جستجو در مطالب و اشخاص
لی جون فان (Jun Fan) معروف به "بروس لی" (Bruce Lee)، در 27 نوامبر سال 1940 در سال اژدها در "سانفرانسیسکو" آمریکا به دنیا‌ آمد، اما تا اواخر نوجوانی در "هنگ کنگ" بزرگ شد.پدر بروس لی علاوه بر خوانندگی، در ورزش ووشو مهارت زیادی داشته و به همین خاطر بروس لی به رشته ورزش‌های رزمی علاقمند و بسیار پیشرفت کرد.بروس لی از 13 تا 18 سالگی تحت تعلیم استاد هنگ کنگی خود، "ییپ من" بود. وی در سن 19 سالگی به منظور ادامه تحصیل و تنها با 100 دلار با کشتی وارد ایالات متحده آمریکا شده و در مدرسه فنی "ادیسون" ثبت نام کرده، سپس در دانشگاه واشنگتن در رشته فلسفه مشغول به تحصیل شد."جان فان کونگ فو" یا "کونگ فوی بروس لی"، نامی بوده که بروس لی روی هنر رزمی خود گذاشت.در دهه 50 تا 60 در ایالات متحده، بروس لی آموزش هنرهای رزمی را پی گیری کرد.وی در اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 میلادی به علّت اجرای ضربات عالی و تکنیک‌های برتر در مبارزه در محافل کونگ فوی به معروف ‌ترین رزمی کار و هنر پیشه فیلم‌های رزمی جهان معروف شد.مهمترین فیلم های وی، "اژدها وارد میشود"، "خشم اژدها" و "رییس بزرگ" نام دارند.سرانجام بروس لی در 20 ژوئیه سال 1973 در هنگ کنگ از دنیا رفت اما در آمریکا به خاک سپرده شد. 

پدر بروس لی، "لی هوی چوئن" خواننده اپرای چینیها و مادرش "گریس هو" یک چینی آلمانی تبار بودند. نام اصلی بروس، "لی جون فان" بود. ولی بعد ها در اداره ثبت احوال اسم بروسلی را به عنوان نام هنری برای خود انتخاب کرد . اعضای خانواده بروسلی هفت نفر بودند. نام خواهر بزرگ بروس "اگنس"، خواهر کوچکش "فیبی"، برادر بزرگش "لی جون شن" و برادر کوچکش "لی جون خوی" بود. وقتی بروس لی سه ماه داشت والدینش به هنگ کنگ برگشتند. در مورد تابعیت او اختلافاتی مبنی بر آمریکایی یا  چینی بودن اش وجود دارد. 

پدر بروس لی، که یک ستاره مشهور اپرای کانتونیایی بوده زمینه علاقه مندی بروس به بازیگری را بوجود آورد.لذا او در همان دوران کودکی در چند فیلم سیاه و سفید کوتاه بازی کرد. بروس نه فقط در کونگ فو، بلکه استعداد خیلی خوبی هم در نمایش داشت. او تقریباً در یک سالگی در فیلم "جینگ مانگ نیو" (دختر شهر دروازه طلایی) نقش داشت و در شش سالگی در فیلم های "سرگذشت یک پسر بچه" و "اژدهای کوچک" و در دوران جوانی نیز در فیلم "ژن های گوهم " بازی نمود که مورد استقبال مردم واقع شد . او در این فیلم، فنون و تکنیک های برتر زیادی از کونگ فوی چینی را به نمایش گذاشت. وی تا سن 18 سالگی در 12 فیلم حضور داشت. 

بروس در سال 1964 در دانشگاه با "لیندا" آشنا شد و ازدواج کرد. حاصل ازدواجشان یک پسر به نام "براندون" و یک دختر به نام "شانون" بود.براندون از لحاظ قیافه مانند چینی‌ها شبیه پدرش و از لحاظ رنگ پوست و مو مانند غربی‌ها که شبیه مادرش بود. در واقع نام اش ترکیبی از دو نژاد چینی و غربی بود.فرزندان وی نیز به بازیگری رو آوردند و پسرش در اجرای صحنه‌ای از فیلم "کلاغ" به شکل مرموزی از دنیا رفت. 

اولین آشنایی بروس با هنرهای رزمی توسط پدرش "لی هوی چون" صورت گرفت. او در ابتدا مهارتهای پایه‌ای در سبک "تای چی" را از پدرش فرا گرفت. اما او قبل از این که نزد استادی برود خودش کاراته کار می‌ کرد. ولی تحت نظر استادان با تجربه در کاراته بسیار خبره شد. بروس از سن 13 تا 18 سالگی تحت تعلیم استاد هنگ کنگی خویش "ییپ من" بود. مانند اکثر مدارس هنرهای رزمی چینی در آن زمان، کلاس‌های "سی فو"، "ییپ من" توسط شاگردان ارشد و درجه بالا اداره می‌شد. یکی از شاگردان ارشد ییپ من "وانگ شون لئونگ" بود.بر طبق گفته‌ها او بیشترین تأثیر را بر "کونگ فوی وینگ چونِ بروس لی" داشت. پس از اینکه تعدادی از شاگردان "پپپ من" به دلیل بعضی آداب و رسومات چینی از آموزش به بروس لی خودداری کردند، "ییپ من" به طور خصوصی شروع به آموزش بروس لی کرد.بروس همچنین بوکس غربی را نیز یاد گرفت و مسابقه فینال قهرمانی بوکس در سال 1958 را با ناک اوت کردن "گری الم" که قهرمان سه باره مسابقات بوده، در راند سوم به پایان رساند.قبل از مسابقه نهایی بروس سه حریف قبلی اش را مستقیما در همان راند اول ناک اوت کرده بود. بعلاوه بروس تکنیکهای شمشیرزنی غربی را از برادرش "پیتر لی" (قهرمان شمشیرزنی) یاد گرفت. 

بروس لی آموزش هنرهای رزمی در آمریکا را از سال 1955 شروع کرد. وی در ابتدای ورودش به آمریکا و برای تامین هزینه تحصیل اش ناگزیر در رستوران کار می‌کرد اما چون احساس ‌کرد این کار در شان وی نیست این کار را رها کرده و تصمیم به آموزش کونگ فو گرفت و با استقبال فراوان دوستانش مواجه شد.بسیاری از دانشجویان ژاپنی در "سیاتل" سعی داشتند که با بروس مبارزه کنند و او را از پای در آورند. اما در بیشتر مبارزات بروس برنده نهایی بود.اولین شاگرد بروس یک جودو کار به نام "جس گلاور" بوده که بعدها دستیار او شد. قبل از نقل مکان به کالیفرنیا، لی اولین مدرسه هنرهای رزمی‌اش را در "سیاتل" با نام موسسه "جان فان کونگ فوی لی"، افتتاح کرد.اما بعد از مدتی با مخالفت چینی‌های مقیم آمریکا مواجه گشته و آنها از وی خواستند دست از آموزش به خارجی‌ها بر دارد اما بروس لی در تصمیمش مصمم بود و آنها برای تعطیل کردن باشگاه وی مبارزی ماهر، به نام "وانگ جک مان" را به منظور مبارزه با بروس لی فرستادند که در این مبارزه وانگ به سختی شکست خورده و دندانهای جلویش را از دست داد. 

بروس لی بعد از آموزش تصمیم به شرکت در مسابقات کاراته و نشان دادن توانایی‌های خود در هنرهای رزمی گرفت. بدین منظور در سال 1964 در میدان ورزشی "لانگ بیچ" با اجرای چند حرکت نمایشی با سرعت و قدرتی خیره‌ کننده نامش بر سر زبان‌ها افتاد.بعد از نمایش "لانگ بیچ" یک کارگردان که اتفاقا در سالن حضور داشته به ملاقات بروس لی رفته و از وی خواست در سریال "زنبور سبز" به ایفای نقش بپردازد و بروس هم پذیرفت و این مقدمه ‌ای برای ورود بروس لی به سینما شد.در سریال "چینگ فن شا" (زنبور سبز) به عنوان یک قهرمان و حامی، ایفای نقش کرد و توانست قدرت ونیروی ووشو (کونگ فوی چینی) را به خوبی نشان دهد . بعد از این، ووشو در سراسر جهان یک دگرگونی همچون موج بوجود آورد.در یکی از مجلات و انتشارات فیلم آمریکا چنین نوشته بود: "بروسلی از کشوری کهن، با فرهنگ غنی و باستانی و پهناور آمده، مردم چین آداب و رسوم غنی دارند، و در چشم غربیها این کشور پر از رمز و راز است." دوران بازیگری بروس در دهه 60اجرای حرکات وتکنیک های کونگ فوی چینی توسط بروس لی واقعا برای مردم شگفت انگیز بود . وی در سال 1967 در هنگ کنگ در فیلم "برادر بزرگ" (تانگ شان) نقش داشته و بار دیگر کونگ فو را به مردم جهان نشان داد. بسیاری از بازیگران مشهور ‌هالیوود می‌خواستند از او فنون کونگ فو یاد بگیرند. "استیو مک‌کویین"، "جیمز کوبارن"، "لی ماروین" از جمله کسانی بودند که از او مهارت‌هایی آموختند. بازگشت بروس به هنگ کنگبروس لی بعد از بازی در چند سریال و فیلم مانند زنبور سبز، مارلو، لانگ استریت و... در آمریکا تصمیم گرفت به هنگ کنگ بازگردد و برای هم میهنانش نیز چند فیلم بازی کند که بلافاصله با استقبال شرکت‌های فیلم سازی روبه رو شد.وی نخست فیلم "راهب کوهتانگ" به  کارگردانی "لو وی" به ایفای نقش پرداخت. چندی بعد وی در فیلم‌های "رئیس بزرگ" و "مشت خشم" پرداخت که این فیلم‌ها رکورد فروش تمامی فیلم‌های هنگ کنگی را شکست. خشن ترین اثر بروس در دهه 70بروس در سال 1971 با موفّقیت عالی در فیلم "خشم اژدها" بازی کرد که در این فیلم او خشن ترین و جدی ترین هنر پیشه بود . او با تکنیک های عالی و مبارزه شگفت انگیزش، بار دیگر "جیت کان دو" را به نمایش گذاشت. علی الخصوص در اجرای ضربات و فنون "نانچکو" و نمایش دادن سه تکنیک برتر پا موفق بود و مردم از بازی او لذّت بردند . 

بعد از این فیلم‌ها همه به این نتیجه رسیدند که بدون شک بروس لی برترین رزمی کار دنیاست. سپس بروس لی خود تصمیم گرفت فیلم بسازد بدین منظور در سال 1972 شرکت فیلمسازی خود به نام شرکت فیلمسازی "کنکورد" را تاسیس و خود کارگردانی فیلم "راه اژدها" یا "بازگشت اژدها" را به عهده گرفت.او در این فیلم با قهرمان کاراته جهان "چاک نوریس" یک مبارزه شگفت انگیز کرد، این فیلم در هنگ کنگ مجدداً رکورد فروش فیلم‌های قبلی بروس لی را شکست.در این دوران بروس لی با موج پیشنهادهای شرکت‌های فیلمسازی مواجه شد، وی در چهارمین فیلم معروف خود "بازی با مرگ" به ایفای نقش پرداخت. 

در سال 1973 بروس با شرکت فیلم سازی برادران وارنر همکاری نمود و در هنگ کنگ فیلم "اژدها وارد می شود" را ساختند. این آرزوی او که چند سال پیش قصد داشت فوق ستاره فیلم های هالیوود باشد با ساختن این فیلم به حقیقت پیوست و او به بازیگر درجه یک جهان تبدیل شد. 

فیلم "بازی با مرگ" از شرکت تولید فیلم "سکواویا" (شی خو) آخرین فیلم بروس بود. وی در هنگ کنگ برای ساختن این فیلم از تکنیک ها ، ضربات و صحنه های جالب و بسیار دیدنی فیلم برداری کرد. البته قبلاً تصمیم گرفته بود که بعضی از صحنه ها را در مناظر کره جنوبی فیلم برداری کند، امّا به علّت خستگی بیش از حد او این تصمیم اجرا نشد. وقتی که او دوباره سعی کرد تصمیمش را عملی کرده و این فیلم را تمام نماید ناگهان اتّفاق ناگواری موجب مرگ او شد . 

بروس لی سرانجام در 20 ژوئیه سال 1973 در هنگ کنگ از دنیا رفت اما در آمریکا به خاک سپرده شد. قبر او در "سیاتل" آمریکا در خیابان "گارفیلد" قرار دارد. علت مرگبروس لی که به تومور مغزی دچار شده بود، هنگامی که می‌خواست برای تمرین فیلم بازی با مرگ مغزی، بی هوش شده و تلاش پزشکان بی نتیجه بود و تیم پزشکی بروس لی 5 دلیل برای مرگ نابهنگام او ارائه دادند. یکی از دلایل اصلی مرگ زودرس بروس تورم و رشد یک غده در مغز او بود.به گفته همسرش لیندا، بروس با تهیه کننده فیلم "ریموندچو" در ساعت 2 بعد از ظهر، قرار داشت. آن دو در مورد ساخت فیلم بازی مرگ با یکدیگر مشورت کردند و تا ساعت 4 با هم صحبت کردند و بعد به خانه "بتی تینگچی" بازیگر تایوانی الاصل که نقش اصلی زن فیلم "بازی با مرگ" را داشت رفتند. بعد از ساعتی "چو" آنجا را ترک می کند و بروس و "بتی" با هم شام می‌خورند.در آنجا بروس احساس سردرد می کند و "بتی" یک قرص آسپرین قوی به او می‌دهد. حدود ساعت 7 شب بروس به خواب می‌رود. "چو" به خانه بتی تلفن می ‌زند تا با بروس حرف بزند اما "بتی" می‌گوید بروس به خواب عمیقی رفته و نمی‌تواند او را بیدار کند.بلافاصله او را به بیمارستان می‌ رسانند. پزشکان به معاینه دقیق می‌پردازند اما او به کما رفته بود. بعد از مدت کوتاهی نیز حتی نفس هم نمی‌کشید. پزشکان متوجه شدند که مغزش تورم دارد. وزن مغز او از 1400 به 1575 گرم رسیده بود.هیچ یک از رگ‌های خونی بسته یا پاره نشده بود. تمام اعضا و جوارح بدن بروس لی مورد معاینه قرار گرفت و کالبد شکافی شد. در معده‌اش همان قرص آسپرین قوی بود که بتی به او داده بود. علاوه بر این چند دانه شاهدانه در معده‌اش یافت شد که مشخص نشده این شاهدانه ها را از دست چه کسی خورده است.عده‌ای از پزشکان معتقد بودند که شاهدانه‌ها به زهر آغشته شده و همین امر سبب مرگ وی شد. اما پزشک اصلی او معتقد بود، که به دلیل خوردن آسپرین قوی، تومور فعال شده و مرگش فرار رسیده بود. در واقع چنین فردی با داشتن تومور مغزی نباید چنین آسپرینی مصرف می‌کرد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۷:۵۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۸:۰۱

بروس لی

خلاصه زندگی نامه

 لی جون فان مشهور به بروس لی، استاد هنرهای رزمی، فیلسوف و بنیانگذار سبک "جیت کوان دو" (Jeet Kune Do) بود. وی نامدارترین ستاره فیلم‌های رزمی که به عنوان تاثیر گذار ترین رزمی کار قرن بیستم و نماد فرهنگی شناخته شد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع