جستجو در مطالب و اشخاص
جهانبخش محبی نیا در سال 1341 در شهرستان "شاهین دژ" از توابع استان "آذربایجان غربی" متولد شد. وی دارای مدرک دکتری در رشته علوم سیاسی است. از اوايل دهه 70، محبی نیا رياست موسسه مطالعات غرب كشور را عهده دار شد و از خرداد سال 1376 در ادوار پنجم، ششم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مردم شهرستان های "تکاب، شاهین دژ و میاندوآب" در خانه ملت حضور یافت. عضویت در هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در دوره های هفتم و هشتم، ریاست دانشگاه فرهنگیان ایران و جانشین معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی از دیگر سوابق وی به شمار می آیند. اردیبهشت سال 1395، محبی نیا توانست پس از راهیابی به مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، با کسب 61 هزار و 150 رای به نمایندگی از مردم "میاندوآب، تکاب و شاهین دژ" راهی مجلس دهم شود. 

- جانشینی معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی - ریاست دانشگاه فرهنگیان - نماینده مردم تکاب، شاهین دژ و میاندوآب از توابع استان آذربایجان غربی در ادوار پنجم، ششم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی - عضویت در هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادوار هفتم و هشتم - نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین دژ در مجلس دهم شورای اسلامی  

مجلس پنجمجهانبخش محبی نیا در تاریخ 2 خرداد ماه 1376 در مرحله میان دوره ای دوم با اتخاذ 42.5 درصد آراء و کسب 75484 رای از مجموع 177295 رای به نمایندگی از مردم میاندوآب از توابع استان آذربایجان غربی وارد پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی شد. مجلس ششممحبی نیا در تاریخ 16 اردیبهشت ماه 1376 با کسب 50593 رای از مجموع 144561 رای در مرحله دوم انتخابات به عنوان نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب واقع در استان آذربایجان غربی به مجلس ششم راه یافت. مجلس هفتمجهانبخش محبی نیا در تاریخ 1 اسفند ماه 1382 در مرحله اول انتخابات با اتخاذ 29.10 درصد آراء و کسب 45.221 رای از مجموع 155.375 رای، برای سومین بار وارد خانه ملت شد و نمایندگی مردم شاهین دژ، تکاب و میاندوآب از توابع استان آذربایجان غربی را بر عهده گرفت. مجلس هشتمجهانبخش محبی نیا برای چهارمین بار در تاریخ 24 اسفند ماه 1386 به مجلس راه یافت و با کسب 54.007 رای از مجموع 168.602 رای نمایندگی مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب واقع در استان آذربایجان غربی را بر عهده گرفت. در این دوره 40 طرح و لایحه توسط وی به امضا رسید که برخی از آنها عبارتند از:- طرح تعیین تکلیف دوره های آموزش تربیت بهورز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی- طرح الزام دولت به پیگیری حقوق قربانیان ایرانی اقدامات تروریستی در محاکم داخلی و بین المللی- طرح تأسیس سازمان ملی استاندارد ایران- طرح ادغام صندوق بازنشستگی کارکنان وزارت جهاد کشاورزی در صندوق بازنشستگی کشوری- طرح ارتقای کیفی تولید خودرو داخلی- طرح افزایش توان اعتباری بانک ها و حمایت از تولید- طرح الزام دولت به تجدیدنظر در روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای حامی تروریسم- و ... 

محمود احمدی نژاد در دهمین انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 به عنوان رئیس دولت دهم انتخاب شد. او در 28 مرداد سال 1388، در نامه ای به "علی لاریجانی"، رئیس وقت مجلس شورای اسلامی وزیران پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد. 9 شهریور سال 1388 در جلسه بررسی صلاحیت منوچهر متکی وزیر پیشنهادی امور خارجه، جهانبخش محبی نیا در مخالفت با این گزینه پیشنهادی اظهار داشت: «انتخاب وزیر امور خارجه یکی از مسئولیت های سنگین، اساسی و بنیادین مجلس شورای اسلامی است... در برنامه آقای متکی آمده است بحران های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان متوجه مناسبات در روابط بین الملل است که اگر از بخشی از مفاهیم و جملاتی که در این برنامه آمده بگذریم استفاده از برخی واژه ها جای تعجب دارد. آقای متکی در برنامه پیشنهادی خود برای حل اختلافات میان برخی کشورها از واژه "مساعی جمیله" استفاده کرده است که من به عنوان یک دانشگاهی و فرد مطلع متوجه معنای آن نمی شوم.» وی در ادامه افزود: «شخصیت آقای متکی برای من قابل احترام است و وی انسان پاکدامن و متدینی است اما امروز در مقابل مردم و نمایندگان مجلس با نگاهی به هویت دیپلماسی خارجی باید دید آیا از عملکرد وزارت خارجه راضی هستید؟ آیا گفتمان قابل دفاع در عرصه دیپلماتیک که معلول کار کارشناسی باشد را شاهد هستیم؟ یا عزت و اقتدار ما متوجه ساختارهای انقلاب اسلامی، امام راحل و رهبری است.» نماینده وقت مردم میاندوآب در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: «آقای متکی گفته است میان سیاست، اقتصاد و فرهنگ را پیوند خواهم داد تا ظرفیت های کشور در عرصه داخلی و خارجی شکوفا شود و در سایه هیبت دیپلماتیک شکوفایی اقتصاد ملی را ببینیم.» 12 شهریور سال 1388، سرانجام نمایندگان ملت با منوچهر متکی با 173 رای موافق، 79 رای مخالف و 34 رای ممتنع، به عنوان وزیر امور خاجه موافقت کردند. 

پس از حوادث انتخابات سال 1388 و دستگیری افراد آشوبگر، حدود 175 نماینده مجلس هشتم شورای اسلامی از جمله جهانبخش محبی نیا، در تاریخ 26 اردیبهشت ماه 1389 در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس دستگاه قضایی ضمن اعتراض و اظهار شگفتی از احضار و محاکمه مدیران رسانه‌های انقلابی به دلیل شکایت سران فتنه، خواستار تسریع در محاکمه سران فتنه و رسیدگی به شکایات ملت ایران از آنان شدند. نمایندگان در این نامه برخورد با رسانه های انقلابی را باعث تنفس مصنوعی جریان فتنه خواندند.در پی صدور این نامه سرگشاده برخی افراد، جریانات سیاسی و رسانه‌ها با تشکیک در امضای 175 نماینده ملت، مدعی جعل برخی از این امضاء‌ها شدند از این رو برای تنویر افکار عمومی در تاریخ 24 خرداد سال 1389، اسامی تمامی نمایندگان امضاء کننده این نامه منتشرشد. 

یکی از اقداماتی که در سال 1389 از سوی عبدالله جاسبی و با هدایت "هیئت مؤسس دانشگاه آزاد" دنبال شد، "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. وقف اموال دانشگاه آزاد از سوی مسئولان این دانشگاه به طرق مختلف پیگیری شد؛ یکی از این طرق، مجلس شورای اسلامی و البته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بود.پس از "تصویب اساسنامه جدید دانشگاه آزاد" از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در فروردین سال 1389 که باعث به نتیجه نرسیدن تلاش‌های هیئت موسس این دانشگاه برای "وقف اموال دانشگاه آزاد" شد، در مورخ 29 اردیبهشت‌ماه 1389 مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح وقف اموال دانشگاه آزاد، تحت عنوان "طرح اجازه وقف اموال در اختیار مؤسسات غیردولتی و غیرانتفاعی" را با 129 رأی موافق، 69 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس، به تصویب رساند. پس از این اقدام دانشگاه آزاد که با همکاری برخی نمایندگان خانه ملت صورت گرفت، نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و کارشناسان مسائل فرهنگی و آموزشی، به این اقدام تعدادی از نمایندگان اعتراض کردند. با وجود این اعتراضات، در جلسه علنی روز یکشنبه (30 خرداد 1389) ضمن نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وقف اموال دانشگاه آزاد تصویب شد. براین اساس، خانه‌ ملتی‌ها مصوب کردند وقف اموال مراکز آموزش عالی و غیردولتی، غیرانتفاعی و سایر موسسات غیردولتی غیرآموزشی که هیئت موسس یا هیئت امنای آنها حق تصرف مالکانه نسبت به آن را دارند و تا تاریخ تصویب این قانون صیغه وقف آن جاری شده است و یا در آن جاری شود معتبر است که در حقیقت همان تأیید "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود.پس از تصویب این طرح، در اول تیر ماه 1389، موجی از اعتراضات گسترده نمایندگان و اعضای شورای مرکزی اتحادیه‌‌های دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های تهران و برخی شهرستان‌ها در مقابل مجلس شورای اسلامی شکل گرفت. محبی نیا از طراحان طرح نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگیدر روند تصویب طرح وقف دانشگاه آزاد، یاران "عبدالله جاسبی" چند طرح را برای عبور از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و حمایت از وقف دانشگاه آزاد در مجلس مطرح کردند که یکی از آنها طرح "نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی" بود و جهانبخش محبی نیا از طراحان این طرح بود. 

جهانبخش محبی نیا با شرکت در انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی توانست در مرحله دوم این انتخابات در 10 اردیبهشت ماه 1395، با کسب 61150 رأی به نمایندگی از مردم شهرستان های "میاندوآب، تکاب و شاهین دژ" از توابع استان "آذربایجان غربی" برای پنجمین بار به خانه ملت راه یابد. او در این دوره به عنوان کاندیدای مورد حمایت جبهه اصولگرایان وارد عرصه انتخابات شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۴:۵۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۴:۵۸

جهانبخش محبی نیا

خلاصه زندگی نامه

 جهانبخش محبی نیا، نماینده اصولگرای مردم شهرستان های "تکاب، شاهین دژ و میاندوآب" از توابع استان "آذربایجان غربی" در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که پیشتر سابقه حضور در ادوار پنجم، ششم، هفتم و هشتم مجلس را در کارنامه پارلمانی خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع