جستجو در مطالب و اشخاص
میرعبدالباقی باقی تبریزی، ملقب به "دانشمند" و متخلّص به "باقی "از سخنوران و خوشنویسان معروف و صوفی مشرب تبریز بود که در خانقاه مولوی‌ها سکونت داشت، به‌ همین جهت به عبدالباقی صوفی شهرت یافت. از تاریخ ولادت و دوران کودکی او اطلاعی در دست نیست. در تذکرۀ "هفت اقلیم" آمده که وی شاگرد میرزاجان بوده است و صاحب "تذکرۀ شعراء آذربایجان" نیز او را فرزند بیرام‌خان می‌داند. باقی برحسب دعوت سپهسالار عبدالرحیم‌خان خانان به هندوستان رفت و مدتی درآنجا مقیم شد. بعد به بغداد مسافرت کرد و نزد "مصطفی دده" به مشق خط پرداخت. باقی در خدمت علاءبیگ تبریزی نیز تلمذ کرده و خود در نوشتن انواع خطوط به ‌‌خصوص ثلث و نسخ استادی گرانمایه به‌ شمار می‌آمده و نستعلیق را نیز خوش می‌ نگاشته است. شاه‌ عباس اول هنگام بنای مسجد جامع جدید عباسی ، از وی درخواست کرد که نوشتن کتیبه ‌های مسجد را به ‌عهده بگیرد اما ، او نپذیرفت و بعد از فتح بغداد به اصفهان رفت و مشغول کتیبه‌ نویسی شد. باقی از معاصران میرزاابراهیم همدانی بود و با وی دوستی و مراسله داشت. مؤلف "تذکرۀ نصرآبادی" نزد وی تعلیم خط دیده است.باقی با خوشنویسان بنامی چون میرعماد قزوینی (مقتول در1024) و باباشاه اصفهانی معاصر بود. از دیگر معاصران او می ‌توان شیخ بهایی و میرداماد و از شاگردانش در خطّاطی ، محمدطاهر نصرآبادی ، صاحب تذکره نصرآبادی را نام برد. وی در سال 1039 از دنیا رفت. 

باقی در انواع علوم و مسایل همچون حکمت و ریاضی و علوم ادبی و عربی سرآمد و مقبول علمای آذربایجان و عراق بود  و چون به مسلک صوفیه بسیار علاقه داشت، به "مولی الجلیل جمال السالکین" و "صوفی تبریزی" وصف می‌ شد. 

باقی در فنون فضائل حکمت و عربیت مهارت داشت و گاهی به نظم اشعار عارفانه و عاشقانه می‌ پرداخت. اشعاری در قالب قطعه رباعی و مفردات در عرفان و عشق و شکایت از روزگار و اهل آن. وی هم چنین آثار مکتوبی در زمینه طریقه تصوف دارد. از جمله این آثار می توان به موارد زیر اشاره کرد: تفسیر قرآن مجید به مشرب صوفیانه شرحی بر صحیفه سجادیه به همان مشرب منهاج الولایه من کتاب نهج البلاغه (شرح فارسی نهج البلاغه بر مشرب تصوف) 

باقی در نگاشتن خط ثلث و نسخ شهرت داشت. از آثار خوشنویسی وی می توان به مرقع قصیده "بُرده" سروده "شرف الدین ابوعبدالله محمّدبن سعید بوصیری"(متوفی694 ) در نعت پیامبر (1036) اشاره کرد که اکنون در کتابخانه مجلس موجود است. کتابت صد کلمه ، از کلمات امیرالمؤمنین علیه‌السلام (به انتخاب جاخظ)، به خط نسخ  از جمله دیگر آثار هنری وی در زمینه خوشنویسی است. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۹:۵۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۹:۵۷

باقی تبریزی

خلاصه زندگی نامه

 میرعبدالباقی باقی تبریزی، ملقب به دانشمند و متخلّص به باقی، خوشنویس و شاعر صوفی مشرب تبریز در سده یازدهم است. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع