جعفر شريف امامي (فرزند حاج محمدحسين ملقب به نظام‌الاسلام) در هفده شهريور هزار و دويست و هشتاد و نه ديده به جهان گشود. 
شریف امامی، تحصيلات ابتدايی خود را در مدرسه شريف به پايان رساند. سپس وارد مدرسه آلمانی شد و دوره متوسطه را در قسمت فنی تمام كرد و از طرف وزارت راه به همراه 30 نفر جهت تحصيل در رشته راه آهن به آلمان اعزام شد.او پس از پايان دوران تحصيل به ايران بازگشت و در راه آهن مشغول به كار شد. اندكي بعد مجدداً از طرف وزارت راه جهت ادامه تحصيل به سوئد اعزام گشت و در سال 1318 به تهران بازگشت و به شغل خود ادامه داد و مراحل ترقي را در راه آهن طی كرد. 
شریف امامی در شهريور 1320 توسط نيروهای متفقين به اتهام همكاری با آلمان دستگير شد و پس از آزادی به سمت مديركل بنگاه مستقل آبياری منصوب گرديد.وی در تير ماه 1329، در زمان نخست وزيری سپهبد رزم آرا، به كفايت وزارت راه انتخاب شد و پس از قتل رزم آرا و انتصاب حسين علا به نخست وزيری به عنوان عضو شورای عالی سازمان برنامه انتخاب شد و در دوران حكومت مصدق در همين سمت باقی ماند و نهايتاً پس از كودتای 28 مرداد 1332 و نخست وزيری سپهبد زاهدی، به سمت مديرعامل سازمان برنامه، منصوب شد.وی در دوره دوم مجلس سنا به مدت 2 سال نماينده تهران بود و با شكل گيری كابينه دكتر منوچهر اقبال تصدی، وزارت صنايع و معادن را بر عهده گرفت و پس از دكتر اقبال به مدت 8 ماه در سال 1339 به نخست وزيری رسيد. از اتفاقات دوران نخست وزيري او بهبود روابط ايران و تجديد انتخابات دوره بيستم مجلس شوراي ملی بود، اما به دنبال اعتصاب معلمان در اعتراض به پايين بودن حقوق خود و كشته شدن يكی از فرهنگيان به نام خانعلی به دست پليس و استيضاح شدن وی در مجلس استعفا داد.وی در سال 1341 نيابت توليت بنياد پهلوي را عهده دار گرديد و در انتخابات 1342 مجلس سنا، با داشتن بيشترين آراء به عنوان سناتور از تهران به مجلس راه يافت و به رياست مجلس انتخاب شد. ضمن آنكه رياست مجلس شورای ملي نيز با او بود و در حقيقت رياست قوه مقننه را بر عهده داشت. شريف امامی به مدت 15 سال رئيس مجلس سنا بود و مشاغل متعددی را بر عهده داشت از جمله: رياست هيئت مديره بانک توسعه صنعتی و معدنی ايران، رياست اتاق صنايع و معادن و بازرگانی، رياست كانون مهندسين و عضو هيئت امنای دانشگاه. از جمله فعاليتهاي ديگر وي ايجاد دامداري در كرج، شهرك سازی و آپارتمان فروشی با بهاءالدين كهبد سرمايه دار معروف مي باشد.در سال 1357 كه سراسر ايران را تظاهرات و اعتصاب در بر گرفته بود، محمدرضا پهلوی، برای جلوگيری از بحران و انقلاب مسئوليت نخست وزيری را با اختيارات تام به او سپرد، نامبرده با ايراد چند نطق مخصوصاً نطق معروف او «من شريف امامي بيست روز پيش نيستم» دولت آشتي ملی را تشكيل داد كه ظاهراً از مردم حمايت می‏كرد و خود را از خاندان روحانيون معرفی نمود.از سياستهای او می‏توان به آزادی مطبوعات و راديو تلويزيون، دادن امتياز به كارمندان، تغيير تقويم شاهنشاهي به شمسی، بستن مراكز فساد، عزل مديران نالايق و انحلال حزب رستاخيز اشاره نمود.شريف امامی با برقراری حكومت نظامی، فاجعه جمعه سياه يعنی 17 شهريور را به نام خود در تاريخ ثبت نمود. تلاش او در تغيير مسير انقلاب اسلامی از امور سياسی به امور رفاهی بی‏نتيجه ماند و مردم به مخالفت با او پرداخته و او را وادار به كناره گيری نمودند و سر انجام در 14 آبان 1357 استعفا داد و نيمه دوم بهمن همان سال ايران را به قصد آمريكا ترک نمود.جعفر شريف امامي از دوران جواني وارد لژ فراماسونري و رئيس فراماسونهاي ايران شد و در سال 1378 در آمريكا درگذشت. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۶:۲۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۶:۲۸

جعفر شریف امامی

خلاصه زندگی نامه

جعفر شریف‌ امامی از سیاست‌مداران ایرانی دوران پهلوی که در دو دوره، نخست وزیر ایران و به مدت 15 سال، رئیس مجلس سنای ایران بود.

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع