جستجو در مطالب و اشخاص
برهان الدین نفیس بن عوض بن حکیم کرمانی یا برهان ‌الدین کرمانی در حدود سال 812 قمری در شهر کرمان متولد شد. تا چهار نسل در خاندان او همگی از اطبای کرمان بودند و پدر و پدر بزرگش از طبیبان مشهور کرمان به شمار می رفتند.وی در دربار پادشاه تیموری به طبابت پادشاه منصوب شد و آثار با ارزشی در طب از خود بجا گذاشته که تا چند قرن بعد از او در کشورهای اسلامی تدریس شد.زمان وفات او بطور دقیق مشخص نیست، احتمالا در 78 سالگی درگذشت. 

نفیس بن عوض در کرمان تحصیلات طبی خود را به پایان رسانید و در همان کرمان به طبابت مشغول شد. وی تالیفاتی در زمینه طب داشت که برخی آثارش تا اوایل قرن پانزدهم هجری در حوزه‌ های علمیهٔ نجفِ تدریس ‌شد و در سرزمین‌های اسلامی بخصوص در ایران و عراق و در شبه جزیرهٔ هند و پاکستان، مورد استفاده بود. 

شهرت نفیس بن عوض در طب به حدی رسید که "اُلُغ بیک بن شاهرخ بن تیمور گورکانی"، پادشاه نامدار "تیموری"، وی را به سمرقند فراخواند و او را بعنوان پزشک مخصوص خود در دربار منصوب کرد. تدوین چند رساله به پیشنهاد پادشاه تیموریبنا به درخواستِ الغ بیگ گورکانی، نفیس بن عوض در دوران اقامت خویش در سمرقند، به تدوین چند رساله و از جمله رسالهٔ مشهور خود "شرح الاسباب و العلامات" و مجموعهٔ "موجز القانون" یا "خلاصه قانون ابن سینا" مشغول شد. وی پس از مرگ الغ بیگ به کرمان بازگشت و تا پایان عمر خویش در کرمان ماند و به تدریس طب به شاگردانی که برخی از آنها فرزندان او بودند و نیز به تألیف کتابهای پزشکی مشغول بود. 

زمان دقیق وفات نفیس بن عوض مشخص نیست، برخی درگذشت وی را در سال 890 هجری قمری اعلام کرده اند. 

شرح الاسبابِ و العلاماتشرح الموجزشرح قانونِ ابن سیناسمومات و حمیات 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۱:۰۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۱:۰۵

برهان ‌الدین کرمانی

خلاصه زندگی نامه

 برهان الدین نفیس بن عوض بن حکیم کرمانی یا برهان ‌الدین کرمانی، از اطبای قرن نهم هجری قمری که کتابهای او تا اوایل قرن پانزدهم در کشورهای اسلامی همچون ایران، عراق، شبه جزیرهٔ هند و پاکستان مورد استفاده قرار گرفت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع