جستجو در مطالب و اشخاص
بیژن شهبازخانی در سال 1342 در شهرستان "ملایر" واقع در استان "همدان" به دنیا آمد. وی دارای مدرک فوق تخصص گوارش و کبد از دانشگاه تهران است.بهمن ماه سال 1378، شهبازخانی در انتخابات مرحله اول مجلس ششم شورای اسلامی شرکت کرد و توانست با کسب 26.30 درصد آراء، به عنوان نماینده مردم شهرستان "ملایر" از استان "همدان" راهی خانه ملت شود. پس از پایان این دوره، شهبازخانی در انتخابات مجلس هفتم شورای اسلامی شرکت کرد و توانست مجددا به عنوان نماینده مردم "ملایر " به خانه ملت راه یابد. وی در این دوره به عنوان یکی اعضای فراکسیون اقلیت فعالیت داشت.عضویت در هیات علمی مرکز کبد و گوارش دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران سلیاکی از دیگر سوابقی است که شهبازخانی در کارنامه اجرایی خود دارد. 

-عضویت در هیات علمی مرکز کبد و گوارش دانشگاه علوم پزشکی تهران -نماینده مردم ملایر در مجلس ششم شورای اسلامی -نماینده مردم ملایر در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی -عضویت در هیئت علمی گروه آموزشی پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد -مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران سلیاکی 

مجلس ششم 29 بهمن سال 1378، بیژن شهبازخانی در انتخابات مرحله اول مجلس ششم شورای اسلامی شرکت کرد و توانست به نمایندگی از مردم شهرستان "ملایر" از استان "همدان" با کسب 33048 رأی از مجموع 125394 آراء ماخوذه، به مجلس ششم راه یابد. مجلس هفتم پس از پایان ششمین دوره مجلس شورای اسلامی، بیژن شهبازخانی در انتخابات مجلس هفتم شورای اسلامی شرکت کرد و در مرحله اول این انتخابات در 1 اسفند ماه 1382 با کسب 49060 رأی از مجموع 108063 آراء ماخوذه، مجددا به عنوان نماینده مردم "ملایر" انتخاب شد و در خانه ملت حضور یافت. وی در این دوره به عنوان یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خدمت کرد. 

مخالفت با کلیت کابینه پس از روی کار آمدن دولت نهم در تیر سال 1384، 21 وزیر پیشنهادی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور منتخب، در 23 مرداد همان سال به مجلس هفتم شورای اسلامی معرفی شدند. بررسی کابینه نهم از 30 مرداد 84 با حضور 284 نماینده در صحن مجلس آغاز و با سخنان محمود احمدی نژاد و نمایندگان در جایگاه موافق و مخالف ادامه ‌یافت. در این میان بیژن شهبازخانی، در مخالفت با برنامه های رئیس جمهور خطاب به رئیس جمهور گفت: «انتظار این است که اهداف و برنامه های خود را براساس اختیارات ریاست جمهوری در قانون اساسی، برنامه 5 ساله چهارم و چشم انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران مشخص نمایید ولی برخی آرمان ها و راهکارهای فرهنگی فراتر از چشم انداز و قانون اساسی ارائه شده است.» وی در ادامه افزود: «طبق اصل 147 قانون اساسی، دولت باید در زمان صلح از افراد و تجهیزات فنی ارتش در کارهای آموزشی، تولیدی و جهاد سازندگی با رعایت کامل موازین اسلامی استفاده کند اما زمزمه هایی شنیده می شود که طرح های عمرانی مثل راه، مسکن و سد به نیروهای مسلح سپرده خواهد شد که این مساله دارای آسیب هایی چون لطمه به آمادگی رزمی، از بین رفتن قدرت رقابت بخش خصوصی و مشکل ساز شدن نظارت بر نیروهای نظامی و امنیتی می شود و با سیاست های راهبردی آقای احمدی نژاد مبنی بر رفع تبعیض نیز تناقض دارد.» موافقت با استیضاح وزیر آموزش و پرورش 18 اردیبهشت سال 1386، طرح استیضاح محمود فرشیدی وزیر آموزش و پرورش دولت نهم در 17 محور در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد. بیژن شهبازخانی یکی از 38 نماینده امضا کننده طرح استیضاح فرشیدی بود. کند شدن تحول در نظام آموزشی، انحراف از راهبرد مدرس محوری در تعالیم و تربیت، عملکرد ضعف در پرداخت بهنگام معوقات و مطالبات قانونی فرهنگیان، کم توجهی به پیشکسوتان و فرهنگیان بازنشسته، عملکرد ضعیف در ساماندهی بهداشتی مدارس، تدبیر ناکارآمد در ایمن سازی مدارس و امکان برخورداری از تاسیسات متناسب با گاز رسانی به مدارس و حوادث غیر مترقبه برای دانش آموزان  و... از محورهای استیضاح مطرح شدند. جلسه استیضاح محمود فرشیدی وزیر آموزش و پرورش، 26 اردیبهشت سال 1386 با حضور رئیس جمهور و جمعی از وزرا در صحن علنی مجلس آغاز شد. در این جلسه پس از بیان سخنان موافقان و مخالفان و سپس سخنان رئیس جمهور و دفاع فرشیدی از عملکرد خود، نهایتا "محمود فرشیدی" با رای اعتماد 132 تن از نمایندگان مجلس، از مجموع 238 آراء ماخوذه، در وزارت آموزش و پرورش باقی ماند.  

در اواسط خرداد ماه 1388، 356 نفر از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی، از جمله بیژن شهبازخانی، طی اعلامیه ای از میرحسین موسوی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، حمایت کردند. متن این اعلامیه به شرح زیر است: «باسمه تعالی مجلس عصاره فضائل ملت است (امام خمینی(ره)) اعلام حمایت جمعی از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی از جناب آقای مهندس میر حسین موسوی موجب افتخار است که در برهه کنونی از میهن اسلامی یار دیرین امام(ره) جناب آقای مهندس میرحسین موسوی در عرصه رقابت دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام حضور نموده است بر خود فرض می دانیم با توجه به جایگاه رفیع ریاست قوه مجریه و نیاز مبرم کشور به مدیری توانمند و قانون مدار، حمایت همه جانبه خود را از کاندیداتوری ایشان اعلام نماییم.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۲۰

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۲۱

بیژن شهبازخانی

خلاصه زندگی نامه

 بیژن شهبازخانی، نماینده اصلاح طلب مردم شهرستان "ملایر" از استان "همدان" در ادوار ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی بود.  

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع