جستجو در مطالب و اشخاص
بنوت مندلبورت (Benoit Mandelbrot) در سال 1924 میلادی در "لهستان" به دنیا آمد. پدر او دستفروش لباسهای دست دوم و مادرش پزشک بود. مندلبورت مبانی ریاضیات را از دو عموی خود فرا گرفت و به همراه خانواده خود در سال 1936 میلادی به "فرانسه" مهاجرت کرد. در آنجا با کمک یکی دیگر از عموهایش که پروفسور ریاضیات بود به ریاضی علاقه مند شد اما با شروع جنگ جهانی دوم از مدرسه و تحصیل دور ماند.او در سال 1944 در دانشگاه پلی تکنیک در پاریس پذیرفته شد و تا اخذ مدرک PhD در رشته ریاضی در سال 1987 میلادی به تحصیلات خود ادامه داد. پرفسور مندلبورت در سال 1955 میلادی با "الیتی کیگن" ازدواج کرد و در شرکت IBM در پاریس مشغول به کار شد. او در آنجا تحقیق بر روی هندسه فراکتالها را آغاز کرد و تئوری خود را در سال 1976 میلادی مطرح نمود و درک جدیدی از طبیعت را با مفهوم هندسه در اختیار انسانها قرار داد. تلاش های او بارها در مجامع مختلف مدالها و نشانهای مختلفی را کسب کرد.پرفسور مندلبورت در 4 اکتبر 2010 میلادی در 86 سالگی در "آمریکا" درگذشت. 

بنوت مندلبورت مبانی مقدمات ریاضی را از دو عمویش فراگرفت. بعد از مهاجرت خانواده اش به فرانسه در سال 1936 میلادی، او تحت تعلیم یکی از عموهای خود که پروفسور ریاضی بود قرار گفت. با شروع جنگ جهانی دوم در سال 1939 میلادی، او دیگر به مدرسه نرفت و به تنهایی به ادامه تحصیل پرداخت. عدم تحصیل آکادمی برای او یک مزیت بود چرا که او دیگر به پدیده های هستی به چشم یک ریاضیدان یا دانشمند آکادمیک نمی نگریست، این طرز آموزش همچنین به وی فرصت داد تا روشهای بسیار جالبی برای استفاده از هندسه در ریاضیات ابداع کند. او توانست بسیاری از مسائل ریاضی را با روشهای هندسی حل کند.او در سال 1944 میلادی در امتحانات دانشگاه "پلی تکنیک" در "پاریس" قبول شد و این سرآغاز تحصیلات جدی وی بود.سرانجام مندلبورت موفق به دریافت درجه پرفسوری در سال 1987 در رشته ریاضیات شد. 

بنوت مندلبورت پس از پایان تحصیلات و دریافت مدرک PhD در ریاضیات به "آمریکا" رفت و در انستیتوی مطالعات پیشرفته "پرینستون" مشغول به فعالیت شد. او پس از 10 سال در سال 1955 میلادی دوباره به "پاریس" بازگشت و شروع به کار برای مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه نمود اما مدت اقامت او کوتاه بود و او در همان سال دوباره به "آمریکا" برگشت و در آنجا با شرکت IBM آغاز به همکاری نمود. وی در IBM آزادی کامل داشت و می توانست بر روی هر پروژه ای کار کند. 

از جمله اتفاقاتی که برای پروفسور مندلبورت در شرکت IBM رخ داد آشنایی وی با تحقیقاتی بود که قبلا توسط "گاستون موریس جولیا" در سال 1917 میلادی انجام شد. این تحقیقات را عمویش در سال 1945 میلادی در اختیار او قرار داد اما وی تا سال 1970 میلادی آنها را جدی نمی گرفت. با توجه به تجاربی که او در زمینه کامپیوتر در شرکت IBM کسب کرده بود و با نگاه مجدد به تحقیقات "جولیا"، او توانست تئوری زیبای فراکتال ها را در سال 1976 میلادی ارائه کند. تئوری فراکتالمندلبورت فرمولهای ریاضی نوشت که با ایجاد مارپیچها، پیچ ها و حبابهای متقارن در شرح دادن طبیعت، مکمل زوایای حاد هندسه اقلیدسی بسیار تاثیر گذار بوده اند. با فرمولهای او ساختارهای پیچیده طبیعی مانند خطوط ساحلی با کمک فرمول های ریاضی ساده و بدون پیچیدگی قابل درک است.در اشکال فراکتال که نام آنها توسط مندلبورت از واژه Fractus لاتین به مفهوم شکسته برگرفته شده است، هر یک از بخشها، الگویی از تمام شکل را تقلید می کند. بزرگنمایی هر یک از بخشها پیچیدگی های بیشتری را نمایش می دهد که چرخه ای نامحدود را تکرار می کنند.مجموعه مندلبروت اساسا ساختاری از اعداد پیچیده است که به یک طرف از یک معادله یا تساوی اختصاص دارد. تصاویر این معادلات با اختصاص دادن رنگها به هر یک از این اعداد به وجود می آیند. مطالعات وی کاملا با جهان در حال تولد رایانه ها انطباق داشت  و در عین حال به انسانها در درک بیشتر پدیده های طبیعی کمک بسیاری کرده است.مندلبورت نشان داد فرمولهای بسیار ساده می توانند در خود نتایج پیچیده و شگفت انگیزی داشته باشند. فراکتالها در مدل سازی هر پدیده ای، از گل کلم گرفته تا مغز انسان یا الگوی توزیع کهکشانها کاربرد دارند. 

یکی از مهمترین آثار مندلبورت کتاب "هندسه، فراکتال طبیعت" است که وی در مقدمه این سوال را مطرح می کند: «چرا معمولا از هندسه به عنوان علمی سرد و خشک یاد می شود؟ یکی از دلایل این تعریف، ناتوانی این دانش در تشریح شکل ابرها، کوه ها و درختها است.» 

پروفسور مندلبورت جوایز بسیاری را به دلیل پژوهش ها و مطالعات خود کسب کرد که از آن نمونه می توان به موارد زیر اشاره کرد.سال 1985 میلادی دریافت مدال "بارنارد" به خاطر خدمات شایسته در علمسال 1986 میلادی دریافت مدال "فرانکلین"سال 1987 میلادی کسب جایزه "الکساندر فو هومبولت"سال 1988 میلادی دریافت مدال "استینمتز"سال 1989 میلادی دریافت جایزه "لوژین"سال 1991 کسب مدال "نوادا"سال 1993 دریافت جایزه "ولف" در فیزیکسال 2003 دریافت جایزه "ژاپن" در علم و تکنولوژی 

بنوت مندلبورت در 4 اکتبر 2010 میلادی در 86 سالگی در "ایالت ماساچست" در کشور "آمریکا" درگذشت. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۵۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۵۳

بنوت مندلبورت

خلاصه زندگی نامه

 بنوت مندلبورت، ریاضیدان لهستانی که تئوری فراکتالها را ارائه نمود و پدر علم ریاضی در هندسه فراکتالها نامیده شد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع