جستجو در مطالب و اشخاص
جان فوربز کِری (John Forbes Kerry) در 11 دسامبر سال 1943 در دنور ایالت کلرادو به دنیا آمد. اجداد او یهودی هایی بودند که بعدها به مذهب کاتولیک گرویدند. ورود او به سیاست در دوران ریاست جمهوری جان اف کندی بود. وی از سال 1985 تا 2013 سناتور دموکرات ایالت ماساچوست در مجلس سنای آمریکا بود. جان کری همچنین در فوریه 2013، از طرف اوباما، رییس جمهور وقت آمریکا به عنوان 68‏امین وزیر خارجه منصوب شد. 

پدر جان کری، «ریچارد کری»، مبتلا به بیماری سل و تحت درمان بود. مدت کوتاهی پس از تولد او خانواده اش به ایالت اصلی خود یعنی ماساچوست بازگشتند و او در آنجا تحت آموزش های کاتولیک قرار گرفت.فردریک (فریتزکوهن) پدربزرگ پدری اش اصلیت اتریشی- مجاری داشت و در شهر کوچکی واقع در وین، پایتخت اتریش، پرورش یافت. پدربزرگ و مادربزرگ کری هر دو یهودی بودند اما در سال 1901 به مسیحیت روی آورده و کاتولیک شدند و سپس نام خود را به کری تغییر دادند و در سال 1905 اروپا را ترک کردند. آنها همه فرزندان خود از جمله ریچارد، پدر جان کری را تحت آموزش های مذهبی کاتولیک قرار دادند. جان کری نام میانی خود، فوربز را از خانواده مادری به ارث برده است. اصل و نسب خانواده فوربز در آمریکا به یک روحانی انجیلی به نام جان فوربز می رسد که پس از ترک دانشگاه آبردین اسکاتلند (University of Aberden International)، در سال 1763 از سوی «انجمن ترویج انجیل در سرزمین های خارجه» به آمریکا که آن زمان مستعمره انگلستان بود اعزام شد.مادربزرگ مادری جان کری از خانواده ای به نام «وینتراپس» است که یکی از خانواده های بنیانگذار شماری از ایالات شمال شرقی آمریکا موسوم به «نیوانگلند» بود.پدر جان کری وکیل بود و طی جنگ جهانی دوم خلبان نیروی هوایی شد. پس از جنگ نیز او دیپلمات شد و در اسلو، پاریس و برلین کار کرد. رزماری مادر جان کری، فرانسوی و زاده پاریس بود و در همان جا بزرگ شد. کری یک برادر به نام «کامرون» دارد که در بوستون وکیل و به یهودیت گرویده است.برادر جان کری به هنگام مبارزات انتخاباتی او در رقابت با بوش، به اسرائیل رفت تا در میان آمریکایی های ساکن این کشور برای برادرش تبلیغ کند. جان کری دو خواهر نیز به نام های دایان و پگی دارد. خانواده کری معمولاً از شهری به شهر دیگر می رفتند و به همین دلیل او در مدرسه های مختلفی درس خواند.  

وقتی جان کری 11 ساله بود، والدینش در آلمان زندگی می کردند. او در مدرسه شبانه روزی سوئیسی مشغول به تحصیل بود و در سال 1958 وقتی والدینش در اسلو به سر می بردند او در نیوهمشایر درس می خواند و چون پدرش پول کافی نداشت عمه اش در پرداخت هزینه های مدرسه کمکش می کرد. سال 1962 او در همان جا دیپلم گرفت. طی چهار سال حضور در نیوهمشایر کری «سخن وری» خود را تقویت کرده و به سیاست علاقه مند شد. از ورزش تا خوانندگی جان اوقات فراغتش را هاکی بازی می کرد و گاهی هم با همکلاسی اش «رابرت مولر» که مدیر «اف بی آی» شد چوگان بازی می کرد. او در گروه آواز مدرسه «الکتراس» بود و در سال 1961 نیز آلبومی از آنها منتشر شد. سال 2004 و در جریان تبلیغات انتخاباتی 500 نسخه از این آلبوم تهیه شد و یکی از آنها هم به شکل اینترنتی به قیمت 2551 دلار فروش رفت. 

سال 1959 کری در «سنت پل» گروه «جان ویننت» را با هدف بحث در مورد مسائل روز تشکیل داد.فعالیت این گروه تا سال 2013 نیز ادمه داشت. به نظر می رسد در همین دوران او به جان اف کندی علاقه مند شد و در نوامبر 1960 اولین کنفرانس سیاسی اش را در حمایت از ورود کندی به کاخ سفید برگزار کرد.سال 1962 نیز از سناتور شدن ادوارد کندی حمایت کرد. «جانت جنینگز آکینکاس» خواهر ناتنی «ژاکلین کندی» (Jacqueline Kennedy)، دوست صمیمی کری بود و از او دعوت کرد چند روزی را در املاک خانوادگی کندی ها بگذراند. به این ترتیب او برای اولین بار با رئیس جمهور جان اف کندی ملاقات کرد. 

سال 1962 کری وارد دانشگاه «ییل» (Yale University) شد و در سال 1966 لیسانس علوم سیاسی گرفت. در آن زمان فوتبال، هاکی، چوگان و شمشیربازی می کرد و در دوره های خلبانی شرکت داشت. تابستان ها برای به دست آوردن کمک هزینه تحصیلی به پر کردن و خالی کردن بار کامیون ها برای یک فروشگاه می پرداخت و خانه به خانه دایرة المعارف می فروخت.کری سالها بعد و پس از شکست در رقابتهای انتخاباتی برای ورود به کنگره، تصمیم به ادامه تحصیل در رشته حقوق گرفت. در سال 1973 به کالج حقوق بوستون رفت و سال 1976 فارغ التحصیل شد. 

وی در اولین سال حضور در ییل توانست رئیس اتحادیه سیاسی ییل شود و این مسئله به او امکان داد در مسائل حقوق شهروندی و برنامه های جدید کندی درگیر شود. کری در مارس 1965 «تن ایک»، جایزه بهترین سخنران در انتقاد از سیاست خارجی آمریکا را از آن خود کرد. وی سال 1965 نیز به دعوت دوستش به باشگاه خصوصی «استخوان و جمجمه» پیوست. 

کری دو بار ازدواج کرده و هر دو همسرش ثروتمند بودند. در سال 1970 کری با «جولیا تورن» ازدواج کرد. آنها صاحب دو فرزند به نام های الکساندرا (1973) و ونسا (1976) شدند. سال 1982 جولیا که از فشار عصبی رنج می برد تقاضای طلاق کرد و سال 1988 دادگاه رای به جدایی آنها داد. ارتباط با هنر پیشه هاجان کری پیش از ازدواج دوم خود با هنرپیشه ها و از جمله «مورگان فیر چیلد» و «کاترین اوکسنبرگ» رابطه داشت. وی در سال 1995 با «ترزا سیموئس فریرا هاینز»، جمهوریخواه میانه رو و مترجم سازمان ملل که بیوه سناتورِ پنسیلوانیا، «اچ جان هاینز سوم» بود؛ ازدواج کرد. 

سال 1966 جان کری داوطلبانه به سربازی رفت و مدتی بعد به نیروهای مسلح آمریکا در جنگ ویتنام پیوست. او سه مدال «Purple heart» را به خاطر جراحات جزیی اش دریافت کرد. در صورتی که این مدال تنها به جراحات عمیق اختصاص دارد. سایر مدال های مهم او نیز به خاطر کارهای بسیار ناچیز به او اعطا شد. او فرمانده یک قایق توپدار در رودخانه مکونگ بود و در مجموع شخصاً توانست یک چریک ویت کنگی(جبهه رهایی بخش ملی نیروهای نظامی که در جریان جنگ ویتنام، در ویتنام جنوبی و کامبوج در برابر نیروهای آمریکایی و ویتنام جنوبی می‌جنگیدند) را در یک درگیری بکشد. 

سرخوردگی او از جنگ ویتنام ابتدا او را به عنوان رهبر سربازان سابق مخالف جنگ (VVAW) در کانون توجه عمومی قرار داد. او یک بار با حضور در برابر یک کمیته کنگره آمریکا گفت: «شما چطور می توانید از یک سرباز بخواهید آخرین کسی باشد که در ویتنام می میرد؟ چطور می توانید از یک انسان بخواهید آخرین کسی باشد که برای یک اشتباه جان می بازد.» فاصله گرفتن از فضای ضد جنگ مدت زیادی طول نکشید که به خاطر اختلاف دیدگاه از سربازان ضد جنگ فاصله گرفت. این مسئله در مبارزات انتخاباتی برایش بسیار گران تمام شد و منتقدان از آن بهانه ای برای حمله به دموکرات ها ساختند. اوایل دهه 70 کری تصمیم گرفت فعالیت های سیاسی اش را از یک اعتراض ساده فراتر ببرد. سال 1972 برای اولین بار نامزد ورود به کنگره شد و در برابر 9 نامزد دیگر قرار گرفت.در همین زمان برادرش کامرون دستگیر شد چرا که رقیب جان کری او را متهم کرده بود که قصد خرابکاری در روند تبلیغاتی او را داشته است. به این ترتیب کری شکست خورد اما سال بعد بی گناهی برادرش ثابت شد. کری پس از این شکست متقاعد شد بهترین راه موفقیت در دنیای سیاست مطالعه حقوق است. 

کری پس از فارغ التحصیلی از کالج حقوق بوستون، توانست دادستان ماساچوست شود. سال 1982 نیز معاون فرماندار ماساچوست شد و دو سال بعد در پی مشکل جسمانی سناتور ماساچوست، کری به جای او انتخاب شد.در تاریخ 29 ژوئیه 2004 او رسماً به عنوان نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال 2004 معرفی شد ولی در انتخابات از جرج بوش شکست خورد. او توسط باراک اوباما به عنوان 68 امین وزیر امور خارجه آمریکا انتخاب شد. وی همچنین از سال 1985 تا 2013 سناتور دموکرات ایالت ماساچوست در مجلس سنای آمریکا بود.  

حمید مولانا استاد علوم ارتباطات در باره پیشینه جان کری[در سال 2004] می نویسد: «من جان کری را 33 سال قبل در بهار 1971 (میلادی) در واشنگتن ملاقات کردم. در ماه آوریل (فروردین) آن سال، جان کری در رأس رهبری بیش از یک هزار نفر از افسران و سربازانی که در جنگ ویتنام شرکت کرده و دوره خدمت خود را به اتمام رسانده بودند در محوطه پارک بزرگی که مجاور کاخ سفید ریاست جمهوری و ساختمان کنگره است اردو زده و علیه ادامه جنگ متحصن شده و اعتراض می کردند. در آن سال جنگ ویتنام با 56 هزار کشته از طرف آمریکا و صدها هزار نفر از طرف ویتنام به اوج خود رسیده بود. اعتراض، تظاهرات، همایش و راه پیمایی علیه جنگ در همه شهرها و به ویژه در واشنگتن و در دانشگاه های آمریکا ادامه داشت.»جان کری رهبر این گروه در آن موقع 28 سال داشت و تحصیلات خود را در دانشگاه یِیل به پایان رسانده بود. حرفهایی که فراموش شدمولانا ادامه می دهد:«وی به عنوان یک افسر نیروی دریائی آمریکا به خاطر فداکاری در جنگ ویتنام چند مدال نقره و برنز دریافت کرده بود! این افسران و سربازان از طبقات مختلف آمریکا تشکیل شده بودند و مذاهب و اعتقادات آنان متفاوت و یک افق و بستر نسبتاً متنوعی را تشکیل می داد. بزرگترین گروه در بین این عده سربازان و افسران مسیحیانِ کاتولیک و بعد از آنها منکران دین خدا بودند. پروتستان های مسیحی در درجه سوم و یهودیان کمتر از سه درصد افسران و سربازان را تشکیل می دادند.جان کری نزدیک به 40 سال پیش در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا درباره جنگ ویتنام نکاتی را تذکر داد که در شرایط امروز جنگ احتمالی در سوریه [سال 2011] و ذکر آن برای خود او که امروز وزیر خارجه آمریکا است و بر طبل جنگ می کوبد بسی عبرت آموز است. وی در آن روزها گفته بود:«ما دریافته ایم که اغلب مردم (آمریکا) فرق بین کمونیسم و دموکراسی را نمی دانند. ما دیدیم که چطور پول مالیات دهندگان آمریکایی صرف حمایت از دیکتاتورها و رژیم های آنها شد. ما دیدیم که بسیاری از مردم این کشور یک ایده یک طرفه درباره پرچم آمریکا و کسانی که به افراشتن آن خدمت می کردند، داشتند و سیاهپوستان آمریکا بزرگترین سهم را در کشتار و تلفات جنگ متحمل شدند.ما دروغگویی دولت آمریکا را درباره تعداد کشته شدگان و مجروحان مشاهده کردیم که در حقیقت تمجیدی در شمارش تلفات بود. ما باید این همه کشته دهیم تا نیکسون اولین رئیس جمهور نباشد که آمریکا در زمان او در جنگ شکست خورده است. امروز این مسئله مطرح است که آیا ما ویتنام را به کمونیست ها بدهیم یا آزادی را برای آنها به وجود آورده و آن را حفظ کنیم و حقیقت این است که ویتنامی ها نه آزاد هستند و نه ما می توانیم در سراسر دنیا با کمونیسم مبارزه کنیم. این درسی است که ما باید، آموخته باشیم... ما به اینجا آمده ایم نه برای رئیس جمهور زیرا معتقدیم که نهاد ریاست جمهوری پاسخگوی خواست های مردم نیست و ما معتقدیم که خواسته مردم این است که آمریکا از ویتنام خارج شود.ما تمام مقررات عهدنامه ژنو را با تهدید، کشتار و شکنجه مردم ویتنام زیرپا گذاشته ایم. ما اینجا هستیم تا سؤال کنیم مکنامارا (وزیر دفاع)، راستو (مشاور رئیس جمهور)، باندی (مشاور امنیت ملی در کاخ سفید) و «جانسون، Johnson» (رئیس جمهور سابق) کجا هستند.» 

اوایل آذرماه سال 1392 (اواخر نوامبر سال 2013) بود که جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا در توصیف مذاکرات خود در ژنو 4 با محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه دولت یازدهم که سرپرستی تیم هسته‏ای مذاکره کننده با کشورهای 1+5 را بر عهده داشت گفت: «ظریف سه بار سر من فریادکشید. او می‌گفت چرا توافقات و متن قبلی را به هم زدید؟ من به جواد گفتم تا حالا در طول عمرم هیچ فردی این‌گونه سرم فریاد نکشیده و مرا این‌گونه متهم به سوءنیت و بی‌اعتمادی نکرده بود.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۰:۵۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۱:۰۰

جان کری

خلاصه زندگی نامه

 جان کری، 68 امین وزیر خارجه آمریکا و از سربازان آمریکایی در جنگ ویتنام می‏باشد. تحصیلات او در رشته علوم سیاسی و حقوق است. اجداد او یهودی هایی بودند که بعدها به مذهب کاتولیک گرویدند. وی همچنین سالها سناتور دموکرات در مجلس سنای آمریکا بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع