نهایتا مساله حمایت از حقوق بشر و آزادی های اساسی از مولفه های نظم نوین جهانی مطرح شده توسط بوش پدر بود. 

ایران در زمان رژیم پهلوی یکی از نزدیک ترین متحدان آمریکا در جهان محسوب می شد و بین شاه و سیاستمداران آمریکایی (خصوصاً جناح جمهوری خواه) روابط گرم و دوستانه ای برقرار بود وی در اردیبهشت ماه سال 1356 به اصفهان سفر کرد. جرج بوش پدر حدوداً سال 1359 تاریخ به معاونت اول ریاست جمهوری آمریکا و حدوداً سال 1367 به ریاست جمهوری آمریکا رسید و در زمان این سفر یکی از اعضای ارشد حزب جمهوری خواه محسوب می شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۸:۳۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۸:۳۷

جورج هربرت واکر بوش

خلاصه زندگی نامه

 جورج هربرت واکر بوش، چهل و یکمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از حزب جمهوری خواه که در دوران زمامداری ریگان در سمت معاون وی مشغول به فعالیت بود. وی در طول سال‌های 71 تا 73 میلادی در زمان ریاست جمهوری نیکسون سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، و مدیر سازمان سیا در سال‌های 76 و77 بود و قبل از آن در سال‌ های 74 تا 76 میلادی سفیر ایالات متحده در جمهوری خلق چین بود.  

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع