جستجو در مطالب و اشخاص
دکتر جعفر میلی منفرد در سال 1332 در خانواده‏ای آذری زبان در تهران متولد شد.وی در سال 1356 کارشناسی مهندسی برق (قدرت) را از دانشگاه پلی تکنیک تهران دریافت کرد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای ادامه تحصیل به فرانسه عزیمت نمود. در سال 1363 با دریافت دکترای تخصصی خود در رشته مهندسی برق از دانشگاه پاریس  دانش‌آموخته شد.میلی منفرد در دوره اصلاحات، با حکم سید محمد خاتمی، مدتی به عنوان سرپرست وزارت علوم فعالیت داشت. در آن زمان مصطفی معين، وزير علوم دولت اصلاحات که يک بار در اعتراض به حوادث تيرماه سال 1378 استعفا داده بود برای دومين بار در تيرماه سال 1382 نيز استعفای خود را تقديم خاتمی کرد که با موافقت وی مواجه شد و رئيس‌جمهور وقت، حکم سرپرستی را برای ميلی‏منفرد صادر کرد. میلی منفرد همچنین در پست‌هایی نظیر قائم مقامی وزیر علوم، معاونت طرح و برنامه وزارت علوم، معاون فناوری وزارت علوم، رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت علوم و عضویت در هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر فعالیت داشته است. وی در دانشگاه امیرکبیر نیز مسوولیت‌هایی از جمله معاون پژوهشی، معاون آموزشی، رییس دانشکده مهندسی برق، سرپرست پردیس تفرش، سرپرست دانشکده فیزیک، معاون دانشکده مهندسی برق را برعهده داشته است. تألیف سه کتاب و نگارش بیش از 50 مقاله علمی برخی دیگر از سوابق علمی میلی‌منفرد وزیر علوم پیشنهادی دولت یازدهم است. 

دكترای مهندسی برق ـ قدرت، دانشگاه پاريس، فرانسه، 1363كارشناسی ارشد مهندسی برق ـ قدرت، دانشگاه پاريس 6، فرانسه، 1360اخذ ديپلم تخصصی از مدرسه عالی برق پاريس (Supelec)، فرانسه، 1359كارشناسی مهندسی برق ـ قدرت، دانشگاه صنعتی اميركبير (پلی تكنيك تهران)، 1356مرتبه علمی: استاد پايه 25 ـ عضو هيأت علمی گروه قدرت دانشكده مهندسی برق دانشگاه صنعتی اميركبير 

قائم‌مقام وزير و معاون طرح و توسعه وزارت علوم، تحقيقات و فنّاوری (1384-1382)سرپرست وزارت علوم، تحقيقات و فنّاوری (16/7/ 1382 - 1382/6/1)معاون فنّاوری وزارت علوم، تحقيقات و فنّاوری (اسفند 1382-1381/6/1)معاون فنّاوری وزير و رئيس سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران (1/6/1381- 137/11/6)معاون دانشجويی و فرهنگی وزارت علوم، تحقيقات و فنّاوری (بهمن 1379- 1376/6/5)معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی اميركبير (1372-1376)معاون دانشجويی وزارت علوم، تحقيقات و فنّاوری (1369-1372)مسئول چهار دوره تقويتی كارشناسی ارشد ايثارگران كشور(1365- 1379)سرپرست پرديس تفرش دانشگاه صنعتی اميركبير (1368- 1369)سرپرست دانشكده فيزيك دانشگاه صنعتی اميركبير (1368- 1369)معاون آموزشی دانشگاه صنعتی اميركبير(1368- 1379)رئيس دانشكده مهندسی برق دانشگاه صنعتی اميركبير (1368- 1379)معاون امور جنگ دانشگاه صنعتی اميركبير (1366- 1369)معاون دانشكده مهندسی برق دانشگاه صنعتی اميركبير (1365-1367) 

هیأت امنای منطقه شمال شرق شورای مرکزی دانشگاه جامع علمی و کاربردی کمیته هماهنگی و برنامه‏ریزی دانشگاه مجازی هیأت امنای دانشگاه های مشهد، بیرجند و تربیت معلم سبزوار هیأت امنای دانشگاه شهید بهشتی هیأت امنای شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ریاست کمیسیون دائمی هیأت امنای شهرک علمی وتحقیقاتی اصفهان  عضو هیأت امنای سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران  عضو هیأت امنای 6 منطقه کشور و ریاست کمیسیون دائمی آنها شورای مرکزی بورس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کمیسیون مرکزی موارد خاص وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شورای عالی ارزشیابی مدارک خارجی وزارت علوم، تحقیقات و فّنّاوری  کمیته بهره وری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شورای عالی بهره وری و تحول اداری وزارت علوم، تحقیقات و فّنّاوری  شورای تحقیقات و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شورای هدایت استعدادهای درخشان شورای گسترش آموزش عالی شورای عالی اطلاع رسانی شورای پژوهش های علمی کشور چندین دوره عضویت در شورای هیات داوران جشنواره بین المللی خوارزمی (برگزیدگان علم و صنعت)  شورای داده ورزی و اطلاع رسانی   کمیته ملی زیست فناوری   کمیته خودکفایی مخابرات عضویت در هیات های امنای بیست دانشگاه و موسسات تحقیقاتی و فّنّاوری و ریاست کمیسیون دائمی آنها عضو مؤسس انجمن مکاترونیک ایران                                                           عضو مؤسس جمعیت توسعه علمی ایران                                                     مؤسس و دبیر انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فّنّاوری                                             عضو هیئت داوران فصلنامه علمی- پژوهشی اخلاق در علوم و فناوری  

در سال هایی که میلی منفرد، معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت علوم دولت اصلاحات را بر عهده داشته است حوادث بسیاری از دل دانشگاه ها در فضای سیاسی کشور اتفاق افتاده است.بین سال های 76 الی 79 که او بعنوان معاون دانشجویی وزیر علوم ایفای نقش کرده است حوادث 18 تیر 78 با طراحی برخی مسئولان دولت اصلاحات و اجرای دفتر تحکیم اتفاق افتاد. برخی از تحلیل گران معتقدند علت اصلی حوادث 18 تیر 78، پر و بال دادن وزرات علوم و معاونت دانشجویی (میلی منفرد) به عناصر افراطی و غیر قانونی دفتر تحکیم به عنوان پیاده نظام حزب مشارکت بوده است.همچنین گفته میشود وی در ایجاد محدودیت برای دانشجویان و تشکل های دانشجویی منتقد عملکرد دولت اصلاحات و منتقدین جدی افراطیون دفتر تحکیم، نقش محوری داشته است. 

در محافل دانشگاهی و سیاسی از میلی منفرد به عنوان یکی از همراهان فتنه و آشوب های سال 88 یاد می‏شود. بنابر برخی گزارش‏ها وی در تحریک طیفی از دانشجویان ایفای نقش نموده و همان زمان به بهانه اعتراض به تقلب در انتخابات خواستار تعطیلی و تعویق امتحانات ترم دوم شده و جزو عناصری است که اقدام به تجمع و تحصن در دانشگاه امیرکبیر کردند. نقش محوری میلی منفرد در ماجرای تحصن در دانشگاه امیرکبیر: به گفته مهدی رفیعی، دبیر اسبق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر به «تسنیم» میلی منفرد در انتخابات سال 88 از اعضای محوری تحصن اساتید مسجد دانشگاه امیرکبیر بود و از موافقان لغو امتحان و تعطیلی امتحانات بود. وی علاوه بر حضور در تحصن اساتید در هدایت دانشجویان برای ایجاد التهاب در دانشگاه نقش اساسی داشت. به گفته رفیعی میلی منفرد که برای وزارت علوم انتخاب شده است همچنین در تحصن اساتید دانشگاه های تهران که در مسجد دانشگاه تهران برگزار شد نقش محوری و فعال داشت و بر مواضع سران گمراه و خیانت کار جنبش منحوس سبز تأکید می کرد و اقداماتی از این دست بر علیه نظام انجام داده است و به آنها کمک های بسیاری کرده است. انتشار بیانیه در حمایت از جریان فتنه: مرداد ماه سال 88 شماری از مقامات دولت اصلاحات و سازندگی به همراه برخی نمایندگان مجلس ششم اقدام به انتشار بیانیه ای مشترک در حمایت از جریان فتنه و القای تقلب و مهندسی انتخابات کرده و از سران فتنه حمایت نمودند. نام میلی منفرد در این بیانیه در کنار اسامی محسن آرمین، انصاری راد، علی باقری، محمدرضا بهزادیان، مرتضی حاجی، جلایی پور، رضا خاتمی، خانیکی، سازگارنژاد، شیرزاد، ناصر قوامی، مرتضی مبلغ، مزروعی، مسجد جامعی، معین، محمدعلی نجفی و فائزه هاشمی به چشم می خورد. 

جعفر میلی منفرد در روز 13 مرداد از سوی حجت الاسلام حسن روحانی  به عنوان دوازدهمین وزیر علوم معرفی شد، در حالیکه پیش از آن در گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای نام افرادی همچون رضا مکنون، علی عباسپور تهرانی، جعفر توفیقی، عبدالله جاسبی، غلامرضا ظریفیان، جواد اطاعت و رضا فرجی‌دانا بیشتر از هر کس دیگری برای این وزارتخانه مطرح شده بود. معرفی میلی منفرد به مجلس جهت اخذ رأی اعتماد واکنش های زیادی را به همراه داشت و از نظر اندیشه فکری و خط‌مشی سیاسی انتقادات جدی به وی وارد شد. منتقدانش او را به جریان موسوم به فتنه 88 منسوب و به دست داشتن در سازماندهی اعتراضات دانشجویی و همچنین تحصن اساتید در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات 88 متهم کرده و حضور چهره های افراطی در عرصه سیاسی کشور را مغایر با سخنان روحانی مبنی بر حضور افراد معتدل در کابینه اش دانستند و از او به عنوان وزیری تحمیلی به رئیس جمهور جدید نام بردند. عده ای دیگر او را بهترین گزینه برای وزارت علوم می دانند و سابقه اجرایی او و تجربه بالای مدیریتی او را گوشزد می کنند و در این راستا  لیستی در برخی رسانه‌ها تحت عنوان لیست اساتید حامی جعفر میلی‌منفرد وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری منتشر شد. همچنین انجمن اسلامی فارغ‌التحصیلان اروپا، آمریکا و اقیانوسیه نیز از میلی منفرد حمایت کرد. میلی منفرد در نشتی که با آنان داشت هدف اساسی خود را پیاده کردن اهداف نظام دانست و  تأکید کرد که در راستای سند چشم انداز، برنامه پنج ساله و منویات مقام معظم رهبری حرکت خواهد کرد.   تکذیب حمایت از میلی منفرد: پیرو انتشار لیست اسامی اساتید حامی میلی منفرد، جمع کثیری از اساتیدی که نامشان در این لیست گنجانده شده بود، حمایت خود از میلی منفرد را به‌شدت تکذیب و اعلام کردند که بدون اطلاع آنان، نامشان در این لیست درج شده است. 

به دنبال معرفی جعفر میلی منفرد به عنوان وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس شورای اسلامی برخی چهره های دانشگاهی با انتقاد از گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت علوم، انتخاب میلی‌منفرد را عقبگرد به دوران اصلاحات و تنش‌های بی حاصل آن دانستند.   حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری (رئیس دانشگاه علوم و معارف اسلامی قم) با اشاره به لزوم جهت‌گیری درست برای سرعت بخشیدن به پیشرفت علمی کشور، اظهار داشت: اگر وزیر علومی با گرایش‌های سیاسی افراطی بخواهد فضای دانشگاه‌ها را به فضای مضر و مخرب دوران اصلاحات ببرد، به هیچ وجه با اهداف نظام، با دولت اعتدال و با این مقطع تاریخی که دانشگاه‌ها با همه وجود برای رسیدن به مرز‌های دانش تلاش می‌کنند سازگار نخواهد بود.  عضو شورای نمایندگان مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با تأکید بر این موضوع که عقبگرد به فضای تنش‌زای دوران اصلاحات نه امکان‌پذیر و نه منطقی خواهد بود، اظهار داشت: هر وزیری که بخواهد دانشگاه و وزارت علوم را به شرایط تنش‌زای دوران اصلاحات برگرداند نه امکان‌پذیر خواهد بود و نه موفق خواهد شد. وضعیت در وزارت علوم باید به گونه‌ای باشد تا دانشگاهیان بتوانند در همین مسیر پرشتاب علمی حرکت کنند و این پیشرفت علمی که ارزان به دست نیامده است را به راحتی از دست ندهند.   احمد چلداوی (دبیر دفتر هم‌اندیشی اساتید) نیز با فاجعه‌آمیز خواندن انتخاب میلی‌منفرد برای وزارت علوم، اظهار داشت: با توجه به اینکه رئیس‌جمهور شعار اعتدال سر دادند اما با پیشنهاد میلی‌منفرد برای وزارت علوم تمام دانشگاهیان را شوکه کردند. وی با تأکید بر این موضوع که سه هزار نفر از اساتید دانشگاه‌ها به رئیس‌جمهور گفتند که میلی‌منفرد صلاحیت وزیرشدن ندارد و حال که میلی‌منفرد برای تصدی وزارت علوم پیشنهاد شده است، جوی از وحشت در دانشگاه‌ حاکم شده است، واقعاً انتخاب وی فاجعه‌آمیز خواهد بود. رئیس دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه با این گزینه پیشنهادی برای وزارت علوم جو علمی دانشگاه‌ها خواهد خوابید، اظهار داشت: با این وضعیت من به شما تضمین می‌دهم که حتما فتنه 18 تیر دیگری در دوران وزارت میلی منفرد در دانشگاه‌ها به وجود خواهد آمد و این دوران بدتر از دوران اصلاحات خواهد شد.   محمدحسین پرکره (مشاور عالی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی) گفت: بیشتر افراد کابینه معرفی شده دولت یازدهم بیانگر این مطلب است که روحانی تمایل خاصی به مباحث دینی و انقلابی در چیدمان نیروها دارد لکن آنچه دولت را آزرده می‌کند فشار اصلاح طلبان افراطی است و بارها تاریخ نشان داده است که هرکجا اصلاح طلبان نتوانستند با فشار به قوای نظام سهم خود را بگیرند کام مردم را به تلخی کشانده‌اند و این مطلب یکی از نگرانی های بجای روحانی در انتخاب کابینه است که قطعا مجلس با کمک به دولت در مقابل زیادی خواهی افراطیون خواهد ایستاد. این فعال دانشجویی خاطرنشان کرد: دولت در انتخاب وزیر علوم و وزیرآموزش و پرورش باید با دقت عمل بیشتری عمل کند چرا که این دو وزارتخانه تاثیر بسزایی در پیشرفت های کشور دارد لذا نگاه علمی و فرهنگی و دوری از سیاسی کاری در انتخاب این وزا نمونه بارز اعتدال خواهد بود.   حجت‌الاسلام محمدیان (رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری) در دانشگاه‌ها جایگاه دانشگاه را به مثابه تنگه احد دانست و گفت: دانشجویان امروز کشورمان به مثابه رزمندگان اسلام در جنگ احد هستند که اوضاع را به خوبی رصد می‌کنند و با بصیرتی که در دانشجو و دانشگاهیان ما است اجازه بازگشت به فضای دانشگاه را به دوران اصلاحات نخواهند داد. وی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: قبله‌نمای برخی افراد به سمت کاخ سفید است و تا یکی از سران آمریکایی حرفی می‌زند آب از دهان این افراد جاری می‌شود و به دنبال آشتی‌کنان هستند در حالی که وقتی تحریم‌های سنگینی علیه ایران اعمال می‌شود آنان حتی یک خط موضع‌گیری در برابر آن انجام نمی‌دهند.   عبدالحمید نقره‌کار (رئیس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت) نیز گفت: نام میلی‌منفرد در اعلامیه‌های کسانی که علیه نظام جمهوری اسلامی موضع گرفتند وجود دارد، همچنین نام وی در به تعطیلی کشاندن امتحانات دانشگاه امیرکبیر در فتنه88 آشکار است. بسیج اساتید دانشگاه علم‌وصنعت پیرامون معرفی شدن میلی منفرد به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت علوم، بیانیه‌ای را خطاب به نمایندگان مجلس صادر و تاکید کرد: میلی‌منفرد هیچ تناسبی با شعارهای روحانی ندارد و وی یکی از امضاکنندگان بیانیه حمایت از جریان فتنه و القای تقلب و مهندسی انتخابات در سال 88 است.   در این میان بسیاری از تشکل های دانشجویی نیز  با میلی منفرد و منطقی که خروجی آن میلی منفرد باشد به مخالفت پرداختند. علی فروغی (عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی در گفت‌وگو با تسنیم)، با اشاره به مشکلاتی که دانشگاه‌ها در دوران اصلاحات روبرو بودند از جمله مشکلات متعدد امنیتی، توجه نکردن به رشد علمی، تخریب ریشه‌های فرهنگی و کنش‌های متمایز با هنجارهای جامعه، معرفی میلی منفرد برای تصدی وزارت علوم دولت یازدهم مقدمه‌ای برای تکمیل کارهای دوره‌ قبل حاکمیت اصلاح‌طلبان دانست و با اشاره به بازداشت شدن وزیر پیشنهادی علوم در فتنه 88 و همچنین نقش وی در تحصن اساتید دانشگاه امیرکبیر واگذاری وزارت علوم به میلی منفرد را مناسب نداست.   محمد رضایتی (دبیر تشکیلات اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل) نیز، اعلام کرد علاوه بر مخالفت با میلی منفرد با منطقی هم که خروجی آن میلی منفرد باشد مخالفیم چرا که منطقی که منجر به انتخاب وی شده است، دچار اشکال است و احیاناً اگر میلی‌منفرد نیز رأی نیاورد با همین منطق شخص دیگری انتخاب می‌شود که تفاوتی با میلی‌منفرد وزیر پیشنهادی دولت روحانی ندارد. وی دلیل مخالفت خود را اغتشاش، تنش و غائله در دوران مدیریت این طیف در دانشگاهها میداند. دبیر تشکیلات اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل با اشاره به غائله نشریات موهن دانشگاه امیرکبیر در سال 86 و نقش میلی منفرد در آن قضیه اظهار داشت: اگر هوشمندی دانشجویان و اساتید انقلابی نبود این غائله در دانشگاه امیرکبیر آبستن 18 تیر دیگری می‌شد و نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که وزیر پیشنهادی دولت روحانی در آن زمان تلاش می‌کرد تا از این دانشجویان که در دانشگاه به عنوان مشروطی معروف بودند، دفاع کند و برای حمایت از آنان اقدام به تحریک اساتید برای برگزاری تحصن می‌کند که موجی برعلیه نظام و انقلاب بود.   محمد سهرابی (عضو شورای مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان) نیز با اشاره به تنش در دانشگاهها در دوران اصلاحات و فضای آرام دانشگاهها در دولت بعدی و پیشرفت علمی به واسطه سیاست های موجود خواستار وزیری بدون حاشیه، علم‌گرا و دارای تجربه برای پیشبرد اهداف نظام شد.   علی محمدزاده (سخنگوی جنبش عدالتخواه دانشجویی) با بیان اینکه مسئله‌ای که برای ما اهمیت دارد، این است که وزیر علوم درک درستی از جایگاه دانشگاه داشته باشد و علاوه بر تلاش برای تحقق تحرک و نشاط در دانشگاه‌ها، از نگاه سیاست‌زده به دانشگاه‌ها دوری کند اظهار داشت: باید فردی مسئول وزارت علوم باشد که این وزارتخانه را بدون تنش مدیریت کند. در صورتی که میلی منفرد با توجه به سوابقی که دارد گزینه مطلوبی نیست و به خاطر سیاسی‌کاری و سوابقش فردی نیست که مدیریتی بدون تنش داشته باشد. 

پس از معرفی  میلی منفرد به عنوان وزیر علوم جمعی از دانش آموختگان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با صدور نامه‌ای خطاب به نمایندگان برخی از سوابق گزینه پیشنهادی وزرات علوم را مطرح کردند و با بیان اینکه دکتر جعفر میلی منفرد از شهریور تا مهر سال 82 سرپرست وزارت علوم و پس از آن تا سال 84 قائم مقام وزیر علوم بوده اند، عملکرد وزارت علوم را متوجه او نیز دانسته و  نمونه‌هایی از عملکرد ایشان در دانشگاه را بیان کرده اند که عبارت است از:   انتساب افراد مسئله‌دار در دانشگاه‌ها حضور اساتید و مدیرانی که در اعتراض نسبت به گسترش مسایل فرهنگی غیر اسلامی خود را مروج همه فرهنگ ها دانسته و در مواجهه با نشریات موهن بی تفاوت بوده اند.   عدم برخورد و بعضاً حمایت از فعالیت های بحث بر انگیز انجمن اسلامی منحله دانشگاه امیرکبیر از جمله: حضور خانم شیرین عبادی در دانشگاه و زیر سؤال بردن احکام اسلام  و دست دادن با آقایان در جلسه عمومی و برپایی جلسه تریبون آزاد در دانشگاه در حمایت از این حرکت شیرین عبادی! توهین های صریح و بی پروا به مقدسات اسلام و نظام جمهوری اسلامی و شخص رهبری در نشریات دانشگاه و تریبون آزاد فعالیت بعضی طرفداران منافقین. بعنوان مثال فعالیت جواد علایی برادر حسین علایی برگزاری اردوهای مختلط درون و برون شهری که مظهر و منشاء فساد علنی در دانشگاه‌ها بود   هدایت و همراهی  فتنه 88 تحصن در مسجد دانشگاه  و تکرار دعای واهی تقلب و لغو امتحانات و انتشار بیانیه  سردادن شعار الله اکبر با فتنه گران بازداشت در ایام فتنه و آزادی با وساطت حجت الاسلام محمدیان  ادامه مخالفت ها و تبدیل کلاس ها به محل بحث های سیاسی و تشویق دانشجویان برای عدم شرکت در انتخابات ریاست جمهوری 92 دانشجویان در پایان از نمایندگان خواسته اند که با بذل توجه به موارد یاد شده جلوی هر گونه توقف در روند پیشرفت علمی دانشگاهها را گرفته و با تصمیم قاطع خود، مانع بازگشت فضای تشنج و غوغاسالاری به جای فضای آکادمیک و آزاداندیشی در دانشگاهها شوند.  

معرفی جعفری میلی منفرد و انتشار اخباری مبنی بر حمایت وی از فتنه 88، شرکت در تحصن برخی اساتید دانشگاه امیرکبیر در جریان فتنه 88، حمایت وی از برخی تشکل‌های ساختار شکن در این دانشگاه و ... موجب شده است که تردیدهای بسیاری درباره صلاحیت وی برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیش آید. در نشست علنی (پنجشنبه 1392/5/24) مجلس شورای اسلامی، به بررسی صلاحیت وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پرداخت و موافقان و مخالفان میلی منفرد به طرح دیدگاههای خود پرداختند.ابراهیم کارخانه به عنوان یکی از مخالفان وزیر علوم پیشنهادی، با اشاره به نقش مهم وزارت علوم، برنامه‌های وی را بیشتر به یک متن توصیفی علمی شبیه دانست تا یک برنامه عملیاتی که موجب تضعیف مدیریت در دانشگاهها می‏شود.محمد دهقان نیز درمخالفت با جعفر میلی منفرد، سوابق مدیریتی وی را حاکی از التهاب آفرینی دانست و از حمایت های میلی منفرد از عناصر تندرویی همچون علی افشاری خبر داد.علی مطهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، به‌عنوان موافق جعفر میلی‌منفرد، اعلام کر که نیلی منفرد در قضایای سال 88 هیچ نقشی نداشته است و فارغ از اشرافی‏گیری است.بشیری نیز برنامه میلی‌منفرد را فاقد محورهای لازم را برای توسعه آموزش و پژوهش دانست و فیاضی، به کمبود سهم دغدغه های دینی، در برنامه های میلی منفرد اشاره کرد.پزشکیان نیز با حمایت از میلی منفرد خواستار شکسته شدن حزب بازی در انتخاب کابینه یازدهم شد. در ادامه میلی منفرد با بیان اینکه  اهدافش در این وزارتخانه بر مبنای نگاه اعتدال و تواضع است، خود را فرزند انقلاب دانست که در طول عمرش عضو هیچ حزبی نبوده است. اعلام برائت از فتنه 88: به گفته محمد اسماعیل سعیدی (عضو هیئت رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس) میلی منفرد در جلسه با این کمسیون نسبت به فتنه 88 اعلام برائت کرده و در خصوص فتنه و مسائل پیرامونی موضوعات سال 78 و 88 به صراحت اعلام نموده که از نظر اعتقادی مطیع رهبری بوده و حتی یک نمونه سند در مورد فعالیت وی در فتنه (اظهارنظر، حمایت یا هدایت فتنه) پیدا نمیشود. قانع نشدن نمایندگان: بسیاری از نمایندگان پاسخ های میلی منفرد درباره امضای نامه و بیانیه علیه نظام و حضور در تحصن دانشگاهیان در فتنه 88 را قانع کننده نداسته اند. صابری درخصوص سؤالات نمایندگان کمیسیون آموزش از میلی منفرد گفت: بخش عمده سوالات مربوط به اتفاقات و فعالیت های سیاسی بود که دکتر میلی منفرد با ابهام به این سوالات پاسخ داد و موضع وی در قبال این پرسشها روشن نبود و ابهامات به جای خود باقی ماند. میلی منفرد معتقد بود نامه هایی که امضا کرده در راستای دفاع از نظام اسلامی بوده در حالی که تلقی کلی کمیسیون آموزش اینگونه نبود. همچنین میلی منفرد حضور خود در تحصن ها را رد می کرد اما امضای نامه ها را رد نکرد. آزمون مجلس: با توجه به اهمیت ویژه ای که موضوع علم در کنار اقتصاد دارد و تأکیدات مقام معظم رهبری در این زمینه، بررسی وزیر علوم یکی از پر چالش ترین بررسی های وزرای دولت در مجلس می‏باشد.رسانه ها در اینباره نوشتند: باید دید مجلسی که تا چندی پیش از کوچکترین خطای وزرای دولت احمدی نژاد عبور نکرد و در آخرین اقدام خود عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را با رای قاطع 204  نماینده از کار بر کنار کرد، آیا در مقابل وزرایی که سابقه همراهی با مدعیان تقلب در آشوب های سال 88 را داشته اند خواهد ایستاد و یا رویکرد دیگری را اتخاذ خواهد کرد.نمایندگان مجلس به وزیر پیشنهادی دولت یازدهم در وزارت علوم که امضای وی زیر بیانیه ای مشترک اصلاح طلبان تندرو در مرداد ماه سال 88، در حمایت از جریان فتنه و القای تقلب در انتخابات به چشم می خورد، روی خوش نشان خواهند داد و تصدی وزارتخانه علوم را به وی واگذار خواهند کرد؟ این سؤالی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی روزهای آینده به آن پاسخی شفاف خواهند داد. میلی منفرد وزیر علوم نشد: بر اساس رأی گیری که در تاریخ 24 مرداد سال 1392 در مجلس شورای اسلامی انجام شد میلی منفرد با کسب 105 رأی موافق 165 رأی مخالف و 15 رأی ممتنع نتوانست وزیر علوم شود. 

برنامه پیشنهادی دکتر جعفر میلی‌منفرد که به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است، دارای بخش های متعددی است که در آن به حوزه های علم و فناوری، اعضای هیأت علمی دانشگاهها، دانشجویان، سند چشم انداز و غیره پرداخته است. سرفصل های برنامه ی میلی منفرد برای تصدی وزارت علوم عبارتند از: ارتقاء و منزلت و مشارکت دانشگاهیان، افزایش تحرک، اعتبار و استقلال علمی دانشگاه ها. توجه به اخلاق و معنویت در فضای دانشجویی برای تربیت نسل اخلاق مدار. توجه ویژه به نهادهای عملی و پژوهشی و تشکل های مختلف دانشگاهی. گسترش فضای آزاداندیشی، آزادی عمل و آزادی نقد، خلاقیت، نوآوری و نظریه پردازی علمی. پس از چشم انداز ترسیم شده، دیدگاه‌ها و برنامه‌های کلیدی در بخش های متعددی از جمله سیاستگذاری و مدیریت، دانشگاه‌ها، استادان، آموزش و پژوهش، توسعۀ علم و فناوری، فناوریهای نو، دانشگاه و جامعه، همکاری و هماهنگی، مشارکت دانشگاهیان، نوآوری و آزاداندیشی، پشتیبانی، کیفیت و ارزیابی، کارآفرینی و اشتغال، اطلاعات و ارتباطات علمی، سنجش و پذیرش دانشجو ، دانشجویان و دانش‌آموختگان، ایثارگران و استعدادهای درخشان بیان شده است.    

فرجی دانا، وزیر علوم دولت یازدهم بر خلاف وعده‌ای که در روز رأی اعتماد مبنی بر دوری از حاشیه‌سازی داده بود، روز یکشنبه، 12 آبان ماه سال 1392 با دو انتصاب جنجالی و پرحاشیه، دو گزینه‌ای را که مجلس شورای اسلامی به صورت قاطع با حضور آن‌ها در این وزارتخانه مخالفت کرده بود در دو پست کلیدی این وزارتخانه منصوب کرد تا خاطره انتصاب جنجالی معاون اول و رئیس دفتر رئیس‌جمهور دولت دهم زنده شود. فرجی دانا طی حکمی جعفر میلی منفرد را به عنوان «معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» منصوب کرد. میلی منفرد اولین وزیر پیشنهادی علوم دولت یازدهم بود که به دلیل کارنامه نه چندان سفید در ایام فتنه 88 نتوانست اعتماد نمایندگان را جلب کند.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۰:۱۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۰:۱۸

جعفر میلی منفرد

خلاصه زندگی نامه

 جعفر میلی منفرد شخصیت علمی-سیاسی اصلاح طلب که در دولت اصلاحات برای مدت کوتاهی سرپرست وزارت علوم بود. پس معرفی او به عنوان وزیر علوم دولت یازدهم اندیشه فکری و خط‌مشی سیاسی او مورد انتقادات جدی قرارگرفت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع