جستجو در مطالب و اشخاص
باسل اسد، در 23 مارس 1962 میلادی به دنیا آمد. در یازده سالگی به اتحادیه جوانان انقلاب پیوست و آموزش تیراندازی و سوارکاری و عبور از مانع را در همین سن و سال آغاز کرد. او در سیزده سالگی یعنی در سال 1975 میلادی به عضویت حزب سوسالیست بعث عربی پیوست و فعالیت‌های سیاسی خود را در این حزب دنبال کرد. در حالی که فعالیت‌های ورزشی خود را نیز همچنان دنبال می‌کرد تا اینکه در سال 1981 میلادی به قهرمانی در رشته تیراندازی در سوریه رسید. او پس از ملحق شدن به دانشکده ارتش و فرماندهی ستاد مشترک و یگان چتربازان به سرعت پله‏های ترقی را طی کرد و به فرماندهی گارد ریاست جمهوری سوریه رسید. باسل، علاقه بسیاری به انفورماتیک و علوم دانش محور داشت و نخستین کسی بود که علوم انفورماتیک را وارد کشور سوریه کرد.باسل اسد، برادر ارشد بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، دانش‌آموخته رشته مهندسی راه و ساختمان، سوارکاری ماهر، چتربازی متبحر و سَرگُرد ارتش سوریه بود. وی همچنین فرماندهی گارد ریاست جمهوری سوریه و مسئولت حفاظت از رئیس‌جمهور و کاخ ریاست جمهوری سوریه را بر عهده داشت. باسل اسد در حالی که وارد سومین دهه زندگی خود شده بود و از وی به عنوان «اصلی‌ترین جانشین» حافظ اسد یاد می‌شد، در یک حادثه مشکوک رانندگی در 21 مارس 1994 ميلادی که بعدها روشن شد يک عمليات تروريستی بوده که از سوی سازمان جاسوسی رژيم صهيونيستی (موساد) تدارک ديده شده بود؛ در نزدیکی فرودگاه دمشق به شهادت رسيد. 

پس از پایان تحصیلات مقدماتی، وارد دانشکده مهندسی راه و ساختمان شد تا مدرک کارشناسی خود را در این رشته به دست آورد و پس از آن وارد دانشکده نیروهای مسلح شد تا با مدرک مهندسی زرهی و درجه سرگردی از این دانشکده فارغ التحصیل شود. وی سرانجام در 26 سالگی و در سال 1988 میلادی به رتبه افسر زرهی ارتقای درجه یافت. باسل اسد به تحقیقات علمی نظامی هم علاقه بسیاری داشت و به همین دلیل، تحقیقات گسترده‏ای در این زمینه به صورت مشترک با اتحاد جماهیر شوروی سابق انجام داد که با استقبال بسیاری در داخل سوریه مواجه شد و به همین منظور، تحقیقات علمی نظامی مشابه دیگری با 15 کشور دیگر جهان انجام داد تا به این ترتیب در مقطع دکترای علوم نظامی، رتبه ممتاز دریافت کند. وی از جمله معدود افرادی در نیروهای مسلح سوریه به شمار می‏آمد که دوره‏های آموزشی هدایت بالگردهای نظامی را سپری کرد و آموزش هدایت جنگنده‏های مافوق صوت میگ 21 را آغاز کرد، اما نتوانست آن را به پایان برساند. 

باسل اسد، در عین حال به عنوان یک ورزشکار در رشته سوارکاری همواره در میادین ورزشی حضوری پر رنگ داشت و در مسابقات منطقه‏ای و بین المللی شرکت می‏کرد. از آنجا که رشته سوارکاری، مورد علاقه "هیا الحسین" دختر پادشاه وقت اردن نیز بود، این دو(یعنی باسل و هیا الحسین) در مسابقات منطقه‏ا‏‏ی سوارکاری همواره در کنار یکدیگر دیده می‏شدند.حضور این دو در میادین مسابقات سوارکاری شایعاتی در مورد ازدواج قریب الوقوع باسل و هیا در سوریه بر سر زبانها انداخت، اما گفته شد از آنجا که میان حافظ اسد و ملک حسین اختلافات سیاسی شدیدی درباره مسائل منطقه‏ای و فلسطین وجود داشت، حافظ با ازدواج هیا الحسین و باسل اسد مخالفت کرد.باسل در عرصه‏های ورزشی به الگویی برای جوانان سوریه تبدیل شده بود و در زمینه‏های سیاسی و امنیتی غالباً حضور پر رنگ وی در پشت پرده تحولات سوريه کاملاً مشهود بود. 

باسل اسد در حالی که وارد سومین دهه زندگی خود شده بود، در یک حادثه مشکوک رانندگی در 21 مارس 1994 ميلادی که بعدها روشن شد يک عمليات تروريستی بوده که از سوی موساد تدارک ديده شده بود در نزدیکی فرودگاه دمشق به شهادت رسيد.واقعیت امر این است که باسل اسد از سنین جوانی یعنی از سن 20 سالگی و از زمان تحصیل در دانشگاه دمشق، علاقه شدیدی به مسائل سیاسی داخلی وخارجی از خود نشان میداد. باسل همزمان با تحصیل در رشته الکترونیک وارد ارتش شد و در مدت کوتاهی با مشورت پدر خود در بازسازی نیروهای مسلح و چینش مهره‏های جوان و با کفایت نظامی نقش مهمی ایفا کرد. 

از ویژگی‌های دیگر باسل اسد، علاقه شدید وی به جریان‌های سیاسی شیعه بود، به گونه‌ای که حافظ اسد، پیگیری پرونده محرمانه حزب الله لبنان را به باسل اسد سپرده بود. در پی تقویت شایعه گرویدن باسل به مذهب تشیع، سازمان‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی، انگلیس، فرانسه و آمریکا که حساسیت فوق‌العاده‌ای نسبت به حزب‌ الله لبنان و ارتباط باسل اسد با رهبران این سازمان شیعی داشتند، همه تحرکات باسل را زیر نظر گرفتند.در همان زمان، بشار اسد، رئیس‌جمهور کنونی سوریه در لندن در رشته پزشکی دوره فوق تخصصی جراحی چشم را می‌گذراند و بنابراین همه توجهات برای آینده سوریه، به باسل معطوف بود. تقریباً همه قدرت‌های جهان و نیز سازمان‌های جاسوسی کشورهای عرب منطقه بر این باور بودند که باسل اسد، به دلیل بر خورداری از کاریزمای بالا، روزی به عنوان رئیس‌جمهور سوریه جانشین پدر خواهد شد و به همین دلیل بود که موساد به پشتیبانی دیگر سازمان‌های جاسوسی غربی و منطقه‌ای در صدد ترور وی برآمد و این در حالی بود که موساد هیچ‌گاه نمی‌توانست تصور کند که بشار، برادر کوچک‌تر باسل که چشم‌ پزشکی مقیم لندن بود راه برادر را ادامه دهد. علی ای ‌حال، از آنجا که حافظ اسد به همراهی ایران، آمادگی مناسبی برای برخورد با رژیم صهیونیستی داشت این رژیم تصمیم گرفت ترور را به گونه‌ای انجام دهد که شک‌ برانگیز نشود.روز 21 ژوئیه 1994 میلادی، باسل اسد به همراه پسردایی خود«رامی مخلوف» و محافظ شخصی خود«خالد الحسین» برای عزیمت به آلمان، عازم فرودگاه دمشق در حومه این شهر شد. رانندگی خودرو را رامی مخلوف به عهده داشت. باسل اسد در کنار راننده و خالد الحسین در صندلی عقب نشسته بود.2 کیلومتر مانده به فرودگاه دمشق ظاهراً کنترل خودرو از دست راننده خارج شد و با سرعت بالایی به مجسمه حافظ اسد در کنار جاده برخورد می‌کند. 

از عجایب این حادثه این بود که راننده و محافظ شخصی باسل اسد تنها جراحت سطحی برمی‏دارند، اما باسل اسد به شدت مجروح و پیکر نیمه جان او به بیمارستان امام خمینی (ره) در اطراف زینبیه که به فرودگاه نزدیکتر است، منتقل میشود.این بیمارستان برای کمک به فلسطینیان اردوگاه یرموک دمشق وعراقیهای رانده شده مقیم سوریه احداث شده بود و در آن زمان ریاست آن را دکتر خیراندیش، پزشک ایرانی اعزامی به سوریه بر عهده داشت. به هر روی درمانهای اولیه موثر واقع نشد و باسل اسد بر اثر شدت جراحات به شهادت رسید.در همان زمان رسانه‏های صهیونیستی با هدف انحراف افکار عمومی از دخالت موساد در این ترور، شایع کردند که شماری از افسران گارد ریاست جمهوری سوریه که فرماندهی آن بر عهده سرهنگ «آصف شوکت» شوهر «بشری اسد» تنها دختر حافظ اسد بود، در ترمز خودروی باسل دستکاری‏هایی کرده بوده‏اند. 

تشییع جنازه با شکوهی برای باسل اسد برگزار شد که در آن "حسنی مبارک" رئیس جمهور مخلوع مصر، "الیاس هراوی" رئیس‌جمهوری وقت لبنان، رهبران حزب ‌الله لبنان، "نبیه بری" رئیس پارلمان، "سید محمد حسین فضل‌ الله" امام جمعه بیروت، مرحوم شیخ "محمد مهدی شمس ‌الدین" رئیس وقت مجلس اعلای شیعیان لبنان، نمایندگانی از سوی امام خمینی (ره) و دولت ایران و صدها هزار نفر از مردم لبنان و سوریه شرکت داشتند.مراسم خاکسپاری پیکر باسل نیز با حضور رهبران مقاومت اسلامی و شخصیت‌های شیعی و مقامات ایرانی برگزار شد. در هنگام دفن پیکر شهید نیز یکی از مقامات جمهوری اسلامی ایران مقداری تربت کربلا در لحد باسل قرار داد. 

هر چند که این حادثه دردناک، همه مردم سوریه را به‏ شدت متأثر کرد اما برخی از اعضای تندرو اخوان المسلمون سوریه نتوانستند خوشحالی خود را از شهادت باسل اسد پنهان کنند.آنان معتقد بودند غیبت باسل از صحنه سیاسی سوریه، به تضعیف جریان شیعی و مقاومت اسلامی در این کشور خواهد انجامید و راه برای عادی سازی روابط با غرب و رژیم صهیونیستی هموار خواهد شد؛ راهی که امروز نیز اخوان المسلمون سوریه و همدستانش، با تشدید خشونت‌ها علیه مردم و دولت بشار اسد، برادر شهید باسل، همچنان به دنبال آن‌اند. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۴:۵۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۴:۵۷

باسل اسد

خلاصه زندگی نامه

 باسل اسد، برادر ارشد بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، دانش‌آموخته رشته مهندسی راه و ساختمان، سوارکاری ماهر، چتربازی متبحر و سَرگُرد ارتش سوریه بود. وی همچنین فرماندهی گارد ریاست جمهوری سوریه و مسئولت حفاظت از رئیس‌جمهور و کاخ ریاست جمهوری سوریه را بر عهده داشت. از وی به عنوان «اصلی‌ترین جانشین» حافظ اسد یاد می‌شد.  

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع