جستجو در مطالب و اشخاص
جرج هارنیج پرتر، بارون پرتر لودنهام (George Hornidge Porter, Baron Porter of Luddenham) در تاریخ 6 دسامبر سال 1920 در "یورکشایر جنوبی" متولد شد.وی در رشته شیمی ادامه تحصیل داد و از جمله کسانی است که توانست جایزه نوبل را به خود اختصاص دهد.پرتر در 82 سالگی درگذشت. 

پرتر تحصیلات ابتدایی را در مدرسه "تورن گرامر" گذراند و با نشان دادن نبوغ سرشار خود در یادگیری توانست بورسیه دانشگاه "لیدز" را کسب کند و از این دانشگاه اولین مدرک خود یعنی لیسانس شیمی را دریافت کند. 

پرتر در خلال جنگ جهانی دوم به عنوان داوطلب در نیروی ذخیره دریایی بریتانیا خدمت کرد. بعد از پایان یافتن جنگ جهانی به عنوان محقق وارد دانشگاه کمبریج شد. در همین دوران وی شروع به تحقیق و توسعه تکنیک "نورکافت" یا تجزیه شیمیایی نوری به کمک "رونالد نوریش" در آزمایش‌های شیمی کرد که زمینه شناسایی اولین شواهد از "رادیکال‌های آزاد" را فراهم نمود.در علم شیمی به اتم، مولکول یا یونی که دارای الکترون جفت نشده باشد رادیکال آزاد گفته می‌شود. رادیکال‌های آزاد در اثر شکستگی یک پیوند از یک مولکول پایدار ایجاد می‌شوند. همین ویژگی باعث افزایش واکنش‌های شیمیایی آنها می‌شود. رادیکال‌های آزاد در همه جا وجود دارند و حتی با تنفس می‌توانند وارد بافت‌های بدن شوند و با انتشار مواد سمی حتی موجب بروز خسارت‌های جبران ناپذیر شوند. در تحقیقی که توسط دانشگاه پزشکی شیکاگو انجام پذیرفت عادت غذایی حدود 6 هزار نفر مورد مطالعه قرار گرفت و بر اساس نتایج تحقیق مشخص شد که کسانی که غذاهای سرشار از ویتامین E را مصرف می‌کنند دچار مشکلات فراموشی و نظایر آن نیستند و در واقع ویتامین E احتمالا می‌تواند با کنترل رادیکال‌های آزاد از آسیب زدن آنها به مغز جلوگیری کند. 

جورج پرتر به موجب تحقیقات و توسعه تکنیک تجزیه شیمیایی نوری، مفتخر به دریافت جایزه نوبل شیمی در سال 1967 گردید. 

پرتر در تاریخ 31 آگوست سال 2002 و در 82 سالگی بعد از یک عمر تحقیق در خصوص علمی شیمی چشم از جهان فروبست. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۲:۵۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۲:۵۷

جرج پرتر

خلاصه زندگی نامه

 جرج هارنیج پرتر مشهور به بارون پرتر لودنهام، شیمیدان انگلیسی که در سال 1967 بخاطر تحقیقاتش بر روی روش تجزیه شمیایی نوری، مفتخر به دریافت جایزه نوبل شیمی شد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع