جستجو در مطالب و اشخاص
جاشوا موراوچیک (Joshua Muravchik) در 17 سپتامبر 1947 م. در شهر "نیویورک" متولد شد.  در سال 1970 موفق به دریافت مدرک لیسانس از دانشگاه "سیتی کالج" (City College) نیوورک و در  سال 1984 موفق به دریافت مدرک دکترای در رشته روابط بین الملل از دانشگاه "جورج تاون" (Georgetown University) (دانشگاهی کاتولیک واقع در واشنگتن) شد. موراوچیک به عنوان یکی از محققان موسسه تحقیقات سیاسی "اینترپرایز" (Enterprise) آمریکا و کارشناس سیاست خارجی آمریکا و روابط بین الملل در زمینه حقوق بشر و دموکراسی، سوسیالیسم، استراتژی آمریکا در جنگ سرد، ایران، خاورمیانه و ... تحقیقات مفصلی انجام داده است. وی از سال 1977 تا 1979 م. مدیریت اجرایی ائتلاف اکثریت دموکراتیک را برعهده گرفت و در سال 1986 م. فعالیت خود را به عنوان محقق در موسسه سیاست خاور نزدیک واشنگتن شروع کرد. موراوچیک فعالیت های علمی و اجرایی بسیاری را از جمله استادیاری موسسات علمی، سردبیری نشریات، عضویت در کمیسیون ها و کمیته های سیاسی و... را بر عهده گرفت. همچنین او یکی از فعالان پیشین حزب سوسیالیست است که نوشته های او در باب دموکراسی و ضدیت با کمونیسم، تعیین کننده خط مشی نو محافظه کاران بوده است. وی همواره یکی از صریح ترین طرفداران مبارزه خشونت آمیز علیه تروریسم و مداخله ایالات متحده در خاورمیانه و به ویژه ایران بوده است. مقالات تحلیلی موراوچیک در روزنامه ها و نشریاتی مانند: ""Commentary، "New Republic"، "New York Times"، "Los Angeles Times"، "Foreign Affairs"، Washington Post"" و "New York Times Magazine" به چاپ رسیده است. 

جاشوا موراوچیک به عنوان رئیس اتحادیه سوسیالیست های مردم جوان، از اواسط دهه هفتاد نقشی کلیدی در حمایت از نو محافظه کاران را بر عهده داشت. این اتحادیه، گروه جوانی بود که تا پیش از انحلال حزب سوسیال آمریکا در اوایل دهه هفتاد، با این حزب در ارتباط بود. موراوچیک در اواسط دهه هفتاد در اتحادیه سوسیالیست ها به همراه افرادی چون "هنری مارتین جکسون" (Henry Martin "Scoop" Jackson) (سناتور وقت حزب دموکرات) و "ریچارد بن کمبل" (Richard Penn Kemble) (یکی از اعضای موسس سوسیال دموکرات ها)، مسئولیت تحت کنترل درآوردن اعضای ضد جنگ گروه جنگ طلب دموکرات را پس از جنگ ویتنام بر عهده داشت. در اوایل دهه هشتاد به دنبال پیروزی ریگان در انتخابات ریاست جمهوری، موراوچیک و گروهی از نخبگان سیاسی هم فکر، سعی کردند، کمیته ای به نام "کمیته جهان آزاد" را تاسیس کنند؛ گروهی که مدعی بودند خود را وقف توسعه آزادی "در دنیای اندیشه ها" کرده اند. 

حزب نو محافظه کار، جناح سیاسی کم تعداد اما با نفوذی در داخل حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا است که جاشوا موراوچیک طی دهه های متوالی تعیین کننده خط مشی نو محافظه کاران بود. موراوچیک از اعضای حزب نو محافظه کار آمریکا با انتشار یادداشتی با عنوان "مردان نو محافظه کار من"، علت کمرنگ شدن شهرت نو محافظه کاران را درگیر شدن در جنگ عراق دانست و تلاش کرد روح اعضای فاصله گرفته از این حزب را مجددا احیا کند. وی می گفت: «لذت نبرد کجا رفته است؟ اصول بنیادین نو محافظه کاران باوری که طبق آن صلح در جهان غیرقابل تقسیم و اندیشه ها قدرتمند هستند و آزادی و دموکراسی در سرتاسر جهان معتبر است و این که شیطان وجود دارد و باید با آن مقابله کرد امروز نیز به اندازه روز اول زنده و تازه هستند. به همین دلیل است که باید به راهمان ادامه دهیم. البته می بایست در این راه قوی تر عمل کنیم...» او در اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود، نقشی کلیدی در هماهنگ کردن ایده های نو محافظه کاران با شرایط بین المللی داشت. در این دوران، نو محافظه کاران جنگ طلب، از بین ایده هایی که درباره ظهور عصر جدید نومحافظه کاری داده شده بود، گروه جدیدی به منظور بکارگرفتن فرزندان بسیاری از نو محافظه کاران قدیمی ایجاد شد. 

-محقق موسسه آمریکایی اینترپرایز -عضو شورای مشاوران موسسه یهودی امور امنیت ملی -عضو شورای مشاوران کمیته آزادسازی عراق -امضا کننده چند نامه سرگشاده در پروژه قرن آمریکایی جدید -استادیار موسسه سیاست های جهانی (از سال 1992) -استادیار موسسه مطالعات خاور نزديک واشنگتن (از سال 1986) -مدیر اجرایی ائتلاف اکثریت دموکراتیک (1979-1977) -رئیس مجمع سوسیالیستی مردم جوان (1973-1968) -عضویت در کمیته توسعه دموکراسی در وزارت خارجه ( 2007) -عضویت در کمیته مشورتی کمیسیون حقوق بشر آمریکا در ایالت مریلند (1997-1985) -عضویت در کمیسیون رادیو و تلویزیون جمهوری خلق چین (1992) 

جاشوا موراوچیک، از اعضای حزب نو محافظه کاران آمریکا، با حمایت از رئیس جمهورهای جمهوری خواه آمریکا (ریگان و بوش پسر)، از نو محافظه کاران می خواست تا با عمل خردمندانه راه را هموار کنند و از "جرج واکر بوش" (George Walker Bush) در زمان حمله به ایران دفاع کنند. در جریان تهیه مقدمات انتخابات ریاست جمهوری 2008 آمریکا، موراوچیک در حمایت از " جان مک کین" (John McCain) گفت: «اگر مک کین رئیس جمهور شود، حمله به تسلیحات هسته ای ایران در دستور کار قرار خواهد داشت.» در همین راستا "جیم لوب" روزنامه نگار آمریکایی به این نکته اشاره کرد که حمله به ایران از خواسته های صریح دوسال اخیر موراوچیک بوده است. موراوچیک علی رغم پیوستن به گروه های فشار جنگ طلب و حامی جنگ علیه تروریسم، با انتشار چندین نامه از گسترده شدن پروژه آمریکایی جنگ علیه تروریسم و همچنین از ایجاد ائتلاف دموکراسی سال 2002 م. جهت تغییر رژیم در ایران حمایت کرد. 

جاشوا موراوچیک با نگارش مقاله ای با عنوان "بمب ایران" که در مجله "لس آنجلس تایمز" به چاپ رساند، در خصوص حوادث بعد از انتخابات سال 1388 در ایران و نام گذاری جریانات به انقلاب سبز این گونه نوشته است: «...صراحتاً بگویم، از نظر من، نکته آزار دهنده تر از این واقعیت که دولت ایالات متحده به مداخلات خود در این عصر جادویی جدید اوباما نیز ادامه می دهد، تعداد افرادی است که در آمریکا مسخر این رویدادها در دور دست ها شده اند، رویدادهایی که هماهنگ کننده آنها، مقوله رنگ است. بسیاری از صاحب نظران در همبستگی با این انقلاب سبز، وب سایت هایشان را به رنگ سبز درآورده اند. انگار که آنها به شکلی امید بسته باشند که این بار این امر کاملاً تحقق خواهد یافت، که قدرت مردم به راستی به راه افتاده است...» 

مارس سال 2015، در جریان مذاکرات گروه 5+1 با ایران پیرامون مساله هسته ای، جاشوا موراوچیک در مقاله ای که با عنوان "جنگ با ایران بهترین گزینه ممکن" در روزنامه "واشنگتن پست" به چاپ رساند  تلاش های ایران برای صدور انقلاب اسلامی را عامل اصلی بی نتیجه ماندن مذاکرات دانسته و با اشاره به توافقات هسته ای با ایران و نقضی منطقی در صحبت های "نتانیاهو" اذعان داشت که می توان با تشدید تحریم ها نسبت به این کشور شرایطی برای رسیدن به یک توافق خوب را ایجاد کند اما ایران تمایل دارد برای رسیدن به سلاح هسته ایی تلاش کند. وی نوشت: «...همین نقص موجود در صحبت های نتانیاهو بود که به دولت اوباما جسارت مطرح کردن این سوال را داد که خوب راه حل جایگزین شما برای قرارداد به اصطلاح بد ما چیست؟ جنگ؟ لحن اوباما حاکی از آن است که آمریکا در پای میز مذاکرات هسته ای انتخاب دیگری به جز قبول پیشنهادات ایران ندارد چرا که از نظر اوباما اصلا راه حل جایگزینی وجود ندارد...» موراوچیک تنها راه مقابله با ایران را اعلام جنگ نسبت به این کشور دانسته و معتقد بود که با حمله هوایی به ایران، این کشور اقدام به پنهان سازی تاسیسات هسته ای می کند و ما با شناسایی موقعیت های جدید آنها را نیز مورد تهاجم قرار می دهیم. هم چنین در خصوص حمله ایران به آمریکا اشاره می کند که در حمله ایران به آمریکا، ما نیز بیکار ننشسته و دیگر مراکز نظامی و زیرساخت های ایران را مورد تهاجم قرار می دهیم. 

جاشوا موراوچیک در زمینه نگارش مقاله و کتاب در باب دموکراسی و ضدیت با کمونیسم، تعیین کننده خط مشی نو محافظه کاران آمریکایی بوده و مقالات تحلیلی وی در روزنامه ها و نشریاتی چون: "Foreign Affairs"، Washington Post"" و "New York Times Magazine" و... به چاپ رسیده است: کتب - بهشت روی زمین: ظهور و سقوط سوسیالیسم (2002) - ضرورت رهبری آمریکا (1996) - مبارزه ناپایدار: جیمی کارتر و معضل سیاست حقوق بشر (1986) - صادرات دموکراسی: تحقق سرنوشت آمریکا (1991) -و...  مقالات - اجرای دکترین ریگان در مورد عراق (1999) - عدم وحدت و یکپارچگی سوسیالیست های آمریکا (2000) - دوسوی یک سکه (2000) - مارکسیسم (2002) - پیروزی تمام و کمال دموکراسی (2002) - قلب ها، اذهان و جنگ با تروریسم (2002) - آزادی و جهان عرب (2002) - کارت پستالی از اروپای جدید (2003) - راهی به ناکجا آباد (2003) - رویارویی با کره شمالی (2003) - مانیفست بوش (2003) سخنرانی ها - ظهور و سقوط سوسیالیسم (1999) - احساسات ضد آمریکایی در اروپا و احساسات ضد اروپایی در آمریکا (2002) - سیاست جهانی جورج بوش: یک برآورد مستقل (2002) 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۴:۲۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۴:۲۳

جاشوا موراوچیک

خلاصه زندگی نامه

 جاشوا موراوچیک، سیاستمدار و استراتژیست نومحافظه کار آمریکایی و از محققین مؤسسه تحقیقات سیاسی اینترپرایز که از تئوریسین های طرفدار حمله نظامی به ایران است. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع