جستجو در مطالب و اشخاص
توفیق فِکرت، در تاریخ 27 شعبان 1284 ه.ق برابر با 24 دسامبر 1867م در استانبول به دنیا آمد. پدرش، "حسین" فرزند "احمد آغا"، از روستای "چَرکَس" از چانِکری و مادرش، "خَدیجه رفیعه خانم"، از یونانیان مسلمان شده ساقِز بود که در دوازده سالگی توفیق درگذشت. توفیق فکرت تحصیلات متوسطه را در استانبول گذراند و در سال 1888 با رتبه اول فارغ التحصیل شد. او با "رضا توفیق"، شاعر و نویسنده ترک، همدرس بود. او در دبیرخانه مستشاری وزارت خارجه به کار مشغول شد و در روبرت کالج و دبیرستان "غَلَطه سرایی" به تدریس زبان ترکی پرداخت و مدتی مدیر این دبیرستان شد. همچنین در مکتب عالی تجارت، معلم زبان فرانسه، ترکی وخوش نویسی شد. فکرت در سال 1890 ازدواج کرد و در سال 1895 پسرش، "خلوق"، به دنیا آمد. خلوق بعدها به آیین مسیحی در آمد و حتی کشیش شد و به امریکا رفت و در آنجا درگذشت. سرانجام توفیق در سال 1915 میلادی از دنیا رفت. 

توفیق در سال 1896 به درخواست "رجایی زاده"، سردبیر مجله "ثروتِ فنون" شد که از مهمترین مجلات ادبی ترک و مجمع نویسندگان و شاعران بزرگ بود. وی به ترجمه آثار غربی پرداخت و تحت تأثیر آنها قرار گرفت و به تدریج بر شهرتش افزوده شد. او در "ثروت فنون" کوشید که انسانهای زمان خود را ببیند و میان احساس خود از این مشاهده و آنچه در آثار نویسندگان واقع گرای غربی خوانده بود، ارتباط برقرار کرد. توفیق فکرت بزرگترین شاعری بود که در ثروت فنون در ادبیاتِ جدیده فعالیت می کرد. وی در سال 1901، کمی پیش از توقیف روزنامه "ثروت فنون"، گوشه نشین شد و به تدریس در روبرت کالج بسنده کرد. 

فکرت نُه سال، تا اعلام مشروطیت دوم، از امور سیاسی بر کنار بود. پس از اعلام مشروطیت دوم با همکاری "حسین جاهد" و "حسین کاظم"، مجله "طنین" را منتشر کرد. پس از مشروطیت دوم که حزب "اتحاد و ترقی" بر سر کار آمد و مملکت را به صورت نیمه مستعمره در آورد، فکرت ناامید شد و از سیاست کناره گرفت. سانسور، گزارشهای مخفی، تبعید و مانند اینها بر اندیشه و شعرش اثر گذاشت، به طوری که نوعی ناامیدی بر او مسلط شد. 

توفیق فکرت از نوجوانی شعر گفتن را آغاز کرد. قبل از آنکه به شاعری شهرت یابد، "محمد توفیق" نامیده می شد. در شعر، "نظمی" و "م .ت .فکرت" و گاهی "اسعد نجیب" و "محمد نظمی" تخلص می کرد. اشعارش را ابتدا معلم فارسی او "فیضی افندی"، و بعدها "اکرم بیگ" و "معلم ناجی" اصلاح می کردند. وی ابتدا در عرصه ادبی مقلد بود. اشعار تقلیدی او در بین سالهای 1880 تا 1890 سروده شده است. "فیضی"، "ناجی"، "شیخ وصفی" و بعدها "حامد" و "رجایی زاده اکرم" بر او تأثیر گذاشتند، چنانکه به شعر آزاد تمایل یافت. او در سال 1891، در مجله "مرصاد" در مسابقه شعری با عنوان "توحید" و بعد در "ستایش حضرت پادشاهی" نفر اول شد. توفیق در سال 1894 در اولین شماره مجله "معلومات"، شعری به نام "تبریک ولادت" در مدح "عبدالحمید دوم" و تبریک سلامت ماندن او از سوء قصد چاپ کرد که با نکوهش مواجه شد. وی اشعار دیگری نیز در آن مجله منتشر کرد. 

توفیق در شاعران معاصر خود، به ویژه نسل جوان، اثر عمیقی گذاشت. "یحیی کمال" در اولین دوره شاعری با اشعار او پرورده شده، وی در خاطراتش به این مسئله اشاره کرده است. فکرت مضامین تازه ای، مانند حب فرزند، را در ادبیات ترکی وارد کرد و اشعار و کتابهای بسیاری به نام فرزندش تألیف نمود. بیشتر منظومه های بلند او در قالب مثنوی و برخی از اشعارش هم مستزاد آزاد بوده است. 

در زندگی ادبی فکرت پنج مرحله دیده می شود: - دوران کودکی و سرودن اشعار کودکانه - ورود به ثروت فنون و آشنایی با ادبیات جدید و ادبیات غرب - سرودن اشعار خانوادگی و اجتماعی - سرودن اشعار وطنی و ملی - سرودن اشعار انسانی 

از آثار توفیق فکرت که به خط قدیم و جدید ترکی بارها چاپ شده است، عبارتند از: رباب شکسته سَژمین جواب رباب تاریخ قدیم ـ به سوی نود و پنج دفتر خلوق 

توفیق فکرت در تاریخ 8 شوال 1333 برابر با تاریخ 19 اوت 1915 درگذشت. جنازه اش را در مقبره خانوادگی او، در "ایوب"، به امانت سپردند و مدتی بعد آن را به باغچه خانه اش منتقل کردند. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۷:۱۰

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۷:۱۲

توفیق فکرت

خلاصه زندگی نامه

 توفیق فِکرت، شاعر و آزادی خواه ترک که عروض را به مهارت وارد زبان ترکی کرد. وی به سبب تسلطش بر زبان، از موضوعات پیش پا افتاده شعر می ساخت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع