جستجو در مطالب و اشخاص
جواد جهانگیرزاده، فرزند "بوعلی"، در تاریخ 20 مرداد 1345 در محله "بازارباش" شهر "ارومیه" واقع در استان آذربایجان غربی به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی و متوسطه را در زادگاهش گذراند. 15 ساله بود که تنها برادرش "محمد رضا" در روستای دهلاویه سوسنگرد به شهادت رسید. جواد دارای مدرک دکتری رشته جامعه شناسی سیاسی از دانشگاه "علامه طباطبایی" است. او در سال 1365 ازدواج نمود که ثمره این ازدواج دو فرزند است. جهانگیرزاده مسئولیت های سیاسی و سوابق اجرایی مختلفی را در کارنامه خود دارد که برجسته ترین آنها نمایندگی ادوار هفتم، هشتم و نهم مجلس اسلامی است. جهانگیرزاده در انتخابات ریاست جمهوری سال 1392 از علی اکبر ولایتی حمایت کرد. برخی او را از یاران و حامیان نزدیک علی لاریجانی، رئیس مجلس نهم می دانند. 

جهانگیرزاده تحصیلات ابتدایی را از 6 سالگی در دبستان "نادرشاه" سابق در محله "جارچی باشی" "ارومیه" (خیابان "شهید باکری") طی کرد. تحصیلات راهنمایی را در مدرسه "برزگر"("شهید کیمیایی") گذراند که با پیروزی انقلاب اسلامی مصادف شد. سپس دوره متوسطه را در دبیرستان "سیزده آبان" سپری کرد. جهانگیرزاده در سال 1363 و در کنکور سراسری با کسب رتبه 26 کشوری در رشته "پژوهشگری اجتماعی" در دانشگاه تهران پذیرفته شد. ترم نخست تحصیلی را در این شهر گذراند اما از ترم دوم به تبریز منتقل شد. او موفق شد در سالهای بعد مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته "جامعه شناسی" از دانشگاه "شیراز" و مدرک دکتری رشته جامعه شناسی سیاسی را از دانشگاه "علامه طباطبایی(ره)"اخذ کند. 

جواد جهانگیرزاده برای نخستین بار در تاریخ 1 اسفند سال 1382 در انتخابات هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی، شرکت کرد و تواست در مرحله اول با کسب 56363 رای از مجموع 202611 رای (27/81% کل آراء)  به نمایندگی از مردم ارومیه راهی خانه ملت شود. 

نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال 1384 و طی دو مرحله در تاریخ 27 خرداد و 3 تیر همان سال برگزار و در جریان آن محمود احمدی نژاد به عنوان ششمین رئیس جمهور انتخاب شد. جواد جهانگیرزاده در آن تلاطم شدید رقابت های انتخاباتی از حامیان علی لاریجانی بود. لاریجانی در این دوره قویترین گزینه اصولگرایان به شمار می آمد و دوستی جهانگیرزاده و لاریجانی موجب شده بود تا جهانگیرزاده جزو نفرات شاخص ستاد انتخاباتی لاریجانی در ارومیه باشد. 

جهانگیرزاده پس از پایان دوره هفتم مجلس شورای اسلامی، مجددا در انتخابات دوره هشتم که در اسفند ماه سال 1386 برگزار شد شرکت کرد اما موفق نشد در مرحله اول به مجلس راه یابد. اما در مرحله دوم انتخابات که در تاریخ 2 اردیبهشت سال 1387 برگزار شد توانست با کسب 59754 رای از مجموع 135475 رای مأخوذه برای بار دوم بر کرسی نمایندگی تکیه زند. 38 طرح و لایحه توسط جهانگیرزاده در مجلس هشتم امضا شد که برخی از آنها عبارتند از طرح دوفوریتی کاهش روابط با انگلیس در تاریخ 2 آذر ماه 1390، طرح مقابله با توطئه های آمریکا و انگلیس به منظور صیانت از دستاوردهای صلح آمیز هسته ای در تاریخ 26 خرداد سال 1389، طرح افشاء نقض حقوق بشر توسط آمریکا در جهان امروز در تاریخ 1 شهریور سال 1388 و طرح الزام دولت به حمایت همه جانبه از مردم مظلوم فلسطین در تاریخ 10 دی ماه سال 1387 اشاره کرد. 

بعد از شکست سنگین اصولگرایان در انتخابات دور نهم و پیروزی محمود احمدی نژاد، جهانگیرزاده بعد از حدود سه سال و اندی انتقاد های شدید از دولت نهم، در حالی که زمزمه حمایت وی از لاریجانی یا قالیباف در انتخابات شنیده می شد، با انصراف هردو از کاندیداتوری چند ماه مانده به انتخابات، به سمت دولت آمده و به حمایت قاطع از احمدی نژاد پرداخت به طوری که سخنران ویژه مراسم احمدی نژاد در استان شد. بعد از پیروزی احمدی نژاد در انتخابات دهم، برخی شنیده ها خبر از رایزنی ها برای تصدی پست استانداری آذربایجان غربی توسط جهانگیرزاده داشت و او یکی از گزینه های مطرح و اصلی برای تصدی این پست بود. 

جواد جهانگیر زاده پس از پایان دوره هشتم مجلس شورای اسلامی، به عنوان کاندیدای دوره نهم از حوزه انتخابیه ارومیه شرکت کرد، و توانست در انتخابات 12 اسفند سال 1390، با کسب 108133 رای از مجموع 390279 رای مأخوذه، در مرحله اول یک کرسی از 290 کرسی مجلس را از آن خود کند، وی پس از آغاز کار مجلس به عضویت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خانه ملت درآمد.وی در این دوره تعدادی طرح و لایحه را امضا کرد که برخی از آنها عبارتند از:- طرح حذف آب بهای محصولات استراتژیک کشاورزی- طرح اصلاح برخی از قوانین در راستای حمایت از تولید ملی- طرح تسهیل تسویه بدهی ارزی واحدهای تولیدی به حساب ذخیره ارزی- طرح ایجاد حساب ویژه حمایت از تولید ملی- طرح تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی- طرح احتساب سابقه تدریس معلمان حق التدریس استخدامی در آموزش و پرورشو ... عضویت در فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت جهانگیرزاده همچنین یکی از اعضای فراکسیون رهروان ولایت مجلس نهم است که درست چند روزی پیش از آغاز بکار رسمی مجلس نهم اعلام موجودیت کرد. این فراکسیون با عضویت قریب به 150 نمایندهٔ مجلس در آن توانست تمام 12 کرسی هیئت رئیسه مجلس را تصاحب کند و ریاست مجلس نهم را نیز به علی لاریجانی واگذار نمود. همچنین روسای کمیسیون‌های امنیت، صنایع و معادن، بهداشت و درمان، برنامه و بودجه، قضایی و حقوقی، کشاورزی و منابع طبیعی، اصل 90 و اجتماعی نیز در اختیار اعضای این کمیسیون قرار گرفت. این گروه به دلیل گرایش‌های سیاسی معتدل‌تر خود، از جمله حامیان دولت یازدهم در مجلس نهم بودند بطوری که تلاش آنها در جریان رای اعتماد کابینه پیشنهادی روحانی کاملا مشهود بود. نماینده معین سلماس در مجلس نهم پس از آنکه علی اکبر آقایی نماینده مردم سلماس در مجلس نهم شورای اسلامی در تاریخ 20 فروردین ماه سال 1394 بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت، جواد جهانگیرزاده از سوی مجمع نمایندگان آذربایجان غربی، برای رسیدگی به امور باقی مانده و مسائل این شهرستان به عنوان نماینده "معین سلماس" انتخاب شد. جهانگیرزاده روز جمعه 18 اردیبهشت ماه سال 1394 پیش از خطبه های نماز جمعه شهر سلماس سخنرانی کرد و پس از معرفی رسمی اش توسط حجت الاسلام موسوی امام جمعه وقت سلماس با حضور در دفتر ارتباطات مردمی مرحوم آقایی عهده دار امورات نمایندگی این شهرستان شد. 

طرح سؤال از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور دولت دهم، در 19 مهر ماه 1391 با امضای 102 نماینده مجلس نهم به هیأت رئیسه مجلس تقدیم و پس از آن به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع داده شد؛ این طرح در جلسه علنی 14 آبان ماه 1391 مجلس شورای اسلامی با 76 امضای نمایندگان از جمله امضای جواد جهانگیرزاده توسط هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شد.نابسامانی بازار ارز، علت استفاده از ارز خارجی برای واردات خودرو و افزایش واردات گندم به عنوان موضوع سؤال نمایندگان از رئیس جمهور مطرح شد.این دومین بار بود که طی یک سال گذشته نمایندگان مجلس طرح سؤال از محمود احمدی‌ نژاد را در دستور کار خود قرار دادند؛ نخستین بار طرح سؤال از رئیس ‌جمهور پس از حدود یک‌سال و نیم پیگیری از سوی برخی نمایندگان و در صدر آنان علی مطهری، 5 تیرماه 1390 با 100 امضا تقدیم هیات رئیسه شد اما پس از کشمکش‌های فراوان، حدود 5 ماه بعد، یعنی 30 آذر ماه 1390، هیات رئیسه مجلس اعلام کرد که طرح سؤال از احمدی ‌نژاد با 79 امضا دریافت و به کمیسیون‌های مربوطه ارسال شده است. در نهایت، محمود احمدی ‌نژاد روز چهارشنبه 24 اسفند ماه 1390 برای نخستین ‌بار در تاریخ جمهوری اسلامی، رئیس ‌جمهور برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان در جلسه علنی مجلس حاضر شد. لغو طرح سؤال از رئیس جمهوردر جریان اجرای طرح دومین سؤال از احمدی نژاد، 1 آذر ماه 1391، رهبر معظم انقلاب در جمع بسیجیان و فعالان طرح صالحین، طرح سؤال از رئیس جمهور و سایر مسؤلان اجرایی را نشان دهنده احساس مسؤلیت نمایندگان ملت در قبال مسائل کشور دانستند و افزودند: «مسئولان اجرایی نیز با اعتماد به نفس و شجاعت برای توضیح و پاسخ اعلام آمادگی کرده اند. اقدام قوه مقننه در عمل به وظیفه و نیز اعتقاد قوه مجریه به صحت و صداقت اقدامات خود، امتحان خوبی برای دو قوه بود اما معتقدم این حرکت تا همین جا کافی است و دیگر ادامه نیابد. مردم هم با بصیرتند و تشخیص می دهند که ادامه این کار، همان چیزی است که دشمن می خواهد.»پس از آن علی لاریجانی، رئیس وقت مجلس در 12 آذر ماه 1391، در نطق پیش از دستور خود با بیان اینکه مجلس سیر حرکت قوای دیگر و نظارت بر آنها را بر عهده دارد تصریح کرد: «در این راه حق سوال و استیضاح به مجلس داده شده و این امر جزء حقوق ذاتی مجلس است. در سوال اخیر برخی نمایندگان از رئیس جمهور نیز مجلس به تکلیف خود عمل کرد و همانگونه که ملاحظه نمودید رهبر معظم انقلاب این اقدام مجلس تحسین نمودند که به وظیفه خود عمل نمود اما ادامه آن را مفید ندانستند.» 

خرداد سال 1392 و در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، جواد جهانگیرزاده از جمله نمایندگانی بود که در جریان سفر علی اکبر ولایتی، به استان آذربایجان غربی و شهرستان اروميه با ایراد سخنرانی در مسجد سردار ارومیه به صراحت از کاندیداتوری وی حمایت کرد. جواد جهانگیرزاده در سخنان خود که پیش از آغاز سخنرانی ولایتی در مسجد سردار ارومیه انجام شد با بیان اینکه ایشان در همه دورانهای پیش از انقلاب در مسئولیتهای محوله درخشیده اند، گفت: «دکتر ولایتی مشاور امین رهبر انقلاب است و اگر سکان مدیریت کشور را عهده دار شود می تواند از همه ظرفیت ها استفاده کند... ...می خواهیم سکان اجرایی کشور را تحویل مردی بزرگ دهیم که برای حل گره های بزرگ، مردانه حضور داشته و به وظیفه خود عمل کرده و در مسیر خدمت به مردم و انقلاب، مسئولیتهای استراتژیکی را بر عهده داشته است.» پیش از آن طی ماههای باقی مانده تا انتخابات زمزمه هایی از گرایش جهانگیرزاده به حمایت از قالیباف نیز به گوش می رسید و حتی شنیده شده بود وی به برخی از دوستان و نزدیکانش مأموریت داده تا در برنامه های ستاد قالیباف در ارومیه حضور مستمر داشته باشند. سفرهای تبلیغی جهانگیرزاده در حمایت از ولایتی 20 خرداد ماه سال 1392، سید رسول حسینی رئیس ستاد انتخاباتی علی‌اکبر ولایتی در استان گلستان در گفتگو با خبرگزاری فارس از سفر تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله جواد جهانگیرزاده به استان گلستان در ساعات پایانی همان روز برای اعلام حمایت از ولایتی خبر داد. جهانگیرزاده ساعت 21 بیستم خردادماه در همایش بزرگ یاوران ولایت که توسط جامعه اسلامی مهندسین استان گلستان برگزار شده بود به ایراد سخنرانی پرداخت. 

21 مرداد سال 1392، قریب یک هفته بعد از آنکه حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب مردم در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری کابینه خود را جهت اخذ رای اعتماد به مجلس نهم معرفی کرد، بررسی برنامه و صلاحیت وزیران پیشنهادی با حضور رئیس جمهور و وزیران پیشنهادی وی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد. براساس روال آیین نامه مجلس نمایندگان موافق و مخالف کلیات کابینه یازدهم طبق قرعه کشی انجام شده، در جلسه صبح پشت تریبون مجلس رفتند و به بیان دلایل خود در حمایت یا مخالفت با 18 گزینه حسن روحانی برای ریاست وزارتخانه‌ها پرداختند. دفاع تمام قد جهانگیرزاده از دولت یازدهم جواد جهانگیرزاده نماینده مردم ارومیه در مجلس نهم که پیش از این یکی از حامیان دولت دهم به شمار می آمد، در جلسه علنی عصر همان روز مجلس و در جریان رأی اعتماد به کابینه یازدهم طی سخنانی با چرخشی باور نکردنی از وزیران معرفی شده کابینه یازدهم بصورت تمام قد دفاع کرد. جهانگیرزاده یکی از هفت نماینده مجلس بود که دکتر روحانی بخشی از وقت خود را در اختیار آنها قرار داد تا از کلیت کابینه یازدهم دفاع کرده و به انتقادات و اشکالات وارده از سوی نمایندگان مخالف پاسخ گوید. سخنان و اظهارات وی در دفاع از دولت جدید و شخص دکتر روحانی رئیس جمهور به حدی پررنگ و با آب و تاب بود که حتی نمایندگان حامی دولت را نیز تحت تأثیر قرار داد. جواد جهانگیرزاده در جلسه علنی عصر امروز مجلس به عنوان نماینده حامی دولت طی سخنانی در دفاع از برنامه‌ها و کابینه پیشنهادی حجت‌الاسلام روحانی، اظهار داشت: نمایندگان مخالف بیشتر راجع به سن بحث کردند در حالی که از آنها می‌خواهم دوره 9 گانه مجلس را در زمینه سن مقایسه کنند، چرا که هر دوره که مجلس جدید شروع می‌شود، میانگین سنی نمایندگان هم افزایش می‌یابد. بنابراین اگر افزایش میانگین سنی مسئله بدی است، چرا در مجلس این اتفاق می‌افتد و اگر برای مجلس مناسب است، چرا برای دولت بد باشد... هیچ کجای قانون به رئیس جمهور تکلیف نکرده که در یک محدوده سنی وزیر انتخاب کند...» جهانگیرزاده با اشاره به سخنان برخی مخالفان گفت: «برخی می‌گویند که کابینه پیشنهادی شرکت سهامی است، اما سوال من این است که اگر آقای روحانی رحمانی فضلی را به عنوان یک اصولگرا معرفی نمی‌کرد و یا اگر پورمحمدی را انتخاب نمی‌کرد نمی‌گفتید که وی انحصاری عمل کرده؛ حالا که از نیروهای مختلف برای کابینه استفاده کرده، برخی می‌گویند شرکت سهامی است. رئیس جمهور باید چه رفتاری را بروز می‌داد که می‌گفتید رفتار وی درست است...» 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی 14 بهمن ماه 1393، یک فوریت طرح "الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای" را مورد بررسی قرار داده و با رأی بالایی به تصویب رساندند. جواد جهانگیر زاده یکی از 255 نماینده مجلس نهم بود که این طرح را امضا کرد.این طرح یک فوریتی در جهت حمایت از تیم مذاکره کننده و در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری و در پاسخ به ضرب العجل امریکایی ها مبنی بر تحمیل خواسته های نامشروع آنها به تیم مذاکره کننده هسته ای به مجلس ارائه شد. بر اساس این طرح در صورت تصویب تحریم جدید از سوی امریکا، توافق نامه ژنو لغو و اقدامات ایران در راستای فناوری هسته ای به نقطه قبل از این توافقنامه باز خواهد گشت.کلیات طرح "الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای" در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در 31 خرداد ماه 1394 با رأی بالایی از سوی نمایندگان به تصویب رسید؛ پس از آن جزئیات این طرح در جلسه علنی 2 تیر ماه مورد بررسی قرار گرفت و با 213 رای موافق، 10 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 244 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رسید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۷:۲۰

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۷:۲۲

جواد جهانگیرزاده

خلاصه زندگی نامه

 جواد جهانگیرزاده، از رجال سیاسی اصولگرا که نمایندگی مردم ارومیه در ادوار هفتم، هشتم و نهم مجلس اسلامی در کارنامه سیاسی وی دیده می شود. وی در مجلس نهم از اعضای فراکسیون رهروان ولایت بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع