جستجو در مطالب و اشخاص
جابر بن حیان در حدود سال 721 هجری قمری احتمالا در "طوس" از توابع خراسان متولد شده، وی از بزرگترین کیمیاگران مسلمان است. نام او در هنگام ترجمه آثارش به لاتینی به نام Geber (جبر یا گبر)، در اروپا شهرت دارد. او با تحقیقات خود پیشرفت های زیادی را در علوم به وجود آورد. جابر اعتقاد داشت که تبدیل عنصری به عنصر دیگر از راه وساطت جوهری اسرارآمیز صورت می گیرد او و شاگردانش این جوهر اسرارآمیز را "اکسیر" نامیدند.وی در سن 94 سالگی درگذشت. 

دوره زندگی جابربن حیان همزمان با اوج عظمت و شکوه و قدرت مسلمانان بوده، زمانی که هارون الرشید خلیفه مسلمانان بود و از علم و دانش حمایت می کرده است جابر با امام صادق(ع) رابطه داشته و از اصحاب امام جعفر صادق(ع) بوده است. وی از حمایت "برمکیان" بخوردار بود اما هنگامیکه "جعفر برمکی" به دستور خلیفه کشته شد، ماندن در بغداد را صلاح ندانست و فراری شد و به کوفه رفت. جابر بن حیان در کوفه در تنهایی و انزوا به کارهای علمی و تحقیقی پرداخت تا سرانجام از جانب "مامون عباسی" مورد احترام و حمایت قرار گرفت. 

در دایره المعارف بریتانیکا، قدیمی ‌ترین دانشنامه انگلیسی ‌زبان، ذکر شده است که جابربن حیان علوم پنهانی را از امام جعفر صادق یاد گرفت، وی راجع به اسطرلاب مطالبی را نوشته است. علم کیمیااز کارهای مهمی که جابر در زمینه علم کیمیا انجام داده آن است که اصل عناصر اربعه یونانی را تغییر داده و اظهار کرده است که از آن عناصر تنها دو جوهر به نام "گوگرد" و "زیبق" به وجود می آید. آزمایشگاهآزمایشگاه شیمی جابر تا دو قرن از دید مردم پنهان بود تا اینکه زمانی که می خواستند در شهر کوفه در نزدیکی دروازه دمشق بنایی بسازند آزمایشگاه وی را کشف کردند. جابر بیشتر عمر خود را در آزمایشگاه بسر برد وی در آنجا به تجزیه و ترکیب مواد گوناگون می پرداخت با توجه به همین مسئله می توان او را از اولین دانشمندان اسلامی که علم شیمی را بر پایه آزمایش و تحقیق بنا کردند نام برد.وی در زمینه رنگها، تحقیقات و کشفیات جالبی ارائه نموده است، حدس زده اند که وی به خاصیت رادیواکتیو هم پی برده بود، وی روشهایی را برای استخراج و تصفیه فلزات مطرح کرده است. جابر اعتقاد داشت که تبدیل عنصری به عنصر دیگر از راه وساطت جوهری اسرارآمیز صورت می گیرد او و شاگردانش این جوهر اسرارآمیز را "اکسیر" نام نهادند. جابر به خوبی از تهیه و ساختن سفیداب سرب آگاه بوده است. 

"ابن الندیم" در کتاب "الفهرست" به بیش از 35 کتاب جابر بن حیان اشاره می کند که از مشهورترین آنها می توان به این کتابها اشاره کرد:کتاب الزبیقکتاب الرکنکتاب الاحجارکتاب القمرکتاب واحدالاولو ... 

جابر بن حیان در حدود سال 815 هجری قمری احتمالا در کوفه وفات یافت. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۰:۰۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۰:۰۷

جابر بن حیان

خلاصه زندگی نامه

 جابر بن حیان، از اولین دانشمندان اسلام بود که علم شیمی را بر پایه آزمایش و تحقیق بنا کرد، وی از شاگردان امام صادق(ع) بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع