جستجو در مطالب و اشخاص
جمشید جعفرپور در اردیبهشت سال 1342 در شهر "لار" واقع در استان "فارس" و در خانواده ای مذهبی متولد شد. وی پس از دریافت درجه دکترای تخصصی فقه و مبانی حقوق اسلامی از دانشگاه تهران، به عنوان عضو هیات علمی گروه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تربیت معلم به تدریس دروس فقه، حقوق مدنی، حقوق جزا و... پرداخت. همزمان با ورود به دوره دکتری، از سال 1370 به عنوان کارشناس در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی مشغول به فعالیت شد و به تدریج مسئولیت ها و سمت های مهمی را از جمله عضویت در کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضویت در شورای تخصصی نقشه مهندسی فرهنگی کشور، ریاست کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی و معاونت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی را عهده دار گردید. 12 اسفند سال 1390، وی برای نخستین بار در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و موفق شد به عنوان نماینده مردم "لارستان، خنج و گراش" راهی خانه ملت شود. وی پس از ورود به مجلس به عضویت کمیسیون فرهنگی مجلس درآمد و به عنوان نماینده کمیسیون فرهنگی در کمیسیون اصل نود به فعالیت پرداخت. پس از پایان دوره نهم، جعفرپور با شرکت در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی توانست مجددا به نمایندگی از مردم "لارستان، خنج و گراش" به بهارستان راه یابد. 

جعفرپور، دوران دبستان را در مدرسه عطائی، راهنمایی را در امیرکبیر و متوسطه را در رشته ریاضی و فیزیک دبیرستان شهید غریبی لار گذراند. پس از آن به مدت یک سال مربی تربیتی در چند مدرسه لار بود و در تابستان سال 1361 به جبهه رفت که در تابستان همان سال به افتخار جانبازی نائل آمد. از سال 1361 تا 1365 دوره کارشناسی خود را در مدرسه عالی شهید مطهری در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی طی کرد و با قبولی در آزمون ورودی کارشناسی ارشد، در رشته فقه و حقوق مدرسه عالی شهید مطهری ادامه تحصیل داد. پس از آن در کنکور دکتری رشته فقه و حقوق اسلامی دانشگاه تهران با کسب رتبه 1 پذیرفته و تا سال 1375 موفق به اخذ دکتری شد. 

- عضویت در هیأت علمی رسمی قطعی دانشگاه (1376) - دانشیار پایه 21 گروه حقوق و علوم سیاسی - مدرس مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری رشته های حقوق،فقه، مطالعات زنان - راهنما و مشاوره ده ها پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری رشته های فقه و حقوق - تألیف کتاب "طلاق بدرخواست زن، طلاق بدرخواست مرد " 

- ریاست کمیته فرهنگ عمومی کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی - ریاست کمیسیون تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی - ریاست کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی - تصدی معاونت امور کمیسیون ها و تدوین سیاست دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی - عضویت در هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی ، نقد و مناظره - عضویت در شورای راهبری نظام آموزش و پرورش - عضویت در شورای تخصصی تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور - عضویت در شورای تخصصی مهندسی فرهنگی - عضویت در شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی - ریاست هیات مدیره بنیاد باز شناسی لارستان کهن - عضویت در شورای راهبردی توسعه لارستان بزرگ - مشارکت فعال در برگزاری همایش بین المللی لارشناسی سوابق انقلابی - حضور در مجالس مذهبی و انقلابی ضد رژیم ستمشاهی قبل از پیروزی انقلاب - مسئولیت اتحادیه انجمنهای اسلامی دانش آموزان شهرستان لار - همکاری با بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی لار در سال‌های 1358-1360 - افتخار حضور داوطلبانه در جبهه ها بمدت 10 ماه - شرکت در عملیات‌های متعدد درون مرزی و برون مرزی دوران دفاع مقدس (عملیات رمضان، کربلای 4 ، کربلای 5، والفجر 8، فتح 1،...) 

جمشید جعفر پور برای نخستین بار در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 12 اسفند سال 1390، توانست از سوی مردم "لارستان، خنج و گراش" با کسب 55848 رای، به خانه ملت راه یابد و با عضویت در کمیسیون های "فرهنگی" و "اصل 90 قانون اساسی مجلس" در این دوره مشغول فعالیت شود. از جمله طرحها و لوایح امضا شده توسط وی می توان به طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران، طرح استانی شدن حوزه های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره کرد. 

در پی اظهارات آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی از خبرنگاران، نویسندگان، دانشجویان و طلاب اصلاح طلب در ساختمان مجمع تشخیص مصلحت نظام در تاریخ 8 اردیبهشت 1392، مبنی براینکه ما با اسرائیل سرجنگ نداریم، 150 نفر از نمایندگان مجلس نهم شورای اسلامی از جمله جمشید جعفرپور، در اعتراض به این اظهارات، بیانیه ای را در 4 بند، صادر کردند. بخشی از این بیانیه به شرح زیر است: «...ما نمایندگان مجلس ضمن تذکراتی چند از وی [آیت الله هاشمی رفسنجانی] می خواهیم که به اندیشه های امام و حضرت آیت الله خامنه ای بازگردد و به جای آن فاصله خود را از کسانی که دل در گروه انقلاب ندارند و تلاش می کنند انقلاب اسلامی را از مبانی خود تهی گردانند حفظ نمایند. این ساده اندیشی که ما اعلام کنیم با اسرائیل سر جنگ نداریم و اگر کشورهای عربی با اسرائیل جنگیدند ما از آرمانهای آنها حمایت خواهیم کرد. امام بزرگوار و رهبر عزیز همه تلاش خود را به کار بردند تا مسئله فلسطین را یک مسئله اسلامی نمایند و از حصار عربیت خارج نمایند. اگر امروز ظهور گروه هایی مانند حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی را شاهد هستیم که پوزه اسرائیل را با همه مظلومیت و نابرابری به خاک مالیده اند نتیجه همین تفکر امام است. اگر ما با اسرائیل سر جنگ نداشته باشیم تا انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی باشد اسرائیل با ما سر جنگ خواهد داشت و نباید فراموش کنیم که امام خمینی محو اسرائیل را از آرمانهای انقلاب اسلامی قرار داده است...» 

23 خرداد سال 1392 و در آستانه انتخابات یازدهم ریاست جمهوری، جمشید جعفرپور طی انتشار پیامی در پایگاه شخصی و اطلاع رسانی خویش، از نامزدهای اصولگرا خواست با در نظر گرفتن واقعیت میدان به نفع نامزد اصولگرایی که برابر نظرسنجی ها بیشترین اقبال را دارد اقدام نمایند. متن پیام جعفر پور به شرح زیر است: «انتخابات ریاست جمهوری در 24 خرداد از دو منظر حائز اهمیت است: اول از نظر مشارکت گسترده مردم که منجر به ارتقای امنیت ملی و برداشتن تهدید های نظامی و اقتصادی از کشور خواهد بود. دوم از لحاظ فرد منتخبی که بتواند پاسدار آرمانها و ارزشهای اصیل انقلاب اسلامی و در خط امام راحل و رهبری باشد. با بررسی تغییرات به وجود آمده در آرایش نامزدهای انتخاباتی و عزم جزم طرفداران اصلاحات و سازندگی برای پیروزی در این انتخابات، که حتی منجر به حذف نامزد اصلاح طلبان گردید، لازم است جناح اصولگرا نیز به صورت متحد در روز انتخابات در صحنه حاضر گردد و به گونه ای نباشد که جریان مخالف از تفرقه بین اصولگرایان بهره برداری نماید. لذا بر نامزدهای اصولگرایی است که با لحاظ واقعیت میدان، به نفع نامزد اصولگرایی که برابر نظر سنجی های معتبر و قابل اتکا از بیشترین اقبال برخوردار است اقدام نموده و با از خود گذشتگی، تعهد خود را به اصولگرایی و ارزش های انقلابی در عمل نشان دهند. جمشید جعفرپور           نماینده مردم لارستان، خنج و گراش در مجلس شورای اسلامی» 

استعفا در اعتراض به انتساب استاندار اصلاح طلب فارس 21 تیر ماه سال 1394، با قوت گرفتن انتخاب سید محمدعلی افشانی به عنوان استاندار فارس، 18 تن از نمایندگان این استان از جمله جمشید جعفرپور، در اعتراض به انتخاب استاندار جدید استان خود با تقدیم استعفای خود به هیأت رئیسه، به صورت دسته جمعی صحن علنی مجلس را ترک و تهدید کردند چنانچه ظرف مدت کوتاهی مشکل انتخاب استاندار فارس حل نشود در جلسات مجلس حضور پیدا نکرده و متن استعفای خود از نمایندگی مجلس را تقدیم هیات رئیسه خواهند کرد. آنها همزمان با این اقدام خواستار استیضاح عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر وقت کشور شدند. سید محمدعلی افشانی، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش در دولت اصلاحات و معاون عمرانی اسبق استانداری خوزستان از چهر های اطلاح طلب شناخته می شد که به عنوان استاندار جدید فارس منصوب شده بود. افشانی در ابتدای دولت روحانی به عنوان گزینه استانداری خوزستان مطرح بود اما به دلایلی این اتفاق نیفتاد. مجمع نمایندگان استان فارس مدعی شده بود که در ارتباط با انتخاب استاندار فارس هیچ مشورتی با نمایندگان صورت نگرفته و علی‌رغم ارائه گزینه‌های پیشنهادی برای انتخاب استاندار به وزیر کشور، استاندار فارس از این میان انتخاب نشده و وزیر کشور فردی را به این سمت برگزیده که هیچ آشنایی با این استان ندارد. این استعفا که از ابتدا مشخص بود نمایشی است با اعتراض مردم و حامیان دولت همراه شده و موجب شد تعدادی از نمایندگان استان فارس در تاریخ 25 تیر ماه همان سال به صحن مجلس بازگردند. پس از آن در 27 تیر، آیت‌الله ایمانی نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز و آیت‌الله دستغیب تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی (ع)، در نامه مشترک به اعضای مجمع نمایندگان استان فارس، ضمن تشکر از تلاشهای نمایندگان استان، خواستار عدم پیگیری استیضاح وزیر با توجه به قرار داشتن در سال همدلی و همزبانی شدند. 29 تیر همان سال، جمشید جعفرپور در گفتگو با خبرنگار "مهر"، درباره سرانجام موضوع استعفای دسته ‌جمعی نمایندگان استان فارس در اعتراض به انتصاب استاندار جدید و نیز پیگیری استیضاح وزیر کشور، اظهار داشت: «با توجه به نامه اخیر حضرت آیت‌الله ایمانی نماینده ولی‌فقیه در استان به نمایندگان و توصیه‌هایی که درباره عدم استیضاح وزیر داشته‌اند، مشغول بررسی موضوع هستیم، اما هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم. در هر صورت بررسی موضوع با محوریت توصیه‌های دلسوزانه نماینده ولی فقیه و نیز مصلحت استان انجام خواهد شد و بر این اساس، به تصمیم مناسبی خواهیم رسید.» امضای طرح استیضاح وزیر کشور با قوت گرفتن معرفی سید محمد علی افشانی به عنوان استاندار جدید فارس و درپی آن مخالف نمایندگان فارس با این موضوع و استعفای گروهی، دولت به خواست نمایندگان زیاده خواه فارس توجهی نکرد و دخالت نمایندگان در عزل و نصب مدیران را غیر قانونی دانست و با اقتدار گزینه مورد نظر خود را معرفی کرد.  با معرفی استاندار فارس به نظر می رسید نمایندگان از موضع خود دست بردارند اما آنها بیکار ننشسته و طرح استیضاح عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور وقت را با 50 امضا تقدیم هیأت رئیسه مجلس کردند. 

امضای طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی 14 بهمن ماه 1393، یک فوریت طرح "الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای" را مورد بررسی قرار داده و با رأی بالایی به تصویب رساندند. جمشید جعفرپور یکی از 255 نماینده مجلس نهم بود که این طرح را امضا کرد.این طرح یک فوریتی در جهت حمایت از تیم مذاکره کننده و در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری و در پاسخ به ضرب العجل امریکایی ها مبنی بر تحمیل خواسته های نامشروع آنها به تیم مذاکره کننده هسته ای به مجلس ارائه شد. بر اساس این طرح در صورت تصویب تحریم جدید از سوی امریکا، توافق نامه ژنو لغو و اقدامات ایران در راستای فناوری هسته ای به نقطه قبل از این توافقنامه باز خواهد گشت. ارزیابی مثبت از تفاهم هسته ای لوزان 13 فروردین سال 1394 در پی تفاهم هسته‌ای صورت گرفته در لوزان در ادامه روند مذاکرات ایران و گروه 1+5، بازتاب‌های متنوع و بسیاری در سطح رسانه و شبکه‌های اجتماعی و محافل مختلف مطرح و تحلیل‌های گوناگونی ارائه شد. اواخر فروردین همان سال، جمشید جعفرپور در یادداشت کوتاهی در پاسخ به سوال پایگاه اطلاع رسانی آفتاب لارستان مبنی بر اینکه "تحلیل شما از تفاهم نامه هسته ای ایران و کشورهای 1+5 چیست و نقش توافق نهایی را در توسعه منطقه لارستان چقدر ارزیابی می کنید؟" نوشت: «تفاهم نامه هسته ای منعقده بین ایران و كشورهای 1+5 به صورت كلی و اصولی حركتی مثبت و قابل تقدیر از آن جهت می باشد كه پاسخ عملی است به تبلیغات دروغین و پرحجم دشمنان ایران مبنی بر اینكه نظام جمهوری اسلامی یك نظام ناهماهنگ با هنجارهای بین المللی و ایران یك كشور ستیزه جو و دردسرساز در جهان می باشد. از دیگر سو امید است این تفاهم نامه منجر به نگاشت متنی شود كه ضمن حفظ و حراست از دستاوردهای صلح آمیز هسته ای كشور، كه با مجاهدت دانشمندان جوان ایرانی و حمایتهای بی دریغ رهبری و ملت حاصل شده، موجب برطرف شدن تضییقاتی شود كه در سه سال اخیر در اقتصاد و كسب و كار كشور تاثیر سوء گذاشته و ملت ایران را در صحنه اقتصادی از آنچه حق و ظرفیت اوست بازداشته است. مهمترین نكته درخصوص بیانیه (ضمن حمایت از تیم مذاكره كننده) دست یابی به معانی شفاف و خالی از ابهام در احقاق حق ایران برای هرگونه فعالیت تحقیقی و توسعه ای و نه ویترینی در فن آوری های هسته ای صلح آمیز می باشد و مسلما با توجه به نیاز كشورهای غربی به این توافق نامه (همچنان كه رئیس جمهور آمریكا علنا به آن اعتراف نمود و راه های دیگر را غیر ممكن دانست) و با ملاحظه نرمش هایی كه برای گرفتن بهانه از سوی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته انتظار از تیم مذاكره كننده آن است كه با توكل بر خدا و مستظهر به پشتیبانی رهبری و ملت، در دفاع از حقوق حقه كشور بكوشند و اجازه هیچ گونه باج خواهی و زیاده طلبی به دشمنان ندهند...» 

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 7 اسفند ماه سال 1394 برگزار شد و جمشید جعفرپور در این دوره از انتخابات، توانست با کسب 38766 رای از مجموع 113716 آراء ماخوذه در همان مرحله اول، به عنوان نماینده مردم شهرستان های "لارستان، خنج و گراش" از توابع استان "فارس" در خانه ملت حضور یابد. وی در این دوره به عنوان کاندیدای مورد حمایت جبهه ائتلاف اصولگرایان وارد عرصه انتخابات شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۸:۳۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۸:۳۴

جمشید جعفرپور

خلاصه زندگی نامه

 جمشید جعفرپور، نماینده اصولگرای مردم "لارستان، خنج و گراش" از استان "فارس" در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که سابقه نمایندگی در مجلس نهم را در کارنامه پارلمانی خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع